FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 27 kwietnia 2024, 20:33 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 24 ] 
Autor Wiadomość
Post: 22 czerwca 2010, 20:35 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
Witam wszystkich. Przedwczoraj zrobiłem malutki odkładzik z pszołami na 2 ramkach, bez czerwiu. Zsypaniec był w nocy z matką. Rano osadzony w ulu. Niestety obawiam się, że pszczół może być za mało i mam taki pomysł, żeby ten odkład postawić na miejscu jakiegoś odkładu innego, aby zebrać całą pszczołę lotną. Sęk w tym, że matka jeszcze jest nieunasienniona i myślę, że przestawić mogę tylko dziś, bo jutro może dojść juuż do lotu godowego. Pszczół lotnych może być tyle co jest obecnie w tym odkładzie i nie wiem czy mi matki nie zetną. Proszę o radę :?

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 czerwca 2010, 00:10 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 14:50 - sob
Posty: 241
Lokalizacja: Górny Śląsk, Krosno
Ja tam bym poczekał na lot matki potem dawka syropu do odkladu i troche czerwiu lub pszczół z innego ula nie ma chyba za bardzo po co osłabiac innego odkładu. NIe wiem co chcesz z nimi zrobić czy połaczyć z rodzina przed zimą czy też rozwinąć jako osobne rodziny. Bo wtedy powstaje pytanie czy dojda do odpowiedniej siły przed zimowlą i nie osłabiałbym wtedy innego odkładu tylko poki jest maksymalny okres czerwienia matek troszke zabrał pszczoły z rodzin produkcyjnych:)

P.S.
Ładną masz pasieke na picassie :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 czerwca 2010, 22:45 - śr 

Rejestracja: 14 marca 2009, 16:53 - sob
Posty: 979
Ule na jakich gospodaruję: brak
wrzuć tam ramkę z czerwiem na wyjściu - lepszej metody nie znam na wzmocnienie odkładu

_________________
Internetowy pszczelarz z kilkoma wirtualnymi rodzinami + kolejne cztery w pokrzywach za stodołą


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 czerwca 2010, 08:07 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
adidar, lepiej dać rameczkę z czerwiem tak jak pisze pewex a jak sie wygryzie to podrzuc następna albo i ze dwie i ci ładnie odkładzik dojdzie.Z tymi nalotami na słaba rodzina z matką nieunasienniona to moze byc różnie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 kwietnia 2011, 18:55 - pt 

Rejestracja: 11 marca 2009, 14:13 - śr
Posty: 37
Lokalizacja: Polska
Kiedy najlepiej zacząć zasilać odkłady czerwiem i czy można przenosić takie ramko wraz z pszczołami co siedzą na nim czy nie zetną mi matki obco wprowadzone pszczoły do odkładu
proszę o radę nigdy tego nie robiłam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 kwietnia 2011, 20:15 - pt 
Timona pisze:
Kiedy najlepiej zacząć zasilać odkłady czerwiem i czy można przenosić takie ramko wraz z pszczołami co siedzą na nim czy nie zetną mi matki obco wprowadzone pszczoły do odkładu
proszę o radę nigdy tego nie robiłam

O tej porze wiosną , zasilanie krytym czerwiem i młodą pszczołą jest wskazane i nie powinno budzić obaw że zetną matkę .
Ja robię to w godz. przedpołudniowych przy dobrej pogodzie, najlepiej jak jest na ramce jedno i drugie ale jak najwięcej młodych pszczół i wkładam ramkę tam gdzie nie ma w pobliżu matki .
Lotna pszczoła odleci , młoda zostanie bo na taki ruch oczywiście liczę .
Sam zaraz po Świętach mam zrobić taki manewr w ok. 10 rodzinach i robię to od zawsze .


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 23 kwietnia 2011, 20:51 - sob 
pewex, racja to najlepszy sposob i troche pierzgi zeby bylo


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 24 kwietnia 2011, 09:55 - ndz 
Roki Balboa pisze:
Sam zaraz po Świętach mam zrobić taki manewr w ok. 10 rodzinach i robię to od zawsze .


Czyli to tak zwane wyrównanie sił w pasiece
Co do zasilania odkładów to taką ramkę gdzie ewidentnie widać jak się wygryzają młode pszczółki to lekko otrząsnąć aby szybciej odleciały lotne i bez problemu wstawić do odkładu ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 28 kwietnia 2011, 20:31 - czw 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Zasilic odkład z ramka zczerwiem i pszczołami siedzącymy na niej to najlepiej matkie włozyc do klateczki i po odlocie starej pszczoły wypuszcic matkie a młoda pszczoła przyjmnie ja z otwartymy ramionamy. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 maja 2011, 19:46 - pt 

Rejestracja: 11 kwietnia 2011, 14:34 - pn
Posty: 494
Lokalizacja: Andrychów
Tydzień temu zerwałem mateczniki rojowe .Dziś znów były.Przełożyłem ramki z trzema matecznikami do nowego ulai czerwiem na wygryzieniu,ztrzepałem dodatkowo trochę pszczół i zrobiłem odkład na 5-ciu ramkach. W macieżaku dałem węzę.Z odkładu chciałbym z tych mateczników wyłuskac jedną matkę a z dwóch pozostałych niech sobie wybiorą lepszą. Jak to zrobic?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 maja 2011, 20:06 - pt 
miły_marian pisze:
Zasilic odkład z ramka zczerwiem i pszczołami siedzącymy na niej to najlepiej matkie włozyc do klateczki i po odlocie starej pszczoły wypuszcic matkie a młoda pszczoła przyjmnie ja z otwartymy ramionamy. Pozdrawiam miły_marian

Pytanie może naiwne ,ale po co strząsa się pszczoły lotne z ramki do odkładu ,skoro i tak one odlecą do macierzaka.?Po co i w jakim celu jest to potrzebne.?


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 06 maja 2011, 20:08 - pt 

Rejestracja: 09 lipca 2009, 20:37 - czw
Posty: 198
Lokalizacja: Lubartów
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Gdy strząśniesz pszczoły to razem z lotną pszczołą spadnie też młoda, która się nie obleciała i ona pozostanie w odkładzie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 maja 2011, 23:36 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
staszekg, po prostu wybierz najwiekszy matecznik, a 2 gorsze wytnij

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 maja 2011, 06:16 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 stycznia 2011, 19:25 - pn
Posty: 43
Lokalizacja: Świętokrzyskie,Staszów
Ule na jakich gospodaruję: WZ+nads
staszekg pisze:
Tydzień temu zerwałem mateczniki rojowe .Dziś znów były.Przełożyłem ramki z trzema matecznikami do nowego ulai czerwiem na wygryzieniu,ztrzepałem dodatkowo trochę pszczół i zrobiłem odkład na 5-ciu ramkach. W macieżaku dałem węzę.Z odkładu chciałbym z tych mateczników wyłuskac jedną matkę a z dwóch pozostałych niech sobie wybiorą lepszą. Jak to zrobic?

Będziesz miał matki rojliwe, można tak tylko zostaw jeden matecznik tak jak adidar radzi.Kiedyś z ciekawości zrobiłem tak jak Ty i co...odkład się wyroił :uśmiech:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 maja 2011, 08:36 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
staszekg,
Zostaw jeden matecznik jak bedzie to niezasklepiony. Jest pociągnięty na najmłodszej larwie. masz duże prawdopodobieństwo że Ci wyjdzie ładna mateczka(niestety rojowa :do bani: z tego a nie jakieś chuchro ni to pszczoła ni matka .Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 maja 2011, 09:00 - sob 
mendalinho pisze:
niestety rojowa


Zawsze może ją podmienić jak będą już dostępne matki na już unasiennioną by nie robić przerw w czerwieniu . :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 07 maja 2011, 10:26 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
Cordovan pisze:
Zawsze może ją podmienić jak będą już dostępne matki na już unasiennioną by nie robić przerw w czerwieniu . :oczko:

Zgadza się


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 maja 2011, 21:23 - sob 

Rejestracja: 21 listopada 2009, 21:49 - sob
Posty: 915
Lokalizacja: małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
po przełożeniu ramek z krytym czerwiem z miodni do rodni musiało być jakieś jajeczko w ramce i pszczółki pociągły sobie jeden matecznik w miodni , moje pytanie JAKĄ WARTOŚĆ morze mieć mamuśka z takiego matecznika gdybym zrobił odkład z tym matecznikiem ,proszę o doradę


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 maja 2011, 21:27 - sob 

Rejestracja: 21 listopada 2009, 21:49 - sob
Posty: 915
Lokalizacja: małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
jeszcze jedno czy ten matecznik może wprowadzić rodzinę w nastrój rojowy ,powinienem go zerwać niezwłocznie, bo ja go zostawiłem


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 maja 2011, 21:52 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
jerzy9666, po co przekladasz ramki z krytym czerwiem z miodni do gniazda?
Jesli jest matecznik, to dlatego, ze gdzies w nadstawce pszczoly poczuly bezmatecznosc i pociagnely matecznik. Natomiast jesli jest tylko jeden to moze to byc na cicha wymiane. Przejrzyj gniazdo, bo inaczej za pare dni wyjdzie roj.
W razie silnego nastroju rojowego polecam przewietrzyc rodzinke - tzn. strzasnac wszystkie pszczoly przed ul na deske. A do gniazda włożyć z 4-5 ramek wezy, zabrac czerw kryty i do innej rodziny.


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 maja 2011, 21:57 - sob 

Rejestracja: 21 listopada 2009, 21:49 - sob
Posty: 915
Lokalizacja: małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
sory popełniłem gafe w pisaniu chodziło mi o przełożenie ramek z rodni do miodni


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 maja 2011, 22:06 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
jerzy9666, to mozesz zrobic odkladzik. Zabierz tą ramkę z matecznikiem+ jeszcze jedna z czerwiem na wygryzieniu. obie ramki musza byc obsiadane na czarno z pszczołami. Matka taka jest wątpliwej jakości jeśli chodzi o cechy. Daj się jej unasienić i sam oceń. W razie czego kup matkę od hodowcy i zamień

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 maja 2011, 19:43 - ndz 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
jerzyA ja bym radził zrobic odkład z starą matką. Bo jak znalazłes matecznik to pszczoły chcą ją wymienić. A z matecznika w macierzaku bendziesz miał juz za 10dni po wygryzieniu jajeczka, W odkładzie bendzie matka czerwic i jak pszczoły uznaja ze matkie trzeba wymienić to ją wymienią. i wtedy bendziesz wiedział ze matka była wadliwa i ją wymienili. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 maja 2011, 21:33 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lipca 2007, 21:17 - sob
Posty: 1939
Lokalizacja: kraśnickie
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowska + 1/2 wielk
jerzy9666 pisze:
po przełożeniu ramek z krytym czerwiem z miodni do rodni musiało być jakieś jajeczko w ramce i pszczółki pociągły sobie jeden matecznik w miodni , moje pytanie JAKĄ WARTOŚĆ morze mieć mamuśka z takiego matecznika gdybym zrobił odkład z tym matecznikiem ,proszę o doradę
w miodni pszczoły troszkę czują się osierocone i jak mają możliwość ( gdy się przeniesie ramkę z rodni do miodni ) to zakładają mateczniki i tym przypadku przypuszczam, że też tak było, ten matecznik nie musi oznaczać, że pszczoły chcą wymienić matkę, ten matecznik można traktować jako ratunkowy i można wykorzystać go do tworzenia odkładu bądź do wymiany mniej wartościowej matki o ile ten matecznik jest w rodzinie z przewagą cech pozytywnych

_________________
Choć człek ukuje ze stali ,
to i tak mu czas obali.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 24 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji