FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 18:08 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
Post: 22 lipca 2009, 12:02 - śr 

Rejestracja: 19 lipca 2009, 17:04 - ndz
Posty: 12
Lokalizacja: Mielec
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
chcę zapytać czy ktoś z pszczelarzy ma może jelieś doswiadczenie z barakowozem-pawilonem pszczelarskim ponieważ chcę dowiedzieć się za i przeciew


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 listopada 2009, 18:40 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
Witaj Tadzik,

Ja mam pawilon, ale od 2 lat na nim nie pracuje. Wczesniej przez 20 lat pawilonem tym zajmowal sie dziadek. 2 lata temu zmarl, a ja nie mialem czasu by zajac sie 40 rodzinami. Polowe rojow sprzedalem a polowe polaczylem i mialem 10 silnych rodzin. Teraz z racji braku srodka transportu i funduszy nie chce mi sie za to zabierac. Wiec pawilon bardzo dobrze prosperujacy niestety stoi pusty i czeka na kupca.

www.adalus.pl/pawilon.html

Tak wyglada.

A teraz nalezy podac zalety, a potem wady:
+Pawilon jest monolitem, tam nie ma czasu rozczylac sie nad poszczegolna rodzina. Decyzje nalezy podejmowac natychmiast. Pawilon musi byc jednym wielkim ulem, jednym organizmem, gdzie wszystkie rodziny musza byc silne i zdrowe.
+Mozliwe jest szybkie przegladanie rodzin, karmienie na zime, łączenie
+Mozliwy jest przejazd na znaczne odleglosci bez koniecznosci targania i noszenia czesto ciezkich uli
+Pawilon jesli pszczelarz jest solidny zawsze ma niezbedny sprzet do roznych dzialan, niezaleznie jak daleko bedzie pawilon od miejsca zamieszkania
+Wiele innych , ktorych teraz nie pamietam

Natomiast wady to:
--Jesli jest zaczep tak jak u mnie ciągnikowy, to niestety albo musisz miec ciągnik, albo musisz poprosić jakiegoś gospodarza, zeby Ci przeciągnął go.
--Jesli wprowadzasz nowe matki do rodziny, to moze sie zdarzyc ze matka sie dounasienni w terenie i z racji duzej ilosci wylotkow jednen obok drugiego, nie trafi do tej rodziny co trzeba tylko wejdzie do innej i zostanie scieta. Takze najlepiej osadzic odklad w ktorym matka juz czerwi
--W razie wędrówki masz problem jak zatrzyma policja, bo na pawilon dokumentow nie dostaniesz.( na szczescie to zdarza sie b.rzadko)
--Jesli jakaś rodzina zostanie zarażona wirusem od sąsiednich pasiek, np.zgnilcem , to choroba moze szybko sie rozprzestrzenic

Ogolnie zalet jest wiecej, ale bywa tak, ze pamieta sie zle rzeczy a o dobrych zapomina. W razie pytan prosze pisac, odpowiem

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 listopada 2009, 21:40 - sob 

Rejestracja: 14 marca 2009, 16:53 - sob
Posty: 979
Ule na jakich gospodaruję: brak
wow :shock:
znalazłbyś trochę czasu i opisał w jaki sposób się gospodaruje w takim pawilonie ??
Jak wygląda przegląd i miodobranie, ile ramek się mieści w "ulu" itp

_________________
Internetowy pszczelarz z kilkoma wirtualnymi rodzinami + kolejne cztery w pokrzywach za stodołą


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 listopada 2009, 23:47 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
A ta podkarmiaczka - jak działa ?

_________________
Obrazek Staram się pisać poprawnie po polsku


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 listopada 2009, 15:15 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
WItam,

Jest to pawilon szafkowy. Kiedys krazylo takie powiedzenie, ze pszczelarze szczecinscy maja takie pomysly. I rzewczywiscie tak jest. Wielu pszczlearzy, ktorzyt przez ostatnie 20 lat kupili lub zrobili taki pawilon, to pomysl zapewne mogl pochodzic wlasnie z tych terenow. Jest bardzo prosty w oblsudze i zapewnia maksimum wygody.

1.PRzegląd robi sie na zasadzie zdjecia pokrywy ula. Zawiesza sie takie pudlo o ksztalcie szecianu bez jednej sciany do scianek ula, po czym cale gniazdo wysuwa sie na wąsach, ktore sa ruchome do tego wlasnie pudla. Dolne ule mozna bylo przegladac na siedzaco, przy gornych stoi sie. Dziadek uzywal jeszcze swiatla , ktore mial z takim ladowanym malym akumulatorem.
2. Miodobranie- z nadstawki wyjmujesz po kolei kazda ramke. Zabiera sie tylko te ktore sa w 3/4 zasklepione. Miodobranie bylo zawsze przed zmiana miejsca. Czyli np po rzepaku a przed akacja. Bywalo tak ze trzeba bylo zrobic 2 miodobrania z jednego pozytku, bo byly takie sprzyjajace warunki. W tym wypadku dodawalo sie woszczyzne lub weze do nadstawki w miejsce ramek odebranych. Nigdy nie miszalismy miodow. Ramki zabieralismy do plastikowych szczelnych skrzyń i do odwiorania w domu. Do osuszania natomiast dawalismy te ramki w pasiece "zasilajacej" stacjonarnej w ogrodzie przydomowym. Jesli byl nadmiar ponownie one trafialy do pawilona
3. Ilosc ramek w gniezdzie -12 i w nadstawce to samo.
4. Pokdarmiaczka natomiast dziala na zasadzie- wyuwam ja cala, gdyz jest ona w czesci nadstawkowej, a w czesci gniazdowej wsadzona jest boczna mata o wymiarach podkarmiaczki. Zamieniam miejscami mate z podkarmiaczka i nalewam 2 litry syropu. poczatku gniazda pszczoly maja zrobiona na wysokosci podkarmiaczki dziure przez ktora pobieraja syrop. Zakarmienie 60 rodzin zajmowalo okolo 1 godziny

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 listopada 2009, 17:38 - ndz 
To jak jest taki prosty w obsłudze i zapewnia maksimum wygody to czemu chcesz go opchać? Też mam pawilon i wiem jak przerąbana jest w nim robota. Najlepiej zrób z niego magazyn a jak nie potrzebujesz magazynu to wyciągnij go na łąke i wrzuć tam zapałke.pozdrawiam


Na górę
  
 
Post: 08 listopada 2009, 18:00 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 listopada 2007, 12:15 - ndz
Posty: 981
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Lankstroth,Dadant,Zander
konradziu pisze:
To jak jest taki prosty w obsłudze i zapewnia maksimum wygody to czemu chcesz go opchać? Też mam pawilon i wiem jak przerąbana jest w nim robota. Najlepiej zrób z niego magazyn a jak nie potrzebujesz magazynu to wyciągnij go na łąke i wrzuć tam zapałke.pozdrawiam


Witam

W pewnym punkcie Konradziu ma racje, ale nie czeba odrazu tak drastycznie moze znajadie sie ktos i zainteresuje sie tym Antykiem!!!!!!!!...........
Bo praca w takiego typu pawilonie jest naprawde ciezka i uciazliwa!!!!!!!!!!..........
Jak ule sa z tylu otwierane male podkarmiaczki malo swiatla itd.
Sam sobie zbudowalem cos podobnego jedynie na ule korpusowe ale jusz sprzedalem i nie zaluje!!!!!!!!!........
Pozdrawiam Krzysztof K


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 listopada 2009, 22:04 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
Nie gospodaruje w pawilonie z 3 powodow:
1.Nie mam tyle czasu aby miec 60 rodzin i nimi sie zajac, bo studiuje a popoludniami pracuje
2. Zeby zasiedlic taki pwailon trzeba miec kilka tys zlotych, nawet przy refundacji i tak trzeba wylozyc podobna sume
3. Nie mam ciągnika ani zadnego znajomego ktory moglby pomagac w transporcie.

PS.
Jezeli interesuja sie takim pawilonem ludzie z poldunia Polski (czesto 700 km) to chyba im na tym zalezy.

Ja wspominam prace jako bardzo wygodna, a jeszcze 2 lata temu pracowalem w nim

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji