FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 14:12 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 62 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
Post: 12 lutego 2015, 21:23 - czw 

Rejestracja: 20 lipca 2011, 18:20 - śr
Posty: 47
Lokalizacja: Dobrcz
Ule na jakich gospodaruję: własne
Witam wszystkich pszczelarzy. Ponieważ wiosną chcę zakupić 2 rodziny pszczele ...mam pytanie do Braci pszczelarskiej.Chcę je kupić zaraz po oblocie na ramce wielkopolskiej, ponieważ moja ramka jest nieco innych rozmiarów -i tu mam pytanie..czy zakupione rodziny mogę osadzić na samej węzie?Nie mam zapasowych ramek suszu, ramka prawie !1/2 wielkopolska,czy muszę jakoś powalczyć i dopiero w trakcie lata powoli przeprowadzić na moją ramkę pszczoły?Tak sobie pomyślałam , może :?: e da radę po przywiezieniu przesypać je do ula na moje ramki z węzą a na górę ramek położyć zapasy przywiezione razem z pszczołami i ewentualnie jeszcze dokarmić ciastem?Dadzą radę wyjść na rzepak w sile?Mam wiosenne pożytki dla nich(wierzba, mniszek i inne kwiatki wiosenne) :thank:

_________________
kaja


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 lutego 2015, 21:29 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
kaziutkap51,
to jest jakiś kawał z tą węzą wczesną wiosną czy jak??? napisz jaka to ma być docelowa ramka wspolnymi siłaami wymyślimy :wink:

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 lutego 2015, 22:06 - czw 

Rejestracja: 20 lipca 2011, 18:20 - śr
Posty: 47
Lokalizacja: Dobrcz
Ule na jakich gospodaruję: własne
Nie , to nie kawał..to moje przemyślenia.Ramkę mam 32x16 szeroko-niską. Widzę już po odpowiedzi ,że to zły pomysł...nie dadzą sobie rady?W takim razie będę musiała chyba dokładać po trochu węzę łączoną po 2 ramki w pionie , tak że po ich odbudowaniu powoli wycofam kupione ramki i zostaną na moich. Jednak to trochę potrwa..chciałam żeby od razu mogły pozostać na mojej ramce. Mój pomysł wziął się z stąd ,ze skoro pakiet sobie radzi , to może i rodzina sobie poradzi...jednak chyba to jeszcze za zimno?

_________________
kaja


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 lutego 2015, 22:12 - czw 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
kaziutkap51, jak kupisz w maju to spokojnie ja tak przekladalem na sama weze i poszly super ale trzeba dac jedzonko


henry

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 lutego 2015, 22:26 - czw 

Rejestracja: 20 lipca 2011, 18:20 - śr
Posty: 47
Lokalizacja: Dobrcz
Ule na jakich gospodaruję: własne
Dziękuję za odpowiedź.Tak jak pisałam chcę kupić zaraz po pierwszym oblocie, więc będę jednak musiała trochę pokombinować z tymi ramkami, tak jak miałam zamiar . Jednak przyszła mi myśl do głowy ,ze da się na skróty.Nawiązując do odkładów..dlaczego np. pod koniec maja robiąc odkład trzeba dokarmiać? przecież jest tyle pożytku w ty czasie w okół ?

_________________
kaja


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 lutego 2015, 22:27 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
Kolego.. jeśli kupujesz w korpusowym - dokładaj swoje ramki (możesz przedłużyć dokręcając górną listewkę 395mm). jak zaczną bielić, jak dojdziesz do pełnego korpusu - postaw swój nowy na wierzch, przenieś te odbudowane i daj kolejne 1-2 ramki z węzą, aż zapełnisz wszystko. Później kolejny korpus. Jak będziesz miał 2 korpusy swoich ramek - wielkopolski daj na górę, niech wszystko się wygryzie, ramki odwiruj i usuń. Pewnie będziesz musiał dorobić jakiś tymczasowy pierścień łączący większy korpus z mniejszym).

Wszystkie szpary można uzupełnić styropianem np owiniętym folią aluminiową, aby nie zgryzły i nie budowały dzikiej zabudowy.

Jeśli leżak - dodawaj do pełnego swoje rameczki, stare odsuwaj na skraj.

Ewentualnie ja będą bieliły - wycinasz ramki (te z czerwiem i pierzgą, miód zostaw - przeniosą) wpasowujesz w swoje nowe i przez 15-20 minut masz wszystko na nowej rameczce.

Jeśli kupujesz bez uli - dogadaj się ze sprzedającym. Pozwoli Ci zabrać z korpusem do momentu przesiedlenia (ewentualnie zostaw jakiś zastaw).

Tak najprościej jednak.. po przemyśleniu - wytnij w ciepły dzień wszystko i włóż w swoje ramki, bez drutu. Owiń sznurkiem bawełnianym, same sobie go zetną i wyniosą. Tylko dobrze by było, gdyby już wosk wypacały.

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 lutego 2015, 23:07 - czw 

Rejestracja: 20 lipca 2011, 18:20 - śr
Posty: 47
Lokalizacja: Dobrcz
Ule na jakich gospodaruję: własne
Mam ule korpusowe. Jak włożyć ramkę 36x 26 cm w ul 32x16?? Ostatni pomysł już przerabiałam. Przenosiłam na początku lipca wszystkie pszczoły z WZ do nowych uli korpusowych o podanej ramce.Nie było ich dużo , tym nie miej nie źle się namachałam tnąc wszystko na części i wkładając i wiążąc do moich ramek. Nie chcę drugi raz w to wchodzić.Ponieważ mam małą ramkę a kupione się nie zmieszczą normalnie, więc po przywiezieniu przełożę ramki z pszczołami wzdłuż 2 korpusów. Później będę dokładać ramki z węzą związane razem po 2 szt. Po wygryzieniu młodych, i zagospodarowaniu moich ramek wycofam zakupione ramki. Całe szczęście ,że mam korpusy prostokątne na 12 ramek , gdyż w innym wypadku nie dało by się w żaden sposób włożyć ramek wielkopolskich. Mimo wszystko jest to kombinowanie a chciałam tego uniknąć.Widzę jednak ,że nie uda się tak. Zginą na samej węzie...szkoda ale cóż, to one najważniejsze i mają swoje wymagania.Bardzo dziękuję za rady..prędzej czy później..przydadzą się

_________________
kaja


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 lutego 2015, 23:20 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 listopada 2013, 12:03 - pn
Posty: 520
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Bogucin
kaziutkap51, Tak najprościej, to poczekaj na rójki, jeśli nie masz doświadczenia nie baw się w wycinanie plastrów i wprawianie w inny wymiar ramki. To nie jest takie proste, jak na początek pracy przy pszczołach.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 lutego 2015, 23:50 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
kaziutkap51 pisze:
Ramkę mam 32x16 szeroko-niską.

wielkopolską obcinasz z dlugosci tak aby się miesciła w Twoim korpusie i dobijasz boczną i górną listewke tak aby było na czym zawiesić, do jednego korpusu nie zmiescisz więc albo dajesz dwa jeden na drugi albo pod 1 korpus zrobisz sobie rame o wymiarach korpusu i wysokosci ok 12 cm (16+12= 28cm więc w sam raz) pszczoły trzymasz ciasno a pozostałe miejsce w korpusie uzupełniasz czymś aby pszczoły sie tam nie dostawały, jak zaczną budować dziką zabudowe pod ramkami to znak że mozna dodawać węze
dajesz cały korpus bez kraty, powinny przejsc bardzo szybko i matka zaczerwi bo jest tam cieplej, jak tylko zlokalizujesz matke dajesz krate między korpusy i czekasz aż wygryzą się z dołu ostatnie pszczoły i zabierasz dolny korpus i jesteś w domu...
sprawa odbędzie się jeszcze szybciej jeśli przeniesiesz tylko ramki z czerwiem z obsiadającymi pszczolami na czarno i do gornego korpusu dasz odrazu odbudowane ramki danego typu

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 lutego 2015, 00:35 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 października 2011, 19:38 - wt
Posty: 751
Lokalizacja: Świętokrzyskie
kaziutkap51,
ile tych Twoich ramek wchodzi do korpusu ?

_________________
kulka96


"Nie wszystko, co jest oczywiste dla Ciebie, jest równie oczywiste dla innych"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 lutego 2015, 10:00 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
kulka96 pisze:
kaziutkap51,
ile tych Twoich ramek wchodzi do korpusu ?

jesli 10 ramkowe wejdą na ciepło bez cięcia

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 lutego 2015, 11:03 - pt 

Rejestracja: 20 lipca 2011, 18:20 - śr
Posty: 47
Lokalizacja: Dobrcz
Ule na jakich gospodaruję: własne
Wchodzi 12 ramek.Zrobię tak jak radzi kol. kudlaty. Wydaje mi się ,że tak będzie najszybciej i najprościej, szczególnie w ostatnim zdaniu.Dziękuję wszystkim za rady. Piszą w książkach i tu na forum ,że pszczoły ogrzewają tylko siebie nawzajem a pozostały cały ul jest zimny tak jak na zewnątrz.Zaobserwowałam tej zimy ,że to nieprawda! Padał śnieg, zasypał wylotki,tam gdzie mieszkają pszczoły , na wylotku był już na drugi dzień śnieg stopiony we wszystkich ulach a tam gdzie ule są puste tam zalegał śnieg na wylotkach jeszcze przez kilka dni. Świadczy to o tym ,ze pszczoły ogrzewają poniekąd cały ul w jakimś stopniu, nie tylko siebie nawzajem. Mam jak pisałam ule korpusowe szeroko- niskie ramki. Zimuję na 3 korpusach z tym ,ze pierwszy nad dennicą korpus jest pusty, teraz dołożyłam 4 korpus i założyłam w nim docieplenie .Czy mam rację? :)

_________________
kaja


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 62 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji