FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 29 marca 2024, 12:46 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
Post: 05 czerwca 2010, 10:15 - sob 

Rejestracja: 17 stycznia 2010, 17:48 - ndz
Posty: 53
Lokalizacja: Olsztyn
Witajcie. czy ma sens zakladać odkład na ramce na której jest matecznik? Nie wiem jak jest stary, ale juz zasklepiony Ile moze potrwac wygryzienie sie matki? Czy nie bedzie to zbyt dlugi czas do czerwienia przy zalozeniu, ze robie odklady z czerwiu na wygryzieniu.
Pozdrawiam
Baltazar


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 czerwca 2010, 10:43 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
Baltazar, Czy jest sens robić odkład na mateczniku rojowym?Moim zdaniem nie.Na kilkadziesiąt rodzin mam kilka z matkami zeszłorocznymi rojowymi.Nastrój rojowy wystepuje właśnie w tych rodzinach.Jedna rójka nawet mi juz uciekła.Rodziny z Kortówka, P, rima czy Neską ładnie pracuja i nastroju rojowego nie ma.Mieszaksz niedaleko Olsztyna do Pasieki Hodowlanej Wildego raptem 30-40km . Podjedz weż matke jednodniówke za 15 zł i poddaj do odkałdu a w przyszłym roku odpłaci ci sie z nawiązką.
Co do tego matecznika jeśli jest świeżutki kolor wrecz biały jasno żółty to znaczy ze jest świeżo zasklepiony i do wygryzienia zostało ok 7 dni.Jak jest ciemnobrązowy to znaczy ze mateczka wygryzie sie w ciągu 1-2 dni. W pierwszym przypadku matka zacznie czerwić najszybcie po 14 dniach w drugim po 9.Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 czerwca 2010, 12:41 - sob 
To zależy jakie jest pochodzenie matki i jaki silny odkład zrobisz ?
Jeżeli matecznik jest po matce wartościowej ( rekordzistce czy o bardzo dobrych walorach użytkowych ) to nawet gdy jest on rojowy niczemu nie przeszkadza
Przyczynę roju trzeba poznać a nie od zaraz twierdzić że matka która idzie w rój ma to w genach to nie prawda
Nie jeden raz robiłem odkłady (bardzo silne ) na właśnie takich matecznikach czy wygryzających się matkach rozrajając tym sposobem pszczoły dzieląc ul na dwa uzupełniając odstawiony Macierzak czerwiem otwartym a odkład zamkniętym na miejscu macierzaka


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 05 czerwca 2010, 13:14 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
BoCiAnK, Rodzna z której wyszedł mi rój był jednym z najlepszych w zeszłym roku.W zeszłym roku miałem tam matke Kortówkę jednodinówke która poszła na drzewo i zostawiłem po niej matecznik .
Z zimowli wyszła ta rodzinka najsilniejsza.Matka ładnie i zwarcie czerwiła. Była jedną z największych matek jakie widziałem( bardzo długi duzy odwłok). W połowie maja zaczała mi budować mateczniki. mówię oki zaraz sie tobą zajmę. Powycianłem mateczniki dałem weze, ramke suszu na szybkie zaczerwienie i ramke z odkrytym czerwiem.Zabrałem jej 2 ramki z czerwiem krytym i obsiadającymi pszczołami.Wyciągnołem wkładke z dennicy i zostawiłem je na siatce.Miedzy gniazdo a miodnie włozyłem półnadstwke wlkp pół na pół węza i susz zeby ewentualną ciasnote rozładować.Przyjeżdzam za tydzień węza ładnie odrobiona zarówno w gnieżdzie jak i w nadstawce, plastry zaczerwione ale mateczników z nowu kilka. Mysle sobie trzeba robic odkład z matka bo pójdzie na drzewo. Ale dam im jeszcze szanse ponownie zabrałem 2 ramiki czerwiu z pszczołami a w ich miejsce czerw otwarty.Przyjeżdzam ponownie za tydzień to tylko pomachałem im z samochodu bo już sie poderwały z drzewa i poszły w pole.W gnieżdzie znalazłem 4 mateczniki jeszcze niezasklepione.W sumie zabrałem im 4 ramki czerwiu i pszczół gniazdo powiększyłem na maksa, wietrzenie odpowiednie a pomimo to poszły. Dlatego mysle ze nie warto robic odkładu z matecznikiem rojowym i podstawiać sobie nogę. Zobacz ile pracy musiałem wykonać zeby zatrzymć rodzinę a i tak poszła.Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 czerwca 2010, 19:56 - sob 
No to faktycznie miałeś pecha
ale Ciekawa sprawa dałeś im węzę piszesz że odrobiły To czemu nie zaczerwiła ??????
Nigdy nie miałem takiego przypadku
widocznie za mało zabrałeś pszczół , jak jest tak silny stan rojowy to trzeba wymienić prawie wszystek czerw na otwarty by zająć te co wiszą pod ramkami i się im nudzi
Odkład robi się z matką a na miejscu macierzaka daje matecznik (na nalot ) wtedy te co wiszą pod ramkami muszą ruszyć tyłki do roboty przy matce gdy odleci lotna pszczoła do matecznika


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 05 czerwca 2010, 22:56 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
BoCiAnK, Następnym razem zaufam intuicji mogłem zrobić odkład 4 ramkowy z matką a do macierzaka poddać czerwiącego buckwasta która czeka w weselnym.Dziś też jedna rodzina w mocnym nastroju rojowym , matka już pod butem(była też rojowa z zeszłego roku) a w ulu kortówka jednodniówka.Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 czerwca 2010, 00:27 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 13:43 - pt
Posty: 141
Lokalizacja: Mrągowo
...Koróweczki od Wide sprawdzają się super na nieużytkach ,,,,ale trzeba je pilnować ,,,, teraz sprawdzam ...alpejki ,bcf


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji