FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 24 kwietnia 2024, 13:15 - śr

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 21 ] 
Autor Wiadomość
Post: 25 lutego 2009, 19:19 - śr 

Rejestracja: 14 listopada 2007, 21:28 - śr
Posty: 39
Lokalizacja: pleszew
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Mam pytanie do pszczelarzy kolegów. kupiłem 5l wiaderka z płaskim wiekiem , nawierciłem 400 otworów wiertłem 1,5 mm i moje pytanie czy te otwory nie za małe. zrezygnowałem z tych gotowych z 24 otworami bo pszczoły brały syrop cukrowy tydzień i mi kwaśniał .Te gotowe moim zdaniem są dobre do inwertu, który nie fermentuje. Prosze o opinie i wypowiedz na ten temat.
Pozdrawiam gucio


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 lutego 2009, 21:53 - śr 

Rejestracja: 25 stycznia 2009, 19:47 - ndz
Posty: 329
Lokalizacja: łowicz
może masz słabe rodziny, bądz utrudniony dostęp dla pszczół

_________________
Zapraszam do odwiedzin:

www.pasieka-nowinski.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 lutego 2009, 22:12 - śr 
Nie wiem Czy otwory miały z tym coś wspólnego czasami daję 6l na raz jak mi się śpieszy i w 24 godziny jest sucho
w pojemnikach 3l mam po ok 50 otworów 1mm i jest OK
Ale raz zrobiłem trochę zbyt gęsty syropek i co się stało też nie wzięły w otworkach zrobiły się jakby sopelki z cukru i pszczoły nie brały na to trza często zwracać uwagę lub podawać dość ciepłe syropy
przy późnym karmieniu gdzie noce są zimne do należy ocieplić ja zawsze kładę poduchę na pojemnik (w korpusie ) co zapobiega szybkiemu stygnięciu syropu


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 26 lutego 2009, 12:58 - czw 

Rejestracja: 14 listopada 2007, 21:28 - śr
Posty: 39
Lokalizacja: pleszew
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Dziękuje bociank , bo lubie opinie takich ludzi jak wy.Pytałem bo miałem silne rodziny jak nie wiem co bo mam buckfasty i włoszki i nie brały mi tak szybok
teraz wiem , że 24 otwory to za mało było. a swoją drogą mam pytanie czy 1 mm to nie za mały otwór do gestego syropu.Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 lutego 2009, 13:07 - czw 
gucio pisze:
teraz wiem , że 24 otwory to za mało było. a swoją drogą mam pytanie czy 1 mm to nie za mały otwór do gestego syropu.Pozdrawiam


Tak przy gęstym syropie należy mieć 2mm wszystkie powiększałem od nowa wiertłem
:wink:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 26 lutego 2009, 20:06 - czw 

Rejestracja: 14 listopada 2007, 21:28 - śr
Posty: 39
Lokalizacja: pleszew
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Tak też myślałem.Ja mam około 400 otworów 1,5 mm i myślę że do syropu z cargillu czy inwertu , bedzie dobra bo o cukrze nie ma co myślec, dzisiaj w tesco był po 3,29 zł Polski cukier. Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 lutego 2009, 20:37 - czw 

Rejestracja: 11 lutego 2008, 12:36 - pn
Posty: 15
Lokalizacja: RZESZóW
WITAM . a czy takim sposobem wode morzna by poddac na wiosne pszczolkom mam na mysli 1mm. podkarmiaczka z otworkami?czy woda przeleci.? pozdrawiam.





:D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 lutego 2009, 20:51 - czw 

Rejestracja: 14 listopada 2007, 21:28 - śr
Posty: 39
Lokalizacja: pleszew
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Jezeli dasz otwór 1 mm to nie ma mowy,ale do wody taka podkarmiaczka jest za duza. Do wody musi byc mały słoik i to dobrze docieplony . Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 lutego 2009, 21:14 - czw 

Rejestracja: 25 stycznia 2009, 19:47 - ndz
Posty: 329
Lokalizacja: łowicz
Są chyba małe wiaderkowe litrowe bądż 1,5 l

_________________
Zapraszam do odwiedzin:

www.pasieka-nowinski.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 lutego 2009, 21:40 - czw 

Rejestracja: 11 lutego 2008, 12:36 - pn
Posty: 15
Lokalizacja: RZESZóW
no tak spoko mialem na mysli takie 1.5l bardzo plaskie bo takie zakupilem latwo ocieplic ale ten otworek 1 mm.ok


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 września 2009, 21:52 - czw 
Będąc dziś u kolegi z forum pokazał mi pojemniki na miód
tak sobie szybko pomyślałem miód miodem ale podkarmiaczka z tego będzie LUX
nie potrzeba nic kombinować z podkładaniem na ramkach bo to wiaderko ma wręgę 13mm i będzie super leżeć
pojemność 5l a może i ciut więcej (bo nigdy nie określają pełnego jako miarę max umożliwi danie 4- 5 kg cukru na raz i karmienie będzie super w dwóch góra trzech dawkach
Prostakątne wiadra na miodek zastąpią moje podkarmiaczki od 2010 roku :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 20 września 2009, 09:01 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
BoCiAnK,
A wiecej szczegółów jak z tego podkarmiaczke zrobić ??? :shock:

Dziórki w pokrywce ???? Ile i jaka średnica???
:idea: bo pomysł chyba kupie :roll:


Pozdrawiam Szczupak :mrgreen:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 września 2009, 09:06 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
no tak poszukałem i znalazłem około 50 otworów o średnicy 2 mm
musze to przetestować :wink:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 września 2009, 12:22 - ndz 
Szczupak pisze:
no tak poszukałem i znalazłem około 50 otworów o średnicy 2 mm
musze to przetestować :wink:

Jasne że wystarczy 50 i 2mm tak mam zamiar zrobić bo tak mam w starych mniejszych
Dzwoniłem do tej firmy o cenę i jest następująco
minimalna ilość zamówienia to 50 szt ( oczywiście ładnie się uśmiechnąć może wyślą mniejsze )
Cena za szt = 3,35 zł + koszt przesyłki warto
po nakarmieniu myjesz wkładasz jedno w drugie i miejsca nie zajmują , łatwe w podawaniu pokarmu proste w dezynfekcji i przechowywaniu nie przecieka ,nie zsycha się" Estetyczne" itp
Obrazek


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 20 września 2009, 13:43 - ndz 
kup sobie w biedronce lody za 6zł DIUNA masz dwa litry fajnych lodów i pudełko do nich takiej samej budowy 2 litrowe


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 20 września 2009, 14:01 - ndz 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4573
Lokalizacja: stare polichno
W zależności ilości otworów w pokrywce zależy szybkość pobierania pokarmu przez pszczoły. Metodą prób i błędów dobierałem ilość otworów w takiej samej podkarmiaczce czterolitrowej tak aby pszczoły pobierały ten pokarm przez tydzień. Pokrywki z tą ilością otworów stosuję w okresie pobudzania matek do czerwienia. Gdy zamierzam zakarmiać na zimę, zamieniam pokrywki na inne ,mające o wiele więcej otworków.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 września 2009, 14:45 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
paraglider,
:roll: no to ile do pobudzania stosujesz a ile do karmienia na zime ??? :shock: :?:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21 września 2009, 10:46 - pn 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4573
Lokalizacja: stare polichno
Idziesz na Łatwiznę. Czy wiesz jaka to wspaniała metoda "prób i błędów"?Odpowiem ci tylko, że przy 15 otworach pobierają pokarm długo.
pozdrawiam - Janusz.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21 września 2009, 12:43 - pn 
paraglider pisze:
Idziesz na Łatwiznę. Czy wiesz jaka to wspaniała metoda "prób i błędów"?Odpowiem ci tylko, że przy 15 otworach pobierają pokarm długo.
pozdrawiam - Janusz.


Przetestowałem tylko inne wiaderko nie prostokątne tylko okrągłe (ale to nie ma znaczenia jakie ) 5l Nie liczyłem wtedy wiercąc otworów teraz policzyłem było ich 53 o śr 2mm
i dane 4 kg cukru z 2 l wody zabrały za 20 godzin - przypomnę tylko to że było to ostatnie karmienie ,, Wcześniej dostały już 7 kg cukru
podejrzewam a raczej wiem ze gdyby to było pierwsze pobrały by przez noc
Pamiętam jak kiedyś przy późnym karmieniu i nadal będącej spadzi karmiłem po 5 l na raz (4kg) by zmniejszyć domieszkę spadzi to za noc wzięły 5l i rano dostały następne 5l by zalały gniazda
ilość otworów jak i średnica też jest istotna ale mając mało otworów a gęsty syrop za uwarzyłem że często syrop w otworkach zrobi zator ( taką małą powlokę ) przez co pszczoły pobierają go dłużej
tak samo przy dużej ilości otworów i to większych i rzadkim syropie potrafią zawoskować kilka co na to samo wychodzi tak samo
pozostawienie pustej podkarmiaczki wiaderkowej powoduje to że pszczoły i to nie wiem czemu woskują czy kitują wszystkie otworki poco ??? potem dodatkowa robota

:wink:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 21 września 2009, 19:15 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
paraglider,
Nielubię wyważać otwartych drzwi :?
jeśli ktoś coś opracował i sprawdził przydatność :roll: to w zasadzie stosuje to ( po dokładnym przemyśleniu ) bez modyfikacji
natomiast po zastosowaniu - jak moge ulepszyc lub pod siebie podrasować to też :idea: czemu nie :wink: -
Ktoś kiedys powiedział "kto pyta nie błądzi "więc pytam :?: bo zielony jestem nie w jednym temacie :mrgreen:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 września 2009, 18:10 - wt 

Rejestracja: 09 stycznia 2009, 11:19 - pt
Posty: 418
Lokalizacja: rudnik nad sanem
Ja stosuje podobne podkarmiaczki /4-litry/ Mam wywiercone otworki wiertlem 2mm przez srodek pokrywy co 1-cm /przez cala dlugosc/. Nastepnie od srodka w bok 0,5cm w lewo i prawo i przesuniete o 0,5cm. i tak wychodzi trzy rzedy otworkow na przemian.
Nie liczylem nigdy , ale jak pszczoly nie chca brac wiecej to sobie czesc otworow kituja.
Wyciagam jedna beleczke /ze skrajnych/ chociaz nie ma roznicy co do srodkowej /sprawdzilem/ , odwracam i podaje. Przykrywam poduszka /ocieplam/ i w zaleznosci od sily rodziny, czy zapotszebowania biora szybciej lub wolniej.
Zgadza sie co napisal BoCIAnK. Jak szybko wezma ,a podkarmiaczke pozostawi sie dluzej to lubia zakitowac wszystkie otwory.
Pozdrawiam.
P.S. Szczupak masz wyjasnione. Jezeli ul jest szczelny,pokarm ocieolony to podaje o kazdej porze dnia lub nocy i nie mialem nigdy rabunkow.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 21 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji