FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 24 kwietnia 2024, 16:09 - śr

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 170 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: odkład
Post: 08 maja 2012, 05:05 - wt 

Rejestracja: 11 stycznia 2012, 12:16 - śr
Posty: 43
Lokalizacja: Grójec
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Witam
Wiosną kupiłem pierwszą rodzinę pszczelą (korpus gniazdowy wielkopolski + dwie nadstawki ? ramki wielkopolskiej, kilka ramek suszu). ok. 22kwietnia pszczoły zajmowały 10ramek gniazdowych (wcześniej dodałem 3ramki węzy) , założyłem kratę odgrodową i nadstawkę. Dziś pszczoły zajmują wszystkie ramki w nadstawce.
Chciałbym zrobić odkład (chce zapobiec rujce) , Jak to zrobić mając jeden ul.?
Myślałem żeby do ulika odkładowego przenieść 3ramki gniazdowe wraz z matką i wywieźć 10km na działkę. Czy pozostałe pszczoły bez problemu wychowają nową matkę?.
Czy lepiej kupić drugą matkę (Nie chcę czekać do końca maja na unasiennioną matkę).
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 08 maja 2012, 05:26 - wt 
franek525 pisze:
Myślałem żeby do ulika odkładowego przenieść 3ramki gniazdowe wraz z matką i wywieźć 10km na działkę. Czy pozostałe pszczoły bez problemu wychowają nową matkę?.
Czy lepiej kupić drugą matkę (Nie chcę czekać do końca maja na unasiennioną matkę).
Pozdrawiam.


Nawet jeśli byś tak zrobił powinieneś mieć młodą matkę do poddania choćby jednodniówkę hodowlaną bo z ratunkowego matecznika matka nie jest pełnowartościowa ale może ona być powiedzmy na jeden sezon. Teraz zależy jaką matkę masz w rodzinie , jeśli zeszłoroczną to odkład zrobił bym z trzech ramek z czerwiem zamkniętym, dosypał do niego pszczół z jednej ramki z czerwiem otwartym, dał ramkę a nawet dwie papu i do tego dał matkę jednodniówkę a tą co jest w twoim ulu obecnie bym zostawił wraz z rodziną. Było by to dla ciebie najprostsze, bo jest też opcja zrobienia odkładu z starą matką (to druga opcja jeśli matka jest starsza niż roczna) ale wtedy w macierzaku jak zabierzesz matkę pociągną ci mateczniki, będziesz musiał je zerwać nim poddasz nową matkę, oczywiście nim młoda matka się wygryzie z któregokolwiek z mateczników, więcej subiekcji jeśli brak doświadczenia, tyle że w tej drugiej opcji na jesień matkę w odkładzie skasujesz a odkład połączysz sobie z macierzakiem (w którym będzie hasała młoda matka) dla lepszej zimowli. :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 08 maja 2012, 12:01 - wt 

Rejestracja: 07 maja 2009, 00:27 - czw
Posty: 680
Lokalizacja: Małopolska, powiat nowotarski
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Cordovan,
bardzo dobrze opisałeś tworzenie odkładu, też jestem zainteresowany zrobieniem odkładu. Jestem początkującym w tym temacie i chyba zdecyduję się na pierwszy sposób czyli na poddaniu matki jednodniówki do tworzonego odkładu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 08 maja 2012, 13:26 - wt 

Rejestracja: 11 stycznia 2012, 12:16 - śr
Posty: 43
Lokalizacja: Grójec
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Witam
Dzięki za wskazówki.
Matka jest z 2011. Zatem posłucham twojej rady.
Odnośnie matki do odkładu myślałem o czymś takim: http://allegro.pl/matki-pszczele-buckfa ... 05692.html
Rozumiem że i tak mam ją wymienić, bo pszczoły po niej tylko w ?połowie? będą buckfasttami.
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 08 maja 2012, 14:05 - wt 

Rejestracja: 05 lutego 2010, 16:10 - pt
Posty: 776
Lokalizacja: Warszawa i Płońsk
Ule na jakich gospodaruję: Warszawki posz. i wielkopolski
O tej porze jak wszystko wokół kwitnie nie powinieneś robić żadnych odkładów tylko dokładać ramki lub nadstawki, aby miały miejsce na składowanie nakropu.

Jeśli nie ma wyraźnych objawów rojenia się (przestają zabudowywać węzę, rodzina po założeniu mateczników przestaje ciągnąć węzę), to po co je osłabiać?????

Jak nie ma mateczników, dokładaj nadstawki i niech noszą, a odkłady po odwirowaniu wielokwiatu i akacji, u mnie w tym roku za 3 tygodnie - no chyba, że zobaczę mateczniki - wtedy bezwzględnie odkład.

_________________
kamyk


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 08 maja 2012, 18:36 - wt 
franek525 pisze:
ok. 22kwietnia pszczoły zajmowały 10ramek gniazdowych (wcześniej dodałem 3ramki węzy) , założyłem kratę odgrodową i nadstawkę. Dziś pszczoły zajmują wszystkie ramki w nadstawce.
Chciałbym zrobić odkład (chce zapobiec rujce) ,

Kolego ja bym jeszcze nie robił odkładu tylko dodał drugą nadstawkę aby się nie wyroiły
musisz zwrócić uwagę na to że do max siły to one jeszcze nie doszły to Ty ich ciasno trzymiesz nie wiem czemu i dopiero dojdą ciut później zrobisz jak zechcesz ale ja też bawię się w odkłady ale wtedy gdy już pszczoły obsiadają gniazdo + 3 x pół nadstawki i wiszą a to jest ok 20 -25 maja wtedy robię odkład po miodobraniu zabierając 3 ramki czerwiu + pszczoły a zastępuję je węzą i tak czasami ok 5 czerwca któryś wpadnie w stan rojowy :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 08 maja 2012, 19:37 - wt 

Rejestracja: 11 stycznia 2012, 12:16 - śr
Posty: 43
Lokalizacja: Grójec
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Ok. zatem poczekam jeszcze dwa tygodnie.
Z tym pośpiechem to jest tak że dobry kolega mnie prosił żebym postawił mu pszczoły na plantacji truskawki (za tydzień zacznie kwitnąć) mieszka 10km odemnie, wiem że truskawka to żaden pożytek ale pomyślałem że mogę to wykorzystać ? zrobić odkład i wywieźć go do kupla.
Żeby wilk był syty i owca cała... :).
Ale skoro to się odbije na kondycji rodziny poczekam.
Dzięki za rady
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 09 maja 2012, 04:31 - śr 
Ja odkłady robię przeważnie ok 10-15 maja tyle że wcześniej już przygotowuję sobie rodziny na to bym miał z czego zrobić odkłady. franek525, jak rodzina obsiada ci gniazdo i nadstawkę (zakładam że wielkość gniazdowej) to bez żadnych obaw możesz zrobić trzyramkowy odkład, będziesz miał co najwyżej trochę mniej miodu z tej rodzinki (jeśli nie zależy ci na ilości) ale za to drugą już się rozwijającą rodzinę pszczelą. Co zaś do matek to osobiście buckfastów nie chcę znać, bo to chwast nie pszczoły (czyt. mieszanka wszelkiego badziewia) dająca masę mięsa i mało miodu przy zaznaczam braku doświadczenia pszczelarza bo są tacy co potrafią mieć silne rodziny i miód od buckfastów. :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 09 maja 2012, 16:49 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 grudnia 2009, 22:31 - śr
Posty: 538
Lokalizacja: opolskie
Ule na jakich gospodaruję: WZ Wlkp Froundenstein
Cordovan pisze:
Ja odkłady robię przeważnie ok 10-15 maja tyle że wcześniej już przygotowuję sobie rodziny na to bym miał z czego zrobić odkłady


Czyli można już zacząć. A jak zrobić jeśli w tej partii 6 odkładów nie mam możliwości przewiezienia do innej pasieki.
Matki od Polbarta primorskie jednodniówki.
Mam na myśli 3 ramkowe WLP
Asaf

_________________
Ewang. Jana 3;16


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 09 maja 2012, 17:03 - śr 
Asaf pisze:
A jak zrobić jeśli w tej partii 6 odkładów nie mam możliwości przewiezienia do innej pasieki.


A gdzie jest to napisane, że odkład jak zrobisz musisz wywieźć z pasieki, nigdy nie wywożę, zawsze odkłady robię i zostają w tej samej pasiece. :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 09 maja 2012, 17:26 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 grudnia 2009, 22:31 - śr
Posty: 538
Lokalizacja: opolskie
Ule na jakich gospodaruję: WZ Wlkp Froundenstein
Cordovan pisze:
A gdzie jest to napisane, że odkład jak zrobisz musisz wywieźć z pasieki, nigdy nie wywożę, zawsze odkłady robię i zostają w tej samej pasiece. :wink:


I to jest dobra wiadomość :)
Jutro działam.

_________________
Ewang. Jana 3;16


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 09 maja 2012, 17:34 - śr 

Rejestracja: 11 stycznia 2010, 01:33 - pn
Posty: 2667
Lokalizacja: Śląsk...ale Dolny ;)
Cytuj:
A gdzie jest to napisane, że odkład jak zrobisz musisz wywieźć z pasieki, nigdy nie wywożę, zawsze odkłady robię i zostają w tej samej pasiece. :wink:

Pewnie, że tak - Cordovan ma całkowita rację, w dobrym odkładzie jest przede wszystkim młoda "nielotna" pszczoła ulowa, jedyne co może wrócić do macierzaka to stara pszczoła, a to nawet lepiej bo młode lepiej przyjmują matki, sam też tak robię odkłady.

_________________
https://t.me/pump_upp


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 10 maja 2012, 09:11 - czw 

Rejestracja: 07 maja 2009, 00:27 - czw
Posty: 680
Lokalizacja: Małopolska, powiat nowotarski
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Jeżeli odkład zostanie bez pszczoły lotnej (która wróci do macierzaka) nie zagraża to rozwojowi dalszemu odkładu?
Ktoś powinien nosić świeży nakrop, wodę pyłek itp.. co będzie z tym?
Wiem, że w odkładzie jest pszczoła na wygryzieniu ale to może potrwac powiedzmy ok 7 lub 10 dni.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 10 maja 2012, 09:34 - czw 

Rejestracja: 18 stycznia 2011, 20:17 - wt
Posty: 565
Lokalizacja: lubelskie
Ted07 pisze:
Jeżeli odkład zostanie bez pszczoły lotnej (która wróci do macierzaka) nie zagraża to rozwojowi dalszemu odkładu?
Ktoś powinien nosić świeży nakrop, wodę pyłek itp.. co będzie z tym?
Wiem, że w odkładzie jest pszczoła na wygryzieniu ale to może potrwac powiedzmy ok 7 lub 10 dni.

Nie zagraża, trzeba tylko, aby w ramkach było trochę pokarmu i wlać trochę wody do wolnych komórek blisko dna. Przymknąć otwór na jedną pszczołę dla uniknięcia rabunków, a za kilka dni zaczą same latać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 10 maja 2012, 12:23 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 sierpnia 2010, 12:56 - czw
Posty: 752
Lokalizacja: Dabrowno / Mazury
Ule na jakich gospodaruję: dadant/wlkpl
Tamten, mam jeszcze jedno pytanie, czy taki odklad mozna od razy podkarmic syropem , w razie jakby lotna pszczola powrocila do macierznika, pytam sie bo ja tez zawsze wywozilem na 5km od pasieki.

_________________
www.pasiekadabrowno.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 10 maja 2012, 13:30 - czw 

Rejestracja: 11 stycznia 2010, 01:33 - pn
Posty: 2667
Lokalizacja: Śląsk...ale Dolny ;)
Syrop cukrowy odpada, jego podanie powoduje rabunek ale inwerty są bezzapachowe- nie powodują rabunków wiec można je podawać, pytanie tylko czy to zawsze konieczne? w podawanych do odkładu ramkach z czerwiem jest z reguły dość pokarmu...co innego odkłady przeznaczone na sprzedaż, w takich moim zdaniem musi być ramka pokarmu

_________________
https://t.me/pump_upp


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 10 maja 2012, 13:45 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 sierpnia 2010, 12:56 - czw
Posty: 752
Lokalizacja: Dabrowno / Mazury
Ule na jakich gospodaruję: dadant/wlkpl
Rob, stad wlasnie bylo moje pytanie,
poniewaz nie potrafie jeszcze ocenic czy ilosc pokarmu jest wystarczajaca, czy kiedy pszczola lotna bedzie mogla juz poleciec nie bedzie akurat przez 3 dni lało itd itd
czy nie jest wiec bezpieczniej dokarmic odklad.
A czy moze zastosowac ciasto - kotrego pszczoly nie rabuja i sloik z woda ??

_________________
www.pasiekadabrowno.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 10 maja 2012, 13:59 - czw 

Rejestracja: 18 stycznia 2011, 20:17 - wt
Posty: 565
Lokalizacja: lubelskie
Trajanus pisze:
Tamten, mam jeszcze jedno pytanie, czy taki odklad mozna od razy podkarmic syropem , w razie jakby lotna pszczola powrocila do macierznika, pytam sie bo ja tez zawsze wywozilem na 5km od pasieki.

Ja dwa tygodnie temu robiłem odkład i dałem w podkarmiaczce bocznej niecały litr syropu 1:1. Wybrały to w ciągu dwóch dni. Na rabunki faktycznie trzeba wtedy uważać. Jak go zauważyłem, zamknąłem całkowicie wylotek, spryskałem wodą i się skończył. Na drugi dzień jeszcze trochę próbowały, ale w zasadzie był spokój. Może faktycznie inwert byłby lepszy. Ale najlepiej dać od razu ramkę z dużą ilością pokarmu i trochę wody w dolnych komórkach.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 10 maja 2012, 14:44 - czw 

Rejestracja: 11 stycznia 2010, 01:33 - pn
Posty: 2667
Lokalizacja: Śląsk...ale Dolny ;)
Cytuj:
A czy moze zastosowac ciasto - kotrego pszczoly nie rabuja i sloik z woda ??

Ja akurat nie stosuję ciasta, ale można je zastosować w odkładzie bez problemu. Natomiast jeśli chodzi o ocenę zapasu to nie jest to trudne, wizualnie oceń ile na plastrze jest dcm kwadratowych pokarmu (1 dcm=10cm), jeden decymetr kwadratowy obustronnie poszytego plastra= ok 0,3 -0,33kg pokarmu. po przemnożeniu otrzymasz dość precyzyjną informację o ilości pokarmu jaki masz w rodzinie.

_________________
https://t.me/pump_upp


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 10 maja 2012, 16:45 - czw 

Rejestracja: 07 maja 2009, 00:27 - czw
Posty: 680
Lokalizacja: Małopolska, powiat nowotarski
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Ja nie planuję niczym dokarmiać odkładu, nie wiem czy słusznie ale myślę, że ta ilość pokarmu, która się znajduje na ramkach powinna im wystarczyć.
Mam rację czy się mylę???


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 10 maja 2012, 16:51 - czw 

Rejestracja: 18 stycznia 2011, 20:17 - wt
Posty: 565
Lokalizacja: lubelskie
Masz rację. Powodzenia!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 10 maja 2012, 17:00 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Zrób eksperyment: w połowie czerwca zrób odkłady dwa : 3 ramki czerwiu + pszczoły poddaj matkę unasienioną do obu. Jeden niech dostanie jedną ramkę z pokarmem( od sklepić wcześniej) drugi tyle co masz. Do jesieni zobaczysz różnicę.

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 10 maja 2012, 20:36 - czw 

Rejestracja: 07 maja 2009, 00:27 - czw
Posty: 680
Lokalizacja: Małopolska, powiat nowotarski
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
To że ramkę z pokarmem trzeba dać to wiem, tylko jestem przeciw dokarmianiu syropami i innymi wzmacniaczami.
Mogę się mylić bo jestem początkujący w robieniu odkładów.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 10 maja 2012, 20:56 - czw 

Rejestracja: 11 stycznia 2010, 01:33 - pn
Posty: 2667
Lokalizacja: Śląsk...ale Dolny ;)
Cytuj:
tylko jestem przeciw dokarmianiu syropami i innymi wzmacniaczami.

No wiesz to nie tak do końca...jeśli na ramkach z czerwiem nie ma pokarmu to trzeba go zabezpieczyć, druga sprawa to obecność pożytków w terenie, w maju jest ich opór dlatego uważam, że bez potrzeby nie należy dokarmiać. Natomiast kiedy pożytki się kończą lub są niewielkie to trzeba owady "podkręcić" bo do zimy mają być gotowe jako pełnowartościowe rodziny...maj to dla nich wspaniały miesiąc, wszędzie i wszystkiego pod dostatkiem odkłady bez problemu dojdą do siły bez nadmiernych ingerencji.

_________________
https://t.me/pump_upp


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 10 maja 2012, 21:04 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 sierpnia 2011, 11:49 - pn
Posty: 664
Lokalizacja: Śląsk
Ule na jakich gospodaruję: WL,LG3/4, Ostrowskiej
a ja uwazam ze kazdy odkład trzeba dokarmiać jesli chodzi o rozwój to nawet nie ma porównania, jak ktoś nie wierzy to zróbcie dwa takie same odkłady i jeden karmcie po dwu miesiacach ocencie i bedzie po dyskusji


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 10 maja 2012, 21:05 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 grudnia 2009, 22:31 - śr
Posty: 538
Lokalizacja: opolskie
Ule na jakich gospodaruję: WZ Wlkp Froundenstein
Tak jak wczoraj pisałem tak też dzisiaj zrobiłem.
Zrobiłem 6 odkładów z 3 ramek czerwiu z dużą ilością pokarmu.
Dołożyłem po ramce suszu. Ramce węzy z długiej strony i ramce suszu z wodą. Stoją ocieplone z boku i góry na 5 ramkach, osiatkowane dennice. Nie wywożone z pasieki.
Jutro dokładam matki NN Primorskie, które dzisiaj dotarły od Polbarta.
Ciekawe co z tego wyrośnie.
Pozdrawiam
Asaf

_________________
Ewang. Jana 3;16


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 10 maja 2012, 21:06 - czw 

Rejestracja: 07 maja 2009, 00:27 - czw
Posty: 680
Lokalizacja: Małopolska, powiat nowotarski
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Ja planuję zrobić odkłady w czerwcu, myslę że to też dobry okres na odkłady, co myślicie?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 10 maja 2012, 21:09 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 grudnia 2009, 22:31 - śr
Posty: 538
Lokalizacja: opolskie
Ule na jakich gospodaruję: WZ Wlkp Froundenstein
Ted07 pisze:
Ja planuję zrobić odkłady w czerwcu, myslę że to też dobry okres na odkłady, co myślicie?


Pewnie że dobry pomysł.
Moje odkłady z ubiegłego czerwca mają się świetnie.
Asaf

_________________
Ewang. Jana 3;16


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 10 maja 2012, 21:16 - czw 
Ja dziś też zrobiłem odkłady składające się z trzech ramek czerwiu krytego, ramki zapasu i ramki suszu z wodą i to najlepsza kombinacja na zrobienie odkładu. Jutro do odkładów wędrują mateczki aga3 od Wojtka Pelczara. :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 10 maja 2012, 21:59 - czw 

Rejestracja: 11 stycznia 2010, 01:33 - pn
Posty: 2667
Lokalizacja: Śląsk...ale Dolny ;)
A ja czekam na info o matkach i przygotowuje się do zrobienia 10ciu odkładów. Matki to Sklenar H/47 z Pasieki Szeligów

_________________
https://t.me/pump_upp


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 11 maja 2012, 09:13 - pt 

Rejestracja: 07 maja 2009, 00:27 - czw
Posty: 680
Lokalizacja: Małopolska, powiat nowotarski
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Ja poczekam z odkładami do czerwca z tego względu, że w moim rejonie silnie kwitnie teraz mniszek, a jest to u mnie jeden z głównych pożytków.
Inne zabardzo tak znacząco nie występują, później to już jest tylko wielokwiat i spadź. Pozdrawiam i zapraszam na Orawę :-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 11 maja 2012, 20:00 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 grudnia 2009, 22:31 - śr
Posty: 538
Lokalizacja: opolskie
Ule na jakich gospodaruję: WZ Wlkp Froundenstein
Asaf pisze:
Jutro dokładam matki NN Primorskie, które dzisiaj dotarły od Polbarta.
Ciekawe co z tego wyrośnie.


No i tragedia . Godz 10 rano
Rano z matkami pojechałem do pierwszej pasieki
poszedłem poddać 2 matki do 2 odkładów.
Pozostałe 5 zostało w otwartym bagażniku kombi.
Nie było mnie z 15 min.
Przejechałem do drugiej pasieki jakieś ,kolejne 15 minut.
Po otwarciu bagażnika wszystkie 5 klateczek nie wykazywało oznak życia. Myślałem że zawału dostanę i chciało mi się płakać (stary dziad)
Wszystkie pszczoły z matkami przegrzałem.

Zaznaczam że dotarły w przesyłce w doskonałym stanie.
Wszystkich za takie zaniedbanie przepraszam.
Przestroga dla wszystkich , którzy zaczynają.
Nie wystawiać klateczek na upał i słońce.
Pozdrawiam
Asaf

_________________
Ewang. Jana 3;16


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 11 maja 2012, 20:09 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
Asaf pisze:
Nie wystawiać klateczek na upał i słońce.

.Pozytyw jest jeden .Już nigdy tego nie zrobisz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 11 maja 2012, 21:28 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2012, 21:04 - czw
Posty: 3637
Lokalizacja: Góry Sowie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Każdemu jakiś błąd się zdarza. Często boli. Zamówi kolega nowe.

_________________
"Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy." (Syr 11, 3);


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 12 maja 2012, 15:57 - sob 

Rejestracja: 07 maja 2009, 00:27 - czw
Posty: 680
Lokalizacja: Małopolska, powiat nowotarski
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Kolega napisał:

Pawełek pisze:
Malcolm, a to zamierzasz dać sam czerw do tego odkładu bez pszczół czy jak? przy robieniu odkładu dajesz ramki z czerwiem na których są pszczoły tak? i do tego strzepujesz pszczoły z 1-2 ramek z czerwiem otwartym żeby powstał naddatek pszczół, bo stara wróci do macierzaka a młoda zostanie w odkładzie i będą normalnie wykonywać swoje obowiązki, z tym że jako młode pszczoły które nie dokonały oblotu nie polecą po pyłek czy nektar, przez pierwsze 3-4 dni, potem zaczną i latać.

Przy chłodniejszych nocach jak dasz do odkładu np 3 ramki z czerwiem ale za to garść pszczół to będą grzać tyle czerwiu ile będą w stanie, resztę oleją ale odkład jako taki przetrwa.



Doradzcie:

1. robiąc tak jak to opisujesz gdzie powinienem ustawić odkład? Mogę w tej samej pasiece czy muszę wywieź pszczoły min. 5 km?

2. jeżeli strzepnę pszczoły z 2-wóch ramek z czerwiem odkrytym do robionego odkładu, to czy strzepywana pszczoła się nie wzbije w powietrze i od razu nie wróci do macierzaka?

3. czy po strzepnięciu pszczół od razu powinienem zamknąć pokrywę aby pszczoły nie wróciły do macierzaka?

4. za ile dni poddać matkę nieunasiennioną?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 12 maja 2012, 16:38 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2012, 21:04 - czw
Posty: 3637
Lokalizacja: Góry Sowie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Odkład możesz postawić nawet metr dwa od macierzaka. Jeśli nie chcesz, aby pszczoła lotna wróciła do macierzaka, w tedy na miesiąc wywozisz. Odkłady powinno się robić z młodą pszczołą i czerwiem na wygryzieniu. Jeśli strzepywana pszczoła była pszczołą lotną, to wróci do macierzaka, reszta pójdzie na ramki w odkładzie. Pszczoły strzepnij, odstaw i daj im spokojnie dojść do siebie i zaprzyjaźnić się z nowym ulem. Matkę możesz poddać już kilka godzin po zrobieniu odkładu, ale dokładnie sprawdź ramki, żeby nie było czerwiu otwartego, z którego pszczoły pociągnęłyby mateczniki - dlatego niektórzy ze słabym wzrokiem czekają dwa, trzy dni, potem kontrol, a jak jest ok, nie ma mateczników, to poddają matkę. Często do ula zapuszcza się kilka kropelek olejku miętowego, żeby matkę chętniej przyjmowały.

_________________
"Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy." (Syr 11, 3);


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 12 maja 2012, 16:41 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2012, 21:04 - czw
Posty: 3637
Lokalizacja: Góry Sowie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Ps. Aby pszczoły się nie męczyły zanim starsze podejmą loty, to daj do ula susz z wodą.

_________________
"Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy." (Syr 11, 3);


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 12 maja 2012, 18:08 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
możesz też zanim zrobisz odkład na tydzień przed tym dać ramki z czerwiem do miodni, tam je zasklepią i potem takie ramki zabierasz do odkladu bez niebezpieczeństwa że będzie tam czerw otwarty.

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 12 maja 2012, 22:37 - sob 

Rejestracja: 07 maja 2009, 00:27 - czw
Posty: 680
Lokalizacja: Małopolska, powiat nowotarski
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Pawełek, bardzo dobry pomysł, aby czerw przełożyć na kilka dni do miodni.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 13 maja 2012, 09:59 - ndz 

Rejestracja: 25 stycznia 2009, 21:29 - ndz
Posty: 166
Lokalizacja: mazowsze
witam aktualnie temp +11 , muszę dziś zabrać mateczniki ( 11 dzień)z rodzin stojących na rzepaku i zaizolowane wstawić do rodziny a następnie jak zrobi się cieplej do ulików weselnych, czy taka temperatura nie spowoduje zaziębienia matek w matecznikach zwłaszcza że trochę czasu zajmie pobranie , przewiezienie i włożenie do rodziny ( 11km odległość). pytam bo dotychczas nigdy nie miałem takiej temp. przy tych czynnościach.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 13 maja 2012, 17:09 - ndz 
ADMINISTRATOR

Rejestracja: 24 listopada 2011, 23:28 - czw
Posty: 111
Lokalizacja: Podkarpacie
Ule na jakich gospodaruję: wielkop.korp.
Nic się nie stanie, mateczniki można transportować w pozycji leżącej jak również w otworach styropianowych, lu zawinięte w kocyk.

_________________
Hary


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 21 maja 2012, 23:07 - pn 

Rejestracja: 07 maja 2009, 00:27 - czw
Posty: 680
Lokalizacja: Małopolska, powiat nowotarski
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Koledzy w najbliższym czasie planuję zrobić parę odkładów.
Chciałbym się dobrze przygotować do tego, mam więc w związku z tym parę pytań:

1. robiąc odkład ile zabieracie ramek z czerwiem krytym 2, 3, 4 czy może 5 ramek???

2. do ramek z czerwiem krytym strzepuję pszczoły z 2-wóch ramek z czerwiem odkrytym (pszczoły te pochodzą z tego samego ula co czerw kryty, aby się nie ścięły)

3. do robionego odkładu dokładam 1 ramkę z nakropem i 1 ramkę pyłkiem

4. dokładam ramkę z suszem częściowo zanurzona w wodzie (aby dostarczyć pszczołom wody zanim w odkładzie nie pojawi się pszczoła lotna)

5. odkład ustawiam w pasiece na miejscu docelowym gdzie będzie stał ul

6. po okresie 5 lub 7 dni poddaję matkę nieunasiennioną (jest to dobry termin???)

Przedstawiłem szczegółowy harmonogram mojego działania, jeśli robię coś źle proszę o wskazówki. Bo w taki sposób myślę postępować podczas robienia odkładów. Doradźcie czy wszystko dobrze robię?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 22 maja 2012, 07:07 - wt 
Ted07 pisze:
1. robiąc odkład ile zabieracie ramek z czerwiem krytym 2, 3, 4 czy może 5 ramek???

To zależy po pierwsze od tego jak silna jest rodzina z której zrobisz odkład i od tego jak silny odkład chcesz zrobić, ja robię zawsze z trzech ramek czerwiu, ramki zapasu i ramki suszu z wodą.

Ted07 pisze:
2. do ramek z czerwiem krytym strzepuję pszczoły z 2-wóch ramek z czerwiem odkrytym (pszczoły te pochodzą z tego samego ula co czerw kryty, aby się nie ścięły)

Ok ale możesz śmiało też strząsnąć młode pszczoły z ramki z czerwiem otwartym z innego ula, młode pszczoły się nie zetną.

Ted07 pisze:
3. do robionego odkładu dokładam 1 ramkę z nakropem i 1 ramkę pyłkiem
Ted07 pisze:
4. dokładam ramkę z suszem częściowo zanurzona w wodzie (aby dostarczyć pszczołom wody zanim w odkładzie nie pojawi się pszczoła lotna)

odpowiedź pkt.1.

Ted07 pisze:
5. odkład ustawiam w pasiece na miejscu docelowym gdzie będzie stał ul

Ja ustawiłbym ul i odkład zrobił wprost do ula po co jeszcze w skrzynkę odkładową je pakować skoro masz ul, chyba że ula jeszcze nie masz.

Ted07 pisze:
6. po okresie 5 lub 7 dni poddaję matkę nieunasiennioną (jest to dobry termin???)

Jak odkład zrobisz z ramek z czerwiem zamkniętym (ważne by nie było żadnej komórki z otwartą larwą, jeśli będzie to zapałka i wydłub) to matkę możesz poddać na drugi dzień po zrobieniu odkładu, osierocenie poczują wystarczająco, nie potrzeba aż 5-7 dni osierocenia. Matkę poddaj do takiego odkładu na sztuczny matecznik, w takim układzie wykonania odkładu 99,9% przyjęcia matki w ten sposób poddawanej. :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 22 maja 2012, 07:47 - wt 

Rejestracja: 30 sierpnia 2011, 09:22 - wt
Posty: 230
Lokalizacja: Sufczyna
A czy pszczoły ruchliwe przy wylotku macierzaka oznaczają to ze nie ma tam matki?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 22 maja 2012, 07:54 - wt 
adimaj13 pisze:
A czy pszczoły ruchliwe przy wylotku macierzaka oznaczają to ze nie ma tam matki?


Co znaczy słowo ruchliwe?, lata ich pełno przed ulem to najpewniej młode pszczółki się oblatują, jak matkę zabierzesz z macierzaka praca pszczół lotnych ustaje dopóki nie odciągną i nie zasklepia mateczników ratunkowych wtedy zaczynają ponownie robotę.


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 22 maja 2012, 07:58 - wt 

Rejestracja: 30 sierpnia 2011, 09:22 - wt
Posty: 230
Lokalizacja: Sufczyna
A nie praca pszczół lotnych nie ustała wręcz przeciwnie wzmogła się, czyli jak by w macierzaku nie było matki nie latały by tak intensywnie, nie mam porównania bo mam 3 ule 1 to odkład 1 jest w stanie rojowym a ten 1 to macierzak z którego zrobiłem odkład. Dałem węze, jesli będą ją odbudowywać to znak że matka jest?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 22 maja 2012, 08:00 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 maja 2012, 20:51 - pn
Posty: 2203
Lokalizacja: Lubelskie
Ule na jakich gospodaruję: warszawski, ostrowskiej
Ja robię bezpośrednio do docelowego ula. Też się nie bawię w przekładanie. Nie wiem czy to ma jakieś minusy, ale zawsze wszystko jest ok. Wal śmiało będzie dobrze. Na forum też nie możesz wszystkiego brać do siebie bo ile osób tyle opinii. :thank: Ja matkę podaję następnego dnia. Powodzenia


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 22 maja 2012, 08:02 - wt 

Rejestracja: 30 sierpnia 2011, 09:22 - wt
Posty: 230
Lokalizacja: Sufczyna
ja też od razu do docelowego zrobiłem, ale nie wiem czy czasami matki nie przełożyłem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 22 maja 2012, 08:05 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 maja 2012, 20:51 - pn
Posty: 2203
Lokalizacja: Lubelskie
Ule na jakich gospodaruję: warszawski, ostrowskiej
Najprościej wrzuć po 1 ramce suszu do macierzaka i do odkładu i wstrzymaj się z podaniem matki do odkładu. Zobaczysz gdzie są jajeczka tam jest mateńka :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: odkład
Post: 22 maja 2012, 08:06 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 maja 2012, 20:51 - pn
Posty: 2203
Lokalizacja: Lubelskie
Ule na jakich gospodaruję: warszawski, ostrowskiej
A jak zabrałeś to młodą podaj do macierzaka i też będzie dobrze.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 170 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji