FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 04 czerwca 2024, 09:11 - wt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ] 
Autor Wiadomość
Post: 02 maja 2008, 11:48 - pt 

Rejestracja: 27 lutego 2008, 22:08 - śr
Posty: 33
Lokalizacja: Grudziądz
Witam ponownie!!!
Moje pytanie dotyczy głównie matki nieunasiennionej. Czy można nabyć takową matkę i z nią zrobić odkład. Jak wygląda ta metoda w praktyce. Dzięki i pozdrawiam!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 maja 2008, 13:49 - pt 
Oczywiście, że tak. Matki najlepiej przyjmowane są właśnie w odkładach.
Przekładasz do innego ula kilka ramek z czerwiem i pokarmem, dodatkowo z kilku ramek z czerwiem strząsasz do niego pszczoły i stawiasz odkład w miejscu docelowym.
Następnie, jeśli jest czerw otwarty, to po paru dniach zagladasz do odkładu i kasujesz mateczniki ratunkowe.
Matkę najlepiej poddać wtedy, gdy w odkładzie będzie już tylko czerw zasklepiony, no i nie można pszczół bez matki zostawić na zbyt długo, np na miesiąc, bo powstaną trutówki i matka nie będzie przyjęta.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 02 maja 2008, 17:26 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2007, 17:20 - pt
Posty: 1836
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: dadant
albo jeszcze łatwiej zabierasz dwie ramki z czerwiem zakrytym plus ramke z pokarmem, jeśli rodzina w któej robiony odkład jest bardzo silna to można jeszcze trochę strząchnąć pszczół aby w odkladzie były 3 ramki obsiądniete na czarno, taki odkład stawiasz np u swojej ciotki co mieszka 2 km od ciebie i oczywiście sobie pszczoły w nim latają, po tygodniu wraca do twojej pasieki i już masz wylegający się czerw, duża ilość mlodej pszczoły ale i masz lotnej trochę przez ten zabieg wywiezienia jakiś kawałek od swojej pasieki, może to trochę kłopotliwe ale ma swoje plusy, bo tyle ile wsadzisz do rojnicy to tyle masz w niej, odkład zrobiony w pasiece i pozostawiony na toczku spowoduje powrót lotnej pszczoły, czasem jest tak że pszczelarz ma problem ponieważ jest bardzo mała ilość pszczoły która pozostała w odkładzie i może zostać zaziębiony czerw. Poddanie matki jak wyżej Mateusz napisał,

_________________
Kasa Misiu kasa coś takiego jak brać pszczelarska nie istnieje ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 maja 2008, 20:17 - pt 
Odkład tak jak Bzyyku napisał można zrobić a matkę nie unasiennioną podać za 4 dni zrywając wszystkie mateczniki ratunkowe
Do odkładu należy wybrać tylko ramki z czerwiem krytym na wygryzieniu ale te 4 dni pozwolą wyłapać gdzie w plastrze są larwy
Odkład o ile nie jest odwieziony z pasieki to należy mu podać trochę rzadkiego syropu lub ciasta w przypadku pozostawienia na pasiece tylko Ciasta – ciasto nie powoduje rabunków


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 03 maja 2008, 21:14 - sob 

Rejestracja: 27 lutego 2008, 22:08 - śr
Posty: 33
Lokalizacja: Grudziądz
Ale w takim razie jak dojdzie do unasiennienia matki i dlaczego jest takie ważne, aby czerw był kryty?
Pozdrawiam!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 maja 2008, 21:26 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2007, 17:20 - pt
Posty: 1836
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: dadant
bo jak masz czerw kryty to masz świadomość tego, że pszczoły już nie mają możliwości odbudowania kolejnych mateczników co za tym idzie jak poddasz im matkę w klateczce masz pewność że zostanie przyjęta,

_________________
Kasa Misiu kasa coś takiego jak brać pszczelarska nie istnieje ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 maja 2008, 21:30 - sob 
Jak dojdzie do unasiennienia? Nie rozumiem pytania prawdę mówiąc.
Matka po prostu wyleci na lot godowy.
Czerw kryty dlatego, że pszczoły, gdy odkryją brak matki w odkładzie, zaczną budować mateczniki na czerwiu otwartym - jeśliby był.
Wtedy poddawanej matki mogłyby nie przyjąć.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 03 maja 2008, 21:33 - sob 
Szkuner pisze:
Ale w takim razie jak dojdzie do unasiennienia matki i dlaczego jest takie ważne, aby czerw był kryty?


Tak jak Robert napisał masz pewnośc że nie pociągną mateczników ,pozatym pszczoły które obsiadały ramki stają się automatycznie pszczołami lotnymi a pszczoły które się wygryzły z czerwiu zamknietego wypolerują komórki dla matki i za opiekują się jajami jakie zacznie składać pozatym odrobią Ci węzę którą podasz do powiększenia odkładu


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 27 czerwca 2008, 16:49 - pt 

Rejestracja: 17 kwietnia 2008, 18:41 - czw
Posty: 207
Lokalizacja: łódzkie
Ule na jakich gospodaruję: Dadant 435/17
Witam
Dwa dni temu wsadziłem odkład z matką do ula, cztery ramki były.
Jest matka kortówka w nim.
Mam pytanie czy można dołożyć ramke z czerwiem z innej rodziny, z moich pszczół, nie znam rasy bo dawno nie wymieniane były matki.
Jaki skład ma ciasto dla podkarmiania odkładów? Czytałem tutaj na forum żeby dokarmić ciastem to nalotów nie ma. Jestem początkującym pszczelarzem i dlatego zadaje dziecinne pytania.
Pozdrawiam.
and777


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 czerwca 2008, 17:44 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 października 2007, 02:42 - czw
Posty: 830
Lokalizacja: bory dolnośląskie
wystarczy poszukać za pomocą "szukaj"ciasta
a jeśli chodzi o zasilanie czerwiem to jak najbardziej ale bez pszczół bo jeśli chcemy z pszczołami to procedura łączenia wchodzi w grę w tej chwili ale także można


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 czerwca 2008, 11:54 - ndz 

Rejestracja: 29 czerwca 2008, 10:58 - ndz
Posty: 112
Lokalizacja: Jasło
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski, warsz poszerzony
Czy można zrobić odklad w tym samym ulu,(z tego samego ula) mam ul z 2 wylotami odgrodzony jest w środku
wyloty są skierowane w różnych kierunkach.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 czerwca 2008, 12:40 - ndz 
Mirek40 pisze:
Czy można zrobić odklad w tym samym ulu,(z tego samego ula) mam ul z 2 wylotami odgrodzony jest w środku
wyloty są skierowane w różnych kierunkach.


Oczywiście że można i to jest najlepszy sposób na zimowanie zapasowych matek lub Wymiany poprzez łączenie

Robisz to tak musisz mieś bardzo szczelnie odgrodzoną część odkładową od macierzystej rodziny przenosisz 2 ramki z czerwiem wygryzającym się i pszczołami i 2 ramki pokarmu też z pszczołami odkłady takie powinno się robić w przedpołudniowej porze gdy pszczoła lotna jest w polu a najlepiej gdy jest bobry pożytek wtedy mało co pszczół odleci z odkładu za 2-5 dni poddaj matkę jaką chcesz i gotowe ( pamiętaj zwęzić wylot w odkładzie na razie do 1-2 cm


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 29 czerwca 2008, 13:23 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2007, 17:20 - pt
Posty: 1836
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: dadant
ja mam dadany leżaki i tak w większości są tylne otwory i przyznam że mimo że mam te otwory to nigdy w taki sposób odkładów nie robią aby w jednym ulu mieć rodzinę produkcyjną i odkład, przyczyna jest prosta, to straszna udręka po zrobieniu odkładu, mam rodziny silne pszczoły wylegają na boczne ściany, odkład też musi być na zimę np 5 ramek to całe gniazdo zmniejsza mi się do 10 a nawet 9 ramek w tym momencie mam problem aby zapewnić poprawną wentylacje podczas zimowli, to jest dobra sprawa ale jak ma się dwa odkłady i oba słabsze a zależy nam na zapasowej matce na wiosne to wtedy we wrześniu z rojnicy wsadzić do ula drugi odkład i tak je zostawić na wiosne, na wiosne zabrać matkę a zatwór do góry i po problemie, aczkolwiek i tu się znajdzie ale bo jak mam odkład w rojnicy czy korpsusie to mam łatwą decyzje że np mam marzec i już wiem że gdzieś jest rodzina z dużym osypem i słaba to wtedy nie zważając na pogodę biorę pod pachę mój odkład i już go tam dokładam, odrazu mam silną rodzinę, a ta bym musiał odkład przyłożyć z ula do rojnicy co tracę czas, ktoś powie a jak mam słabe odkłady, moje wczesne odkłady teraz mają 5 ramek dadana i zazwyczaj 4 pełne ramki czerwiu, na zimę będą zimowane na 6 więc czy tak naprawde warto coś kombinować i trzymać jakieś słabe, w ostatnich latach na wiosne mamy dostatek w matkach, jedynie w wielu pasiekach siły i pszczół brakuje

_________________
Kasa Misiu kasa coś takiego jak brać pszczelarska nie istnieje ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 czerwca 2008, 13:46 - ndz 
Robert kiedyś miałem same takie ule Kwadratowe mieściło się tam tylko 13 ramek + 10 nadstawki 35mm
po demontażu bocznych ścian a miały one 80mm w ulu mieściło się swobodnie 17 ramek (ocieplone były tylko przednia i tylna ściana )gniazdowych i 13 pół nad stawki ale nie korzystałem z tego tylko z 12 gniazdo + 10 nad stawki co roku robiłem takie odkłady w połowie uli a na wiosnę niszczyłem starą matkę dołączając odkład 4 ramkowy który korzystając z ciepła macierzystej rodziny był zawsze silny a po łączeniu rodzina na wiosnę była w marcu /kwietniu taka jak w połowie maju innych ,gdzie inni dokładali ramek do gniazda ja dokładałem nadstawki
Ule te zlikwidowałem tylko z jednej przyczyny chcąc zrobić przegląd musiałem wyjmować nadstawkę
Nie tak dawno zastanawiałem się nad robieniem uli Kombinowanych właśnie na tej zasadzie korpus gniazdowy 15 ramek z boczym dodatkowym wylotem i dwie pół nadstawki 10 ramkowe


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 29 czerwca 2008, 20:07 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2007, 17:20 - pt
Posty: 1836
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: dadant
15 ramkowe dadany plus nadstawka to kiedyś były nawet w sprzedaży wszystko rozbierane dennica korpus, nadstawka i daszek potem jakoś to szybko wycofali, mnie jedno nurtuje, jak mam no teraz rodzinę silną i ma np 12 ramek plus pełna nadstawka to mogę zrobić odkład, zakładając że wszytko dobrze utkam, ale teraz jak dokonać wglądu do odkładu jak rodzina produkcyjna wylewa się, boczne ściany to ich nie widać bo pszczoły wiszą, jak mam ciasno ustawione i karmię to mam tak samo, czasem mnie to denerwuje bo chcę szybko nakarmić a tu po otwarciu trzeba omiatać bo szkoda pszczół nagnieść, druga sprawa to jeśli mnie na coś namówić to na dwa odkłady w jednym ulu, każdy po 5 ramek to wtedy tak może kiedyś tak zrobie

_________________
Kasa Misiu kasa coś takiego jak brać pszczelarska nie istnieje ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 czerwca 2008, 20:13 - ndz 

Rejestracja: 29 czerwca 2008, 10:58 - ndz
Posty: 112
Lokalizacja: Jasło
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski, warsz poszerzony
W ulach o których pisałem wyżej war. poszerz. wchodzi 19, 20 ramek, pszczołom trudno zagospodarować cały ul ponieważ pożytki są umnie słabe,musiałbym cały czas produkować pszczoły a nieliczyć na miód, dlatego postanowiłem odgrodzić częśc ula i zrobić takie odkłady do zasilania innych rodzin ,a może udało by się przezimować taki odklad (4ramki) i zasilić wiosną.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji