FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 04 maja 2024, 11:04 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
Post: 23 maja 2011, 21:44 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2009, 18:32 - wt
Posty: 2155
Lokalizacja: Płock
Witam
Mam już kilka lat pszczoły ale ciągle mnie zaskakują. Obecnie mam w ulu matkę w izolatorze (ul warszawski poszerzany) a poza izolatorem 5 mateczników zasklepionych. Matkę izolowałem 14 maja i podczas tej czynności sprawdziłem cały ul nie było mateczników, było kilka miseczek matecznikowych ale nie były zaczerwione ani podlane mleczkiem. Uważałem, że wszystko jest ok. Matka została zaizolowane nie w tym celu aby ją ograniczyć w czerwieniu a raczej by był oddzielony miód od czerwiu. Podczas dzisiejszego wglądu do ula stwierdziłem na wejściu bezrobocie przedrójkowe (pszczoły siedzące bezczynnie za zatworem - dość spora gromada może kilka tysięcy) a w gnieździe jak już wspomniałem 5 mateczników rojowych przy bocznych listewkach. I co teraz z tym zrobić? Walnął bym odkład ale u mnie dwa dni temu zaczęła kwitnąć akacja i chciałbym ta rodzinę tez wykorzystać na moje potrzeby ( jak zrobię odkład to pewnie stanie robota w jednym i drugim ulu.) Wyczytałem w Gospodarce pasiecznej W. Ostrowskiej o tzw. zmianie struktury rodziny tzn. w czasie pożytku tak W. Ostrowska pisze aby w takiej sytuacji zabrać z macierzaka 2-4 ramek z krytym czerwiem w jedna z tych ramek wkleić zasklepiony matecznik ramki te obstawić dwoma ramkami z miodem ( oczywiście w nowym ulu) i uzupełnić to gniazdo ramkami z suszem na wziątek. Po tym ustawieniu gniazda ul ten postawić na miejsce macierzaka z nastrojem rojowym a ten macierzak wynieść w inne miejsce. Podobno taka nowo utworzona rodzina może zgromadzić dużo miodu w macierzaku zlikwidujemy nastrój rojowy. Co Szanowni Koledzy o tym sadzicie? Czekam na odpowiedzi nadmieniam, ze nie mam wiele czasu muszę działać. Pozdrawiam.

_________________
waldek6530


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 maja 2011, 22:05 - pn 
Niepotrzebnie izolowałeś matkę, trzeba było zastosować kratę odgrodową metalową, matce dać 7-8 ramek na czerwienie a resztę zostawić jako miodnia czyli drugie tyle ramek (bo ule rozumiem masz 16-sto ramkowe?). Obecnie na twoim miejscu zerwałbym mateczniki, matkę wypuścił na 7 ramek dał kratę za gniazdem (jeśli ul na zimną zabudowę to dwie kraty bo bokach gniazda a gniazdo na środku jak wylot) do miodni za kratę wycofałbym po dwie ramki (na boki gniazda, zabudowa zimna oczywiście) z czerwiem na wygryzaniu z gniazda, reszta susz lub ramki bez czerwiu ale już częściowo zalane nakropem a w gniazdo dałbym 4 ramki z węzą na miejsce tych wycofanych przekładając węzę co drugą ramkę z najmłodszym czerwiem. :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł: można i tak
Post: 25 maja 2011, 22:51 - śr 

Rejestracja: 10 stycznia 2011, 21:51 - pn
Posty: 999
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadan
przed ulem ok 10 cm od wylotka na jego wysokości zrób podest o wymiarach 80x80 i wszystkie pszczoły z ula wysyp na ten podest, pszczoła lotna wróci do ula a matka z młodą pszczołą zostanie i utworzy rój. W ulu wstaw na wprost wylotka 3 ramki z węzą a na zabrane plus trzy ramki z suszem osadz matke z młodą pszczołą. Przed zimowlą możesz je połączyć by mieć silną na zimę. Możesz młodą pszczołe wsypać do słabych rodzin a matkę dać na powrót do ula zrywając mateczniki.Jest to takzwane wietrzenie rodziny, po tym zabiegu praca jak złoto i masz możliwośc wykorzystania pszczoły lotnejna pożytku bez rojenia i ganiania po drzewach.Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 maja 2011, 09:23 - pt 

Rejestracja: 27 października 2010, 16:41 - śr
Posty: 76
Lokalizacja: SPYTKOWICE K ZATORA
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Ja poszedlem dalej bo moja rodzina zdazyla sie wyroic,i przycupnac na pobliskim drzewie.Zrobilem tak- roj zebralem i do piwnicy, w tym czasie skontrolowalem macierzak,zerwalem wszystkoe mateczniki(8szt).Przed wylot dalem pomost lekko odsuniety odsuniety od ula,na pomost wytrzepalem wszystkie pszczoly z ula i z rojnicy(z piwnicy)po ok pol godzinie dosunolem pomost do ula,tylko sie zatrzepalo zaszumialo i juz sa w ulu.Pracuja jak sie patrzy i rojka im wyleciala z tych malych glowek.zapomnialem jeszcze w czasie przegladu usunolem caly czerw kryty.

_________________
ANDRZEJ


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji