FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 25 kwietnia 2024, 06:07 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 40 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Zatwory
Post: 26 stycznia 2012, 22:32 - czw 

Rejestracja: 19 stycznia 2009, 21:00 - pn
Posty: 406
Lokalizacja: Kuj-pom.
Jakie są przeciwwskazania do stosowania, w roli zatworów, ramek z woszczyną lub węzą ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Zatwory
Post: 26 stycznia 2012, 22:46 - czw 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Według mnie nie ma żadnych.

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Zatwory
Post: 26 stycznia 2012, 23:47 - czw 
polbart pisze:
Według mnie nie ma żadnych.

Niby tak Niby nie
przykładowo może się to nazywać niedostosowanie ilości ramek do siły rodziny
chyba że zatwory z ramek z woszczyną doda się po zakarmieniu
ale znów zachodzi pytanie czy 8 ramek nie będzie za ciasno podczas karmienia a braku zatworów pszczoły potraktują ostatnie ramki jako deski
Ja tam wolę ciasno i pilśniowe zatwory wtedy ostatnie ramki też są zalane pokarmem :wink: choć raz mi się zdarzyło ścieśnić i nie dać zatworów i było wszystko OK - nawet przezimowały z pustą podkarmiaczką nad ramkami :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: Zatwory
Post: 27 stycznia 2012, 11:01 - pt 

Rejestracja: 19 stycznia 2009, 21:00 - pn
Posty: 406
Lokalizacja: Kuj-pom.
Dwie, prawie odmienne opinie, to trochę mało. Zdaje się, że większość pszczelarzy stosuje zatwory z desek, płyt pilśniowych, ramek ze styropianem w środku itd. Skoro ktoś przeznacza na zrobienie zatworów swój czas i materiał to musi w tym widzieć jakąś korzyść.
Może jeszcze ktoś się wypowie ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Zatwory
Post: 27 stycznia 2012, 12:02 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
Imkerei pisze:
akie są przeciwwskazania do stosowania, w roli zatworów, ramek z woszczyną lub węzą ?

To zależy kiedy zatwory stosujemy. Rola zatworów jest uniwersalna.Zima rodzina poradzi sobie bez nich(są zbyteczne) ale z przyzwyczajenia większośc je stosuje.Wiosną sytuacja się zmienia.Rodzine trzeba ściaśnić i ograniczyć i tu raczej zatwór z suszu czy węzy jest niefunkcjonalny


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Zatwory
Post: 27 stycznia 2012, 12:45 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 czerwca 2010, 17:51 - ndz
Posty: 311
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: WZ i Ostrowska
Zdecydowanie popieram Mendalinho. Jeśli chodzi o początek sezonu - rodziny szykuję do zimy na samych ramkach bez zatworów. Jedynie płótno którym są nakryte z góry ramki jest na tyle długie że sięga do 2/3 wysokości ramki. Tak do lutego. Potem ocieplam z góry i po bokach (tak samo jak płótnem) kocami i szmatami filcowymi. Po pierwszym przeglądzie i ujęciu ramek dokładam zatwór - jeden bo moje rodziny zimują przy bocznej ścianie ula. I tak do ustalenia się pogody. Jeśli rodzinę mam już odpowiednio silną to jako zabieg przeciwrojowy - usuwam ocieplenie i zatwór właśnie. Zostaje samo płótno ale już nie opuszczone na ramki tylko przykrywa samą górę. Natomiast wkładam zamiast zatworu ramkę nadstawkową (WZ leżak) - ta metoda jest opisana w "Gospodarce Pasiecznej" Ostrowskiej. Budowę trutową mam pod ramką nadstawkową (pułapka na warozę) dodatkowo poprawiona jest wentylacja gniazda. Tak więc zatwór jest w niektórych okresach zbędny (zima i lato) a w niektórych niezbędny (wiosna).

_________________
Pszczoły to esencja natury :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Zatwory
Post: 27 stycznia 2012, 13:00 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 kwietnia 2008, 21:23 - czw
Posty: 344
Lokalizacja: środkowopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 wlkp
Pusta ramka z woszczyną jest na pewno lepszym izolatorem termicznym niż zatwór z twardej 3-4 milimetrowej płyty pilśniowej.
Wiosną nie ścieśniam gniazd zatworami, tylko staram się aby za czerwiem była pusta ramka (ewentualnie z pyłkiem) a jako druga za czerwiem ma znajdować się ramka z pokarmem.
Gniazda ścieśniam przy zakarmianiu na zimę podkarmiaczką ramkową. Robię to dlatego, aby pszczoły ułożyły sobie pokarm u góry "nad głową" a nie rozlewały w bocznych ramkach.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Zatwory
Post: 27 stycznia 2012, 16:06 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 listopada 2007, 18:18 - pt
Posty: 2469
Lokalizacja: okolice Częstochowy
janek_sz pisze:
Pusta ramka z woszczyną jest na pewno lepszym izolatorem termicznym niż zatwór z twardej 3-4 milimetrowej płyty pilśniowej

Ramka z woszczyną nigdy nie zastąpi zatworu bo ramka przeciesz nie dolega do boku. Jest krótsza i nie dolega do dna .
Latem, jesienią czy zimą zatwór nie jest taki ważny ale na przedwiośniu jest to bardzo ważne by to ciepło nie uchodziło bokami lub dołem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Zatwory
Post: 27 stycznia 2012, 17:03 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 czerwca 2010, 17:51 - ndz
Posty: 311
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: WZ i Ostrowska
Jeszcze co do zatworów - wg mnie nie powinny one wchodzić na ścisk w ul tak że trzeba je "dobijać" pięścią... a widziałem takie :) Zatwór powinien mieć luz zarówno od dołu jak i po bokach. Straty ciepła można zniwelować mocując do zatworu płótno lub materiał który będzie uszczelniał boki i dół. Same zalety - zatwór wkłada się lekko do ula a ciepło trzyma super. Nadają się do tego materiały raczej sztywniejsze typu jeans, płótno jutowe itpitd

_________________
Pszczoły to esencja natury :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Zatwory
Post: 27 stycznia 2012, 17:14 - pt 
Odwłok pisze:
Jeszcze co do zatworów - wg mnie nie powinny one wchodzić na ścisk

zatwór powinien być taki by pszczoła spokojnie mogla przejśc po bocznej ścianie za niego a dołem być o 10-15mm dłuższy od ramki :wink: lecz nie dochodzić do dennicy


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: Zatwory
Post: 27 stycznia 2012, 18:55 - pt 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
W ulach jednościennych prawidłowo zakarmione pszczoły same sciągaja pokarm do środka zostawiając skrajne plastry z samą woszczyną.
Jako zatwory :wink:

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Zatwory
Post: 27 stycznia 2012, 19:35 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 sierpnia 2011, 11:49 - pn
Posty: 664
Lokalizacja: Śląsk
Ule na jakich gospodaruję: WL,LG3/4, Ostrowskiej
według mnie zatwór to mit po PRL-owski nie daje nic i zastanawia mnie jaki jest cel sciesniania gniazd, na wiosne pszczoły same sobie regulują wielkosc gniazda potrzeba im tylko jednego -POKARMU, natomiast całą reszte zabiegów psu na bude, robiłem kiedyś doswiadczenia z ocieplaniem sciesnianiem itd i z moich doswiadczen wynika ze najlepszym sposobem jest dać im miejsce spokój i na jesien nie szczypać sie z pokamem, a róznica jest taka ze do podobnej wielkosci rodzina w ulu ocieplanym i sciesnionym dojdzie miesiac pozniej niz z pojedynczej deski z siatka i nie tykane na wiosne


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Zatwory
Post: 27 stycznia 2012, 19:52 - pt 
sali pisze:
zastanawia mnie jaki jest cel sciesniania gniazd,

dostosowanie ilości ramek do siły rodziny jesienią
sali pisze:
na wiosne pszczoły same sobie regulują wielkosc gniazda potrzeba im tylko jednego -POKARMU, natomiast całą reszte zabiegów psu na bude,

Ale pleciesz :wink: to wyobraź sobie ul Dadanowski gdzie w gnieździe jest 10ramek a w każdym ramku mieści się prawie 2,5 do 3 kg pokarmu dasz im 30kg cukru i po przerobieniu dostanie Ci garść pszczół :haha:
sali pisze:
robiłem kiedyś doswiadczenia z ocieplaniem sciesnianiem itd i z moich doswiadczen wynika ze najlepszym sposobem jest dać im miejsce spokój

To zrób jeszcze jedno jeżeli tej wiosny znajdziesz w pasiece dwie średnie lub słabe rodziny Jedną ścieśnij a drugą nie i opisz efekt Poczekam na opis
sali pisze:
a róznica jest taka ze do podobnej wielkosci rodzina w ulu ocieplanym i sciesnionym dojdzie miesiac pozniej niz z pojedynczej deski z siatka i nie tykane na wiosne

Teraz toś mnie rozbawił do łez :placz:


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: Zatwory
Post: 27 stycznia 2012, 19:55 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 listopada 2007, 18:18 - pt
Posty: 2469
Lokalizacja: okolice Częstochowy
polbart pisze:
W ulach jednościennych prawidłowo zakarmione pszczoły same sciągaja pokarm do środka zostawiając skrajne plastry z samą woszczyną.
Jako zatwory :wink:

Mój tato stosowal zatwory ze słomy. Sam je wykonywal. Dbał o to aby pszczółki miały such i cieplo. Ja już slomianych nie stosuje ale ze styrodulu lub z płyty pilsniowej. Nie wyobrażam sobie gospodarzenia bez zatworów. Ciekaw jestem jak by ci się mieszkało w domu nieocieplonym z samej cegły 12. Prawdopodobnie byś przeżył ale marzł byś jak teraz te twoje pszczółki. Trzeba nie nieć sumienia aby tak męczyć pszczoły.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Zatwory
Post: 27 stycznia 2012, 20:09 - pt 
Za komuny bardzo modny był zimny wychów cieląt, teraz to się przeniosło na pszczoły. :cold: Ja też nie mam sumienia zazimować rodziny i nie ocieplać. Bez przesady oczywiście ale poduszka na ramkach leży a moje leżaki mają 6-cio centymetrowe ściany.


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: Zatwory
Post: 27 stycznia 2012, 20:15 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 sierpnia 2011, 11:49 - pn
Posty: 664
Lokalizacja: Śląsk
Ule na jakich gospodaruję: WL,LG3/4, Ostrowskiej
Cytuj:
Ale pleciesz to wyobraź sobie ul Dadanowski gdzie w gnieździe jest 10ramek a w każdym ramku mieści się prawie 2,5 do 3 kg pokarmu dasz im 30kg cukru i po przerobieniu dostanie Ci garść pszczół
a ile razy zimowałeś na 10 ramkach
Cytuj:
To zrób jeszcze jedno jeżeli tej wiosny znajdziesz w pasiece dwie średnie lub słabe rodziny Jedną ścieśnij a drugą nie i opisz efekt Poczekam na opis
juz dawno to zrobiłem zawsze zostawiam na tylu ramkach na ilu zimuja nigdy nie sciesniłem ani nie wkładam zadnych zatworów dokładam do gniazda jak zaczynaja obsiadac ostatnią i jak do tej pory maja sie dobrze
Cytuj:
Mój tato stosowal zatwory ze słomy. Sam je wykonywal. Dbał o to aby pszczółki miały such i cieplo. Ja już slomianych nie stosuje ale ze styrodulu lub z płyty pilsniowej. Nie wyobrażam sobie gospodarzenia bez zatworów. Ciekaw jestem jak by ci się mieszkało w domu nieocieplonym z samej cegły 12. Prawdopodobnie byś przeżył ale marzł byś jak teraz te twoje pszczółki. Trzeba nie nieć sumienia aby tak męczyć pszczoły.
Krzyś mieszkaz ode mnie nie wiecej jak 20 km jesli sie nie myle wiec pewnie nasze drogi sie zejda kiedyś a co do meczenia pszczół to nauczyli mnie tak meczyć nowegowie gdzie w zime najnizsza temp na mojej stacji pogodowej w zeszłym oku było-42 i ci ludzie maja siatki i pojedyncze deski 2cm a pszczółki im sciogną po 50 -60 kg miodu w bazie pozytkowej na której polak nie wyciągnoł by 5l pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Zatwory
Post: 27 stycznia 2012, 20:17 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 maja 2009, 18:55 - ndz
Posty: 283
Lokalizacja: Sułoszowa
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Łojezu pszczoły to nie cielęta.
Proszę zauważyć, iż koledzy zimujący na dennicach osiatkowanych i ulach nieocieplonych nie panikują na forum, że braknie pokarmu, że matki czerwią, że pszczoły pod powałką, że ciepła zima itd... .
Nie taki wilk straszny ....

pozdro


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Zatwory
Post: 27 stycznia 2012, 20:45 - pt 
sali pisze:
a ile razy zimowałeś na 10 ramkach

Ani raz :wink: byłbym skłamał w tym roku mam 1 wielkopolskiego na 10 ale nie miałem co już zrobić z czerwiem
sali pisze:
nigdy nie sciesniłem ani nie wkładam zadnych zatworów dokładam do gniazda jak zaczynaja obsiadac ostatnią

Na wiosnę też nigdy nie ścieśniam ale i też nigdy nie muszę czekać aż obsiada wszystkie ramki na których zimuję bo po rozluźnieniu kłębu zawsze obsiadają wszystkie


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: Zatwory
Post: 27 stycznia 2012, 21:08 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 kwietnia 2011, 16:05 - czw
Posty: 1054
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: dadant i 18,5 D
krzys pisze:
Mój tato stosowal zatwory ze słomy. Sam je wykonywal. Dbał o to aby pszczółki miały such i cieplo. Ja już slomianych nie stosuje ale ze styrodulu lub z płyty pilsniowej. Nie wyobrażam sobie gospodarzenia bez zatworów. Ciekaw jestem jak by ci się mieszkało w domu nieocieplonym z samej cegły 12. Prawdopodobnie byś przeżył ale marzł byś jak teraz te twoje pszczółki. Trzeba nie nieć sumienia aby tak męczyć pszczo


hehe to jest dobre nie wiedziałem, że pszczoły są podobne do ludzi. kurcze muszę zagnieść ciasta pyłkowego dla rodziny i ocieplić strych poduchami

_________________
Pasieka "Łapa" http://llapka.blogspot.com/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Zatwory
Post: 27 stycznia 2012, 21:09 - pt 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
krzys pisze:
polbart pisze:
W ulach jednościennych prawidłowo zakarmione pszczoły same sciągaja pokarm do środka zostawiając skrajne plastry z samą woszczyną.
Jako zatwory :wink:

Mój tato stosowal zatwory ze słomy. Sam je wykonywal. Dbał o to aby pszczółki miały such i cieplo. Ja już slomianych nie stosuje ale ze styrodulu lub z płyty pilsniowej. Nie wyobrażam sobie gospodarzenia bez zatworów. Ciekaw jestem jak by ci się mieszkało w domu nieocieplonym z samej cegły 12. Prawdopodobnie byś przeżył ale marzł byś jak teraz te twoje pszczółki. Trzeba nie nieć sumienia aby tak męczyć pszczoły.


Mój Dziadzio nie miał pszczół i nie miał wogóle takich problemów.
Mój Tato robił prawie całe życie tak jak Twój Tato. Teraz ma pszczoły w ulach jednościennych na otwartej dennicy na pełnych trzech korpusach w zimie. Na wiosnę zasuwa wkładki dennicowe i na miesiąc z hakiem zmniejsza ilość korpusów.
- Kolejny raz nie mogąc patrzeć jak marzną Jego pszczoły :haha: poleciał sobie na Florydę. Wraca 21 marca.
Miliony lat, nikt pszczół na zimę nie ocieplał.
Widziałem rodziny które bez problemu zimowały w murze z cegły 12.

Krzyś. - Człowiek nie pszczoła.

Pozdrawiam,
polbart

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Zatwory
Post: 27 stycznia 2012, 21:12 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 sierpnia 2011, 11:49 - pn
Posty: 664
Lokalizacja: Śląsk
Ule na jakich gospodaruję: WL,LG3/4, Ostrowskiej
nie chce sie wymądrzać ale wydaje mi sie ze, jest takie przekonanie zeby dać mniej pokarmu to trzeba sciesnić gniazdo a pozniej ciasto, ratowanie rodzin, nawet dziś widziałem zdjecia jak juz ktos podaje ciasto to jest własnie gospodarka która mnie nie lezy . kazdy ma swoj sposób ja pisze o tym do czego doszedłem i czego sie nauczyłem i widze ze swietli pszczelarze w polsce tez juz prowadzą mądrą gospodarke a pszczółki u Ciebie w ladnej sile to znaczy o twojej fachowosci tego nie moge ani nie chce podwarzać na wiosne tez zobie zdjęcia ile jest pszczół u mnie bo puste gadanie nie ma sensu . i bede ty stał w jednym szeegu z Polbartem


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Zatwory
Post: 27 stycznia 2012, 21:23 - pt 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Szczerze to powiem, że wczoraj jak u nas spadła wieczorem temperatura na minus 17 to z jednej strony szkoda mi się tych pszczół zrobiło, że muszą bez kaloryferów w swoich nieocieplonych domkach siedzieć a z drugiej strony bardzo sie ucieszyłem, bo na pewno im nie przyjdą do głowy pomysły z rozpoczęciem za wczesnego czerwienia w lutym.

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Zatwory
Post: 27 stycznia 2012, 21:35 - pt 
sali pisze:
jest takie przekonanie zeby dać mniej pokarmu to trzeba sciesnić gniazdo a pozniej ciasto, ratowanie rodzin, nawet dziś widziałem zdjecia jak juz ktos podaje ciasto to jest własnie gospodarka która mnie nie lezy

Są dwa powody podawania ciasta
-ratowanie z głodu
- przyśpieszenie wiosennego rozwoju
w tym roku sam mam obawy co do jednej z pasiek czy ? raczej nie powinno im braknąć bo dostały po 14-15 kg Apifodu ale trochę się pośpieszyłem z karmieniem bo skończyłem 4 września i mogą nie mieć odpowiedniej ilości by dostały ciasto z pyłku właśnie zdjęcia z tej pasieki pokazałem wyżej ( szkoda by było bo rodzinki są ładne )
By stymulować wczesny rozwój to w rodzinie musi być min 5 -6 kg pokarmu wtedy podaję ciasto ale takie


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: Zatwory
Post: 27 stycznia 2012, 21:38 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 listopada 2007, 18:18 - pt
Posty: 2469
Lokalizacja: okolice Częstochowy
polbart pisze:
Miliony lat, nikt pszczół na zimę nie ocieplał.


Nikt ich nie ocieplał ale jak siedzialy w dziuplach to ścianki mialy grube spruchniałe i napewno miały cieplej jak w tych twoich jednościenych.
Pszczoły zakitowywują wylotke żeby mialy cieplej a człowiek robiąć im dennice osiatkowane napewno im w tym nie pomaga.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Zatwory
Post: 27 stycznia 2012, 21:49 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 sierpnia 2011, 11:49 - pn
Posty: 664
Lokalizacja: Śląsk
Ule na jakich gospodaruję: WL,LG3/4, Ostrowskiej
mozna zastosować ciasto a mozna im zostawić pokarm na ramkach wtedy maja i pyłek i miód jedynya moja ingeencja na wiosne to włozenie pełnych ramek pokarmu w srodek gniazda wtedy widać kopa ciasto daje podobny efekt ale ja wole wybrac ten piewszy sposób


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Zatwory
Post: 27 stycznia 2012, 21:54 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 listopada 2007, 18:18 - pt
Posty: 2469
Lokalizacja: okolice Częstochowy
polbart pisze:
Szczerze to powiem, że wczoraj jak u nas spadła wieczorem temperatura na minus 17 to z jednej strony szkoda mi się tych pszczół zrobiło, że muszą bez kaloryferów w swoich nieocieplonych domkach siedzieć a z drugiej strony bardzo sie ucieszyłem, bo na pewno im nie przyjdą do głowy pomysły z rozpoczęciem za wczesnego czerwienia w lutym.

Matki to napewno czerwią j?ż w styczniu tylko od tęperatury zależy ile tego czerwiu wychowią. Pamiętam że kiedyś był oblot w lutym a jak zajrzałem do ula to tam był wygryzajacy się czerw mimo że parenaście dni temu też byly takie duże mrozy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Zatwory
Post: 27 stycznia 2012, 22:17 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 sierpnia 2011, 11:49 - pn
Posty: 664
Lokalizacja: Śląsk
Ule na jakich gospodaruję: WL,LG3/4, Ostrowskiej
wydłuza sie dzien i nic (poza brakiem pokarmu) nie powstzyma matki przed czerwieniem
Cytuj:
Nikt ich nie ocieplał ale jak siedzialy w dziuplach to ścianki mialy grube spruchniałe i napewno miały cieplej jak w tych twoich jednościenych.
Pszczoły zakitowywują wylotke żeby mialy cieplej a człowiek robiąć im dennice osiatkowane napewno im w tym nie pomaga.
miały albo i nie ile było dziupli z potezną dziurą albo peknieciem a agument ze te rójki gineły do mnie nie trafia bo skad to wiemy u mnie w jednosciennych maja sie duzo lepiej niz w ocieplonych a skoro by im tak zle było to chyba by tak ładnie do siły nie szły


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Zatwory
Post: 28 stycznia 2012, 20:22 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 listopada 2007, 18:18 - pt
Posty: 2469
Lokalizacja: okolice Częstochowy
Obrazek
Za takim zatworem to pszczółki mialy się dobrze. Pszczoły tego nie zgryzały. Ten ma ok 20lat. Szkoda że został mi sie tylko jeden.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Zatwory
Post: 28 stycznia 2012, 21:54 - sob 
krzys, to mata a nie zatwór choć może również funkcję zatworu spełniać. Ja jednak mam w ulach na bokach zatwory z pojedynczej deski

Obrazek
zdjęcie Krzyśka od nas z forum

a takie maty jak pokazałeś stosuję dopiero do ocieplenia gniazda dając je zaraz za zatworami pionowo z obu stron gniazda po 20 lutego a na jesieni daję taką matę na gniazdo na górę poziomo po całkowitym zaprzestaniu czerwienia przez matkę, jak już górne beleczki w ramkach nie są ciepłe. :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: Zatwory
Post: 29 stycznia 2012, 22:07 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 czerwca 2010, 17:51 - ndz
Posty: 311
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: WZ i Ostrowska
Nie można myśleć o ulu i ocieplaniu gniazda jak o c.o. w chałupie! Co z tego że ogacisz mocno gniazdo (przy okazji ograniczysz wentylację) jak poza(!) kłębem i tak temperatura będzie ujemna i tak. Co najwyżej para wodna zamarznie na ścianach i wychłodzi ul jeszcze bardziej. ja mam pszczoły pod jednym prześcieradełkiem a osyp mam standardowej wielkości (ok 2/3 szklanki na miesiąc zimy) czyli moje pszczoły nie marzną bardziej niż te które mają ocieplony ul. A mój tato :lol: łapał się za głowę jak mu powiedziałem że pszczół nie ociepliłem. Nawet jakimś mięsem rzucił. A na wiosnę ociepliłem. W maju stwierdził że mam się zajmować pszczołami bo mi lepiej wychodzi ! 8) 8) 8) Ocieplanie rodzin jest dobre dla pszczelarza - działa uspokajająco i rozgrzewająco - jak się nalata to nawet się i spoci :P

_________________
Pszczoły to esencja natury :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Zatwory
Post: 30 stycznia 2012, 01:36 - pn 

Rejestracja: 18 stycznia 2012, 01:22 - śr
Posty: 413
Lokalizacja: wlkp.
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
A ja jako zatwory wkładam na karmienie ramki z węzą


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Zatwory
Post: 30 stycznia 2012, 12:24 - pn 

Rejestracja: 01 kwietnia 2010, 12:15 - czw
Posty: 319
Lokalizacja: łódzkie
Ule na jakich gospodaruję: WL
kolego Odwłok : popieram słowa w całej rozciągłości też tak robię od lat (na wierzch tylko niegruby materiał i mam pewnosc że nie zmarzną bo są zakarmione ,w dobrej kondycji i czekają wiosny kiedy zaczną wychowywać czerw, wtedy ocieplam i dostają takiego kopa do rozwoju... bo nie wyczerpane przesadnie jakimś zimowym czerwieniem. A spocić się można w przyjemniejszy sposób...:-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Zatwory
Post: 02 września 2019, 20:18 - pn 
Kto jeszcze używa zatworów do zimy


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: Zatwory
Post: 02 września 2019, 20:23 - pn 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5355
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
Znam kilku takich, nie tylko u nas na forum.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Zatwory
Post: 02 września 2019, 20:29 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 czerwca 2019, 17:27 - ndz
Posty: 433
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Białystok
BoCiAnK pisze:
Kto jeszcze używa zatworów do zimy

Boguś ja używam zatworów ,w niczym mi to nie przeszkadza . Pszczołom chyba też nie.
Płyta osb 10 mm.

_________________
"Jeśli chcesz coś, czego nie miałeś wcześniej, musisz zrobić to, czego nigdy nie robiłeś."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Zatwory
Post: 02 września 2019, 20:56 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 września 2013, 22:31 - sob
Posty: 578
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej 19 cm
Ja również używam zatworów. Ramki mam na ciepłą zabudowę zatwór i za nim robi się komin wentylacyjny. Zero wilgoci w ulach.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Zatwory
Post: 02 września 2019, 21:03 - pn 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
Kiedyś nie uzywałem ale od kilku lat używam bo trzymam pszczółki bardzo ciasno i nie potrzebuje dzikiej zabudowy sklejka 4mm i mam go w ulu cały rok.


henry

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Zatwory
Post: 02 września 2019, 21:26 - pn 

Rejestracja: 14 czerwca 2016, 08:15 - wt
Posty: 845
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Białystok
Albo zatwór i ciasne gniazdo albo gimnastyka z ciastem na wiosnę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Zatwory
Post: 03 września 2019, 10:27 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
RysiekS pisze:
Ja również używam zatworów. Ramki mam na ciepłą zabudowę zatwór i za nim robi się komin wentylacyjny. Zero wilgoci w ulach.
W to zero wilgoci w ulach to ja już nikomu nie uwierzę. Nigdy jeszcze nie udało mi się takiego stanu uzyskać. Nawet z analizy zjawiska wykraplania się wody z przesyconego parą powietrza w wyniku schłodzenia (a to właśnie ma miejsce w zimie za zatworem) wynika, że na zero wilgoci nie ma szans.

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Zatwory
Post: 07 września 2019, 18:46 - sob 

Rejestracja: 23 października 2011, 09:10 - ndz
Posty: 472
Lokalizacja: Czeladź
Ule na jakich gospodaruję: wlk
nie wiem jakie masz ule. Ale jeśli stojak wielkopolski to z gniazda zdejmij powałkę a na gniazdo daj sam daszek z wentylacjami, gniazdo dostosuj do siły rodziny ok 7 ramek i na bank nie będziesz miał wilgoci

_________________
www.pasiekazarki.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 40 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji