FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 29 marca 2024, 02:51 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
Post: 16 grudnia 2010, 21:32 - czw 

Rejestracja: 17 października 2010, 19:05 - ndz
Posty: 18
Lokalizacja: elbląg
mam do kolegw pytanie dotyczące konstrukcji miodarki. jaka musi być odległość dołu ramki od osi miodarki aby siła odsrodkowa była wystaczajaca do owirowania moidu

_________________
adam18


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 grudnia 2010, 12:30 - pt 

Rejestracja: 25 maja 2009, 23:33 - pn
Posty: 84
Lokalizacja: Głubczyce
Witam,
Odległość od osi ma drugorzędne znaczenie.
najważniesze to możliwość regulacji obrotów, czyli bezpośredni wpływ na siłę odśrodkową działającą na plaster miodu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 grudnia 2010, 12:45 - pt 
Gizbern pisze:
Witam,
Odległość od osi ma drugorzędne znaczenie.
najważniesze to możliwość regulacji obrotów, czyli bezpośredni wpływ na siłę odśrodkową działającą na plaster miodu.


czym większa odległość tym mogą być mniejsze obroty bo siła odśrodkowa jest większa
po to w każdej miodarce jest napęd regulowany by dostosować go do potrzeby wirowania
gdyby tak było to wstawiając ramkę Dużego formatu i zwiększając obroty plaster rozleci się w połowie gdyż inna siła działa na jego początek jak koniec
przeważnie ta odległość wynosi od 10 do 15cm ale nie od spodu ramki tylko koszą lub kasety jest to na tym zdjęciu dość wyraźnie pokazane gdzie kończy się kosz względem osi
Obrazek


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 17 grudnia 2010, 20:56 - pt 

Rejestracja: 25 maja 2009, 23:33 - pn
Posty: 84
Lokalizacja: Głubczyce
BoCiAnK pisze:
Gizbern pisze:
Witam,
Odległość od osi ma drugorzędne znaczenie.
najważniesze to możliwość regulacji obrotów, czyli bezpośredni wpływ na siłę odśrodkową działającą na plaster miodu.


czym większa odległość tym mogą być mniejsze obroty bo siła odśrodkowa jest większa
po to w każdej miodarce jest napęd regulowany by dostosować go do potrzeby wirowania
gdyby tak było to wstawiając ramkę Dużego formatu i zwiększając obroty plaster rozleci się w połowie gdyż inna siła działa na jego początek jak koniec
przeważnie ta odległość wynosi od 10 do 15cm ale nie od spodu ramki tylko koszą lub kasety jest to na tym zdjęciu dość wyraźnie pokazane gdzie kończy się kosz względem osi
Obrazek



BoCiAnK

Proszę
wstaw wzory i parę obliczeń na poparcie swoich tez i definitywne "zgaszenie" mnie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21 grudnia 2010, 22:51 - wt 

Rejestracja: 17 października 2010, 19:05 - ndz
Posty: 18
Lokalizacja: elbląg
planuję naczynie miodarki o fi ok. 73 cm, wysokość ok. 70cm, nadstawki o h- 17cm ustawiane w promieniu i ramki gniazdowe h 40cm ( sabarda) ustawiane po obwodzie. czy taka miodarka sprawdzi sie

_________________
adam18


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21 grudnia 2010, 23:06 - wt 
Gizbern pisze:
BoCiAnK

Proszę
wstaw wzory i parę obliczeń na poparcie swoich tez i definitywne "zgaszenie" mnie.

Najlepiej wychodzi to w praktyce
ale jak już tak chcesz to sobie sam oblicz
Jeżeli układ odniesienia porusza się z prędkością v po okręgu (względem układu inercjalnego) o promieniu R. To na każde ciało, które w tym układzie będzie opisywane, musi działać siła odśrodkowa (wzór poniżej).
Warto jednak pamiętać, że siła ta będzie „widziana” tylko z poziomu układu nieinercjalnego.
Wartość siły odśrodkowej jest taka sama jak wartość siły dośrodkowej (choć zwrot jest przeciwny) i wynosi
Fodśr = m ∙ω 2 ∙ R
v - prędkość w ruchu po okręgu (w układzie SI w m/s)
R - promień okręgu (w układzie SI w m)
ω - prędkość kątowa (w układzie SI w 1/s)
m - masa ciała (w układzie SI w kg)

Obrazek
Nie mam zamiaru Ci udowadniać że jak wstawisz duże ramko np Dadanta do wirówki i wstawisz nie odpowiednie obroty początkowe to się nie zsunie lub nie wyleci plaster


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 22 grudnia 2010, 10:23 - śr 

Rejestracja: 25 maja 2009, 23:33 - pn
Posty: 84
Lokalizacja: Głubczyce
BoCiAnK pisze:
Fodśr = m ∙ω 2 ∙ R
v - prędkość w ruchu po okręgu (w układzie SI w m/s)
R - promień okręgu (w układzie SI w m)
ω - prędkość kątowa (w układzie SI w 1/s)
m - masa ciała (w układzie SI w kg)


Jeżeli tak policzysz nie darmo Ci plastry z ramek wyrywa :leży_uśmiech:
Fizykę lepiej zostaw fizykom, a sam jednak pisz o pszczołach ( tylko znów nie licz całek z przyśpieszenia pszczoły w locie)
Popraw dziecku błąd w zeszycie, bo może zawalić klasówkę.
Promień okręgu proponuję oznaczyć - r

Fodśr = m ∙ω² ∙ r

A zamiast przepisywać mądre formułki mogłeś po prostu wstawic link: :czatownik:
http://www.daktik.rubikon.pl/rpo/dyn_si ... odkowa.htm
co dalej nie zmienia faktu że najważniejsza jest możliwość regulacji obrotów w każdej miodarce a nie odległość plastra od osi.
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 grudnia 2010, 10:52 - śr 
Gizbern pisze:
Jeżeli tak policzysz nie darmo Ci plastry z ramek wyrywa :leży_uśmiech:

Ja się nie muszę martwić ani stać obliczać , sterować obrotami robi to za mnie programator wybierając odpowiedni program rozruchu początkowego poprzez powolne zwiększanie obrotów do maksimum w zależności który program nacisnę a jest ich 5 podejrzewam że są przystosowane do każdego typu ramki Przychodzę do pracowni i wirówka stoi bo czas wirowania dobiegł końca


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 22 grudnia 2010, 11:41 - śr 

Rejestracja: 25 maja 2009, 23:33 - pn
Posty: 84
Lokalizacja: Głubczyce
BoCiAnK pisze:
Ja się nie muszę martwić ani stać obliczać , sterować obrotami robi to za mnie programator

Sam napisałeś że obroty są najważniejsze


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 grudnia 2010, 12:02 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 września 2009, 21:46 - pt
Posty: 74
Lokalizacja: Gliwice
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Oj, Gizbern, Gizbern niepotrzebnie czepiasz się Bociana. Faktycznie ogólnie przyjęte jest oznaczenie r (małe) jako promień okręgu lecz matematyka, którą używa się jako narzędzie w fizyce jest tak plastycznym narzędziem, że dopuszcza oznaczenie różnych wielkości różnymi symbolami. Jedynym warunkiem tak dowolnej interpretacji jest uwzględnienie tego w opisie(oznaczeniu) tych symboli, co zresztą Bocian uczynił. W naukach ścisłych (duże) R oznacza wiele różnych wielkości fizycznych i tak oznacza ono: Rezystancję, Uniwersalną stałą gazową, zbiór liczb rzeczywistych i jest to również jednostka dawki promieniowania jonizującego X i gamma. Co do indeksowania górnego nie każdy ma w pełni opanowanego worda czy offica. :uśmiech:

_________________
Pasieka wędrowna ,,INESIJA" PŁAWNIOWICE/GLIWICE i okolice


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 grudnia 2010, 12:13 - śr 
Gizbern pisze:
BoCiAnK pisze:
Ja się nie muszę martwić ani stać obliczać , sterować obrotami robi to za mnie programator

Sam napisałeś że obroty są najważniejsze

Przy odpowiedniej odległości ramki od środka czyli osi
po to mam te 5 ustawień że każde pasują do innej odległości ,Odległość kosza się nie zmienia jest stała ale odległość spodu ramki do osi się zmienia
przeczytaj jakie pytanie zadał kolega
axd-elblag pisze:
mam do kolegw pytanie dotyczące konstrukcji miodarki. jaka musi być odległość dołu ramki od osi miodarki aby siła odsrodkowa była wystaczajaca do owirowania moidu

Tu można mu odpowiedzieć czym krótsze ramko np 1/2 to może być mniejsze lub większe w zależności od siły odśrodkowej
Ale nikt nie robi miodarki tylko do nadstawek


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 25 grudnia 2010, 11:32 - sob 

Rejestracja: 22 stycznia 2008, 21:06 - wt
Posty: 91
Lokalizacja: Wrocław
BoCiAnK pisze:
Gizbern pisze:
BoCiAnK pisze:
Ja się nie muszę martwić ani stać obliczać , sterować obrotami robi to za mnie programator

Sam napisałeś że obroty są najważniejsze

Przy odpowiedniej odległości ramki od środka czyli osi
po to mam te 5 ustawień że każde pasują do innej odległości ,Odległość kosza się nie zmienia jest stała ale odległość spodu ramki do osi się zmienia
przeczytaj jakie pytanie zadał kolega
axd-elblag pisze:
mam do kolegw pytanie dotyczące konstrukcji miodarki. jaka musi być odległość dołu ramki od osi miodarki aby siła odsrodkowa była wystaczajaca do owirowania moidu

Tu można mu odpowiedzieć czym krótsze ramko np 1/2 to może być mniejsze lub większe w zależności od siły odśrodkowej
Ale nikt nie robi miodarki tylko do nadstawek

Bociank!
Zgadzam się z Twoimi dwoma ostatnimi zdaniami.
Moim zdaniem nieporozumienia w dyskusji wynikły z nieprecyzyjnie postawionego przez axled-a pytania.Moim zdaniem powinno ono brzmieć:Jaka musi być minimalna odległość dołu ramki''r min"od osi miodarki promienistej dla ramki o wysokości "h" aby siła odśrodkowa była wystarczająca do odwirowania miodu zarówno na dole jak i na górze ramki ? Koledze Gizbernowi przed wydaniem kategorycznego osądu,że regulacja obrotów wszystko rozwiązuje polecam rozważenie teoretycznego przypadku,że wirujemy ramke warszawską przy odległości dołu ramki 5 cm.Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 grudnia 2010, 17:29 - ndz 

Rejestracja: 19 marca 2009, 22:27 - czw
Posty: 166
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Mam pytanie do kol. BoCiAnKa o tę przedstawioną wirówkę bo będę musiał się zebrac i kupić. TYlko co??? Ta akurat mi się podoba. Jaka to firma, ile ramek jaka cena?. Mam ręczną trzyplstrową i samoróbkę z pralki na dwie ramki wielkopolskie. Pomału ale można i samemu kręcić.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 grudnia 2010, 20:34 - ndz 
popi44 pisze:
Mam pytanie do kol. BoCiAnKa o tę przedstawioną wirówkę bo będę musiał się zebrac i kupić. TYlko co??? Ta akurat mi się podoba. Jaka to firma, ile ramek jaka cena?.

Przyjacielu zdjęcie znalazłem przypadkowo w :google: by przedstawić tą odległość osi od kosza więc nie mam pojęcia czyj to wyrób i jaka cena ja posiadam miodarkę od Babika uważam że ma solidnie wykonane są o wiele masywniejsze lecz nie należą do tanich Obrazek
Na rynku jest wielu wykonawców musisz po prostu wybrać sam według uznania i portfela ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 27 grudnia 2010, 22:38 - pn 

Rejestracja: 19 marca 2009, 22:27 - czw
Posty: 166
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
OK. Dzięki


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji