FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 19:34 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
Post: 09 czerwca 2010, 00:15 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 kwietnia 2009, 23:22 - śr
Posty: 42
Lokalizacja: Bochnia
Mam poważny problem z pszczółkami, a mianowicie około 4 tygodnie temu zrobiłem silny odkład na 6-ciu ramkach i zaraz poddałem matkę nieunasienioną. Po pierwszych dwóch tygodniach nie znalazłem czerwiu ani matki, być może przez ciągłe opady deszczu nie była na oblocie. Po trzech tygodniach przejrzałem dokładnie rodzinę dwa razy i nie znalazłem matki i poddałem matkę czerwiąca w klatce z ciastem. Po trzech dniach matki czerwiącej nie znalazłem, a stara matka z przed trzech tygodni (dosyć mała) biegała po plastrach, może była na oblocie gdy wcześniej sprawdzałem rodzinkę. No i teraz mam problem, bo jest 4-tygodniowy odkład, bez czerwiu i z matka która nie czerwi. Poradźcie co robić, bo mam obawy co dodania nowej matki zaczerwionej po odebraniu nieczerwiącej, gdyż mogły się już pojawić trutówki i mogą ją ukatrupić.
Jeżeli któryś z kolegów (bardziej doświadczonych) mógłby coś pomóc w temacie jak wyżej będę wdzięczny. Do sytuacji j.w. Mam jeszcze pytanie, czy nową matkę unasienioną podać np pod siatkę na kilka dni, czy w klatce z ciastem, czy bezpośrednio na plaster + spryskać plaster syropem z miętą, czy może wcześniej dodać ramko z czerwiem, bo już nie mają czerwiu. Czy może likwidować ten odkład i zsypać do innego ula, bo mogą być trutówki ?, proszę o poradę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 czerwca 2010, 09:31 - śr 

Rejestracja: 02 czerwca 2008, 12:28 - pn
Posty: 21
Lokalizacja: Wielkopolska
Jak biega mała stara matka to trutówek nie bedzie. Złap te matke i pod buta :pala: , a w to miejsce nowa w klateczce z ciastem i bedzie dobrze. Jak masz czerw z innych uli mozesz podac zakryty. Ja bym tak zrobił . Moze ktos mnie poprawi ale zle nie powinło być. :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 czerwca 2010, 21:42 - śr 
Zniszcz tą małą matkę bo ona się nie unasienniła i poddaj czerwiącą lub nową
trutówek nie będzie to powinny każdą ina przyjąć bez problemów :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 09 czerwca 2010, 22:21 - śr 

Rejestracja: 29 lipca 2007, 10:08 - ndz
Posty: 211
Lokalizacja: pomorskie
Ule na jakich gospodaruję: własnych ulach
Pablo 1 , jak jest matka a nie zapłodniona , to sprawdzi w ramce będą jajka ale nie w centrum środka jak powinna składać matka tylko po boku ścianki komórki , to są jajka trutowej chodzi jest matka ale nie unasieniona ; tak ja miałem , matkę skasuj a pszczoły wysyp dalej od ula koło wieczora , trutowa nie poleci a pszczoły wrócą i podaj nowa matkę unasienioną , w zeszły roku z tym miałem cały cyrk http://www.ulkaszubski.vgh.pl/forum/vie ... read_id=54 , i mi się udało , pozdrawiam józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 czerwca 2010, 23:09 - śr 
juz tutaj pisano trutowa tez składa na dnie komórki tylko pszczoły trutówki na boku komórki


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 10 czerwca 2010, 20:53 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 kwietnia 2009, 23:22 - śr
Posty: 42
Lokalizacja: Bochnia
Witam
Dziękuję kolegom za porady. Dziś zajrzałem do ula by matkę skasować, a tu patrzę - na jednym ramku kilkanaście jaj ok 5-10 cm od krawędzi plastra. Dla mnie szok - po 4 tygodniach od podania matki nieunasienionej... Jaja stoją idealnie na środku, prosto. Oczywiście pojedynczo w komórce. Matka już tak nie goni szybko po plastrze jak ostatnio. Może jest nadzieja że będzie ok, no a jak nie to zrobię jak koledzy radzą.
Ten rok po tych kilkutygodniowych deszczach zasypuje mnie samymi niespodziankami u pszczół. Pozdrawiam - Pablo1


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 czerwca 2010, 21:41 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
Pablo1, moje matki nie czerwily przez 2 tyg od poddnia - nieunasiennione. Ale w tym tyg jak sie pogoda zaczela towszystkie ramki zaczerwione. A matki pieknie czerwia.

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 czerwca 2010, 21:41 - czw 
zrobiło sie ciepło i poszła na lot czyli bzykanko


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 16 czerwca 2010, 20:22 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 kwietnia 2010, 22:30 - śr
Posty: 806
Lokalizacja: radomsko
Ule na jakich gospodaruję: WP znadstawka 1/2 wlkp i wlkp
witam jestem poczatkujacym pszczelarzem i mam problem a mianowicie kupilem od kolegi taty odkald na 6 ramkach i matka do dnia dzisiejszego nie czerwi a przywiozłem 2 czerwca a podobno kilka dni czekał już na mnie gotowy i co mam zrobić ??? dodam ze moje dwie inne rodziny rójki czerwią jedna jest z 4 czerwca a 2 z 5 czerwca co zrobić matki nie widze w tym ulu czerw wszystki wyszedł i zbudowały około 4 mateczników lecz sa nie zasklepione co robić pomocy !!!????? prosze o szybką odp


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 czerwca 2010, 22:05 - śr 
emilmag, poprosimy starszych kolegów o wypowiedzenie się, co możesz zrobić :kapelan:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 16 czerwca 2010, 22:07 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 kwietnia 2010, 22:30 - śr
Posty: 806
Lokalizacja: radomsko
Ule na jakich gospodaruję: WP znadstawka 1/2 wlkp i wlkp
beekeeper -tez masz taki problem ????


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 czerwca 2010, 22:14 - śr 
w mateczniku raczej nie masz larwy jezeli cały czerw się wygryzł , poddaj ramkę z młodym czerwiem czy jajeczkami juz na drugi dzien zobaczysz czy ciągną mateczniki jezeli tak to tylko zakup matki i to czerwiącej


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji