FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 20 kwietnia 2024, 02:06 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
Post: 30 maja 2010, 16:26 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 listopada 2009, 14:50 - ndz
Posty: 200
Lokalizacja: Podlasie okolice Łap
Ule na jakich gospodaruję: Wz i Wp
Hej dwa dni temu złapałem rój.robiąc przegląd widziałem na wylotku 2 lub 3 matki latały....co mam zrobić jak złapać niepotrzebne matki??


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 maja 2010, 16:32 - ndz 

Rejestracja: 14 marca 2009, 16:53 - sob
Posty: 979
Ule na jakich gospodaruję: brak
ja nie wiem czy jest sens je szukać, zwłaszcza teraz jeśli są młode nieczerwiące a co za tym idzie małe. Czasami zdarza się ze w jednym roju wychodzi kilka matek młodych , lub na jeden rój siadają kolejne roje z innych rodzin.

Matki stoczą ze sobą walkę i zostanie lepsza - nie masz sie czym martwić.
chyba ze rodzina jest naprawdę silna, a ul bardzo mały to mogą się wyroić, ale to wątpliwa sprawa jest


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 maja 2010, 16:58 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 listopada 2009, 14:50 - ndz
Posty: 200
Lokalizacja: Podlasie okolice Łap
Ule na jakich gospodaruję: Wz i Wp
ulik warszawiak zwykły 6 ramek ps a jak złapie matkę mogę okład zrobić????


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 maja 2010, 17:01 - ndz 
na tej stronie jest zdjęcie jak walcz ze sobą mateczki http://www.tomekmiodek.pl/walki-matek-pszczelich.html


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 30 maja 2010, 17:38 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8668
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
fajna fota, piękne matki, przyroda jest sprawiedliwa do bólu zawsze zwycięża silniejszy tu nie ma miejsca dla słabeuszy, bo stawka jest wielka chodzi przecież o przetrwanie gatunku...

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 maja 2010, 17:41 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 14:50 - sob
Posty: 241
Lokalizacja: Górny Śląsk, Krosno
pewex ma racje nie widziałbym sensu w łapaniu takich matek, rojowych, malych i nieczerwiących ...
a co do odkladu to mozna zrobić tylko pytanie po co ... ;/ - mam tutaj na myśli materiał i jakoś tej matki


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 maja 2010, 17:50 - ndz 
To was zaskocze wyszedł mi rój ze starą matką ,a że zrobiłem jej małe lotkowanie to france szybko złapałem zrobiłem z niej odkład (dla sprawdzenia) usadowiłem w innym miejscu pasieki w starym macierzaku zostawiłem 2 matki które się wygryzły ,a nie chciało mi się ich szukać ...po kilku dniach młoda matka wyszła z rojem . Najpierw pewnie robiła oblot około godziny 11-ej , a o 13-ej się zebrały siadły na 20 metrach no to myslę już po ptokach i uciekną , wisiały 24 godziny na następny dzień około 15-ej usiadły do korpusów które miałem ze starszymi ramkami.
Matule nie chciały walczyć w ulu postanowiły się oddzielić ??? Z obserwacji wynika ,że wyszedł słabszy rój silniejszy został co nie zmienia faktu ,że przez "doświadczenie" musiałem podzielic rodzinę przez 3 xD


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 30 maja 2010, 18:07 - ndz 

Rejestracja: 26 sierpnia 2007, 08:28 - ndz
Posty: 41
Lokalizacja: polska
Koledzy ile trzeba dać centymetrów kwadratowych ramek (węza-susz) na 1kg pszczól rojowych .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 maja 2010, 21:07 - ndz 
romek57oo pisze:
Koledzy ile trzeba dać centymetrów kwadratowych ramek (węza-susz) na 1kg pszczól rojowych .

1kg pszczół rojowych to ok 75 deko reszta to 3 dniowy zapas pokarmu w wolu czyli 6-7 tys osobników
no moje oko 3-4 ramki to dość mówię o ramce dadanta


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 31 maja 2010, 06:29 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 listopada 2007, 19:39 - śr
Posty: 1622
Lokalizacja: Polska
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 Dadanta
Cytuj:
Koledzy ile trzeba dać centymetrów kwadratowych ramek (węza-susz) na 1kg pszczól rojowych .
Cytuj:
no moje oko 3-4 ramki to dość mówię o ramce dadanta


Bogdan, ale on pyta o cm2, wiec chce wiedziec super dokladnie!

Myslalem, ze wygodniej i lepiej byloby wyrazic to w dcm2, ale jak podajesz wynik w "ramkach Dadanta" - chociaz sie napracowales, bo musiales pszczoly policzyc, zwazyc, sprawdzic ile zezarly, to jak on ma to teraz zrozumiec? 8) :blee:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 31 maja 2010, 07:51 - pn 

Rejestracja: 14 marca 2009, 16:53 - sob
Posty: 979
Ule na jakich gospodaruję: brak
darik pisze:
ulik warszawiak zwykły 6 ramek ps a jak złapie matkę mogę okład zrobić????


teoretycznie możesz, tylko pytanie po co Ci on ?
Dzielić rój na dwoje nie ma sensu bo będzeisz miał słabe rodziny. Pamiętaj, że przez jakiś okres czasu rodzina nie będzie się rozwijała, bo stara pszczoła będzie ginęła a młoda zacznie się pojawiać w ulu dopiero za jakiś miesiąc ( jeśli jest to młoda matka).

Jeśli masz zamiar zazimować ten rój to lepiej go nie dziel. Chyba ze chcesz mieć zapasowe matki .....

Matki rojowe nie są złe. Pod względem morfologicznym są bardzo dobrej jakości. Oczywiście pod względem genetycznych skłonności do rójki nie są polecane. Ten rok jest specyficzny i nie wszystkie nastroje rojowe wynikają z genetycznych skłonności rodziny


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 31 maja 2010, 11:10 - pn 
panowie ja mam pytanko małe, kupiłem w ubiegłym roku matkę wg opisu super miód nosiły w wiaderkach pyłek w koszykach na swiencone, i zupełnie nie rojliwe, i co? w tym roku się wyroiła a chciałem od niej pociągnąc matule , mogę ? czy bedą rojliwe? bo chciałbym te rojowe mateczniki wykorzystac


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 31 maja 2010, 11:32 - pn 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4573
Lokalizacja: stare polichno
W tym roku warunki pogodowe zmuszają , nawet te najbardziej "nierojliwe" mateczki do rojenia. Nawet Minesota sieje mateczniki na prawo i lewo , a to wcale nie świadczy o jej złych walorach.Radzę ciągnąć od tej Super Królowej matule, a sam się przekonasz jak jej córki pobiją ją na ,"na łeb , na szyję.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji