FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 17:43 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 32 ] 
Autor Wiadomość
Post: 21 lipca 2020, 05:32 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
Czy ktoś używał lodówek do topienia plastrów? Teoretycznie powinno działać. https://www.olx.pl/oferta/sloneczna-top ... f0cd0b1f64
Co myślicie?

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 lipca 2020, 12:54 - wt 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
adamjaku pisze:
Co myślicie?

Moje wieloletnie "prace badawcze i konstrukcyjne" wskazują ,że jak jest odpowiednia pogoda to doskonale działa zwykła skrzynia z desek bez żadnej izolacji termicznej i przykryta pojedynczą szybą. Jak nie ma odpowiedniej pogody ( bezchmurne słońce i temperatura) to żadne cuda nie pomogą.
Szyby zespolone izolują promieniowanie podczerwone i w ogóle taka topiarka nie działa.
Te na fotkach wyglądają bardzo atrakcyjnie , ale po wytopie trzeba usunąć zboiny . Ja to robię małą łopatą. Takie ładne topiarki będą wyglądały tak ładnie do pierwszego wytopu i czyszczenia . Moim zdaniem przerost formy nad treścią bo praktyka to brutalnie weryfikuje.
Moja topiarka to skrzynia z desek 40mm, wyłożona blachą nierdzewną. Jest możliwość regulacji jej nachylania w pionie , oraz obrót w poziomie. Ręcznie , choć to drugie warto zautomatyzować.
Idaalna topiarka o maksymalnej wydajności powinna być zamocowana na trakerze śledzącym słońce

Tylko zawsze brak czasu , a sezon na topienie krótki. Optymalnie by była topiarka na takerze
Tak więc o zastosowaniu szafek chłodniczych jak bazy do zrobienia topiarki przychylam się do opinii pewnego Gruzina : tegonieradze


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 lipca 2020, 13:19 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
adamjaku,
pic na wodę topiarka po pierwsze musi stać pod kątem 45% aby wykorzystać optymalnie promieniowanie słoneczne po drugie jest za wysoka ciepło będzie u góry a na dole problemy z ewentualnym wytopem, do tego nawet gdyby ją położyć dalej będzie za wysoka ciepło będzie sie gromadziło pod szybą a na dole słabo, inna sprawa ze przez wysokie ścianki tylko przez chwilę będzie łapała słonce a tak w środku same ściany będą robiły cień

topiarka musi być niska na mam na ok 15cm płyta z poliwęglanu dno i boki ocieplone, to nie prawda że trzeba nie wiadomo jakich warunków do wytopu czy bezchmurnego nieba bo wytapiam i w marcu jak pogoda dopisze a nie słyszałem zeby były jakieś upały wtedy po 30 stopni i bezchmurne niebo, jeśli topiarka słoneszna zle topi to wina tylko konstukcji czy wykonawcy,
nie latam też za słońcem i są ustawione cały czas na godzinę 12 w południe łapie słońce wcześniej i później ale wtedy słońce najwięcej daje

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 lipca 2020, 14:55 - wt 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
kudlaty pisze:
wytapiam i w marcu jak pogoda dopisze a nie słyszałem zeby były jakieś upały wtedy po 30 stopni i bezchmurne niebo, jeśli topiarka słoneszna zle topi to wina tylko konstukcji czy wykonawcy,

No cóż , jak zwykle skromny i uprzejmy Geniusz :thank:
u mnie w marcu to jeszcze się na łyżwach jeździ po jeziorze :cold:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 lipca 2020, 23:44 - wt 

Rejestracja: 23 kwietnia 2017, 08:19 - ndz
Posty: 30
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Brzozów
U mnie początkiem marca śnieg leży, a topiarka topi jak słońce łyśnie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 lipca 2020, 09:50 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
słoneczko pisze:
U mnie początkiem marca śnieg leży, a topiarka topi jak słońce łyśnie.
manio pisze:
u mnie w marcu to jeszcze się na łyżwach jeździ po jeziorze


nie mam zamiaru nikogo do niczego przekonywać piszę jak jest u mnie, z moją topiarką sztuk dwie, podpatrzyłem od znajomego proste i tanie rozwiązanie, wcześniej miałem inne topiarki słoneczne i też psioczyłem ze trzeba nie wiadomo jakich warunków albo szyba była uszkodzona po krótszym lub dłuższym czasie, sama od siebie od temperatury albo przez przypadek,
wiosenny wsad do topiarek robię jeszcze zimą, zawsze przy pierwszym podejściu do topiarek widze ze po raz kolejny sie spóźniłem z tym,
dla mnie największy plus to to ze można topić całe plastry z żarciem po nieboszczykach czy trutówkach i ze nic nie kosztuje, ramki suche, z jasnych plastrów nie zostaje nic a ze starych tylko koszulki, świetnie się palą :mrgreen:

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 lipca 2020, 14:39 - śr 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
Zamiast się chwalić bez umiaru po prostu zaprezentuj swoje cudowne topiarki i oświeć ciemny lud pszczelarski co robi nie tak , bo kto uwierzy na słowo Pierwszego Bajarza Ambrozji ? Ja z tych co nie uwierzą zanim nie zobaczą :P
Moje topiarki też płytkie , ramka niemal dotyka szyby , a szyba jest "pływająca" bez uszczelnień np. silikonem bo wtedy lubi pękać od naprężeń termicznych.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 lipca 2020, 21:34 - śr 

Rejestracja: 16 stycznia 2019, 19:04 - śr
Posty: 254
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Dębowiec
Najlepsze topiarki według mnie to parowe z prasą bierzesz raz wytapiasz i spokój miałem słoneczna ale z niej zrezygnowałem a koszt wytopu(gazu) nie jest taki wielki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 lipca 2020, 22:31 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
manio pisze:
Zamiast się chwalić bez umiaru po prostu zaprezentuj swoje cudowne topiarki i oświeć ciemny lud pszczelarski co robi nie tak , bo kto uwierzy na słowo Pierwszego Bajarza Ambrozji ? Ja z tych co nie uwierzą zanim nie zobaczą :P
Moje topiarki też płytkie , ramka niemal dotyka szyby , a szyba jest "pływająca" bez uszczelnień np. silikonem bo wtedy lubi pękać od naprężeń termicznych.


ja nie mam ani topiarek ani nawet pszczół tak tylko z nudów pisze ze mam i zasłyszane bajki opowiadam, jakbym nawet miał to bym nie zrobił zdjęcia bo a to noga za krzywa to znowu trawa za zielona, wszystko zawsze nie tak jak być powinno u postępowych pszczelarzy,
moze u ciebie problem w szybie bo ja wymyśliłem sobie że mam z poliwęglanu komorowego a to sie podobno łatwo nagrzewa i nie wychładza tak szybko jak szyba, a jak nie wierzysz to sobie wrzątku nalej i pomacaj co łatwiej złapać

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 lipca 2020, 22:53 - śr 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
kudlaty pisze:
poliwęglanu komorowego

pleciesz jak zwykle. Dużo gorsze rozwiązanie niż najmarniejsza szyba , wiem bo próbowałem , poza tym szybko matowieje na słońcu. Tylko w gadce jesteś mocny.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 lipca 2020, 07:00 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
Poliwęglan syf.. wkładają tylko do topiarek, bo sprzedać łatwo i się nie tłucze jak kurier targa. Do użytku - nie nadaje się. Przetestowane.

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 lipca 2020, 11:52 - czw 

Rejestracja: 23 października 2007, 18:57 - wt
Posty: 1213
Lokalizacja: MAŁOPOLSKA
adamjaku pisze:
Do użytku - nie nadaje się. Przetestowane.

Każdy ma prawo do swojego zdania, a opinie są rozbieżne.
Poliwęglan sprawdza się w topiarkach słonecznych , wielu przetestowało.
Nie twierdzę , że nie które szyby nie będą lepsze , na pewno są cięższe .
Podstawa to :słońce, szczelność , ocieplenie , choć przy intensywnym słońcu to i jednościenna topiarka daje radę .Jeżeli ktoś chce topić taką topiarką w lutym , marcu to musi kombinować .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 lipca 2020, 14:14 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 listopada 2009, 11:38 - ndz
Posty: 520
Lokalizacja: Krosno, Lesko, Lutowiska
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Ja mam cztero ramową z poliewglanem i od kwietnia do października topi aż miło. Zastanawiam się czy jeszczeylepszy efekt nie byłby z ciemniejszym poliwęglanem. Na razie testuje jak dopracuje to inwestuje w tace z kwasowki (bo teraz zwykła) i będzie ogień

_________________
Najlepiej nie planuj nic. Nie przewiduj tysiąca możliwości. Daruj sobie myślenie, o tym co będzie. Bo wiesz co? Od życia i tak dostaniesz to, czego akurat najmniej się spodziewasz.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 lipca 2020, 23:29 - czw 

Rejestracja: 23 kwietnia 2017, 08:19 - ndz
Posty: 30
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Brzozów
(Jeżeli ktoś chce topić taką topiarką w lutym , marcu to musi kombinować)

w lutym nie topi niestety,
Dobra jest czarna blacha
powlekana pod nią 5cm styrodur szyba luźno położona 4cm nad blachą, i topi, w czerwcu można się opatrzyć temp powyżej 120℃ potrafi być.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 lipca 2020, 16:11 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
słoneczko pisze:
Dobra jest czarna blacha
powlekana pod nią 5cm styrodur
Styrodur pod blachą szybko się wytopi, przetastowałem.

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 lipca 2020, 22:50 - sob 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
szymolas pisze:
od kwietnia do października topi aż miło

gdyby to była prawda to z szybą by topiła nawet w grudniu.
słoneczko pisze:
Dobra jest czarna blacha
powlekana pod nią 5cm styrodur szyba luźno położona 4cm nad blachą,

żadna powlekana nie wytrzyma temperatury i skrobania przy czyszczeniu. Nawet kwasówka szybko czernieje w tak trudnych warunkach ( temperatura i mocno kwaśne środowisko). Jak słusznie pisze Józef żaden styrodur nie wytrzyma. Jakiś czas da radę poliuretan , ale też odkształca się i kruszeje . Wytrzyma wełna mineralna , ale jak zawilgotnieje to wszystko zgnije. Nie daję izolacji, nie liczę na topienie w marcu bo wtedy czekam na pierwszy oblot i przebiśniegi. Wosk mam już dawno przetopiony i co najwyżej "wałkuję" węzę. Na wszystko jest swój czas , a w maju nie potrzebuję niczym izolować topiarki bo i bez tego działa przez całe lato. Wystarczy solidna konstrukcja z dobrego drewna i służy lata.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 czerwca 2023, 19:56 - śr 

Rejestracja: 22 września 2016, 11:43 - czw
Posty: 369
Lokalizacja: woj. mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Cześć,
Pękła mi szyba w topiarce i zastanawiam się nad poliwęglanem. Będzie lepszy od szyby? Jeśli tak to musi być lity czy komórkowy wystarcz?

_________________
Pozdrawiam
Misiek123


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 czerwca 2023, 20:10 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2019, 17:37 - ndz
Posty: 258
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Mikołów
Lity z filtrem UV


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 czerwca 2023, 20:54 - czw 

Rejestracja: 22 września 2016, 11:43 - czw
Posty: 369
Lokalizacja: woj. mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Trafiłem w internecie na topiarki słoneczne i miały poliwęglan komorowy więc też powinien dać radę. Uzywa takiego min Łysoń, Apitec.

_________________
Pozdrawiam
Misiek123


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 czerwca 2023, 21:12 - czw 

Rejestracja: 26 sierpnia 2007, 08:28 - ndz
Posty: 41
Lokalizacja: polska
W komorowym mam zaślepione kanały uzyskuje w ten sposób większą temperaturę


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 czerwca 2023, 21:14 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2019, 17:37 - ndz
Posty: 258
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Mikołów
Komorowy jest tańszy. Ma niestety mniejszą przepuszczalność dla promieniowania cieplnego (około -10%)- lepiej izoluje ale gorzej nagrzewa. A nam chodzi o nagrzanie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 listopada 2023, 21:52 - sob 

Rejestracja: 14 lipca 2021, 11:33 - śr
Posty: 80
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Poznań
Moi drodzy, zmagam się z dylematem kupna topiarki słonecznej z firmy A**koz. Mają taką osadzoną na trackerze z funkcją topienia na prąd. Czy ma ktoś coś takiego? Czy warto to kupić? Czy to przerost formy nad treścią? Pasieka w moim przypadku liczy około 80 rodzin i na ten moment mam parową na 13 ramek - no jakoś to idzie :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 grudnia 2023, 19:51 - ndz 

Rejestracja: 15 stycznia 2011, 21:23 - sob
Posty: 1178
Lokalizacja: Beskid Wyspowy
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Kup sobie dobrą prasę i parnik nierdzewny zrobisz robotę w pół dnia bez ceregieli . Jest tylko jeden problem pasowało by mieć chłodnię żeby to gromadzić. W topiarce słonecznej można to robić w miarę na bieżąco. Znajomy ma niby chwali ale ja do końca w to nie wierzę. Mam małą topiarkę słoneczną i tak jak każdy sprzęt ma plusy i minusy.

_________________
http://www.beskidzkabarc.pl/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 grudnia 2023, 20:32 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
Topiarka słoneczna to wg mnie dobra jedynie do odsklepin, dzikiej budowy ewentualnie całkiem jasnych, pustych plastrów.
Po plastrach ciemnych, z resztkami pierzgi, niedokładnie osuszonych pozostaje po wytopieniu bagno i paskudna robota z jej oczyszczeniem.
Puki to ciepłe idzie lepiej, ale jest nieprzyjemna papranina.
Jak ostygnie to stwardnieje na kamień i jest jeszcze gorzej.
A poza tym jest się uzależnionym od słońca, które świeci kiedy samo chce.

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 grudnia 2023, 20:52 - ndz 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6405
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
JM pisze:
Topiarka słoneczna to wg mnie dobra jedynie do odsklepin, dzikiej budowy ewentualnie całkiem jasnych, pustych plastrów.

Pełna zgoda ,czyszczenie sita z pozostałości po starych plastrach to masakra.
Lenin pisze:
Kup sobie dobrą prasę i parnik nierdzewny zrobisz robotę w pół dnia bez ceregieli .

Ja na razie w zwykłym ,jak wosk ma być żółty to jest ;).
Sortuję ramki przed topieniem, i i widać równicę ,ale może się szarpnę kiedyś na nierdzewny wkład .

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 grudnia 2023, 23:08 - ndz 

Rejestracja: 23 kwietnia 2017, 08:19 - ndz
Posty: 30
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Brzozów
Ja topię słoneczną od początku marca do końca września i jest ok.
Mam zwykłą skrzynkę z drewna, dno płyta pilśniowa 5cm styropian na nim folia aluminiowa i taca z bardzo czarnej blachy, żadne cuda i topi, a w czerwcu rok temu to się nawet zapaliła. Juz jest nowa i też topi, a szyba to chartowana z mebli z PRLu. Pożar wytrzymała i nadal służy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 grudnia 2023, 23:33 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
JM pisze:
pozostaje po wytopieniu bagno i paskudna robota z jej oczyszczeniem.
Puki to ciepłe idzie lepiej, ale jest nieprzyjemna papranina.
Jak ostygnie to stwardnieje na kamień i jest jeszcze gorzej.

Sprawę rozwiązuje siatka elewacyjna którą przycinam na wymiar pojemnika wsadu.
Czyszczenie tej siatki to kilkanaście sekund (bez względu na temperaturę)
Zawsze można stara wyrzucić i przyciąć nową.
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 grudnia 2023, 00:10 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
mendalinho pisze:
Sprawę rozwiązuje siatka elewacyjna
mendalinho, ta siatka leży na dnie czy jest podwieszona i dna nie dotyka?

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 grudnia 2023, 09:03 - pn 

Rejestracja: 26 grudnia 2021, 20:12 - ndz
Posty: 314
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Rzeszów
To jak z tym parnikiem, musi, czy nie musi być z nierdzewki . Robiłem w tym roku test w stalowym ,gotowałem zboiny po słonecznej, a potem w worku próbowałem wyciskać bez prasy i coś jeszcze uzyskałem wosku , z prasą było by więcej. Wosk taki sam kolor co ze słonecznej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 grudnia 2023, 21:15 - pn 

Rejestracja: 15 stycznia 2011, 21:23 - sob
Posty: 1178
Lokalizacja: Beskid Wyspowy
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Ja mam taką zasadę że wszystkie urządzenia do wosku i miodu mam raczej z nierdzewki. Wkład do parnika za 60 zł z odzysku i nie mam myślenic. Mnie od aluminiowych garnków do topienia wosku odeszło jak zrobiłem doświadczenie gotując wosk w garnku z aluminium i emaliowanym . W emaliowanym się gotuje i nie kipi natomiast z aluminiowego zawsze kipi, czyli następuje jakaś reakcja. Chyba że ktoś mnie przekona że jest inaczej. Co do ocynku i wosku to nie mam zdania, natomiast miód z miodarki ocynkowanej poznam od razu bo ma metaliczny posmak, ale miód a wosk to inna sprawa.

_________________
http://www.beskidzkabarc.pl/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 grudnia 2023, 22:55 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
JM pisze:
mendalinho, ta siatka leży na dnie

Leży swobodnie na dnie


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 grudnia 2023, 00:01 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
JM pisze:
Topiarka słoneczna to wg mnie dobra jedynie do odsklepin, dzikiej budowy ewentualnie całkiem jasnych, pustych plastrów.
Po plastrach ciemnych, z resztkami pierzgi, niedokładnie osuszonych pozostaje po wytopieniu bagno i paskudna robota z jej oczyszczeniem.
Puki to ciepłe idzie lepiej, ale jest nieprzyjemna papranina.
Jak ostygnie to stwardnieje na kamień i jest jeszcze gorzej.
A poza tym jest się uzależnionym od słońca, które świeci kiedy samo chce.


Mam 2 topiarki jak jasne plastry to daje po 3-4 ramki jedna na drugą zostają gole druty i ramki praktycznie czyste. Wchodzi mi do jednej wtedy coś koło 30 plastrów
Jak starsze plastry i ciemne daje pojedynczo max podwójnie, całkiem czarne to po jednej. Ramki są albo prawie czyste albo wymagające oczyszczenia w te czyste wtapiam węze a te do czyszczenia czekają na swój czas.
Moja topiarka ma 5cm wełny, jako szyba jest płyta z poliwęglanu.
Wydajność jest taka że przy obecnym układzie wystarczy mi tydzień słonecznej pogody i mam wszystko wytopione.
Glowna zaleta jest to że mam darmowa energię że słońca, nie przechowuje plastrów tylko topie na bieżąco, wyjątkiem są ramki po nieboszczykach i staram się je wytopić jak tylko się da. Topie ramki z czerwiem, syropem którego mieści mi się pod ramkami 20-30l
Jak,jest mocne słońce i potrzeba można robić 2 wsady dziennie, jak jest słoneczny dzień wystarczy jedne dzień a jak wczesna wiosna pozna jesień to daje nowy wsad co 2-3 "dni.
Rocznie topi mi się ok 60-70kg wosku i tak od jakichś 7 lat po tym czasie poprawy wymagają jedynie obramówki do płyt z poliwęglanu bo miały być na chwilę a sa już 7 lat

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 32 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: kstoklosa i 7 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji