FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 10:56 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 62 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
Post: 24 sierpnia 2012, 21:50 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Bączek pisze:
doprowadziłem go do 10 ramek


wystarczy :mrgreen: i tak nie będziesz zimował na 2 korpusach
nie odrazu kraków zbudowano dojdziesz do wprawy :mrgreen:
nie każda matka wali jajami tak jak bcf; ja wszystkie tegoroczne odkłady karmiłem niezależnie od pogody najpierw sytą miodową bo miałem beczkę 40l miodu z odsklepów na pozbyciu a później dostawały syrop cukrowy ok 1:2 jednorazowo 2 litry na tydzień i czerwiu było dużo a w gniezdzie nadal susza bo z pożytkiem i pogodą było różnie i gdybym nie podkarmiał to by była wielka lipa... odkłady z połowy lipca zajmują 10 ramek od dawna wymagają dodania kolejnego korpusa ale go nie dostaną bo nie będe dokładał sobie pracy; wymieniam tylko czerw między nimi żeby wyrownać siłe we wszystkich
dla porównania zrobilem 5 ramkowego zsypańca po 20.07 bo przyszła mi matka reprodukcyjna właśnie GZ, dostawały po 2 l apfoodu co tydzien, z konieczności dokładałem tylko węze są teraz na 10 obsiadanych na czarno i masa czerwiu bo matka czerwi jak szalona
kilka dni po tym zsypańcu z GZ zrobiłem taki sam dla reproduktorki Nieska, postępowałem z nimi tak samo i ta rodzinka jest w lesie jeśli chodzi o rozwój i napewno trzeba bedzie ją zasilić,
wiele zależy od matki, pożytku od tego czy odkład dostaje węze do odrobienia czy gotowy susz, w takim roku jak ten wiele zależało od podkarmiania oraz ilości czasu pszczelarza i jego umiejętności

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 sierpnia 2012, 09:24 - wt 

Rejestracja: 20 października 2011, 11:33 - czw
Posty: 261
Lokalizacja: Radziszów
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Do tych moich małych rodzinek 23.08 dodałem 3 ramka z węza . Jak poradził mi Miły_Marian w innym temacie . Dwa ramka poszły w gniazdo , a z gniazda dwa z czerwiem do góry na to krata odgrodowa . Między dwie ramki w górnym korpusie poszła ramka z węza . Wczoraj z ciekawości podniosłem daszek i wyciągłem ramko z węzą odbudowane w 80% składają juz nektar . A więc rozebrałem ul i wyciągam ramki po kolei a te dwie które dostały do odbudowania odbudowane i zalane nektarem . Miodu nie będę wirował nie mam czym :oops: . Jak myślicie co robić dalej dokładać węze czy pozwolic na zalewanie gniazda ???? Dwa wiadra apifortuny są w razie gdybym musiał zacząć podkarmiać .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 sierpnia 2012, 22:37 - wt 
Bączek pisze:
Jak myślicie co robić dalej dokładać węze czy pozwolic na zalewanie gniazda ????
daj te ramki jasne odbudowane i zalane jako osłonowe, ułóż gniazdo, jeśli wygryzł się czerw to zakarmiaj, trzeba uważać by nie obudzić się pewnego dnia i stwierdzić kurde zimno jest a idzie niż niosący ochłodzenie nawet do + 5 stopni w nocy i + 18 w dzień i od czwartku ma wejść w Polskę. :wink:


Na górę
  
 
Post: 29 sierpnia 2012, 07:54 - śr 

Rejestracja: 20 października 2011, 11:33 - czw
Posty: 261
Lokalizacja: Radziszów
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Cordovan dziś zacznę zakarmiać , mam 1,5 ramki z pyłkiem , są to dwie ramki od lewej strony w ulu zabudowa zimna , i ja myślałem żeby je dać po bokach jedna z lewej druga z prawej strony ula ( podobno jak jest pyłek pszczoły lepiej zimują . Jedna ramka zasklepiona w 98% miód z dodatkiem apifortuny jak zakarmiałem na czerw 3 tygodnie temu to pewnie coś domieszały . Dwie ramki w drugim korpusie górnym z czerwiem między nimi ta prawie odbudowana z nakropem i tu mnie zastanawia jedna sprawa . Jak zacznę teraz karmić to zaczną składać pokarm też na górze i co ja z tymi ramkami zrobię ???? Mogę spowrotem dać te ramki z czerwiem w gniazdo a zlikwidować te odbudowane z nakropem i górny korpus będzie pusty tylko z podkarmiaczką , Tylko jak te ramki zabezpieczyć . W ulu mam 7 ramek z czerwiem około dwóch z pyłkiem i jedna cała z miodem plus te trzy nowe ramki które zalewają nakropem . Jak to rozwiązać .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 sierpnia 2012, 08:07 - śr 

Rejestracja: 20 października 2011, 11:33 - czw
Posty: 261
Lokalizacja: Radziszów
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Napiszę nowy post żeby nie mieszać jeszcze jedna sprawa . Mam jeszcze ogromne pożytki z nawłoci i może by poczekać . Noce są już zimne patrząc na pogodę długoterminową w sobotę ma być 17 stopni i deszcz a tak to w dzień średnia temperatura to 23-30 stopni dopiero załamanie pogody może być w srodę 12.09.2012 dla mojej miejscowości


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 sierpnia 2012, 08:14 - śr 
Bączek, skoro masz jeszcze nawłoć i do tego karmisz inwertem wstrzymaj się z zakarmianiem, co do układu to zamień te ramki z pierzgą tzn. daj je jako osłonowe i zostaw narazie w takim układzie , ja jednak te ramki z nakropem bym wywalił w górny korpus a czerw dał spowrotem na dół zaraz za ramkami z pierzgą, o tej poprze raczej pszczoły zniosą z góry do gniazda nakrop niż odwrotnie a na jasnej nieczerwionej woszczynie bym nie zimował. Zostaw im tak by miały 8 ramek w gnieździe za tym zatwory, jeśli masz półkorpus i susz daj pod korpus gniazdowy z taką samą ilością ramek. :wink:


Na górę
  
 
Post: 29 sierpnia 2012, 08:24 - śr 

Rejestracja: 20 października 2011, 11:33 - czw
Posty: 261
Lokalizacja: Radziszów
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Cordovan tak zrobię jak mi poradziłeś :thank: :thank: :thank: . Na razie mam tylko dwie sztuki zatworu na dwa ule . Na dniach będę miał kolejne dwa tak że będzie dobrze . Przez kilka dni zostawię tak jak . Przegląd robiłem 3 dni temu i nie chcę je denerwować . Kolejny przegląd zrobię za 4 dni i gniazda przygotuje do zimy . Nadstawki od tygodnia pod gniazdem ale puste i takie zostawię na zimę . Suszu się jeszcze nie dorobiłem . W moim przypadku temat zimowli uważam za zamknięty :) Już wiem to co mi było potrzebne . Obawiałem się o to ja rozwiązać ten problem ale z twoja pomocą powinno być dobrze . Dzięki za wszystko

Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 września 2012, 19:22 - sob 

Rejestracja: 20 października 2011, 11:33 - czw
Posty: 261
Lokalizacja: Radziszów
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Pojawił się kolejny problem jutro zaczynam układać gniazdo na zimę i podkarmiać . Mam dwa zatwory z pilśni i dwa styropianowe Czy te styropianowe o tej porze roku się nadadzą ( chodzi o to że z pilśni grubość kilku mm a styropian 1 cm może więcej ) czy nie będą zbyt ciepłe . Poza tym co dalej . Ułożę gniazdo , w korpusie górnym będzie podkarmiaczka jedną uliczkę zostawię otwarta . Reszta będzie zamknięta beleczkami . Na youtube oglądam że ludzie mają w zimie folie , czy w moim przypadku ona będzie potrzebna . Rozumiem że podczas parowania skrapla się na niej woda i pszczoły ją pobierają . Jeżeli folii nie będzie skąd wezmą wodę ??? Czy bliżej zimowli tym coraz więcej niewiadomych :) a wydawało się że to takie proste . .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 września 2012, 02:37 - ndz 
Bączek, siłą wyższą musisz kupić zatwory z deski lub pilśni, styropianowych nie polecam teraz. Jeśli nie stosujesz powałki to proponuję byś się na przyszły rok w nią zaopatrzył do każdego ula i zrezygnował wtedy całkowicie z beleczek. W tym roku skoro masz beleczki i zamkniesz całe gniazdo beleczkami to jak napisałeś zostaw przy zatworze jedną uliczkę otwartą i tyle, jak zakarmisz już całkowicie włożysz w to miejsce beleczkę i docieplisz od góry gniazdo, stosując beleczki wystarczy że na gniazdo dasz jakąś matę słomianą lub poduchę z sieczki, ew. styropian w poszewce jakiejś obszyty i będzie dobrze. W połowie lutego gniazdo należy docieplić na bokach najlepiej matami słomianymi lub obszytym w poszewkę styropianem ale minimum 3-4 cm a obszytym dlatego by ci pszczoły styropianu nie zgryzały. :wink:


Na górę
  
 
Post: 03 września 2012, 21:41 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 czerwca 2012, 18:20 - pt
Posty: 93
Lokalizacja: małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
co może się stać jak zostawię za dużo ramek na zimę? np zamiast 6 zostawię odkład na 9 bo na tylu mam na dzień dzisiejszy?
nie mówię że tak zrobię, tylko boję się że sobie nie poradzę z ułożeniem gniazda na zimę :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 września 2012, 21:44 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
bdmn,
w najlepszym razie będziesz miał zapleśniałe skrajne ramki, w najgorszym rodzina Ci się osypie z głodu mając pokarm rozrzucony po bokach a za mało nad głową. Wywal już teraz co najmniej 2-3 ramki za zatwór, niech sobie spokojnie przeniosą pokarm do gniazda.
Późno się zabierasz do tych prac przedzimowych.

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 września 2012, 22:23 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 czerwca 2012, 18:20 - pt
Posty: 93
Lokalizacja: małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Moja sytuacja wygląda następująco, mam 2 odkłady na ramce warszawskiej poszerzanej, na 7 i 9 ramkach, w każdym odkładzie bardzo dużo czerwiu, pyłku i ostatnio nakropu. Pszczoły obsiadają ramki na czarno. Nie zakarmiałem do tej pory na zimę ponieważ kwitnie u mnie nawłoć i jest spory ruch przed ulami, pogoda jest ok, i zapowiada się że będzie ciepła jesień :), przynajmniej mam taką nadzieje...
Ponieważ matki ładnie czerwią i jest pożytek w postaci nawłoci, postanowiłem przesunąć zakarmianie na drugą połowę września.
Karmię inwertem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 62 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji