FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 kwietnia 2024, 00:38 - ndz

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
Post: 26 marca 2014, 20:12 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
Noszę się z zamiarem budowy skrzynek do pakietów. Jakoś chce sprawdzić na własnej skórze czy jest to rozwiązanie warte zachodu. Bardzo atrakcyjnie to wszystko wygląda, szczególnie jeśli chodzi o walkę z warrozą. Teraz zastanawiam się, jakiej wielkości byłaby optymalna skrzynka ? Jakie zastosować siatki? Czy robić wąsy na ramki? Może macie jakiś sprawdzone "myki" warte podzielenia się?

Może koledzy, którzy kupiliście od bzyki ten zestaw na allegro: http://allegro.pl/skrzynka-plus-lej-pro ... 24643.html jakieś opinie? Czy sprawdza się? Można by kupić na wzór. Mój lej jest niestety mało stabilny :(

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 marca 2014, 20:50 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
Jeśli budujesz skrzynke na pakiet, to po co wąsy do ramek?
Mój znajomy wykorzystuje tube szalunkową z grubej tektury. http://allegro.pl/tuba-szalunkowa-tuby- ... 88261.html kroi taką tubę na 30-40 cm odcinki, dorabia dno z siatką i zamknięcie od góry i ma szybkie na kilka lat "pojemniki" na pszczoły luzem. Wszystko to wkłada do korpusa i mu to działa

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 marca 2014, 09:59 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 lutego 2012, 10:25 - czw
Posty: 133
Lokalizacja: Poznań/ Biedrusko
Ule na jakich gospodaruję: WLKP, WLKP-18
jak dla mnie najbardziej przydatną skrzynką jest skrzynka dopasowana do wielkości ula ( wymiarów danej ramki) w twoim przypadku wymiary wlkp 18 i szerokości 4-5ciu ramek. Na bokach skrzynki po całości siatka (taka jaką robi kolega z bzyki.pl) bo skrzynka mała wiec musi być dobra wentylacja....
po zsypaniu, odymieniu i odleżeniu nie ma problemu z wsadzeniem skrzynki do ula bo skrzynka ma wąsy i powiesisz ją jak zwykłą ramkę. dając skrzynkę ( o szer. 4-5 ramek) do tego obok skrzynki węza masz wszystko w jednym korpusie, zakrywasz powałką bez zbędnych kombinacji. jak wyjdą na węzę i zaczną się rozwijać zabierasz skrzynkę przesuwasz ramki na środek i dodajesz kolejne :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 marca 2014, 12:00 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
Niby dobry pomysł, ale obawiam się, czy tej wielkości skrzyneczka nie będzie za mala. 18cm wysokości jakieś 30 długości i 15 szerokości to chyba za mało na stworzenie pakietu. Dla wysokości 26 to już całkiem inna kubatura.

Czy nie lepiej pszczoły z pakietu wysypać na deskę przed ul, aby weszły i miały złudzenie rójki?

Myślałem o skrzynce o wymiarach ramki (do powieszenia ramek czyli 39cm), szerokość 6 ramek (czyli około 22-25cm), wysokość około 30cm. Wtedy po przetrzymaniu pakietu i przeleczeniu, strząsam pszczoły na dno, wkładam ramki z węzą i wystawiam na pasieczysko. Tylko wtedy potrzebuję zasłanianie siatki i wlotek.

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 marca 2014, 13:12 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
adamjaku pisze:
Myślałem o skrzynce o wymiarach ramki (do powieszenia ramek czyli 39cm), szerokość 6 ramek (czyli około 22-25cm), wysokość około 30cm. Wtedy po przetrzymaniu pakietu i przeleczeniu, strząsam pszczoły na dno, wkładam ramki z węzą i wystawiam na pasieczysko. Tylko wtedy potrzebuję zasłanianie siatki i wlotek.


dobrze kombinujesz, ja mam takie skrzyneczki na pakiety dla siebie i grają, (oczywiście na wymiar ramki wlkp,) Ty rób na swoją tylko daj ją wyższą, ale 30 to za dużo,

ja jak robię pakiety dla siebie to do skrzynki daję ramkę z zapasem pokarmu i obok jedną dwie węzy, ( bo bez węzy i tak budują plasterki przytwierdzone do wieczka), trzymam je po 3 dni w ciemnym miejscu i potem tylko przekładam do uli, jak odkłady, myslę tylko nad wylotkami w tych skrzynkach żeby wystawić je rano, dać im się oblecieć i przekładać wieczorem,

myślę że zasłanianie siatki to już zbędne, kilka godzin na powietrzu w lato to nic im się nie stanie jak się potrudzą z grzaniem.

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 marca 2014, 16:21 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 października 2011, 08:27 - czw
Posty: 1457
Lokalizacja: Cała Polska
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp korp + WZ korpusowy
A czy ktoś używał zamiast siatki metalowej materiału na moskitiery??? Ciekawe czy by się sprawdziło takie rozwiązanie?

_________________
"Szaleństwem jest robić cały czas to samo i oczekiwać innych rezultatów"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 marca 2014, 20:57 - czw 

Rejestracja: 10 marca 2013, 11:17 - ndz
Posty: 135
Lokalizacja: mazury pow ketrzyn
Ule na jakich gospodaruję: wp dadant 3/4
Tomasz2020 pisze:
A czy ktoś używał zamiast siatki metalowej materiału na moskitiery??? Ciekawe czy by się sprawdziło takie rozwiązanie?


....tak mam 2 zrobione rojnice siateczka po bokach tlko sciagajac rojke trzeba uwazac nie przedziorawic gałezia czy przy transporcie nie uszkodzic
....ale zrobiłem bład zrobiłem za krotkie i mi ramka nie wchodzi jak juz robic to uniwersalne i na zsypance rojke...i jako odkład morze byc

...siateczke kupisz na metry tania jest moja jest dosc wytrzymała solidna zbijam wszystko zszywaczem


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 marca 2014, 20:29 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 października 2011, 08:27 - czw
Posty: 1457
Lokalizacja: Cała Polska
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp korp + WZ korpusowy
HaQ pisze:
...tak mam 2 zrobione rojnice siateczka po bokach tlko sciagajac rojke trzeba uwazac nie przedziorawic gałezia czy przy transporcie nie uszkodzic
a próbowałeś dać 2 warstwy na ścianki?

_________________
"Szaleństwem jest robić cały czas to samo i oczekiwać innych rezultatów"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 marca 2014, 10:20 - pn 

Rejestracja: 26 lutego 2013, 17:21 - wt
Posty: 98
Lokalizacja: Garwolin
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Taka siatka to chyba nie stanowi dużej bariery dla gryzoni używacie również tego rozwiązania w dennicach na zimę ? Nie ma problemów ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 marca 2014, 19:15 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 lutego 2012, 10:25 - czw
Posty: 133
Lokalizacja: Poznań/ Biedrusko
Ule na jakich gospodaruję: WLKP, WLKP-18
Xadlor pisze:
Taka siatka to chyba nie stanowi dużej bariery dla gryzoni używacie również tego rozwiązania w dennicach na zimę ? Nie ma problemów ?


jeżeli chodzi o dennice to:
Dla myszy taka siateczka to jak nóż kontra kartka panieru :haha:
dla sikorek też problemu nie będzie stanowić a nawet wydaje mi się że za materiał chwyci się pazurami ( za stalową z małymi oczkami nie chwyci) i będzie wydziobywać :tasak: martwe pszczoły które się osypią... a dalej to można sobie wyobrazić :P


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 marca 2014, 19:37 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 kwietnia 2011, 16:05 - czw
Posty: 1054
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: dadant i 18,5 D
Sikorka też chce żyć nie przesadzajmy z tym wszystkim. Jak nie mrówki to jaskółki to jeszcze coś innego

_________________
Pasieka "Łapa" http://llapka.blogspot.com/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 marca 2014, 20:12 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 lutego 2012, 10:25 - czw
Posty: 133
Lokalizacja: Poznań/ Biedrusko
Ule na jakich gospodaruję: WLKP, WLKP-18
U mnie w tym roku sikorki miały w D*** słoninę czy ziarno... wolały skakać przed wylotem oraz próbować skubać martwe pszczoły na siatce (mam za małe oczka :haha: ) więc nie rozumiem tutaj słowa "przesada" :D ot taka mała historyjka o sikorkach :evil:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 kwietnia 2014, 22:39 - wt 

Rejestracja: 02 października 2012, 22:08 - wt
Posty: 478
Lokalizacja: Ostrowiec Świętokrzyski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Prstyk pisze:
U mnie w tym roku sikorki miały w D*** słoninę czy ziarno... wolały skakać przed wylotem oraz próbować skubać martwe pszczoły na siatce (mam za małe oczka :haha: ) więc nie rozumiem tutaj słowa "przesada" :D ot taka mała historyjka o sikorkach :evil:

Może dlatego przesada, że pszczoły i sikorki żyły obok siebie od milionów lat i jedne i drugie sobie świetnie ze sobą radzą.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 lutego 2016, 11:22 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 września 2015, 20:36 - śr
Posty: 60
Ule na jakich gospodaruję: Dadanta
Miejscowość z jakiej piszesz: Kikity
adamjaku pisze:
Niby dobry pomysł, ale obawiam się, czy tej wielkości skrzyneczka nie będzie za mala. 18cm wysokości jakieś 30 długości i 15 szerokości to chyba za mało na stworzenie pakietu. Dla wysokości 26 to już całkiem inna kubatura.

Czy nie lepiej pszczoły z pakietu wysypać na deskę przed ul, aby weszły i miały złudzenie rójki?

Myślałem o skrzynce o wymiarach ramki (do powieszenia ramek czyli 39cm), szerokość 6 ramek (czyli około 22-25cm), wysokość około 30cm. Wtedy po przetrzymaniu pakietu i przeleczeniu, strząsam pszczoły na dno, wkładam ramki z węzą i wystawiam na pasieczysko. Tylko wtedy potrzebuję zasłanianie siatki i wlotek.

Pomysł jak naj bardziej OK.Ale trzeba wziąć pod uwagę te 1,5 kg pszczół.A tym bardziej jak ma służyć do łapania roi.Mój wymiar ale to na Dadanta 1/1.
szer 20 cm wys 28.5 dług 40 cm.Są to wymiary po zew.Siatka jak naj bardziej moskitierka z wyższej półki,lepsza od siatki aluminiowej,z tym że ja robię jeszcze jeden otwór od dołu i osiatkowuje go właśnie siatką albo miedz albo aluminium mam wtedy możliwość podpalenia tabletki od warrozy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 lutego 2016, 21:20 - sob 

Rejestracja: 25 stycznia 2009, 21:29 - ndz
Posty: 166
Lokalizacja: mazowsze
skrzynka na pakiety nie musi odpowiadać wymiarom ramki, ja mam wymiary wys 25 cm , szerokość 20 cm i dług 40 cm. z obydwu dłuższych stron metalowa siatka/wewnętrzna/ z filtrów powietrza ciągników siodłowych MAN i VOLVO, 1,5 kg pszczół zajmuje około 1/3 pojemności. Pakiety po przetrzymaniu w piwnicy 2-3 doby wywożę w skrzynkach poza pasiekę i tam nasiedlam ule wsypując je na ramki z węzą , matka z odbezpieczoną klateczką na ramki, na to powałka. a w pajączek syrop


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji