FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 27 kwietnia 2024, 15:43 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
Post: 23 maja 2011, 16:57 - pn 

Rejestracja: 08 lutego 2011, 00:35 - wt
Posty: 113
Lokalizacja: myślenickie
witam Panowie mam pytanko dwa tygodnie temu osłabiając nastrój rojowy w ulu wyciągłem z niego trzy ramki z czerwiem na których były cztery matecziki jedne zasklepione inne jeszcze nie z tych ramek zrobiłem odkład licząc na to że któryś matecznik sie wygryzie i będzie git. pszczoły dość fajnie do niego latają noszą miód i pyłek natomiast nie ma w nim czerwiu, matki też nie mogę znalęść, czy jest taka możliwość żeby pszczoły zgryzły te mateczniki? trutówki też nie ma bo nie widać trutowego rozszczelonego czerwiu. co Panowie radzicie czekać jeszcze aż ewentualna matka zacznie czerwić czy kupić matkę i podłożyć? pytanie drugie czy w lecącym roju to matka pierwsza wprowadza sie do nowego "ula" czy najpierw pszczoły, pytam gdyż goniąc uciekający rój kilkadziesiąt pszczół zdążyło mi wejść do dzi€ry zanim ją zatkałem i przyniosłem swój ul- dodam że pszczoły bardzo ładnie weszły do mojego ula noszą pyłek a czerwiu brak....


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 maja 2011, 17:41 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 sierpnia 2008, 08:59 - wt
Posty: 115
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkoposkie
Matka najprawdopodobniej się jeszcze nieunasienniła lub unasienniła się w ostatnich dniach i dopiero zacznie czerwić. :) a taka matka moze odziedziczyć cechy rojliwości po starej matce. Zobaczymy co inni koledzy z większym doświadczeniem doradzą. :oczko:
pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 maja 2011, 18:03 - pn 

Rejestracja: 08 lutego 2011, 00:35 - wt
Posty: 113
Lokalizacja: myślenickie
jutro pochylę się nad ulem i będę jej szukał, zaobserwowałem również w ulu to że niektóre zasklepione mateczniki były wygryzione z boku... więc nie wiem czy matka je zasztyletowała czy pszczoły. najwyżej odwiedzę apipol w celu zakupu;) alle czekam na inne sugestie...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 maja 2011, 20:18 - pn 
żandar pisze:
witam Panowie mam pytanko dwa tygodnie temu osłabiając nastrój rojowy w ulu wyciągłem z niego trzy ramki z czerwiem na których były cztery matecziki

Kolego dwa tygodnie temu
Jeżeli w mateczniku zasklepionym jaki zabrałeś z innymi nie zasklepionymi przeżyła larwa ( bo kolego nie wiesz w jakim stadium była ) a sa dni co nawet po pasiece się nie tupta :leży_uśmiech: to policz
5-7 dni od wygryzienia się matki matka dopiero leci na lot godowy
po oblocie od 5- 7 dni zaczyna znosić jaja licząc że matecznik który zabrałeś miał 11 dni to praktycznie nie masz prawa mieć jeszcze czerwiu
ale za to powinieneś mieć zgryzione inne mateczniki tylko że aby stwierdzić zgryzienie mateczników trzeba to choć raz na oczy widzieć są one zgryzione z boku bardzo charakterystycznie wyglądają


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 23 maja 2011, 22:09 - pn 
żandar
Moim zdaniem spokojnie czekaj na czerw, uszkodzenie mateczników to dobry znak, matka jest, tylko jeszcze się nieunasienniła lub lada dzień zacznie nieść jaja, jak pisze kol, Bocianek. Jeżeli masz w innym ulu otwarty czerw i jaja, podaj im taki plaster, za 3 dni sprawdz, jak nie ma mat, ratunkowych wszystko jest ok. A taki poddany plaster ma jeszcze i inne działanie pozytywne, mleczenie młodych larw powoduje i zwiększone mleczenie matki, a to skutkuje podjęciem czerwienia. pozdrawiam


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 24 maja 2011, 12:55 - wt 

Rejestracja: 08 lutego 2011, 00:35 - wt
Posty: 113
Lokalizacja: myślenickie
No Panowie już po problemie, w rójce znalazłem matkę jest dość mała więc pewnie jeszcze nie zaczęła składać jaj natomiast w odkładzie dziś pojawiły się pierwsze jajeczka....


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 maja 2011, 13:38 - wt 

Rejestracja: 20 grudnia 2010, 16:37 - pn
Posty: 3036
Lokalizacja: Sokołow/ Warszawa
kolego żandar tym sposobem to wkrótce wykupisz wszystkie ule świata.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 maja 2011, 13:43 - wt 

Rejestracja: 28 lutego 2010, 20:12 - ndz
Posty: 381
Lokalizacja: Warszawa
Co to znaczy zwiększone mleczenie matki.Jeszcze nie spotkałem takiego określenia w literaturze.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 maja 2011, 17:29 - wt 

Rejestracja: 08 lutego 2011, 00:35 - wt
Posty: 113
Lokalizacja: myślenickie
jino2 pisze:
kolego żandar tym sposobem to wkrótce wykupisz wszystkie ule świata.


A dlaczego?

dzś zrobiłem jeszcze dwa odkłady;) przy tym tak mnie spiekło słońce że chyba zaczne się luszczyć;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 maja 2011, 22:22 - śr 

Rejestracja: 05 lutego 2010, 16:10 - pt
Posty: 776
Lokalizacja: Warszawa i Płońsk
Ule na jakich gospodaruję: Warszawki posz. i wielkopolski
mirek54 - mleczenie matki - użył w przenośni skrótu myślowego tj. aby matka intensywnie czerwiła musi być karmiona bardzo wartościowym pokarmem przez młode pszczoły ,,mleczkiem" - stąd mleczenie matki.

Natomiast inna uwaga folbuta dla ,,młodych" jest cenna: rzeczywiście najprostszą metodą sprawdzenia czy w rodzinie jest matka zobaczyć czy są jajeczka i młode larwy, jeśli nie ma jajeczek i larw faktycznie podać z innej rodziny ramkę z jajeczkami - jeśli zaczną ciągnąć mateczniki - nie ma matki.

Zwłazcza w sytuacji rodziny wyrojonej - nie ma starej matki - jest młoda matka leci unasiennić się i ginie w locie godowym lub myli ul - pszczoły nie mają z czego założyć mateczników - i podanie im ramki w tym czasie z jajeczkami wskaże czy jest matka młoda w ulu - jak jest nie założą mateczników - jak założą tzn, że jej nie ma i nie wnikjajmy dlaczego, tylko szybko podawajmy nową lub wepnijmy matecznik z innej rodziny. :papa:

_________________
kamyk


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 maja 2011, 22:36 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 13:43 - pt
Posty: 141
Lokalizacja: Mrągowo
...Zgadza się młoda matka może zostać zniszczona przez ...przypadki losowe .... i wtedy w celu sprawdzeniu sytuacji trzeba podać ramkę z czerwiem ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji