FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 23 kwietnia 2024, 23:12 - wt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
Post: 25 maja 2012, 03:05 - pt 

Rejestracja: 29 kwietnia 2012, 02:04 - ndz
Posty: 33
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Witam
Między 1a15 czerwca chciałbym zrobić kilka odkładów; 2 ramki z czerwiem i pszczołami + pszczoły strząśnięte z 1 ramki + ramka z pokarmem + podkarmiaczka z syropem to wszystko wywiezione z pasieki na ok 3km.
Moje pytanie jest takie: jaką matkę poddać do takiego odkładu żeby przed zimą doszedł do normalnej siły, (dodam że mam możliwość kupna matek nieunasiennionych ok 3-4 czerwca a od innego hodowcy unasiennionych ok 10 czerwca które wybrać) i czy sposób podany przeze mnie jest dobry?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 maja 2012, 06:46 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
chudy pisze:
czy sposób podany przeze mnie jest dobry?

Sposób jest dobry, taniej będzie kupić jednodniówki , przy terminach jakie podałeś dojdą do czerwienia praktycznie w tym samym czasie co gdybyś poddał unasiennione , jedyny minus jednodniówek to to że zdarza się że jakaś nie wróci z lotu godowego .

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 maja 2012, 07:24 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Jednodniówki są tanie fakt ale mogą się nie unasienić (pogoda), zagubić podczas lotu czy długo nie czerwić ( w zależności od pogody) Lepsze Unasienione jednak bo rodzina po 3 dniach wypuszcza matkę z klateczki i matka jazda z jajeczkami.

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 maja 2012, 07:55 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 maja 2012, 20:51 - pn
Posty: 2203
Lokalizacja: Lubelskie
Ule na jakich gospodaruję: warszawski, ostrowskiej
Przy 2 ramkach z czerwiem ja bym podał unasiennioną. Jeszcze pytanie czy gdyby coś to masz skąd dołożyć ramek z czerwiem? Tak jak koledzy piszą z nieunasiennionymi jest tak że 2 tygodnie musisz czekać aż zacznie składać jajka o ile wróci z lotu godowego. Mi zawsze wracały ale to jest różnie. Jeżeli podasz nieunasienniona i po 2 tygodniach się okaże że jej nie ma, ja bym podał ramkę z czerwiem i 2 matkę. Myślę że może lepiej podaj unasienniona, będziesz miał pewniejsze. Ale to jest moje zdanie, a pszczoły są twoje :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 maja 2012, 09:15 - pt 

Rejestracja: 07 maja 2009, 00:27 - czw
Posty: 680
Lokalizacja: Małopolska, powiat nowotarski
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Ja również w tym terminie planuję zrobić 2 odkłady. Tylko, że zrobię odkłady (tak jak mi doradził Cordvan) z 3 ramek z czerwiem krytym do tego strząsnę pszczoły z 2 ramek z czerwiem odkrytym, dodam jeszcze ramkę z pierzgą i ramkę z miodem. Do tak skomponowanego odkładu planuję dodać matkę nieunasiennioną na 3 dzień.
Tak ja planuję zrobić odkład, może coś z tego skorzystasz.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 maja 2012, 09:28 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
chudy, tak jak radzi Wiesiek, przy tych terminach o których mówisz pod względem czerwienia nie ma różnicy, jak kupisz matki NU i dasz do odkładu 4 czy 5 to do 10 powinna się unasiennić, koło 12-13 czerwić, czyli tak samo jak kupiona matka unasienniona.
Daruj sobie ten syrop bo odkład zaraz po zrobieniu go nie pobierze a może to spowodować rabunki mimo pożytku, poza tym jak dasz ramkę z pokarmem to będzie to zbędne, a przy wywiezieniu za max trzy dni pszczoły ruszą i same sobie uzbierają.
Ważne do odkładu musisz dać sam czerw zamknięty ani jednej komórki otwartego bo ci zetną matkę jaką byś im nie poddał.

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 maja 2012, 20:35 - pt 
chudy pisze:
Moje pytanie jest takie: jaką matkę poddać do takiego odkładu żeby przed zimą doszedł do normalnej siły,

Taką samą jak do każdego odkładu tylko że czemu taki mały odkład ??


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
  
 
Post: 25 maja 2012, 20:40 - pt 
Marcinluter pisze:
Jednodniówki są tanie fakt ale mogą się nie unasienić (pogoda), zagubić podczas lotu czy długo nie czerwić ( w zależności od pogody) Lepsze Unasienione jednak bo rodzina po 3 dniach wypuszcza matkę z klateczki i matka jazda z jajeczkami.


Kolego tylko jedno za unasienioną musisz dać 50 i więcej za co mam 3 UN niech się jedna straci to jeszcze mi dwie dostają :wink:


Na górę
  
 
Post: 25 maja 2012, 20:43 - pt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Ted07 Jak zrobisz sypaniec z 3 czerwiu i z 2 strzochniesz i jak niebendzie czerwiu otwartego z kturego by mogły pociognac mateczniki to już mozna po 4 godz, podac matkie w klateczce. Bo pszczoła juz po 2 godz, każda wie ze niema w ulu matki. Ale jak maja czerw nawet 7 dniowy to zakładają mateczniki ratunkowe. Ja bym radził na 12 dni przed nadejsciem matek od chodowcy dać do gniazda ramki ze suszem oznakować je pinesko i na 9 dni od nadejscia matek dac te ramki poza krate i mamy całkowita pwenosć ze tam niema otwartego czerwiu i po 4godznach od zrobienia odkładu podać matkie. Mozna nawet bespośrednio na ramkie i przez 5 minut obserwowac jaka jest rekcja pszczół jak karmia matkie to wkładamy ramkie do ula i zamykamy i matka na drugi dzień już składa jajeczka. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 maja 2012, 00:14 - sob 

Rejestracja: 29 kwietnia 2012, 02:04 - ndz
Posty: 33
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Dzięki wszystkim za podpowiedzi. :thank:
Mam jeszcze jedno pytanie, mam jeden ul w którym matka zginęła pszczoły odciągneły mateczniki zerwałem wszystkie zostawiają jeden, w poniedziałek byłem u znajomego akurat poddawał matki do odkładów zagadałem czy nie odsprzeda mi jednej bo mam ul w którym nie ma matki a jest matecznik.
Wróciłem do domu z matką a że było już ciemno to poddałem matkę we wtorek .
Matka była umieszczona w klateczce , oczywiście przed poddaniem matki zerwałem ten matecznik przy okazji znalazłem też drugi matecznik też go usunąłem.
Dziś to znaczy w piątek zaglądam do ula patrze ciasto wyjedzone matki w klateczce nie ma szukam po ulu i nie mogę jej znaleźć patrze przed ulem leży martwa :(
Co mogło być przyczyną że jej nie przyjęły czy to że już wygryzła się jakaś matka z matecznika którego nie zauważyłem? (dodam też że nie znalazłem żadnego wygryzionego matecznika)
Żadnych jaj ani czerwiu nie było więc może mają matkę ale jeszcze nie czerwi.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 maja 2012, 00:50 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
chudy, a te mateczniki to zakładają na czerwiu otwartym prawda, którego w odkładzie NIE POWINNO BYĆ!!! i temu Ci ścinają matki.

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji