FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 20 kwietnia 2024, 04:58 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
Post: 12 lipca 2012, 20:26 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2012, 23:53 - pn
Posty: 62
Lokalizacja: Domaniewice koło Głowna
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
witam jestem swieżym pszczelarzem i potrzebuje kilku porad.
zakupiłem kilka odkładów , 2 warszawskie i 3 wielkopolskie były to odkłady 4 ramkowe , moje pytania dotyczą powiekszania rodziny głównie w ulu wielkopolskim 10 ramkowym .
pszczólki są teraz w ulach po jednym korpusie wielkopolskim .
na początku wstawiłem ramki z węzą po 1 sztuce z obu stron odkładu i zrobiłem sobie zatwory by jedna strona ula nie miała wielkiej przestrzeni luźnej , później dokładałem po ramce od zatworu , obecnie mają średni po 8-9 ramek
moje pytanka:
1) gdy skączą sie im ramki czy mam postawic drógi korpus czy pzostac przy jednym ?
2) czy wstawic ramki z węzą do korpusu ? (nie posiadam gotowych ramek z woskiem do czerwienia tylko węze powtapiałem)
3) ile ramek jeśli tak, czy cały krpus czy kilka sztuk i zatwór?
4) co się stanie jeśli nie wstawie zadnych ramek wiecej i pszczólki sie nie zmieszczą ?
5) czy mże dojśc do rójki?
jestem otwarty na inne propozycje
dziękuje

_________________
Pozdrawiam Zbyszek -Hok'tar


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 lipca 2012, 22:31 - czw 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Jak masz 9 ramek wielkopolskich na dole to daj drugi korpus a w nim daj 2 ramki czerwiu na wygryzieniu i daj po 2 ramki wezy po obu stronach i krata. Na dole daj zatwór bo bendziesz miał tylko 7 ramek. Jak u góry odbudują 2 ramki wezy to daj te odbudowane na dół żeby matka zaczerwiła a do góry daj 2 ramki wezy te brakujace i tak dalej po 2 rami aż zapełnisz górny korpus. A pod koniec wrzesnia zmniesz do 8 ramek na dole i 8ramek na góże zalanych syropem. Pzdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 lipca 2012, 23:27 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2012, 23:53 - pn
Posty: 62
Lokalizacja: Domaniewice koło Głowna
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
czy chodz o krate przegrodową między korpusami ? czy jakąś inną?

_________________
Pozdrawiam Zbyszek -Hok'tar


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 lipca 2012, 23:38 - czw 
hok'tar pisze:
1) gdy skączą sie im ramki czy mam postawic drógi korpus czy pzostac przy jednym ?
hok'tar pisze:
2) czy wstawic ramki z węzą do korpusu ? (nie posiadam gotowych ramek z woskiem do czerwienia tylko węze powtapiałem)

Nim odbudują cały komplet do 10 ramek zacznie się rozwój zimowej pszczoły wiec nie będzie potrzeby dawania kolejnego korpusu czy półkorpusu.
hok'tar pisze:
4) co się stanie jeśli nie wstawie zadnych ramek wiecej i pszczólki sie nie zmieszczą ?
5) czy mże dojśc do rójki?

zmieszczą się i nie dojdzie już do rójki nie ta pora roku. Doprowadź je do siły 10 ramek obsiadanych na czarno a po 20 lipca zacznij dawać syrop 1:1 w dawce 1 szklanka co 24h jako rozwojowe złudzenie pożytku byś miał sporo pszczoły zimowej, po 20 sierpnia zabierz z ula 2 ramki zostawiając 8 szt. i zacznij zakarmianie. :wink:


Na górę
  
 
Post: 12 lipca 2012, 23:51 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2012, 23:53 - pn
Posty: 62
Lokalizacja: Domaniewice koło Głowna
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
spróbuję sie zastosowac , mam nadzieję że dam rade to dobrze rozegrac
dzięki za pomoc :D

_________________
Pozdrawiam Zbyszek -Hok'tar


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 września 2012, 13:12 - ndz 

Rejestracja: 20 października 2011, 11:33 - czw
Posty: 261
Lokalizacja: Radziszów
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Podepnę się pod ten temat

Ostatnio jako że mam więcej czasu zastanawiałem sie nad jedną sprawą . Kupię pięcio ramkowy odkład w czerwcu . Dostanie jedną ramkę węzy w gniazdo , krata odgrodowa na to nadstawka i 6 ramke z węza do nadstawki . Będe go podkarmial po 0,5l syropu co 4 dni . Pszczoły będą lokowały papu na górze , matka od razu będzie miała miejsce do czerwienia . W tym roku jak dodawałem ramki z węzą od góry był wianuszek pokarmu co zmniejszało miejsce do czerwienia matce . Jak już dojdę do 10 ramek to pokarm w nadstawce odwiruje zleje całość do wiadra np po apifortunie ( pustym ) i tym zafałszowanym miodem zakarmie je na jesień + cukier bądź inwert. Od razu mam odbudowane gniazdo w którym matka czerwi od deski do deski i w tym samym czasie odbudowaną nadstawkę . Nie mam zafałszowanego miodu i pożytek z nawłoci wykorzystuje bez zamartwiania się że podczas podkarmiania coś mogło zostać w miodzie . Czy ja dobrze kombinuje ???

Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 września 2012, 15:07 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
Bączek, kiepsko kombinujesz. po pirwsze, węza 1 ramka ok, nadstawka duży błąd dać ją odkładowi, po co podkarmiać 0,5l w środku sezonu? żeby ograniczyć matke i wykończyć karmicielki przerobem syropu? do nawłoci się ten odklad rozwinie ładnie, po co wirować cukier? nie lepiej zostawić, na to dać nadstawkę bo przy intensywnym pożytku z nawloci złożą miód w nadstawce, a jak będzie kiepsko z nawłocią uzupełnią sobie zapas na zimę.

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 września 2012, 15:31 - ndz 

Rejestracja: 20 października 2011, 11:33 - czw
Posty: 261
Lokalizacja: Radziszów
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Pawełek z tym 0,5 l troszkę mnie poniosło po 0,3 zeby miały papu . Kiedyś w którymś wątku o odkładach na pytanie dlaczego u mnie tak słabo budują inni pisali ze po 20 ramek czerwcowy odkład powinien mieć u mnie miał tylko 13 a drugi 10 zostało mi zarzucone ze nie podkarmiałem ;) juz wiem że może to być przez matkę że mniej jajeczek składa i takie tam ale temat podkarmiana był na 1 miejscu . Mądre głowy tego forum pisały że należy podkarmiać odkłady i bron Boże nie zostawiać ich samych sobie . Ja podkarmiałem małymi dawkami i w przyszłym roku chciałem to zrobić w inny sposób z tym dokładaniem węzy . Podkarmiać ale budować gniazdo razem z miodnią . Nie chce mi się teraz szukać jak chcesz to znajdę dla Ciebie ten temat w którym była rozmowa na temat podkarmiania .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 września 2012, 16:33 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
Bączek, a ja odkładów nie podkarmiam wcale i się dobrze mają, pamiętam te "kłótnie", ale sądzę że podkamiać możesz wtedy kiedy nie ma pożytku w polu, poza tym taki odkład nie odbuduje od razu gniazda i miodni do tego, zapomnij choćbyś nie wiem ile podkarmiał, wszystko trzeba robić z głową,
a opowieści żę tyle a tyle ramek odbudowały trzeba czasem przesiać przez sita bajkopisarstwa, a świetnych bajkopisarzy na tym forum nie brakuje.

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 września 2012, 19:49 - ndz 

Rejestracja: 20 października 2011, 11:33 - czw
Posty: 261
Lokalizacja: Radziszów
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Pawełek dzięki za pomoc . Za dużo dni wolnych i głupoty chodzą po głowie ;) za rok zrobię tak jak ostatnio ale tym razem odkłady będą z matkami BF i Kaukaską . Zobaczę jak te pszczoły będą się u mnie sprawdzać .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 września 2012, 19:51 - ndz 

Rejestracja: 20 grudnia 2010, 16:37 - pn
Posty: 3036
Lokalizacja: Sokołow/ Warszawa
Bączek, po co Ci Kaukazy?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 września 2012, 20:07 - ndz 

Rejestracja: 20 października 2011, 11:33 - czw
Posty: 261
Lokalizacja: Radziszów
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
jino2 ponoć na czerwoną koniczynę się nada tak wyczytałem na innym forum i miód z niej pozyskują dlatego mnie to ciekawi czy u mnie sobie poradzi . Nie mam jakiś dużych połaci tego kwiatu ale troszkę tego rośnie i chcę spróbować . Poza tym poza trzmielami nikt nie gustuje w jej kwiatostanie . Moje pszczółki omijają dużym łukiem


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 września 2012, 20:27 - ndz 

Rejestracja: 16 października 2011, 22:24 - ndz
Posty: 1453
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Pawełek pisze:
Bączek, a ja odkładów nie podkarmiam wcale i się dobrze mają, pamiętam te "kłótnie", ale sądzę że podkamiać możesz wtedy kiedy nie ma pożytku w polu,


Są lata ,że zrobiony odkład na 2 tydzień nosi juz miód spadziowy niczym normalna rodzina ,a sa lata że trzeba karmić nawet jak do odkładu zostały dodane dwa plastry z pokarmem i do interesu trzeba dołozyć w sezonie.Tak jest przynajmniej u mnie na moich pozytkach .
Pozdrawiam Tomek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 września 2012, 20:32 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
Tomku, najważniejsza część mojej wypowiedzi to;
MB33 pisze:
podkamiać możesz wtedy kiedy nie ma pożytku w polu,
wiadomo że jak nie ma pożytku w polu to i odkład się nie rozwinie, a jak jest pożytek to po co karmić skoro same przyniosą? Kwestia zrobienia odkładu w odpowiednim czasie aby miały z czego sobie przynieść.

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 października 2012, 19:16 - wt 

Rejestracja: 18 grudnia 2011, 08:52 - ndz
Posty: 1881
Lokalizacja: dolny slask
Ule na jakich gospodaruję: 360x210
MB33 pisze:
Pawełek pisze:
Bączek, a ja odkładów nie podkarmiam wcale i się dobrze mają, pamiętam te "kłótnie", ale sądzę że podkamiać możesz wtedy kiedy nie ma pożytku w polu,


Są lata ,że zrobiony odkład na 2 tydzień nosi juz miód spadziowy niczym normalna rodzina ,a sa lata że trzeba karmić nawet jak do odkładu zostały dodane dwa plastry z pokarmem i do interesu trzeba dołozyć w sezonie.Tak jest przynajmniej u mnie na moich pozytkach .
Pozdrawiam Tomek



Napisz jaki to robisz odklad napewno nie 5 ramek w tym 3 czerwiu i pszczol ze na palcach mozna policzyc.
Taki odklady najczesciej sa robione na refundacje i nie tylko.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji