www.pasiekaambrozja.pl/forum/index.php

FORUM PSZCZELARSKIE PASIEKI "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
Dzisiaj jest 25 kwietnia 2019, 19:44 - czw
api-inhalacje.pl Pasieka Ambrozja

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 329 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
Autor Wiadomość

Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Dębowiec
Z tego co pamiętam zwiększając ciśnienie o 1 bar zwiększamy temp wrzenia wody o 10 stopni.

Awatar użytkownika

Tak przyszło mi na myśl że troche rozjaśni sprawę działania i "siły " autoklawu taki tekst.
Cytuj:
Jedną z jednostek ciśnienia jest bar, który jest równy 1000 hektopaskali.
Jeden bar to 105 paskala i 0,98692 atmosfery fizycznej.

1bar = 105 Pa = 0,98692 atm.

Cytuj:
Opel
Obsługa – sprawdzenie i ustawienie
Luz zaworowy mm: Hydrauliczny
Ciśnienie sprężania bar: 12 – 15
Ciśnienie oleju bar/1/min: 2,0/850
[b]Ciśnienie układu chłodzenia bar: 1,2 – 1,5[/b]
Otwarcie termostatu °C: 92

Czyli plastiki i węże gumowe wytrzymują cisnienie 1,5 at przy temp do ok 115-120 st bo taka przy płynie się zdarzy .
Mam rację ? czy coś przeoczyłem .

Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Ciekawa sterylizacja
https://www.youtube.com/watch?v=5X5wnQpfd9s

Awatar użytkownika

Ule na jakich gospodaruję: WLP18
Miejscowość z jakiej piszesz: Siemianowice Śląskie
manio pisze:
bagisek1 pisze:
ale czy tak do końca mamy pewność , że pozbyliśmy się sporów zgnilca i innego dziadostwa??

pewności to nigdy nie ma :mrgreen: , ale prawdopodobieństwo znalezienia zgnilca po sterylizacji w autoklawie i spełnieniu parametrów jest jak 1:1 000 000 . Więc jakby coś nie tak to byłbyś ten jeden na milion :haha: Konstrukcja istotna tylko z punktu widzenia obsługi, zgnilca wali identycznie każdy.
Poza tym jest też teoria ,że zgnilec jest zawsze obecny ulu i jak nie ma go to znaczy tylko ,że był źle szukany.

Popieram. Ponadto na ostatnim szkoleniu w Szczyrku Pani z Sanepidu poinformowała że statystycznie co trzecia pasieka ma Zgnilca Amerykańskiego. No a ja kupiłem pszczoły i matki z pszczołami od sześciu pasiek to statystycznie mam już dubeltowego zgnilca. Jedynie ze względu na higienę i BHP w pasiece to mi się jeszcze nie objawił. Natomiast miałem "przyjemność" zakupić zafałszowaną węzę w ilości 20 kg ( jeszcze leży 12kg i czeka na autoklaw i walce) i biedne pszczoły na niej się męczyły zanim się nie doszkoliłem co jest grane. Dziś uważam, że własny czysty wosk i autoklaw, który przetrzebi zgnilca oraz inne ustroje chorobotwórcze w wosku pozwoli trzymać na dystans zgnilce występujące u sąsiadów :)
Wniosek jest taki, że skoro norma została określona, a mamy wątpliwość to można przetrzymać wosk w temperaturze o kilka stopni wyższej, analogicznie ciśnieniu ( poprawka na błąd pomiaru tanich wskaźników ciśnienia i temperatury oraz rozkład ciepła w autoklawie) oraz dać dwa razy dłuższy czas niż mówi norma i będziemy mieli spokojne sumienie. Jeśli norma jest prawidłowo określona to dla wosku to nic nie pomoże, ale my będziemy się czuli lepiej :)
Pozdrawiam
Leszek

Szukałem , pytałem , ciężko było znaleźć kogoś , kto by pospawał dobrze i z pomysłem.Jasne , można było kupić , ale nie koniecznie taki chciałem.
W końcu dotarłem do człowieka , który zna się na robocie i dziś odebrałem autoklaw.
Trochę to kosztowało , ale mam co chciałem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Kołnierz zrobiony z 10 mm , w tym jest wybrane pod uszczelkę widoczną na zdjęciu. Skręcone 8 śrubami 8mm, sprawdzone na 6 atmosferach , trzyma , więc teraz praska i działamy węzę.
Jeśli ktoś jest zainteresowany , proszę o pytania na pw. Można zrobić podobny , lub według swoich sugestii.

Awatar użytkownika

Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
A gdzie foto ?

manio pisze:
A gdzie foto ?

Muszę napisać najpierw post , a później fotki , bo nie ma opcji dodaj zdjęcie , nie wiem dlaczego za pierwszym podejściem..
Manio , oceń fachowym okiem , przyjmuję każdą poradę , sugestię. :thank:

bagisek1,
jeszcze zdjęcie w środku nie zrobione

Awatar użytkownika

Ule na jakich gospodaruję: LN3/4
bagisek1, przy tak wąskim wlewie będziesz miał problemy z czyszczeniem wewnatrz. Dobrze widzę, że podkładki ocynkowane ?

Miejscowość z jakiej piszesz: Gostynin
Krzyżak, zgadzam się z Tobą .że wlew mógłby być trochę większy ,a co do podkładek ,to one chyba nie mają kontaktu z woskiem ,zresztą śruby też :D

Ule na jakich gospodaruję: ostrowskiej
Jaka cena za gotowy?

Awatar użytkownika

Od wykonań allegro pozytywnie wyróżnia kołnierz płaski wykonany zgodnie z PN - to wybranie pod uszczelkę ma kapitalne znaczenie dla szczelności. Uszczelka też typowa , łatwa do kupienia w sklepie branżowym , nie trzeba za każdym razem wycinać i pasować.
Poza zgłaszanymi wcześniej marudzeniami dotyczących zabezpieczenia i nielegalności takich robótek , urządzenie porządnie zrobione . Co do wielkości otworu : jeśli wchodzi ręka to nie ma problemu. Głowy tam wkładać nie ma potrzeby :mrgreen: . Nie używaj uszczelki ponownie bo będzie puszczała parę. Jest jednorazowa, po podgrzaniu twardnieje.

Awatar użytkownika

pegaz1970 pisze:
Krzyżak, zgadzam się z Tobą .że wlew mógłby być trochę większy ,a co do podkładek ,to one chyba nie mają kontaktu z woskiem ,zresztą śruby też :D

Nie można stosować podkładek ocynkowanych do śrub A2 ponieważ zachodzi reakcja chemiczna i śruba wraz z podkładką zaczynają korodować.

manio, :thank:
Ja chciałem otwór na wrzucanie wosku 15 cm , ale pewnie gość miał taki kołnierz i zaproponował 11.4 cm. Nie jest spawany , a w całości , góra jest dospawana. Reka bez problemu wchodzi , no może nie Pudziana :mrgreen: ,
a beczka to 30 litrów . Moim zdaniem jest dobrze zrobiona , choć ja bym optował za śrubami 10 mm, ale pewnie i 8 wystarczą.
Powiem tak , pytałem , szukałem i naprawdę ciężko znaleźć kogoś , kto by zrobił jak to nazwę fachowo. Ten , jak pisałem nie był najtańszy , ale wolę jakość niż byle jakość , choć pewnie i to i to działa podobnie. Były propozycje z dospawanymi szpilkami , lecza mało tańsze niż ten. Nie używamy tego codziennie.
Krzyżak, Myślę ,że podkładki są ocynkowane , więc jakie zastosować??

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I dla jasności na zdjęciu to ręka , a nie noga :mrgreen:

Awatar użytkownika

Podkładki A2

Krzyżak pisze:
Podkładki A2

Dzięki , jutro zapytam w żelaźniaku :)

Awatar użytkownika

Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
bagisek1 pisze:
Krzyżak pisze:
Podkładki A2

Dzięki , jutro zapytam w żelaźniaku :)

Bardzo ładne wykonanie jaki koszt po zmontowaniu wyszedł?

henry

henry

henry650, Troche wyszedł , więcej jak Ty zapłaciłeś , mało brakuje i dwa razy :mrgreen:

Awatar użytkownika

bagisek1 pisze:
Ja chciałem otwór na wrzucanie wosku 15 cm , ale pewnie gość miał taki kołnierz i zaproponował 11.4 cm. Nie jest spawany , a w całości

Właśnie za takim elementem czasem zaglądam na złom .Po prostu kryza od rurociągu ;) .
Ciekawe czy istnieje takie "szybkie bezpieczne " zamknięcie ,podobne jak było w bańkach na mleko ;)
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika

Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
baru0 pisze:
bagisek1 pisze:
Ja chciałem otwór na wrzucanie wosku 15 cm , ale pewnie gość miał taki kołnierz i zaproponował 11.4 cm. Nie jest spawany , a w całości

Właśnie za takim elementem czasem zaglądam na złom .Po prostu kryza od rurociągu ;) .
Ciekawe czy istnieje takie "szybkie bezpieczne " zamknięcie ,podobne jak było w bańkach na mleko ;)
Obrazek
Obrazek

W zasadzie to mogła by być jedna śruba dociskana na środku i też by było spokojnie

henry

henry

Awatar użytkownika

Oczywiście Rosjanie mają propozycję DIY autoklawu z zamknięciem na jedną śrubę. Do tego śruba wcale nie dociska dekla , ma go tylko wyśrodkować i wstępnie zamocować. Powstające ciśnienie dociska i uszczelnia pokrywę autoklawu i po rosyjsku jest on "samozamykający się ". Robią je z butli gazowych bo stosują do produkcji domowych konserw, ale jakby z nierdzewki to by był całkiem fajny. Rozwiązanie takie znam z naszych wytwornic acetylenu ( karbid+woda = acetylen) .

Mają też i propozycję zbieżną z pomysłem baru0 , ale to zdecydowanie gorszy pomysł, brak efektu samozamykania

Awatar użytkownika

Moje przemyślenia są takie ,byle gówniana opona chińska wytrzymuje 3 atm. więcej nie biłem ;) .
W autoklawie jest 1,5 atm. Oczywiście temp., ale taka temp. nie zmienia wytrzymałości metalu .
Może kiedyś zrobię test wytrzymałości takiej banki ,mam jeszcze z czasów kiedy w nich się oddawało miód ;) .

manio, wczoraj byłem u gościa i pytałem Autoklaw żeby zrobić od podstaw z kwasówki , ale to dość drogi temat ponad 2 tys.
I zapytałem o uszczelkę,ale powiedział,ze to dość droga guma i nie ma problemów z jej odkształcaniem się.
Czas pokaże może next week jakaś wodna próba będzie.

Miejscowość z jakiej piszesz: Dębowiec
Wielu z nas ma autoklawy robione we własnym zakresie ja też taki sobie zrobiłem z kega i chyba się sprawdzi chociaż w tym roku żle sterylizowałem wosk bo założyłem dekiel dopiero jak wosk się roztopił i chyba dałem za dużo wody(henry podpowiedział jak ma być) ale temp. 120 st osiągnąłem dopiero przy 2 atmosferach co koledzy pisali że nie możliwe bo powinna być max 1,5 bara.Nie wiem jaki problem jest z uszczelką ja ją zrobiłem z pasa transmisyjnego (guma zbrojona)i jest ok. Piszesz że koszt ok 1400 zł (henry 700 zł) to jest dużo policz sobie części to może jest to 1/3 z całości.Można wszystko kupić ale robiąc coś samemu zostaje parę ładnych groszy w kieszeni o satysfakcji nie wspomnę.Nie chwaląc się ja zrobiłem sobie miodarkę(4 kasety odwracalne) z regulacją obrotów,topiarkę parową z prasą(z termosu wojskowego),wiertarkę do ramek(używane wkrętarki 18V 4szt) ,dyfuzor do odparowania kwasu szczawiowego ze sterownikiem temperatury,ostatnio autoklaw i praskę(z wykorzystaniem chłodnicy samochodowej jako radiator ).

jenek pisze:
Można wszystko kupić ale robiąc coś samemu zostaje parę ładnych groszy w kieszeni o satysfakcji nie wspomnę.

Wszystko się zgadza , ale nie każdy ma umiejętności , możliwości , narzędzia. :cry:
Jedni mimo ,że mają ule , pszczoły , niestety nie mają miodu :!: :!:
Ale , jak to Polak potrafi , kupi na Ukrainie , swoja nalepeczka i super miodek na RHD :mrgreen:

Witam,
Chciałbym się pochwalić nowo zbudowanym przeze mnie autoklawem. W wykonaniu urządzenia bardzo przydatne okazały się sugestie, a przede wszystkim zdjęcia- za co Wam bardzo dziękuję.
Zachęcam do obejrzenia zdjęć i bardzo proszę o opinie. Będzie mi z tego powodu miło .
Koszt całkowity wykonania urządzenia ok. 430zł.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Miejscowość z jakiej piszesz: Gostynin
piotrek4138, nie widzę na zdjęciach zaworu kulowego do upuszczania pary na górze ,nie wiem czy jest potrzebny ,ale inni mają. Dla mnie ok

Nadmiar ciśnienia można upuszczać zaworem bezpieczeństwa

Awatar użytkownika

Ule na jakich gospodaruję: WLP18
Miejscowość z jakiej piszesz: Siemianowice Śląskie
Witam
Moje problemy z czystością węzy właśnie się skończyły :)
Zostałem szczęśliwym posiadaczem solidnego autoklawu 24 litry (automat elektryczny) oraz walcy 310mm / 5,4mm ręcznych, ale solidnych. Jak przetestuję to zdam relację.
Pozdrawiam
Leszek

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 329 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7

Strefa czasowa UTC+1godz.