FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 27 kwietnia 2024, 05:01 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 137 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Podkarmiaczka
Post: 26 lipca 2010, 19:00 - pn 

Rejestracja: 14 maja 2010, 20:21 - pt
Posty: 194
Lokalizacja: wielkopolska
Miałem dzisiaj dać moim pszczółką apifortune i nic z tego nie wyszło.
Zrobilem podkarmiaczki w wiaderek 5 l prostokatnych takich jak leja farby. Zgodnie z wczesniejszymi postami zrobilem dziurki 2mm i niestety leje sie jak scebra. Macie jakis pomysl czy zastosowac mniejsze wiertlo.?
Drugie pytanie w jednej połnadstawce mam 5 ramek zalanych miodem ale niezasklepionych i raczej juz go nie zasklepia. Co zrobic. Czy moge zostawic pszczolka na zime - dodatkowo obok postawie oczywiscie podkarmiczke jak sie zmiesci.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 lipca 2010, 19:04 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
wiaderka masz oczywiście szczelnie zakryte ??
Jak już się zrobi podciśnienie to przestanie lecieć.

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 lipca 2010, 19:32 - pn 
jacoby76 pisze:
Zrobilem podkarmiaczki w wiaderek 5 l prostokatnych takich jak leja farby. Zgodnie z wczesniejszymi postami zrobilem dziurki 2mm i niestety leje sie jak scebra. .


Czy aby mówimy O >>> Tych Wiadrach <<<
Na środku wieka robi się tyle dziurek co w tej zakrętce dziurek 1,5-2mm i tyle
Zobacz na ten skan - tyle dziurek wystarczy ale muszą być na środku wieka wiaderka ( niczym jak byś tą zakrętkę położył na wieku na środku i nie ma się Ci nic prawa lać ;-)


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 26 lipca 2010, 19:37 - pn 

Rejestracja: 14 maja 2010, 20:21 - pt
Posty: 194
Lokalizacja: wielkopolska
tak to te same wiadekra. Ja zrobilem zgodnie z opisem jednego z forumowiczow. 50 dziurek po 2 mm (5 rzedów po 10 ). Podcisnienie to mi sie moze zrobi ale juz 1 l wylecial i pszczoly mi buszuja dzisiaj tam gdzie nie powinny. Mam nadzieje ze spozyja to do konca dzisiaj co wylecialo.
Nasunelo mi sie pytanie czy wszystkie beleczki odstepn. musza byc wyjete czy wystarczy kilka.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 lipca 2010, 20:13 - pn 
Kolego jeżeli zrobiłeś otworki w rzędzie przez całe wieko to musisz ula/e mieć idealnie do poziomu gdyż delikatny przechył zmienia ciśnienie w wiaderku o tam gdzie po przechyleniu jest mniej to leje
Co Ci mogę doradzić to skrajne otwory zatkaj nakap wosku
wystarczy wyjąć jedną beleczkę a góra dwie ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 26 lipca 2010, 20:35 - pn 
jacoby76, Zrób na środku wieka wiaderka jak ci tłumaczył BoCiAnK, i nie ma prawa lać się i wywierć 1m dziurki i nawet ich 100 , jak odwracasz wiaderko to przytkaj ręką mocno dziurki !

Lub zastosuj inny typ wiaderek :
Obrazek


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 26 lipca 2010, 20:46 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
Tazon, Ja stosuje takie właśnie podkarmiaczki 5l.Podciśnienie łapie praktycznie od razu może uleje się 100g nie więcej.Jedyna wada tej podkarmiaczki to cena prawie 8zł za sztukę :cisza:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 lipca 2010, 21:12 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
ja mam takie za 2,20 zł :leży_uśmiech: :leży_uśmiech: :leży_uśmiech: :leży_uśmiech: nowiutkie z atestami :oczko:

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 lipca 2010, 21:43 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2008, 18:48 - czw
Posty: 926
Lokalizacja: Kraków/Łękawica
Mi się takie podkarmiaczki wogóle nie podobają. Ja miałem takie na 2,5 litra i jak karmiłem pszczoły to niekiedy i 4 dni nie wybrały tego! A w podkarmiaczkach ramkowych tak samo 2,5 litra nie bylo za 1,5 dnia!!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 lipca 2010, 22:08 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
ja też mam ramkowe i są dobre ,gdyby nie jedna wada bym wszystkie miał takie tylko ,że są dobre do rodzin na 8 ramkach ( 1 korpus wlkp) a na dwóch to wyższa szkoła i mi się nie chce.... na wiosnę przekładać korpusów ;) :oczko:

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 lipca 2010, 22:35 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
Danielu u mnie po 4-5 dniach nie ma już 5l.Rzeczywiście pobierają wolniej ale czy to wada.Moim zdaniem zaleta(dłuższa stymulacja rodziny)A w ramkowych wlejesz rano 2l a wieczorem już sucho :oczko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 lipca 2010, 12:39 - wt 
d@niel_25 pisze:
Mi się takie podkarmiaczki wogóle nie podobają. Ja miałem takie na 2,5 litra i jak karmiłem pszczoły to niekiedy i 4 dni nie wybrały tego! A w podkarmiaczkach ramkowych tak samo 2,5 litra nie bylo za 1,5 dnia!!


Daniel
A co Ty im tam dawałeś :?: :uśmiech: bo ja karmię podobnymi dając prawie 3l ( bo tyle się mieści w tym pojemniku jak wlejesz na maksa )
i za 12 godzin jest susza
zawsze daję ok 19-20 wieczorem a rano idę i zbieram je z powrotem bo nie mam tyle aby mieć na wymianę
Obrazek


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 27 lipca 2010, 13:02 - wt 
Ja podkarmiam na zimę przy zastosowaniu tych zakrętek,
Obrazek
1litra kapie 12godzin wkładam 4slojiki 1litrowe i za 12godzin nic nie ma słuchu :oczko:

A do podkarmiana pobudzającego używam zwykłych zakrętek wkładam 2słojiki i kapią tak 5dni i tak do podkarmiania na zimę :rolf:

Pozdrawiam Tazon


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 27 lipca 2010, 13:23 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2008, 18:48 - czw
Posty: 926
Lokalizacja: Kraków/Łękawica
BoCiAnK pisze:
d@niel_25 pisze:
Mi się takie podkarmiaczki wogóle nie podobają. Ja miałem takie na 2,5 litra i jak karmiłem pszczoły to niekiedy i 4 dni nie wybrały tego! A w podkarmiaczkach ramkowych tak samo 2,5 litra nie bylo za 1,5 dnia!!


Daniel
A co Ty im tam dawałeś :?: :uśmiech: bo ja karmię podobnymi dając prawie 3l ( bo tyle się mieści w tym pojemniku jak wlejesz na maksa )
i za 12 godzin jest susza
zawsze daję ok 19-20 wieczorem a rano idę i zbieram je z powrotem bo nie mam tyle aby mieć na wymianę
Obrazek


Syrop 3:2 i nie wiem czemu nie zdało rezultatów ale nie zdało :cry: :o bozie:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 lipca 2010, 14:42 - wt 
d@niel_25 pisze:

Syrop 3:2 i nie wiem czemu nie zdało rezultatów ale nie zdało :cry: :o bozie:


Przyczyn powolnego pobierania jest wiele
- Zbyt zimno (w nocy )
- słabe rodziny
- zbyt dużo czerwiu - (przecież go nie wywalą )
- zbyt młoda pszczoła
- Brak matki
- zły dostęp
- zbyt małe otworki - przy gęstym a zimnym syropie robią się sopelki cukrowe zatykając zbyt małe otworki )
- duży pożytek w terenie
- zbyt późne podkarmianie
- Z kisły syrop przy fermentowany (gdy zbyt długo stał ) nie powinno się robić na zapas
- zawalone gniazdo miodem


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 28 lipca 2010, 21:18 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lipca 2007, 21:17 - sob
Posty: 1939
Lokalizacja: kraśnickie
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowska + 1/2 wielk
czasami mogą przykitować kilka otworków ale i tak wolę podkarmiać wiaderkami czy słoikami, po dokarmieniu gdy zabiera się podkarmiaczkę ramkową trzeba niestety ale otworzyć ul no i pszczoły zaczynają się rozłazić a gdy jest zimno to pszczoły są osowiałe i niechętne do powrotu do gniazda, natomiast słoik bądź wiaderko można zabrać nawet przy złej pogodzie

_________________
Choć człek ukuje ze stali ,
to i tak mu czas obali.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 lipca 2010, 21:24 - śr 
SKapiko pisze:
po dokarmieniu gdy zabiera się podkarmiaczkę ramkową trzeba niestety ale otworzyć ul no i pszczoły zaczynają się rozłazić a gdy jest zimno to pszczoły są osowiałe i niechętne do powrotu do gniazda, natomiast słoik bądź wiaderko można zabrać nawet przy złej pogodzie


To prawda
i jeszcze jedno ramkowe podkarmiaczki mają moim zdaniem par.e wad
- gdy jest zimni pszczoły nie chętnie je odwiedzają 9bo są z boku
- lubią się pszczoły topić
- po ciemku można przelać


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 28 lipca 2010, 21:41 - śr 
lubią się pszczoły topić


co wy to za pszczoły [b]samobójczynie[/b] macie ze lubią się topić


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 28 lipca 2010, 23:32 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
Tazon pisze:
Ja podkarmiam na zimę przy zastosowaniu tych zakrętek,
Obrazek
1litra kapie 12godzin wkładam 4slojiki 1litrowe i za 12godzin nic nie ma słuchu :oczko:

A do podkarmiana pobudzającego używam zwykłych zakrętek wkładam 2słojiki i kapią tak 5dni i tak do podkarmiania na zimę :rolf:

Pozdrawiam Tazon


Takie próbowałem w zeszłym roku. Nie nadają się do "Syropu pszczelarskiego" - za gęsty.
Rozcieńczałem, 4 l wody (hobok) na 40 kg.
W tym roku mam pokrywki takie jak pokazał BoCiAnK.
Nabyłem u P. Junga, zobaczymy jak będzie przez nie sączyło.

_________________
Obrazek Staram się pisać poprawnie po polsku


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 lipca 2010, 18:51 - czw 

Rejestracja: 14 maja 2010, 20:21 - pt
Posty: 194
Lokalizacja: wielkopolska
Zrobiłem wiertłem 1 mm i kurcze wydaje mi się że przesadziłem w drugą stronę teraz nie leci. Zobaczymy czy pobiora w niedziele sprawdze jak nie to przewierce 1,5 mm.
Pzdr


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 lipca 2010, 20:39 - czw 
krzysglo pisze:
Takie próbowałem w zeszłym roku. Nie nadają się do "Syropu pszczelarskiego" - za gęsty.


Jak zrobisz kit to jak się mają nadawać :leży_uśmiech:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 29 lipca 2010, 21:13 - czw 
birkut pisze:
lubią się pszczoły topić


co wy to za pszczoły samobójczynie macie ze lubią się topić


oj lubią, lubią i to często :nonono:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 29 lipca 2010, 21:45 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lipca 2007, 21:17 - sob
Posty: 1939
Lokalizacja: kraśnickie
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowska + 1/2 wielk
jacoby76 pisze:
Zrobiłem wiertłem 1 mm i kurcze wydaje mi się że przesadziłem w drugą stronę teraz nie leci. Zobaczymy czy pobiora w niedziele sprawdze jak nie to przewierce 1,5 mm.
Pzdr

śmiało możesz nawet i na 2 mm bez obaw kiedyś kupiłem nakrętki z gotowymi otworkami 1,5mm no i musiałem powiększyć i jest OK

_________________
Choć człek ukuje ze stali ,
to i tak mu czas obali.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 sierpnia 2010, 17:03 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
Takie podkarmiaczki stosuje i dla mnie są najlepsze.Odpowiednia powałka służy mi również do miodobrania jako przegonka

http://www.youtube.com/watch?v=IEwLnc48qmY


http://www.youtube.com/watch?v=wL3XNQTfiaI


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 sierpnia 2010, 18:12 - ndz 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
Moje podkarmiaczki tak wyglądają używamy ich od bardzo wielu lat wcześniej były robione z drewna a teraz te nowe są wykonane ze sklejki i zagotowane w parafinie pojemność 6l w środku pływak jest ok


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Pomysł
Post: 03 sierpnia 2010, 21:51 - wt 
oglądając ten film wpadłem na super pomysł z podkarmiaczką
Po co ja G.. Dałem tyle kasy za wiaderka 5 l jak moglem zbierać Pety 5l po zwykłej wodzie
podziurkować zakrętki i wszystko w temacie
co rok nowe Pety zbierać po skończonym podkarmianiu wywalić na śmietnik
zastanawiająca jest higiena w tej pasiece SZOK
[center]<object width="480" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/UfCavoM7SF8&hl=pl_PL&fs=1"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/UfCavoM7SF8&hl=pl_PL&fs=1" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>[/center]


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 03 sierpnia 2010, 23:19 - wt 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
henry650 pisze:
Moje podkarmiaczki tak wyglądają używamy ich od bardzo wielu lat wcześniej były robione z drewna a teraz te nowe są wykonane ze sklejki i zagotowane w parafinie pojemność 6l w środku pływak jest ok


Henry650


Jest to bez dyskusyjne.
Najlepsza, najbardziej higieniczna i najszybsza w obsłudze podkarmiaczka powałkowa na świecie.
Cała reszta podkarmiaczek powałkowych nawet razem wzietych sie do niej nie umywa.
Pszczoły muszą mieć bezpośredni dostęp do syropu.

Gratuluje wyboru.

polbart


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Pomysł
Post: 03 sierpnia 2010, 23:44 - wt 
BoCiAnK pisze:
zastanawiająca jest higiena w tej pasiece SZOK


To właśnie Ameryka - kolebka CCD


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 03 sierpnia 2010, 23:49 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
BoCiAnK, ale Bogdan przecież to jest super IDIOTYCZNY pomysł. Co ze ścinaniem się pszczół? A jak wyobrażasz sobie te 5 L bańki po wodzie przerobić, by podkarmić pszczoły?

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Pomysł
Post: 03 sierpnia 2010, 23:51 - wt 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Tomekmiodek pisze:
BoCiAnK pisze:
zastanawiająca jest higiena w tej pasiece SZOK


To właśnie Ameryka - kolebka CCD


I jedna z 25 przyczyn SISIDI :-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 sierpnia 2010, 08:43 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
Cytuj:
Po co ja G.. Dałem tyle kasy za wiaderka 5 l jak moglem zbierać Pety 5l po zwykłej wodzie
podziurkować zakrętki i wszystko w temacie


Wydaje mi sie że pszczoły by nie zdązyły dość szybko wybrać syrop.Jednak zakrętka od pet jest nieporównywalnie miejsza niż w podkarmiaczkach 5l.Syrop by skisł.Poza tym trudniej schowac tak duże butle pod korpusem.Pewnie trzeba by byłoz 3 półnadstawki.No i cena .ile kosztuje taka butla z wodą?

polbart,
Cytuj:
Cała reszta podkarmiaczek powałkowych nawet razem wzietych sie do niej nie umywa.

Spokojnie kolego.Każdy swoje chwali. Ja stosuje podkarmiaczke wiaderkową 5li jestem z niej zadowolony.Stosowałem równiez i powałkową podobną dohenry650, .Nie jest tak rózowo jak piszesz.Po kilku latach bardzo ciężko zachowac w takich podkarmiaczkach czystość.Druga sprawa to rozszczelnienia.Prędzej czy później będą rozszczelnienia i zaczyna sie klejenie.No ale każdy wybiera to co mu pasuje i basta. Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 sierpnia 2010, 09:59 - śr 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
mendalinho pisze:
Cytuj:
Po co ja G.. Dałem tyle kasy za wiaderka 5 l jak moglem zbierać Pety 5l po zwykłej wodzie
podziurkować zakrętki i wszystko w temacie


Wydaje mi sie że pszczoły by nie zdązyły dość szybko wybrać syrop.Jednak zakrętka od pet jest nieporównywalnie miejsza niż w podkarmiaczkach 5l.Syrop by skisł.Poza tym trudniej schowac tak duże butle pod korpusem.Pewnie trzeba by byłoz 3 półnadstawki.No i cena .ile kosztuje taka butla z wodą?

polbart,
Cytuj:
Cała reszta podkarmiaczek powałkowych nawet razem wzietych sie do niej nie umywa.

Spokojnie kolego.Każdy swoje chwali. Ja stosuje podkarmiaczke wiaderkową 5li jestem z niej zadowolony.Stosowałem równiez i powałkową podobną dohenry650, .Nie jest tak rózowo jak piszesz.Po kilku latach bardzo ciężko zachowac w takich podkarmiaczkach czystość.Druga sprawa to rozszczelnienia.Prędzej czy później będą rozszczelnienia i zaczyna sie klejenie.No ale każdy wybiera to co mu pasuje i basta. Pozdrawiam


Wiaderka plastikowe 5l kosztuja w granicach 2,50. Na pewno sa lepsze od butelek.

W podkarmiaczkach które stosuje Henry650 pszczoły maja bezpośredni dostęp do syropu i zawsze wybierają go do końca dbając w niej o czystoścć tak samo jak w ulu.
Rozszczelnien nie ma, jeżeli podkarmiaczka taka w czasie składania jest klejona klejem poliuretanowym.
Są dostepne podkarmiaczki styropianowe, w których wystarczy wyrzucić kołpak lub siatkę i włożyc pływak i po bólu. Albo zamówić bez siatki lub kołpaka.
Biorac pod uwage czas podkarmiania w tych podkarmiaczkach i w wiaderkach z dziurkami to juz nie ma o czym mówic.
Chyba że wiaderko stoi sobie na ramkach lub powałce w pustym korpusie bez pokrywy a pszczoły wchodzą do niego bespośrednio od góry i pobieraja syrop poruszajac sie po grubych wiórach z heblarki lub grubościówki.
Rozwiązań jest dużo. Najwazniejsza jest higiena w podkarmiaczce, krórą pszczoły muszą utrzymywać same i czas podkarmiania.
Są jeszcze podkarmiaczki jednorazowego użytku, które spełniają powyższe warunki i zakarmienie na zime jest jednorazowe ( koszt około 5 groszy), ale nie bedę o nich pisał bo się będziecie ze mnie śmiali :-)

Pozdrawiam
polbart


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 sierpnia 2010, 10:26 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
polbart,
Cytuj:
Są jeszcze podkarmiaczki jednorazowego użytku, które spełniają powyższe warunki i zakarmienie na zime jest jednorazowe ( koszt około 5 groszy), ale nie bedę o nich pisał bo się będziecie ze mnie śmiali :-)

Pociągnij temat


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 sierpnia 2010, 11:39 - śr 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
mendalinho pisze:
polbart,
Cytuj:
Są jeszcze podkarmiaczki jednorazowego użytku, które spełniają powyższe warunki i zakarmienie na zime jest jednorazowe ( koszt około 5 groszy), ale nie bedę o nich pisał bo się będziecie ze mnie śmiali :-)

Pociągnij temat


Dodatkowo to nie jest mój pomysł i nie jestem upoważniony do jego rozpowszechniania. :-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 sierpnia 2010, 11:42 - śr 
polbart zapodaj temat , juz i tak sie smiejemy to co ci szkodzi :śmieję się z ciebie: :hura:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 04 sierpnia 2010, 11:50 - śr 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
birkut pisze:
polbart zapodaj temat , juz i tak sie smiejemy to co ci szkodzi :śmieję się z ciebie: :hura:


Wszystko chcecie wiedzieć od razu, i o tej podkarmiaczce i o tym podkarmianiu i o tym bliźniaczym mateczniku.
Pomyśl i pomyślcie wszyscy, może sie zrodzą nowe, lepsze pomysły. :-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 sierpnia 2010, 13:36 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
taka butelka 5l wody najtańsza kosztuje ok 1,50 zł, do wlkp wchodzi akurat w jeden korpus, wiem bo używam takich do podkarmiania, tyle że z odciętą górą i garścią słomy w środku,

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 sierpnia 2010, 14:09 - śr 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
No i proszę, jedna sprawa się już prawie rozwiazała :-)

Po co robić dziurki, wlewać do butelki i jeszcze odwracać.
Za dużo roboty.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 sierpnia 2010, 14:19 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
Pawełek, 5l wody kosztuje 1,50?.Ja za dwa litry tyle płacę :oczko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 sierpnia 2010, 14:34 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
a z soków 2 l też można zrobić bardzo szybko: odciąć z jednej strony i wsypać sieczkę i zalać syropem , jedyna wada to to ,że pojemność 2l... :do bani: , ale w ostateczności można się pobawić :uśmiech: :piwko:

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 sierpnia 2010, 15:28 - śr 
marcin , sieczkę to wiesz... wybiorą z góry i głebiej bedą w tej sieczce nurkowac? a banka 5l? a kto kaze kupowac po smietnikach od groma , tylko się schylic


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 04 sierpnia 2010, 15:35 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
To się nazywa ekologia , można wszystko wykorzystać 2 razy, prawie wszystko :uśmiech: :uśmiech: :uśmiech: :uśmiech: :piwko:

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 sierpnia 2010, 17:46 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
mendalinho pisze:
Pawełek, 5l wody kosztuje 1,50?.Ja za dwa litry tyle płacę :oczko:


tak po tyle kupowałem taką wodę w biedronce czy w carrfurze, Laguna się nazywała chyba.

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 sierpnia 2010, 17:51 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
to w Carrefour'rze :)

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 sierpnia 2010, 18:00 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
czy pojemniki plastikowe powałkowe, do ktorych nalewa sie syrop trzeba umyc za kazdym razem, czyli np teraz co 3 dni? Pytam, bo przy otwieraniu tych pojemnikow zapach jest niezbyt przyjemny po pobraniu go w calosci przez pszczoly

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 sierpnia 2010, 18:12 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
Adaś ja płucze podkarmiaczki przed każdym podkarmieniem.A po zakończeniu podkarmianie porządnie myje letnią wodą z płynem i na słoneczko do wyschnięcia. Wszystko składam i do worka foliowego na przyszły rok


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 sierpnia 2010, 18:22 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
mendalinho, ja bede musial zainwestowac w przyszlym roku w te podkarmiaczki. Bo mam te pojemniki z biedronki 2,9 litra. ale na zime to bedzie za duzo zabawy karmic, jak kazda rodzina ma dostac po 12 kg. JAk idzie podkarmianie pobudzajace?? Te 5 litrow na filmiku to syrop chyba pobudzajacy ?? Jesli tak w jakiej proporcji? Nie zaleja CI gniazda?

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 sierpnia 2010, 19:01 - śr 
polbart pisze:
Wiaderka plastikowe 5l kosztuja w granicach 2,50. Na pewno sa lepsze od butelek.



Leszek
Dodaj jeszcze 1,13 zł ;-) 3,03 + Wat
Jestem właśnie posiadaczem tych wiaderek przysłali mi w piątek ;-)
Te same wiaderka u Łysonia ponad 6 zł

adidar pisze:
BoCiAnK, ale Bogdan przecież to jest super IDIOTYCZNY pomysł. Co ze ścinaniem się pszczół? A jak wyobrażasz sobie te 5 L bańki po wodzie przerobić, by podkarmić pszczoły?

Bardzo prosto nie ma żadnego ścinania żadnych pszczół przetestowane przy karmieniu odkładów tylko że 1 litrowymi i w skrzynkach jakie posiadam
jeżeli chciałbyś karmić rodziny to musisz mieć powałkę z pajączkami musisz środkowy pajączek wyjąć całkowicie
i zrobić tak :
Na gniazdo kładziesz pół korpus do którego wstawiasz dwie suche ramki tak aby były na środku ula pod pajączkiem ( jest to po prostu dojście pszczół do zakrętki )
W zakrętce butelki wiercisz otworki niczym w zakrętce słoika do flachy 5l lejesz syrop zakręcasz i ustawiasz wstawiając szyjkę peta w otwór po pajączku szyjka dotyka ramek po której wchodzą pszczoły .Na to kładziesz duży gniazdowy korpus i dach i to wszystko Nie ma żadnego dostępu obcych gości
A moje nowe cudo wygląda tak


Obrazek
Obrazek


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 04 sierpnia 2010, 23:04 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
adidar, stosunek 1;1.dostały dawkę 5l na rozczerwienie.Do gniazda powkładałem po 2 ramki suszu żeby mateczki miały gdzie czerwić.Cały górny korpus jest pełny suszu także nie ma mowy żeby zalały gniazdo.Po niedzieli wstępnie układam gniazda u góry kryty czerw i ramki z pyłkiem na dole czerw otwarty i ramki suszu do zaczerwienie dla mateczki.I następna porcja papu.Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 sierpnia 2010, 23:17 - śr 

Rejestracja: 13 lipca 2009, 22:16 - pn
Posty: 148
Lokalizacja: Dolne Powiśle, Malbork
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski, Ostrowskiej
Witam serdecznie !
Temat podkarmiaczek jest oczywiście teraz jak najbardziej na czasie. W tym roku po raz pierwszy zacząłem używać podkarmiaczki wiaderkowe i jestem bardzo zadowolony ze sposobu podkarmiania. Zastanawiam się dlaczego wcześniej tak nie postępowałem.
Udało mi się kupić u producenta wiaderek plastikowych , który znajduje się w moim mieście wiaderka 5 litrowe po rozsądnej cenie 1 zł za szt. (były to tzw. odpady produkcyjne, np. przykrywki bez uchwytów). W domu wykonałem w przykrywkach otwory w ilości ok. 30 bez użycia wiertarki, ale przy pomocy cienkiego gwoździka rozgrzanego nad płomieniem kuchenki gazowej, który był trzymany w kombinerkach. Bardzo łatwo wykonuje się takie otwory, gdy jest już rozgrzany gwoździk.
Pokrywka wiaderka posiada specjalny brzeg o wysokości 1cm, tak więc po nałożeniu wiaderka na powierzchnię ramek pszczoły mają przestrzeń , która umożliwia im pobieranie pokarmu. Nie stosuję żadnych powałek z płyt pilśniowych czy innych, ale folia z wyciętym otworem o średnicy 10-12 cmm ( średnica pokrywy wiaderka jest i tak trochę większa). Sprawdza się to bardzo dobrze i nie trzeba przepłacać jak za podkarmiaczki wiaderkowe po 7 zł za szt.
Zastanawiam się czy nie stosować również wiaderek 10 litrowych do dokarmienia pszczół. Wystarczy postawić wiadro z pokarmem i nie trzeba tak często dojeżdżać dokarmiać pszczoły. Kupiłem wczoraj Apifortunę i sprzedawca potwierdził moją myśl, że wystarczy postawić wiadro i jechać na urlop ...
Skoro Apifortuna jest już w opakowaniach 10 litrowych, czy warto przelewać do 5 litrowych ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 137 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji