FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 27 kwietnia 2024, 22:10 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
Post: 12 lipca 2010, 17:54 - pn 

Rejestracja: 20 kwietnia 2008, 20:25 - ndz
Posty: 315
Lokalizacja: Kozy, podbeskidzie
Ule na jakich gospodaruję: WL
Witam,
Prosze o podpowiedzi
Mam odkład zrobiony miesiąc temu, niemiałem nic innegi i zrobiłem go w rojnicy, jest w altance na dzialce jakieś 2 km od moich 6 uli.
Mogę tam pomieścić max 5 ramek WP, matka jest i czerwi- jak długo mogę ten odkład trzymać w tej rojnicy? Nie wiem np, się nie wyroi bo będzie za ciasno czy matka samo ograniczy czerwienie?
Ten odklad chce podać do lezaka WP gdzie osadziłem sałbiutki rój (obecnie 9 ramek) tak zebym miał oznakowana matke. chce wcześniej zakarmić ten rój i dopiero pózniej podmienić matki dając cały odkład, bedę miał nie przemęczone pszczółki w związaku z przerabianiem pokarmu na zime- jak to najlepiej zrobic?
Tylko jak taki odkład podać, ponieważ po podkarmianiu na zime gniazdo jest ułozone, odbieram tylko skrajne ramki, a jak będę podawał ten odkład po podkarmianu to gdzie z boku, w środę, nie chciałby bym rozwalić niepotrzebnie gniazda na zimę, dodam, że jest to leżak WP
Proszę o podpowiedzi doświadczonych kolegów i koleżanki :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 lipca 2010, 22:20 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2008, 18:48 - czw
Posty: 926
Lokalizacja: Kraków/Łękawica
Ja bym to zrobił przed karmieniem. W ten sposób jaki wypraktykowałem. A mianowicie: matkę z ula łapiemy do kleteczki kilka pszczół jej dajemy i ciasto (w razie W). P ok 2 godzinach idziemy do tego ula-bezmatka i wszystkie ramki pryskamy rzadziutkim suropem z kroplami miętowymi, na dennice kilka kropel też możemy dać. Rozsuwamy ramki na środku tak żeby zmieściło się te 5 z rojnicy. wyciągamy po kolei ramki z dennicy, pryskamy syropem aromatyzowanym i wkładamy do ula w środek gniazda a w takiej kolejności jak były w rojnicy.
Można też dać za ostatnią ramką w ulu deskę taką która nie dochodzi do dennicy na 1 cm i za nią dać ramki z pszczołami z odkładu. Za noc te pszczoły powinny się połączyć i na drugi dzień można usunąć przegrodę i poprawić układ ramek.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 lipca 2010, 22:23 - pn 
Artur
Odkład na 5 rój na 9
tu młoda i tam pewnie (w roju ) też młoda matka więc czerwiu to będziesz miał trochę i to do późnej jesieni ( a zapowiadają ładną jesień )
lepiej połącz przed karmieniem bo co zrobisz z czerwiem ? i jak zapełnisz ramki z Odkładu pokarmem po połączeniu hmm
albo za zimuj obydwa jeden więcej jeden mniej
Apropo odkładu dopiero mamy 12 lipca do 25 sierpnia to jeszcze z 3 ramki dodać mu musisz
;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 14 lutego 2011, 14:55 - pn 

Rejestracja: 14 stycznia 2011, 12:35 - pt
Posty: 647
Lokalizacja: płońsk
Bardzo dobre pytanie,ale ja chcę je zadać przy trochę innej sytucji wyjściowej.Mianowicie podjąłem decyzję o założeniu pasieki.Na początku będę posiadał ule,ramki z węzą i zakupine odkłady.Odkłady na ramce warsz-posz.3 czerwiu 2 pokarmu,matka młoda z opalitkiem i metryczką,czerw po młodej matce.To jest wszystko czym będę dysponował .Od kilku miesięcy śledzę na forum wszystko co dotyczy tego tematu,ale o ile robienie odkładów jest w miare dokładnie opisane,to rozwój i przygotowanie ich do zimowli bardzo słabo, a jeśli już , to technikami dla początkującego miedostępnymi.Będę więc wdzięczny tym, którzy rozpoczynali pszczelarzenie w oparciu o odkłady dysponując na początku tym co ja i zechcą sie podzielić swoimi doświadczeniami.Oto kilka pytań.Jak przekładać ramki do ula ,czy w takiej kolejności
jak były w transportówce,na środku gniazda czy z boku,czy,kiedy , czym i jak dokarmiać,kiedy można i trzeda dokładać ramki z węzą.Ja obiecuję,że wszystkie swoje działania dędę opisywał i umieszczał w tym wątku, może komuś się przydadzą..Z góry dziękuję za wypowiedzi i opinie na ten temat.Pozdrawiam wszystkich życząc ładnej i wczesnej wiosny.

_________________
godzięba


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 lutego 2011, 14:58 - pn 

Rejestracja: 14 stycznia 2011, 12:35 - pt
Posty: 647
Lokalizacja: płońsk
Odkład i co dalej.Bardzo dobre pytanie,ale ja chcę je zadać przy trochę innej sytucji wyjściowej.Mianowicie podjąłem decyzję o założeniu pasieki.Na początku będę posiadał ule,ramki z węzą i zakupine odkłady.Odkłady na ramce warsz-posz.3 czerwiu 2 pokarmu,matka młoda z opalitkiem i metryczką,czerw po młodej matce.To jest wszystko czym będę dysponował .Od kilku miesięcy śledzę na forum wszystko co dotyczy tego tematu,ale o ile robienie odkładów jest w miare dokładnie opisane,to rozwój i przygotowanie ich do zimowli bardzo słabo, a jeśli już , to technikami dla początkującego miedostępnymi.Będę więc wdzięczny tym, którzy rozpoczynali pszczelarzenie w oparciu o odkłady dysponując na początku tym co ja i zechcą sie podzielić swoimi doświadczeniami.Oto kilka pytań.Jak przekładać ramki do ula ,czy w takiej kolejności
jak były w transportówce,na środku gniazda czy z boku,czy,kiedy , czym i jak dokarmiać,kiedy można i trzeda dokładać ramki z węzą.Ja obiecuję,że wszystkie swoje działania dędę opisywał i umieszczał w tym wątku, może komuś się przydadzą..Z góry dziękuję za wypowiedzi i opinie na ten temat.Pozdrawiam wszystkich życząc ładnej i wczesnej wiosny.

_________________
godzięba


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 lutego 2011, 15:19 - pn 
sosna pisze:
Odkład i co dalej.Bardzo dobre pytanie,ale ja chcę je zadać przy trochę innej sytucji wyjściowej.Mianowicie podjąłem decyzję o założeniu pasieki.Na początku będę posiadał ule,ramki z węzą i zakupine odkłady.Odkłady na ramce warsz-posz.3 czerwiu 2 pokarmu,matka młoda z opalitkiem i metryczką,czerw po młodej matce.To jest wszystko czym będę dysponował .

Przyjacielu jest opisane tylko ciut porozrzucane ;-)
Ale
Gdy będziesz już znał termin odbioru odkładów
Wykoś ładnie trawę na miejscu pasieki ustaw podesty i przywiezione odkłady ustaw na podestach otwórz wylot i pozostaw w spokoju na ok 48 godzin , po czy przystępuje się do przekładania do ula
Odkład w raz z skrzynką odstawia się na bok a w miejsce jego (odkładu ) ustawia ula i kolejno przenosi plastry i tak pozostawia na następne 48 godzin

Po tym czasie ( przyjmijmy że odkład jest silny ) obsiada wszystkie plastry przystępujesz do jego powiększania czyli dodajesz węzę ale tylko 1 ramkę jako drugą lub trzecią z kraja po czym należy podać sytę lub syrop
aby odkład dobrze się rozwijał potrzeba jest nie tylko pokarmu cukrowego ale i białkowego czyli pyłku i o to musisz zadbać o ile nie ma takiego pożytku w terenie
takie podawanie jest uwarunkowane jego naturalnym przypływem
Gdy za ok tydzień pójdziesz na przegląd i stwierdzisz że ramki dodane są odrobione a matka ich zaczerwiła dodajesz następną ramkę węzy i proces powtarzasz i takim cudem w sprzyjających warunkach w ciągu miesiąca czy półtorej masz z odkładu 5 ramkowego rodzinę która powinna obsiadać na czarno ok 10 ramek z tego już 5 które sama odrobiła
;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 14 lutego 2011, 16:48 - pn 

Rejestracja: 14 stycznia 2011, 12:35 - pt
Posty: 647
Lokalizacja: płońsk
Dzięki za szybką i wyczerpującą odpowiedż.Odkłady będę miał około połowy czerwca i będzie ich 6 szt.O pyłek mogę zadbać tylko siejąc facelię z terminem kwitnienia na połowę czerwca,czy na te 6 odkładów wystarczy 30 arów, bo tylko tyle mam jeszcze wolnego pola,reszta jest pod rzepakiem,ale po 15.06 to już będzie po kwitnieniu.Z mojego rozpoznania wynika,że w promieniu 3 km nie ma nawet jednego ula.Nasiona niecierpka,przegorzanów,nawłoci i kłącza tojeści bębe siał i sadził wiosną,ale to z myślą o następnym roku.Pozdrowionka.

_________________
godzięba


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 lutego 2011, 17:19 - pn 
sosna pisze:
.Odkłady będę miał około połowy czerwca i będzie ich 6 szt.O pyłek mogę zadbać tylko siejąc facelię z terminem kwitnienia na połowę czerwca,czy na te 6 odkładów wystarczy 30 arów,


Dobre i 30 ale to tylko mały suplement diety jaka jest potrzebna do rozwoju
lepiej zapoznaj się z terenem co na min jest jakie drzewa ,krzewy , może późne pożytki gryka ,poplony czy coś w tym stylu
pszczoła lata w promieniu 2km od ula a to dość dużo terenu tylko promień 1,5 km daje 1256 hektarów czyli jeżeli nie masz konkurencyjnej pasieki jesteś Panem a raczej Twoje pszczoły Na tych Włościach :brawo:


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji