FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 27 kwietnia 2024, 10:07 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 17 ] 
Autor Wiadomość
Post: 02 czerwca 2011, 18:34 - czw 
dziś kilka matek powędrowało do odkładów w to miejsce
Czy miejsce na odkłady powinno być przy pasiece czy całkiem osobno
w suchej mam przy dość dużej pasiece (ilości rodzin ) i za uwarzyłem niestety zwiększoną ilość błądzących matek ( czasami się zdarza że w rodzinie macierzystej jest inna matka jak powinna być pikuś jak miała iść do wymiany ale rocznych szkoda :wnerw:
jedno z miejsc do unasienniania Obrazek


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 02 czerwca 2011, 21:24 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2008, 18:48 - czw
Posty: 926
Lokalizacja: Kraków/Łękawica
ja wywiozłem 7 odkładów w ty roku do rodziny jakieś 4-5 km dalej na górkę. Odkłady w ulach zrobione jeden tylko w skrzynce na 5 ramek. Poustawiane w podkowę. W poniedziałek poddawałem matki jutro zobaczę czy jakieś przeżyły. Mam nadzieję że jak żyją to przy unasiennianiu każda trafi do swojego oczka.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 czerwca 2011, 09:41 - sob 
Ja też zrobiłem odkład wieczorem i zatkałem wlotem kawałkiem firanki i przeniosłem odkładzie za stodołę i tak sobie siedziały w niewoli do 5rano obleciały się pięknie i za dwa dni dostały mamusię która wróciła szczęśliwie do odkładzika i powinna już zacząć czerwić. :jupi:
Nie wiem jak z dużą ilością po się jeszcze nie przekonałem ale zawsze może się trafić jaka przybłęda.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 14 grudnia 2011, 21:52 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 maja 2011, 07:59 - pn
Posty: 904
Ule na jakich gospodaruję: w dziupli
Szanowni KOLEDZY
bardzo proszę o napisanie trzech najprostszych sposobów robienia odkłądów by nie osłabić rodziny a zarazem by zrobić silny odkład i co najważniejsze jak daleko wędruje odkład i kiedy matule poddawać ??????
Wielu na tym forum jest początkujących i spędza im to sen z powiek ;)

Sam też jestem ciekaw Waszych sposobów


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 grudnia 2011, 22:06 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
jak masz 2 rodziny wybierasz po 2 ramki z czerwiem + po jednej z każdego ula miodu i pyłu i za 2-3 godziny poddajesz unasienioną matkę. :papa:

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 grudnia 2011, 22:20 - śr 

Rejestracja: 11 stycznia 2011, 23:33 - wt
Posty: 658
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: Warszawskie Zwykłe
Marcinluter pisze:
jak masz 2 rodziny wybierasz po 2 ramki z czerwiem + po jednej z każdego ula miodu i pyłu i za 2-3 godziny poddajesz unasienioną matkę. :papa:


Należałoby dopisać,że z pszczołami siedzącymi na tych ramkach.

_________________
Z Pozdrowieniem: bohtyn-ociec
Lubię ule Warszawskie Zwykłe.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 grudnia 2011, 08:54 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 stycznia 2008, 21:13 - ndz
Posty: 84
Lokalizacja: Przeciszów
Tak sobie robie kilka odkładow , jak che zwiekszyc ilosc uli .Jednakze jesli nie powiekszamy pasieki w danym roku,to rowniez robimy odkłady[ zawsze znajdzie sie ładny matecznik]zapobiegamy w ten sposób częsciowo wyrojeniu sie pszczół a jak sie w odkladzie wszystko unormuje i nowa matka zacznie czerwic to tym czerwiem lub jajkami zasilamy inne ule oczywiscie bez pszczoly z odkladu na jesieni mamy gotowe swoje matki rozczerwione do wymiany przezna czone w danym roku ,i tak pokolei co roku aczkolwiek bardzo dobrze jest poddawac matki od innych sprawdzonych chodowcow w celu wymiany
GENOW i by niebyło pokrewienstwa w sród rodzinek
.. ;-) ;-) ;-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 grudnia 2011, 10:06 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
jeszcze dodam ,że robiąc odkład w większości są tam młode pszczoły , przez co poddawanie matek jest łatwe , ale są osobniki co zamawiają odkłady refundowane - które są w większości słabe :do bani: i w taki sposób wymieniają matki - łącząc je z rodzinami.... :śmieję się z ciebie:

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 grudnia 2011, 10:14 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
leszekone pisze:
a jak sie w odkladzie wszystko unormuje i nowa matka zacznie czerwic to tym czerwiem lub jajkami zasilamy inne ule oczywiscie bez pszczoly

Jajkami to nie zasilisz a dołożysz im pracy. Jeśli chcesz zasilić to tylko czerwiem na wygryzieniu.
leszekone pisze:
oczywiscie bez pszczoly

Może być i z pszczołami .Wystarczy spryskać taka ramkę wywarem z miety lekko słodzony.Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 grudnia 2011, 10:41 - czw 

Rejestracja: 16 listopada 2007, 16:38 - pt
Posty: 900
Lokalizacja: bieszczady
Ule na jakich gospodaruję: WP
Marcinluter pisze:
ale są osobniki co zamawiają odkłady refundowane - które są w większości słabe i w taki sposób wymieniają matki -



Nie spotkałem jeszcze żadnego osobnika , który zamawiałby odkłady.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 grudnia 2011, 12:27 - czw 

Rejestracja: 08 listopada 2011, 15:23 - wt
Posty: 279
Lokalizacja: wielkopolska
Siła odkładu kupowanego od pszczelarza zależy tylko od solidności sprzedającego.Zdarzają się również tacy sprzedający którzy formują odkłady w obecności kupującego,chwała im za to.
Sam tego doświadczyłem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 grudnia 2011, 12:56 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 lipca 2011, 23:54 - wt
Posty: 645
Lokalizacja: Myszków
Ule na jakich gospodaruję: WL
dar natury pisze:
Siła odkładu kupowanego od pszczelarza zależy tylko od solidności sprzedającego.Zdarzają się również tacy sprzedający którzy formują odkłady w obecności kupującego,chwała im za to.
Sam tego doświadczyłem.
a jaka dostałes matke bo jak przy tobie robił odkład to albo dał Ci starą albo ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 grudnia 2011, 14:53 - czw 

Rejestracja: 30 sierpnia 2007, 19:10 - czw
Posty: 53
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Dla mnie pełnowartościowy odkład, to taki ,który sam sobie odbudował co najmniej jedną ramkę węzy, a młoda matka ją zaczerwiła. Ramki okrywowe powinny być pełne pokarmu oraz powinno być widać pewną ilość naznoszonego pyłku. Wtedy mam pewność, że jest to pełnowartościowa , zintegrowana rodzina nastawiona na szybki rozwój. Tworzenie odkładów przy kliencie jest spektakularnym gestem, pięknie to wygląda, ale zawsze jest pewna niewiadoma, jak pszczoły w tym składańcu potraktują poddaną młodą matkę, jaki jest jakościowo jej czerw (zwarty jej czerw w uliku o niczym nie świadczy). Musi też minąć kilka dni, aby nowa rodzina się scaliła i weszła w fazę rozwoju.
Z poważaniem oro54


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 grudnia 2011, 15:04 - czw 

Rejestracja: 08 listopada 2011, 15:23 - wt
Posty: 279
Lokalizacja: wielkopolska
michalpriebe pisze:
dar natury pisze:
Siła odkładu kupowanego od pszczelarza zależy tylko od solidności sprzedającego.Zdarzają się również tacy sprzedający którzy formują odkłady w obecności kupującego,chwała im za to.
Sam tego doświadczyłem.
a jaka dostałes matke bo jak przy tobie robił odkład to albo dał Ci starą albo ...

Matka unasienniona , oznakowana i wyjęta przy mnie z ulika .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 grudnia 2011, 15:55 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 maja 2011, 07:59 - pn
Posty: 904
Ule na jakich gospodaruję: w dziupli
To po co kupować u kogoś komu sie nie ufa - tyle jest porządnych godnych zaufania pszczelarzy !!

po jakim czasie dajecie węze w nowostworzony odkład bo przecie nie ładujecie im od razu roboty ??

Jaki najlepiej zapaszek zapodac by sie nie ścinały na wszelki wypadek ??

I kiedy optymalnie matule podać - bo tyle jest opini ze ciężko trafic odpowiednia odpowiedź ??


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 grudnia 2011, 16:13 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
ja mam olejki eteryczne te co w przepisie na Ambrozol :)

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 grudnia 2011, 16:35 - czw 
oro54 pisze:
Dla mnie pełnowartościowy odkład, to taki ,który sam sobie odbudował co najmniej jedną ramkę węzy, a młoda matka ją zaczerwiła. Ramki okrywowe powinny być pełne pokarmu oraz powinno być widać pewną ilość naznoszonego pyłku. Wtedy mam pewność, że jest to pełnowartościowa

Ten rok był super na odkłady
sobie odkłady robiłem w tym samym czasie co i na sprzedaż i dokładnie takie same
już 30 czerwca miały odrobione po 5 ramek węzy ,przytrzymałem ich ciut przez 2 tygodnie w korpusach bo akurat trafiła się pora że stara odkładowa pszczoła ginęła ale 10 lipca każdy dostał po pół nadstawce węzy odrobiły ślicznie i naniosły miodu 30 sierpnia gdybym nie powiedział że to są odkłady z tego roku nawet najwytrawniejszy pszczelarz by nie odróżnił ich od macierzystych rodzin produkcyjnych ;-)


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 17 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji