FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 16 kwietnia 2024, 23:37 - wt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
Post: 01 grudnia 2013, 20:46 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 lutego 2012, 10:25 - czw
Posty: 133
Lokalizacja: Poznań/ Biedrusko
Ule na jakich gospodaruję: WLKP, WLKP-18
jakie macie doświadczenia z pracą na plastikowych ramkach? nie chodzi mi o ramki łysonia gdzie drutować trzeba ramkę... chodzi mi bardziej o styl coś ala Ameryka... czyli
1-drewniana konstrukcja w którą wciskany jest plastikowy szablon węzy.
2- cała ramka plastikowa w wbudowaną plastikową węzą.

Zaznaczam że nigdy nie gospodarowałem na takich ramkach ale z opinii wyczytanych w internecie mam pewne zdanie na ich temat

jakie znacie plusy i minusy takiej gospodarki??
Dla mnie plusem jest brak zgryzania węzy, sztywna konstrukcja w połączeniu plastikowa węza i plastikowa ramka. plastry nie wyłamują się podczas wirowania. rama nie wchłania wilgoci i innych substancji. co do topienia wosku to gdzieś wyczytałem że można zamrozić ramkę i zeskrobać wosk.

jakie znacie plusy i minusy takiej gospodarki??
i jak jest z dostępnością takich ramek i takiej węzy?? cz orientuje się ktoś gdzie można coś takiego kupić ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 grudnia 2013, 00:16 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 października 2012, 17:46 - wt
Posty: 2279
Lokalizacja: Poznań- Trzek Mały
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie korp i 1/2
Temat już był wałkowany poruszany :) są przeciwnicy i są osoby za.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 grudnia 2013, 02:26 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lutego 2012, 16:26 - wt
Posty: 736
Lokalizacja: Włocławek
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Czy takie ramki są wolne od szkodliwych substancji, które mogą przeniknąć do miodu? Np. bisfenolu-A?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 grudnia 2013, 11:18 - wt 
Pozostaje jeszcze pytanie - czy potencjalni nabywcy miodu chcieliby konsumować miód z plastikowych ramek??? Oczywiście rozumiem, że ten szczegół byłby przemilczany przy sprzedaży takiego miodu :):):)

marcyha pisze:
Czy takie ramki są wolne od szkodliwych substancji, które mogą przeniknąć do miodu? Np. bisfenolu-A?


Gdyby doszło do masowego zapotrzebowania na tego typu ramki i węzę, znalazłby się producent w "Chinach" robiący ten produkt za grosze, a to z kolei ...........ze szkodliwymi substancjami jest bardzo powiązane.


Na górę
  
 
Post: 03 grudnia 2013, 12:07 - wt 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
Tutaj w Anglii widziałem takie ramki plastikowe rozbierane na pol i tylko węże w środek się wkłada to były pol ramki węże plastikowa też widziałem ale tutaj nie uzywamy leżą na pokaz

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 grudnia 2013, 12:39 - wt 

Rejestracja: 28 grudnia 2012, 18:48 - pt
Posty: 2450
Lokalizacja: Kraków/Jura
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
polskipszczelarz pisze:
Pozostaje jeszcze pytanie - czy potencjalni nabywcy miodu chcieliby konsumować miód z plastikowych ramek??? Oczywiście rozumiem, że ten szczegół byłby przemilczany przy sprzedaży takiego miodu :):):)


A czy chcieliby jeść z ula plastikowego, albo co gorsza drewnianego impregnowanego pokostem albo inną chemią ? Czy zatajasz przed klientami te fakty ?

Cytuj:
Gdyby doszło do masowego zapotrzebowania na tego typu ramki i węzę, znalazłby się producent w "Chinach" robiący ten produkt za grosze, a to z kolei ...........ze szkodliwymi substancjami jest bardzo powiązane.


http://www.alibaba.com/product-gs/12700 ... ation.html

Czy zawiera szkodliwe substancje to nie wiem, zapewne produkcja odbywa się zgodnie z komunistyczno-kapitalistyczą zasadą "you get, what you paid for" czyli po naszemu "jaka płaca, taka praca".
Zrobią Ci towar z materiału dopuszczonego do kontaktu z żywnością, albo z odpadów z Fukushimy jeśli chcesz taniej ;>

_________________
Jedynie cenzor cesarski Jüang, Co umie dać się we znaki,
Nie żałuje swej pięknie haftowanej sukni, Pył ściera z uwagą, czyta. [Bo Juyi, Wiersze na ścianie]
http://www.pasiekatilia.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 grudnia 2013, 14:03 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
No i fajnie.. teraz okazuje się że drewniany ul jest najgorszy, szczególnie na zewnątrz pociągnięty pokostem lnianym..

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 grudnia 2013, 14:18 - wt 

Rejestracja: 30 listopada 2012, 19:11 - pt
Posty: 300
Ule na jakich gospodaruję: dadant
adamjaku ; Nie martw się miód z drewnianego nie tak starego ULA aż pachnie , do tego jeszcze czyste ramki nie starsze jak 2 letnie, pozostałe rzeczy zadbane jest SUPER. Przy nieduzej pasiecie sprzedaje się na PNIU . Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 grudnia 2013, 14:24 - wt 

Rejestracja: 28 grudnia 2012, 18:48 - pt
Posty: 2450
Lokalizacja: Kraków/Jura
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
adamjaku, nic się nie okazuje. Tylko śmieszy mnie stwierdzenie że plastik do od razu toksyczne. Odstojniki, wanienki, miodarki, zawory itd są robione z plastików, mają kontakt z miodem (a nie tylko z woskiem, jak "węza" plastikowa) i jakoś nie słyszałem by ktokolwiek podnosił zarzut zatajania tego faktu przed klientem, czy strachu klienta przed miodem z takich beczek.
Do tego styropian, poliuretan, osb, pilśnia, sklejka itd
Po prostu odwróciłem kota ogonem, to naturalne drewno w większości pasiek za cholerę nie jest naturalne, malowane, nasączane - a przecież drewno nie jest strukturą jednolitą. Można straszyć że miód jest ze związkami uwalniającymi się z farb (a sporo jest takich że na prawdę są toksyczne, tak samo jak sporo jest takowych plastików).
I żeby nie było to używam uli drewnianych (pokostowanych z zewnątrz), poliuretanowych, a od przyszłego sezonu również styropianowych. Nie dam się zwariować :)

_________________
Jedynie cenzor cesarski Jüang, Co umie dać się we znaki,
Nie żałuje swej pięknie haftowanej sukni, Pył ściera z uwagą, czyta. [Bo Juyi, Wiersze na ścianie]
http://www.pasiekatilia.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 grudnia 2013, 15:53 - wt 
asan,

Do celu prowadzą różne drogi, pewnie już w bardzo krótkim czasie (myślę że nie dłużej niż 10 lat) powstanie "zamiennik" miodu (robiony w fabryce) który praktycznie w teorii nie będzie różnił się od oryginału a jego cena ........będzie niższa niż dzisiejszych mieszanek i nabyć będzie go można w każdym spożywczaku, a reklama jego będzie tak skuteczna jak dzisiejszych środków na "wszystkie choroby" i dobiegać będzie do naszych uszów i oczów ze wszystkich stron (według reklamy i największych ekspertów będzie on znacznie lepszy niż oryginał i powiem szczerze wcale się temu nie dziwię przy takiemu trendowi chemii pakowanej wszędzie).

Moim zdaniem jedynie jak najbardziej ekologiczne podejście do pszczół i pszczelarstwa jest w stanie się temu przeciwstawić i stanowić wartość samą w sobie z której pewna część społeczeństwa nie zrezygnuje i zapłaci odpowiednią za nią cenę nie patrząc na zdobycze nauki, kuszące reklamy i promocyjne ceny.

Czy taką wartością będą plastikowe ule ramki pszczoły wiecznie polewane "dobroczynnymi środkami" itp. hm......moim zdaniem nie i nie jest to właściwa droga, ale podkreślam że to jest moja opinia i oczywiście każdy może mieć odmienne zdanie.


Na górę
  
 
Post: 03 grudnia 2013, 15:58 - wt 
asan pisze:
A czy chcieliby jeść z ula plastikowego, albo co gorsza drewnianego impregnowanego pokostem albo inną chemią ? Czy zatajasz przed klientami te fakty ?

asan pisze:
I żeby nie było to używam uli drewnianych (pokostowanych z zewnątrz), poliuretanowych, a od przyszłego sezonu również styropianowych. Nie dam się zwariować

To w końcu jesteś za, czy przeciw ?
Tylko nie palnij jak Prezydent. RP zresztą.


Na górę
  
 
Post: 03 grudnia 2013, 16:09 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
Ja tylko napisze tyle taka ramka i węza już były i jakoś do dziś nie przetrwały, może teraz to się uda .pawel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 grudnia 2013, 16:13 - wt 

Rejestracja: 28 grudnia 2012, 18:48 - pt
Posty: 2450
Lokalizacja: Kraków/Jura
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Ale przecież pszczoła w zasadzie nie ma kontaktu z plastikową ramką, plastikowe (i drewniane ule) sobie pokrywa propolisem.
Jaki wpływ na miód ma kontakt z plastikowym odstojnikiem ?
BTW jeden z prelegentów na wykładzie w Bełchatowie jednoznacznie stwierdził że pod wpływem światła następują niekorzystne reakcje w miodzie, zmniejszające jego bioaktywność. To gdzie ta ekologiczność miodów z polskich pasiek?

kolopik pisze:
To w końcu jesteś za, czy przeciw ?


Jestem przeciw stosowaniu środków które mogą przenikać do miodu i jestem przeciw kategorycznym, a bezpodstawnym twierdzeniom że _każdy_ plastik jest szkodliwy.
Po prostu nie daje się zwariować, są takie plastiki i lakiery do drewna że lepiej by było nie mieć z nimi nic wspólnego, ale są też neutralne których stosowanie wg obecnej wiedzy nie wpływa szkodliwie na spożywkę czy człowieka.
Jeśli węza będzie zrobiona z takiego materiału to co niby ma szkodzić ?

_________________
Jedynie cenzor cesarski Jüang, Co umie dać się we znaki,
Nie żałuje swej pięknie haftowanej sukni, Pył ściera z uwagą, czyta. [Bo Juyi, Wiersze na ścianie]
http://www.pasiekatilia.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 grudnia 2013, 16:55 - wt 

Rejestracja: 09 lipca 2010, 19:25 - pt
Posty: 589
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Ule na jakich gospodaruję: inny
:idea: :arrow: Z plastiku, aluminium, tektury, parafiny i cholera wie z czego jeszcze :pala: 8) ludzie kombinują od 80-ciu lat, a wosk nadal górą :haha: :haha: :haha:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 14 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji