FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 29 marca 2024, 06:11 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
Post: 01 marca 2017, 18:53 - śr 

Rejestracja: 10 listopada 2013, 00:22 - ndz
Posty: 167
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
Witam od jakiegoś czasu zastanawiam się nad zrobieniem uniwersalnej ramy-miałaby to być: powałka, przegonka i rama wentylacyjna w jednym do transportu trzymana cały rok na ulu. Czy ktoś może ma podobne rozwiązanie? Chyba trudno będzie zrobić takie uniwersalne rozwiązanie. Przy okazji zapytam jak sprawują się te małe przegonki, może ktoś z forum używa ich w sezonie ewentualnie jak wypadają w porównaniu do ośmiowylotowych?

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 marca 2017, 22:34 - śr 

Rejestracja: 01 kwietnia 2010, 12:15 - czw
Posty: 319
Lokalizacja: łódzkie
Ule na jakich gospodaruję: WL
Mam powałki, które po założeniu pod spodem krążka przegonki jako takie mi służą.
A sitko w powałce spokojnie wystarcza na przewiezienie małej rodzinki czy odkładu przy zamkniętej dennicy. Latem i gdy rodziny produkcyjne, zdejmuje sitko i pszczoły mogą wyjść pod daszek z wentylacją. Gdy powałka jest z przegonką na korpus nad nią daję folie. Przykręcenie krążka przegonki ( ośmiowylotowej) zajmuje mi kilkanaście sekund.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 marca 2017, 22:47 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 marca 2014, 00:26 - pt
Posty: 364
Lokalizacja: Osiek/Olkusz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp. wlkp 18
Miejscowość z jakiej piszesz: Olkusz
Nie za mało przejść w tej przegoneccze ?? ja tam się zakochałem w tym urzadzonku :) ale używam tylko tych osmiowylotowych, aktualnie kosztują 4,9 zamawiałem właśnie wczoraj od razu z resztą pierdół.

Polecam ten nowy sklep super obsługa no i właściciel też pszczelarz :)

http://hurtowniapszczelarska.pl/Witamy.html


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 marca 2017, 00:12 - czw 

Rejestracja: 10 listopada 2013, 00:22 - ndz
Posty: 167
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
Właśnie z uwagi na pełne dennice planuje wykonać ramy z siatkami. Tylko chciałbym mieć upieczone 3 pieczenie na jednym ogniu(może da się?). Nasunęło mi się pytanie czy przy ewentualnym transporcie pszczoły mogą opuścić ul przez przegonkę tj. czy są w stanie wyjść przez przegonkę, która będzie na stałe zamontowana(musiałyby wyjść tymi 8 wylotami ze skrajnej części przegonki. Te małe przegonki tez mnie nie przekonują.
Plan jest taki by zamocować przegonki 8 wylotowe do płyty pilśniowej, nie centralnie na środku gniazda czy nadstawki a z boku. Z drugiego boku przyszedłby 10 cm pasek siatki. Zastanawiam się czy ten 10 cm pasek siatki na wentylacje starczy do transportu rodzin produkcyjnych w sezonie?
Dopiero po zdjęciu foli z nadstawki i nałożeniu tej ramy z przegonką i siatką utworzyłaby się dodatkowa przestrzeń nad ramkami, gdzie w transporcie dodatkowo pszczoły mogłyby się rozejść minimalna wentylacja mogłaby być jeszcze przez przegonkę (1pieczeń).
W zimę uchylając folie para wodna swobodnie wydostanie się przez siatkę lub przegonkę na zewnątrz gniazda(2pieczeń).
No i pozostaje 3 funkcja przegonki(3 pieczeń).
Przyszła mi do głowy 4 funkcja przy wlewaniu syropu nie musiałbym zdejmować powałki (4 pieczeń czeka :D )chyba nie byłoby to głupie a jakby jeszcze pomyśleć to może i awaryjnie jako dennica mogłaby służyć


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 marca 2017, 02:16 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 stycznia 2013, 01:03 - ndz
Posty: 3409
Lokalizacja: dolnośląskie/ Lubomierz
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski korpusowy
keri26 pisze:
Z drugiego boku przyszedłby 10 cm pasek siatki.

Jak znam pszczoły, w tej wersji to straci funkcję przegonki. Cóż sprawia że pszczoły schodzą na dół? To, że boją się osierocenia. Atakuje je stres. Nie ma komunikacji feromonowej. Nie słyszą i nie czują matki. Wstawiając siatkę co się stanie? ...... To nie jest takie proste.
keri26 pisze:
Zastanawiam się czy ten 10 cm pasek siatki na wentylacje starczy do transportu rodzin produkcyjnych w sezonie?
Jak pajączki wystarczają to i to powinno. Jednak ja bym dała pod spód półkorpus. Do silnych rodzin.
Funkcja powałki z wentylacją i dennicy to nie nowość i świetnie się przydaje nawet do robienia odkładów na macierzaku. Te dwie funkcje są do połączenia. Przegonka morze służyć też za powałkę mimo swojej wysokości.

_________________
Ewa
Nie sztuką jest leczyć. Sztuką jest zdrowych przy zdrowiu utrzymać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 marca 2017, 07:30 - czw 

Rejestracja: 10 listopada 2013, 00:22 - ndz
Posty: 167
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
Tak myslalem o tej komunikacji i zalozenie jest takie, żeby korzystac z funkcji przegonki po uprzednim przyslonieciu paska siatki -moze bys folia zdjeta z nadstawki np położona podwójnie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 marca 2017, 08:32 - czw 

Rejestracja: 01 kwietnia 2010, 12:15 - czw
Posty: 319
Lokalizacja: łódzkie
Ule na jakich gospodaruję: WL
Jeżeli przegonka będzie na stałe to mogą ją zabudować kitem lub woskiem i może przestać być drożna. Tak u mnie się stało jak nie odkręciłem krążków przegonek, po tygodniu. Tak jak idzia12 napisała inne poza przegonką miejsca komunikacji pszczół z rodnią osłabią funkcje przegonki.
Moje powałko-przegonki mają w górnej części też mały wylotek, otwierany jak potrzebuje w górnym korpusie odkład zrobić ( nie mam w większości korpusów otworów z korkami)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 marca 2017, 16:24 - czw 

Rejestracja: 10 listopada 2013, 00:22 - ndz
Posty: 167
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
ralfini pisze:
Jeżeli przegonka będzie na stałe to mogą ją zabudować kitem lub woskiem i może przestać być drożna. Tak u mnie się stało jak nie odkręciłem krążków przegonek, po tygodniu. Tak jak idzia12 napisała inne poza przegonką miejsca komunikacji pszczół z rodnią osłabią funkcje przegonki.
Moje powałko-przegonki mają w górnej części też mały wylotek, otwierany jak potrzebuje w górnym korpusie odkład zrobić ( nie mam w większości korpusów otworów z korkami)


W sezonie zakładam, że należy mieć folię na ramkach tylko do transportu(zdjąć) a do przegonienia pszczół(przysłonić siatkę z góry) co ograniczyłoby kitowanie i zabudowę woskiem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji