FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 kwietnia 2024, 04:22 - ndz

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 18 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: zsypańce
Post: 19 maja 2008, 17:45 - pn 

Rejestracja: 08 maja 2008, 11:42 - czw
Posty: 20
Lokalizacja: Łódź
Chciałbym zrobić dwa zsypańce bez czerwiu. Jak to zrobić? zasiedlić na węze czy na woszczyne? Czy matkę trzeba dać unasienioną, czy można jedniodniową, Proszę o rade
stanisław

_________________
pozdrawiam stanislaw


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 maja 2008, 18:06 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 października 2007, 02:42 - czw
Posty: 830
Lokalizacja: bory dolnośląskie
tak jak z jednej ale możesz podrównać zapach a matka to nie ma znaczenia jaka ale nieunasieniona zastopuje rozwój rodziny albo nie wrócić z unasienienia


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 maja 2008, 18:38 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2007, 17:20 - pt
Posty: 1836
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: dadant
albo lepiej przy zrobieniu zsypańca na węze i daniu matki nieunasienionej mogą uciec z ula i uwiązać się na drzewie, więc warto pamiętać że jak się coś takiego zrobi to po przyjęciu matki w takim zsypańcu dać ramkę z czerwiem, druga sprawa to przy takim zsypańcu trzeba się liczyć że większość pszczół wróci do swojego ula więc odrazu trzeba stawiać zsypańca w drugiej pasiece

_________________
Kasa Misiu kasa coś takiego jak brać pszczelarska nie istnieje ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 maja 2008, 20:15 - pn 
Z sypańce ,z miatańce co za różnica
Kiedyś robiłem takie odkłady jak wisiały Brody pod wylotami to przeleciałem parę uli pozmiatałem pszczoły do skrzynki cztery ramki węzy 2 + 2 kilo ciasta i wywoziłem na drugi dzień poddawałem matkę obojętnie jaką i było OK. do 4 dni rameczki były odrobione a za 12 dni zaczerwione i był super odkładzik
Tak samo można strząsnąć pszczoły z nadstawki
W każdym przypadku trzeba odkład odwieź od pasieki ok. 3 km bo się wszystkie pszczoły wrócą ( bez względu czy damy ramko z czerwiem czy nie )


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 19 maja 2008, 21:13 - pn 
Pewnie jakiś dobry okres trafiłeś , bo wszystkie pszczoły które są poza gniazdem te wiszące i siedzące to są lenie i próżniaki , tam pośród nich znajdują się pszczoły trutówki . Dlatego do zasiedlania nimi cokolwiek jest nie wskazane , bo może być problem z przyjęciem matki .

Ryszard B.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 19 maja 2008, 21:41 - pn 
Szczerze to nigdy się nad tym nie zastanawiałem zazwyczaj robiłem tak w lipcu/Sierpniu na początku przetrzymałem do rana w skrzynkach na samej węzie wywoziłem jak się obleciały dawałem Ciasto -- bo karmić bym musiał jechać często i poddawałem zaraz matki takim sposobem robiłem odkłady z matkami zapasowymi w Wielkopolskich podzielonych na trzy części


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 19 maja 2008, 23:26 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2007, 17:20 - pt
Posty: 1836
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Te zmiatańce to może być różnie bo znajomy tak robił to gderał że pszczoły szybko ginęły i zaprzestał robienia odkładów tym systemem, aczkolwiek ja kiedyś dla próby zrobiłem i przy poddaniu matki unasienionej, a następnie ramek z czerwiem rodzina wyszła silna w następnym sezonie

_________________
Kasa Misiu kasa coś takiego jak brać pszczelarska nie istnieje ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 października 2008, 16:59 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2008, 18:48 - czw
Posty: 926
Lokalizacja: Kraków/Łękawica
Metoda rotacyjna opiera się na tworzeniu nowych rodzin z sypańców do których pszczoły są zabierane z miodni. Taka rodzien można skutecznie leczyć an warroze bo nie ma czerwiu. Ale u nas ta metoda pomnażania sie nie przyjęła zbyt specjalnie chyba. A w ametryce pakiety pszczół to coś zwyczjnego chyba. Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 października 2008, 21:02 - śr 

Rejestracja: 09 czerwca 2008, 21:13 - pn
Posty: 335
Lokalizacja: wielkopolska
d@niel_25 pisze:
Metoda rotacyjna opiera się na tworzeniu nowych rodzin z sypańców do których pszczoły są zabierane z miodni. Taka rodzien można skutecznie leczyć an warroze bo nie ma czerwiu. Ale u nas ta metoda pomnażania sie nie przyjęła zbyt specjalnie chyba. A w ametryce pakiety pszczół to coś zwyczjnego chyba. Pozdrawiam.

Ja stosuję zsypańce jako najpewniejsza metodę tworzenia odkładów z młodą matką, które zasilane stopniowo czerwiem rozwijają się , a kiedy chcę w jakimś roju wymienić matkę to w pełni lotów odstawiam ul a na to miejsce stawiam odklad odpowiednio powiększony. Jeszcze mi się nie zdarzylo żeby w ten sposób nie przyjęły matki a i praca coły czas wrze


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 października 2008, 23:05 - śr 

Rejestracja: 25 września 2008, 11:18 - czw
Posty: 590
Lokalizacja: Wymysłów
Kolego D@nielu 25 to nie do końca jest tak że metoda rotacyjna się u nas nie przyjęła ,może nie zawsze jest ona stosowana w "czystej postaci "ale wielu pszczelarzy wykorzystuje pewne elementy tej metody niejednokrotnie czytając to forum natrafiłem na posty potwierdzające powyższe.Na pewno kolega klemens jest nam w stanie szczegółowo nakreślić wszystko co związane jest z metodą rotacyjną.

Pozdrawiam Mariusz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 października 2008, 09:02 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 października 2007, 02:42 - czw
Posty: 830
Lokalizacja: bory dolnośląskie
Panowie popatrzcie na stare polskie książki opisują całą rotacje praktycznie więc Niemcy nic nowego nie wymyślili tylko pokazali swój układ wspólnych czynności każdy łączy słabe rodziny przed zimą ale nie wszyscy pamiętają że wszystkie rodziny na wrzosie słabną i wielu je łączy ale mało kto na wrzosy jeździ nie ma także typowej książki napisanej przez pszczelarza z rejonów wrzosowych który by opisał swoją prace na wrzosie i bez tego filmu to robił.
Niemcy to nie druga półkula ale nasi sąsiedzi różnice pomiędzy nami (poza zarobkami)nie są wielkie i gospodarka podobna


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 października 2008, 13:50 - czw 
Robienie odkladow zmiatancow jest idealnym rozwiázaniem wychodzenia z stanu rojowego
trzeba przy okazji przypomniec ze stan rojowy powstaje w duzej trzesci z nadniaru karmicielek ktore wiszá pod ramkami ostatnich pastrow
zabranie tej pszczoly przywraca normalny stam rodzinié a stworzona nowa rodzina i poddana jej matka czerwiáca ma super opiéké ,,oczywiccie odyniajác zebrane pszczoly likwidujemy rooztocza
Zmiatance robi sié z kilku silnych rodzin lub z kilku krore wpadly w stan rojowy tak aby waga pszczol byla ok 2kg najlepiej jest taká rodzinké przed poddaniem matki wywiez z pasieki i dopiero po 24h poddac


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 27 stycznia 2011, 23:36 - czw 
Witajcie ja robie w ten sposób ze zmiatam pszczółki do skrzynki daje matke czerwiaca w klateczce i na 24 h do chłodnego ciemnego miejsca ,poczym wsypuje do ula na tym samym pasieczysku a matke uwalniam nastepnego dnia i jest wszystko ok


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 28 stycznia 2011, 01:25 - pt 
Romankik pisze:
Witajcie ja robie w ten sposób ze zmiatam pszczółki do skrzynki daje matke czerwiaca w klateczce i na 24 h do chłodnego ciemnego miejsca ,poczym wsypuje do ula na tym samym pasieczysku a matke uwalniam nastepnego dnia i jest wszystko ok


tylko 24 h i na tym samym pasieczysku, wszystka pszczołą lotna wraca już po pierwszym wylocie. chyba lepiej by było przetrzymać go w piwnicy z 3 dni albo na inna miejscówkę z nim.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 28 stycznia 2011, 08:52 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 stycznia 2010, 18:23 - pt
Posty: 318
Lokalizacja: Małopolska
Jeżli zsypaniec jest zrobiony z rodzin w nastroju rojowym to zjawisko powracania pszczól po 24 h trzymania w piwnicy / ja trzymam 48 h / do macierzaków znacznie się ogranicza, natomiast z innych rodzin zsypaniec przewożę na drugie paieczysko i po problemie.

_________________
Starajmy się zrozumieć co pszczoły ''mówią'' do Nas , a pszczelarstwo stanie się łatwiejsze.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 stycznia 2011, 10:40 - pt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4573
Lokalizacja: stare polichno
Zsypańce należy robić co najmniej z trzech rodzin , z dwóch mogą się ścinać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 stycznia 2011, 10:45 - pt 

Rejestracja: 22 marca 2010, 22:34 - pn
Posty: 340
Lokalizacja: dolnośląskie
A nie warto je skropić wodą z olejkiem eterycznym? Ja bym tak zrobił. Jest wtedy większa pewność że się nie zetną.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 stycznia 2011, 11:01 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 stycznia 2010, 18:23 - pt
Posty: 318
Lokalizacja: Małopolska
Jezeli wkonuje zsypańca do automatycznie jest skrapiany wodą bo to zapobiega wylatywaniu pszczól ze skrzynki, natomiast chłodne pomieszczenie zmusza pszczoły do zawiązania kłebu wokół matki w klateczce, można również położyć kawałek ciasta na siatce skrzynki i to też w pewnym stopniu zapobiega ścinaniu. Kiedyś włożyłem pszczoły z różnych rodzin ze skrzynką do zamrażarki na 10 min. po wyciągnięciu była jedna całość ,- można różnie kombinować byle efekt był .

_________________
Starajmy się zrozumieć co pszczoły ''mówią'' do Nas , a pszczelarstwo stanie się łatwiejsze.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 18 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji