FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 24 kwietnia 2024, 11:31 - śr

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 2736 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49 ... 55  Następna
Autor Wiadomość
Post: 23 marca 2015, 13:11 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
Bartkowiak, Tu na pewno masz rację czy ta pszczoła będzie miała jeszcze coś z tego co kupiliśmy ale ja to robię po prostu tylko do swojej ciekawości co nastąpi w dalszych pokoleniach zawszę mogę zadzwonić do Leszka i orginalnej matki na pewno nie odmówi a może wyjdzie coś nowego na razie jestem przy f4 nic nie odbiegają od orginalnej zresztą pożyjemy zobaczymy można sobie pozwolić na doświadczenie .pawel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 marca 2015, 00:13 - wt 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6443
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
pawel. pisze:
na razie jestem przy f4 nic nie odbiegają od orginalnej zresztą pożyjemy zobaczymy

Pozbawiacie hodowców chleba :wink:

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 marca 2015, 00:26 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
baru0 pisze:
pawel. pisze:
na razie jestem przy f4 nic nie odbiegają od orginalnej zresztą pożyjemy zobaczymy

Pozbawiacie hodowców chleba :wink:
To tylko dla celu doświadczalnego a wszelkie dane otrzyma Polbart .pawel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 marca 2015, 01:50 - wt 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Hodowcą matek pszczelich powinien być każdy pszczelarz. Wtedy w dużym stopniu pomaga tym, którzy wprowadzają na dany teren dobre geny. Jeśli po matkach z nowymi genami, będziemy hodować następne pokolenia, będą one w coraz większym stopniu zaadoptowane do miejscowych warunków a wnikliwy pszczelarz potrafi sobie wyselekcjonować większość matek pszczelich, po których pszczoły będą w jak największym stopniu spełniać wymogi warunków lokalnych. W skrócie to jest tak. Wrzucamy obce geny na nasz teren i krzyżujemy raz, dwa trzy, uzyskując lokalną pszczołę, która na skutek heterozji daje dużo lepsze efekty aniżeli selekcjonowana spośród lokalnej.


Pozdrawiam,
polbart

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 marca 2015, 02:39 - wt 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Dziękujemy Wszystkim za ocenę naszych matek pszczelich, przedstawioną na Forum.

Wszyscy Koledzy, którzy zamieścili oceny na Forum i zamówili matki pszczele na ten rok, otrzymają je w promocyjnej cenie 15 zł za nieunasiennione.
Do końca marca przyjmujemy oceny i do końca marca trwa promocja związana z wystawieniem ocen.

Dziękujemy za spostrzeżenia i oceny,
polbart

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 marca 2015, 10:27 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 marca 2011, 11:40 - czw
Posty: 76
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 360x300
ObrazekWierzba IBL8 w dniu 25.03.2015. Proszę porównać wielkość kotów do wielkości pszczoły. w mojej ocenie najlepsza z wierzb wcześnie kwitnących podobna do wierzby Lipińskiego.
Obrazek Pszczoły B5 od Polbarta powracające ze świeżym pokarmem białkowym godz. 11.
Obrazek W pełnej okazałości wys. pow. 6m.

_________________
[img]polgrab[/img]


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 marca 2015, 13:46 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2009, 20:09 - czw
Posty: 879
Lokalizacja: Jakubowice/opolskie
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
polbart, Panie Leszku, wysłałem maila z zamówieniem ale nie dostałem żadnego potwierdzenia (być może taki nawał maili że jeszcze nie było czasu go otworzyć :) ) a jeśli można skorzystać z promocji to chętnie dorzucę tu swoje 3 grosze..

Więc z przezimowanych matek od Pana (a brałem B1, EL506 i P600) najlepiej w całej pasiece wygląda B1(ale tylko jedna z kilku matek) ma już czerw na 4 ramkach pozostałe rodziny 3 ramki i wyglądają na tę chwilę podobnie jak krainki z Maciejowa. Muszę sprawdzić jeszcze która z linii lata nawet w nieco chłodniejsze dni, gdy pozostałe siedzą cicho w ulach :) Więcej napiszę po pierwszym miodobraniu w maju :)

_________________
https://www.facebook.com/miodyfinezja


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 marca 2015, 15:59 - pt 

Rejestracja: 17 marca 2014, 22:48 - pn
Posty: 9
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Kościerzyna
Ja też nie otrzymałem żadnej wiadomości że zamówienie zostało przyjęte.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 marca 2015, 20:10 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 września 2011, 18:03 - pt
Posty: 272
Lokalizacja: czersk
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Chyba są już zbyt drogie Zdaje się ,ze przez 2 lata cena wzrosła o 100%To unasienniona sztucznie .ze sprawdzonym pogłowiem kosztowała by pewnie jakieś 100euro u tego hodowcy!!!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 marca 2015, 20:25 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 listopada 2014, 19:36 - sob
Posty: 2205
Lokalizacja: Janów Lubelski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Zamosc
Matka B3 (Pol) Polbart
Moja opinia , jako jedna z kilku dosłownie może pięciu rodzin które oparły się wirusom w mojej pasiece w 2014 .
Pod koniec lipca pojawiły się pierwsze pszczoły bezskrzydłe , i to w sytuacji jak w maju z uli wypadł cały czerw . Pasieka została uratowana w 2/3 wieloma zabiegami , włącznie ze słynnym środkiem R .
B3 dostały już nadstawkę , są łagodne i plenne jestem z nich zadowolony.

Pozdrawiam Hodowcę

_________________
Pasieka Knieja .https://www.youtube.com/channel/UCZZuAq ... subscriber


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 marca 2015, 23:09 - pt 

Rejestracja: 16 stycznia 2015, 13:27 - pt
Posty: 324
Ule na jakich gospodaruję: WP-korpus, 1/2 WPL - nadstawka
Miejscowość z jakiej piszesz: świętokrzyskie
KNIEJA pisze:
Matka B3 (Pol) Polbart
Moja opinia , jako jedna z kilku dosłownie może pięciu rodzin które oparły się wirusom w mojej pasiece w 2014 .
Pod koniec lipca pojawiły się pierwsze pszczoły bezskrzydłe , i to w sytuacji jak w maju z uli wypadł cały czerw . Pasieka została uratowana w 2/3 wieloma zabiegami , włącznie ze słynnym środkiem R .
B3 dostały już nadstawkę , są łagodne i plenne jestem z nich zadowolony.

Pozdrawiam Hodowcę


Ku ścislości, jeśli to nie tajemnieca, a ile rodzin się nie oparło wirusowi, i jakie były to rasy/linie ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 marca 2015, 23:30 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8679
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
KNIEJA pisze:
B3 dostały już nadstawkę , są łagodne i plenne jestem z nich zadowolony.


jestem bardzo pozytywnie zaskoczony kondycją rodzin oraz dużą iloscią czerwiu w ulach z tymi matkami choć byłem początkowo sceptycznie do nich nastawiony
Natomiast rodziny z B5 wyrózniały się na + od samego początku
szkoda tylko że 2014 był rokiem wielu klęsk (u mnie) w tym tych związanych ze stratami w unasiennianiu matek bo było by znacznie lepiej

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 marca 2015, 00:03 - ndz 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
baniak, HaKKeR,
Koledzy, pszczoły przez parę dni tak latały, że nie mogłem się napatrzeć i zapomniałem o mailach. :D
Odpowiedziałem dziś rano i cierpliwie czekam na maile od Was.

Pozdrawiam,
polbart

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 marca 2015, 13:21 - ndz 

Rejestracja: 13 listopada 2010, 22:02 - sob
Posty: 20
Lokalizacja: Lubów
Witam,
posiadam od Pana elgony i buckfasty. Pszczoły przezimowały w bardzo dobrej kondycji. Jestem zadowolony z jakości Pana matek. Pszczoły są silne. Posiadają już 8 ramek czerwiu. W zeszłym roku były to najwydajniejsze i najspokojniejsze pszczoły w mojej dwudziesto rodzinnej pasiece, dlatego zamówiłem w tym roku u Pana 8 elgonów. Polecam Pana moim znajomym pszczelarzom. Pochodzę z dolnego śląska.

Serdecznie pozdrawiam

_________________
Piotrek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 marca 2015, 16:44 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
Jednodniówki z 2014r. - ogólnie: źle.
Duży procent strat matek - podczas lotu godowego, czerwienie trutowo (brak sprzyjających warunków do unasienienia),
Pozostało 2szt - E7
Słabe wchodziły do zimowli - ale żyją. Może dojdą do siły na akację.

Gratisowe z imprezy w Murckach - porażka. Straty na poziomie unasieniania w ulikach weselnych (szkoda tylko tych nowości) – nic się nie ostało.

Mam rewelacyjną rodzinę z matką Primorską (3) – F2 (pierwsze dostawy od Leszka).

_________________
Obrazek Staram się pisać poprawnie po polsku


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 marca 2015, 21:54 - ndz 

Rejestracja: 29 sierpnia 2012, 17:11 - śr
Posty: 10
Lokalizacja: Łuków
Ule na jakich gospodaruję: DanLan, Wielkopolski
W sezonie 2014 zamawiałem u tego hodowcy po raz pierwszy mateczki (unasiennione) i jestem mile zaskoczon: siłą, niesamowitym rozwojem i łagodnością. B5 i Elgony w skali 10-cio punktowej dostają 9 punktów. Do zimy poszły jako najsilniejsze i na wiosnę 2015 są najsilniejsze w całej mojej pasiece. Teraz zobaczę jak będzie z miodnością . W tym roku również będę zamawiał ale tym razem nie unasiennione.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 marca 2015, 22:49 - ndz 

Rejestracja: 28 marca 2015, 21:49 - sob
Posty: 2
Ule na jakich gospodaruję: ostrowskiei
Miejscowość z jakiej piszesz: Glinka
Witam wszystkich z forum.
Podzielę się swoją opinię na temat matek pszczelich.W 2013 udało mi się zdobyć matki unasiennione , Primorską i Macedonkę.Wyróżniają się szybkim rozwojem siłą ,łagodnością , miodnościom brakiem rujek .W 2014 dostałem matki nieunasienione B-1, B-2,B-5 P-600 ELxP ,matka b2 strzelała trutniami ,reszta poszła do zimy w dużej sile . Obecnie wszystkie przezimowały ,pięknie noszą pyłek jest dużo czerwiu ,ogólnie jestem bardzo zadowolony z tych pszczółek .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 marca 2015, 23:08 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 stycznia 2013, 19:18 - ndz
Posty: 672
Lokalizacja: Mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Mam od Polbarta E7 i P600 z 2014r nu.
Elgony miały problem z unasiennieniem ale w końcu się udało.
Do zimowli poszły w średniej sile. Primorskie u mnie są łagodniejsze od elgonów, które określiłbym jako temperamentne. Te ostatnie, są również bardziej ruchliwe na ramce.
Przezimowały dobrze, z niewielką ilością osypu.
Elgony mają szybki rozwój, dość intensywnie latają nawet gdy inne pszczoły siedzą w ulach. Primorskie natomiast z czerwieniem rozkręcają się powoli, są również bardzo oszczędne w zużyciu pokarmu. Pszczoły zdrowe, witalne.
Na dzień dzisiejszy to tyle co mogę o nich napisać.

_________________
"Pszczoły mają w sobie coś mistycznego. Rzucają urok na każdego, kto się nimi bliżej zajmie."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 marca 2015, 23:14 - ndz 

Rejestracja: 01 kwietnia 2010, 12:15 - czw
Posty: 319
Lokalizacja: łódzkie
Ule na jakich gospodaruję: WL
Matki dostałem w okresie deszczowej pogody, tydzień padało i potem też ponad tydzień.
Elgony , primorskie, kaukazkie, bukfast, trafiły do odkładów na czerw kryty. Matki przyjęte.
Z 13 sztuk czerwiły na pszczołę, 1x elgon, 2x primorski, 3x kaukazkie, 1x bukfast.
4 nie wróciły z lotu, reszta strutowiała. Zimowane jako odkłady, bez łączenia (poza 1x cau), bez ocieplenia na ramce WL. Wiosna 2015 - rodzinki weeksplodowały, maja najwięcej czerwiu w pasiece.
// z wczesniejszych zakupów z 2013 r ostały sie:
1 Elgon - przejadły mniszek, akacje, by na ostatnich pożytkach sie odwdzięczyć(2014)
1 CAU- rekordzistka cały sezon, trochę broni swego przed pszczelarzem :lol: :lol: 1 Słowenka - dynamiczna wiosną, 1 poszła w siną dal, druga cały sezon bardzo miodna,
1 Macedonka - pierony ostre u mnie, ale bardzo miodne, cały sezon
Bf - miodne, też wiosna potrzebują dużo na rozwój, trzymane na gniezdzie 1x1 Wl + 1/2 Wl
Mam na 2015 f2 elgona jeszcze ... się zobaczy co z niego.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 marca 2015, 09:00 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 lutego 2013, 13:57 - pn
Posty: 378
Lokalizacja: Mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Wlp z ramką 18 cm
Dotychczas nie miałem matek od Pana Leszka , raczej opierałem się na matkach od Pani Gębalowej i Pana Loca , ale w ubiegłym roku dostałem późnym latem matkę konkursową z innego forum - backwasta B1 unasiennioną i mimo że było już późno na odkład i doprowadzenie do odpowiedniej siły to rodzinka doszła do zimowli do siły i na wiosnę jest jedną z aktywniejszych w zbieraniu pyłku , ale nie należy najsilniejszych w pasiece jak na tą porę roku . Mam zamiar wyhodować sobie od niej kilka córek na próbę żeby mieć prawdziwą ocenę. Oraz mam chęć wypróbować jeszcze u siebie Elegona.
Pozdrawiam
Tadek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 marca 2015, 13:15 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 marca 2011, 11:40 - czw
Posty: 76
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 360x300
Klateczki wysyłkowe - praktyczne porady.
Zrobiłem ocenę przydatności klateczek wysyłkowych do wielokrotnego użycia. Dokonałem oczyszczenia mechanicznego z resztek wosku i 15 minut sterylizacji w gotującej się wodzie. Tylko klateczki Polbarta nie uległy deformacji, inne klateczki w zasadzie przetrwały ale wieczka (zasuwki) uległy deformacji i nadają się do śmietnika. Problemem pozostaje zabrudzenie i odcień wosku. W mojej ocenie są to jednorazówki, klateczki Polbarta można powtórnie stosować na własne potrzeby. Opis klateczek Polbarta jest nie zmywalny nawet w gotującej wodzie, jedynie poblakł. Można go wymazać denaturatem.

_________________
[img]polgrab[/img]


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 marca 2015, 17:44 - wt 

Rejestracja: 18 listopada 2013, 20:23 - pn
Posty: 18
Lokalizacja: Wysoka Górka
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Stary Sącz
2014 zamówionych 12 mateczek od Polbart, to co się unasienniło wszystko pięknie przezimowało. B5 duża siła rodzin, fajne żółte pszczoły pięknie czerwią, ładnie idą zobaczymy jak będzie z miodnością.

P.8 w mojej lokalizacji siła rodzin troszkę słabsza od B i EL, ale za to piękna zimowla osypu najmniej ze wszystkich, pół szklanki, matki tej linii przestały czerwić początkiem wsześnia, co według mnie jest bardzo korzyste w moich warunkach. Najwięcej zapasu zimowego i jako ostatnie dokonały oblotu wiosennego, ale jak już ruszyły to się działo!

EL.7 po zimie wszystkie wyszły najmocniej, znoszą pyłek jak szalone od pierwszych ciepłych dni, pierwsze dokonały oblotu, dwa tygodnie temu jak patrzyłem to w niektórych było 6 ramek czerwiu na ramce wielkopolskiej, i prawie tyle samo pyłku.
Sąsiad z 50-letnim stażem, z daleka jak je zobaczył dwa tygodnie temu na wylocie, to rzekł że ładnie się oblatują, gdy podszedł bliżej pokiwał głową i stwierdził że to jednak nie oblot tylko intesywne loty, i pogratulował rodzinki.

W tym roku kolejne 10 matek już zamówione.
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 kwietnia 2015, 00:01 - śr 

Rejestracja: 02 lipca 2012, 20:58 - pn
Posty: 54
Lokalizacja: Mielec
Ule na jakich gospodaruję: 3/4 LN
Trochę za pięć dwunasta ale co tam...

Z zamówionych chyba 14 matek, wszystkie zostały przyjęte mimo złej pogody. Unasienniło się 13 też mimo złej pogody.

EL7 gdzieś mi potem przepadły...
P8 pięknie się rozwinęły i praktycznie same przygotowały się do zimy na nawłoci. Łagodne, dynamiczne i miodne.
B5 wypadają najlepiej, porównując z powyższymi. Bardzo łagodne nawet w złą pogode, też przygotowały się praktycznie same na nawłoci, Bardziej dynamiczne od P8.
Osypy ziomowe we wszystkich w normie.

Jest jeszcze jedna linia, której już nie ma w ofercie a o której chce napisać.
Primorski x Elgon
P11(POL) u mnie sprawdziły się znakomicie pod każdym względem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 kwietnia 2015, 13:56 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 marca 2011, 11:40 - czw
Posty: 76
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 360x300
Obrazek

W tym roku matki POLBARTA będą wysyłane przez urocze panienki co ma zapewnić 100% przyjęć i powodzenie u trutni.
Zamawiający otrzyma przesyłkę z całusem, oczywiście uroczej panienki.
Zapewne podniesie to prestiż firmy, zwiększy miodność pszczół, tylko nie wiadomo jak z agresją.
A więc powodzenia :pl:
Wiadomość podsłuchana http://kresy24.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 kwietnia 2015, 14:27 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
polgrab, Mam pytanie czy z matkami każdy otrzyma takie dwie panienki bo trzeba się odpowiednio przygotować


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 kwietnia 2015, 14:34 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 marca 2011, 11:40 - czw
Posty: 76
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 360x300
pawel. pisze:
polgrab, Mam pytanie czy z matkami każdy otrzyma takie dwie panienki bo trzeba się odpowiednio przygotować

Jeśli osobiście będzie odbierał matki to zapewne będzie możliwość poznania, a może i czegoś więcej ... jako promocja przy większych zamówieniach.

_________________
[img]polgrab[/img]


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 kwietnia 2015, 14:40 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
polgrab, zaraz mówisz o promocji a ja myślałem że te panienki będą poddawać matki do ula w każdej pasiece dlatego pytam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 kwietnia 2015, 15:04 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2013, 21:26 - ndz
Posty: 110
Lokalizacja: Łódzkie
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Przedbórz
A co w takim razie Leszek szykuje dla przedstawicielek płci pięknej kupujących u niego matki? :)

_________________
Pozdrawiam, Aneta :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 kwietnia 2015, 17:04 - śr 

Rejestracja: 20 grudnia 2010, 16:37 - pn
Posty: 3036
Lokalizacja: Sokołow/ Warszawa
zapewne inseminowane.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 kwietnia 2015, 21:25 - śr 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
dobrapszczółka pisze:
A co w takim razie Leszek szykuje dla przedstawicielek płci pięknej kupujących u niego matki? :)


Dostarczę osobiście i poproszę o poddanie :całusy:

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 kwietnia 2015, 21:47 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2013, 21:26 - ndz
Posty: 110
Lokalizacja: Łódzkie
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Przedbórz
:D to na pewno będzie 100% przyjęć.
Dziewczyny zamawiamy!

_________________
Pozdrawiam, Aneta :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 kwietnia 2015, 22:13 - śr 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Przed poddaniem - znakowanie.

Obrazek

:cwaniaczek:

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 kwietnia 2015, 22:18 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2013, 21:26 - ndz
Posty: 110
Lokalizacja: Łódzkie
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Przedbórz
oczywiście, obowiązkowo :D Te nieznakowane ciężko złapać :lol:

_________________
Pozdrawiam, Aneta :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 kwietnia 2015, 22:30 - śr 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Znakowanie nie będzie łatwe ... królowa i znaczek w ruchu. :haha:

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 kwietnia 2015, 23:10 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 stycznia 2013, 19:18 - ndz
Posty: 672
Lokalizacja: Mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Leszku, a gdzie znajdziesz niebieskiego kleszcza :wink:

_________________
"Pszczoły mają w sobie coś mistycznego. Rzucają urok na każdego, kto się nimi bliżej zajmie."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 kwietnia 2015, 00:37 - czw 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Żartownisiom
polgrab, pawel., dobrapszczółka, sangbleu,
Dziękuję za primaaprilisową zabawę :thank: :D

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 kwietnia 2015, 23:46 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 września 2010, 21:42 - wt
Posty: 288
Lokalizacja: Grodziczno/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: LN3/4
polbart,

WItaj Leszku,

Elgony super pszczoły, przezimowały w dobrej kondycji, mam nadzieję iż dostanę też w tym roku coś fajnego z Twej hodowli ;)

PS. Andrzej ale Ty to byś ich nie wypuścił od siebie :mrgreen:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 kwietnia 2015, 12:33 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 marca 2009, 15:15 - ndz
Posty: 632
Lokalizacja: Mazury Orzysz
Ule na jakich gospodaruję: Warsz-posz, Dadant
U mnie, w tym roku z Leszka pszczół, najlepiej przezimowały gruzinki. Elgony trochę słabsze wyszły po zimie. Jedna rodzina gruzinek wyszła z zimy wyjątkowo silna i od nich pociągnę jedną serię mateczek.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 kwietnia 2015, 23:22 - pn 

Rejestracja: 27 października 2013, 22:31 - ndz
Posty: 27
Ule na jakich gospodaruję: wp
Miejscowość z jakiej piszesz: końskie
czy matki od polbarta są refundowane?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 kwietnia 2015, 07:24 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 listopada 2007, 19:39 - śr
Posty: 1622
Lokalizacja: Polska
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 Dadanta
Wreszcie na początek pięknego sezonu mogę i ja coś powiedzieć o matkach od Polbarta.
Moje piękne i dzielne królowe Primorskie i Elgony, nie tylko dobrze przezimowały wraz z całymi rodzinami w 100%, ale już wydały całe armie potomstwa do najbliższej pracy w polu.
Długowieczne szybko wyczuły potrzebę lotów całymi eskadrami po najwcześniejszy pyłek i nektar wierzbowy. Na dzisiaj mają nawet spore powierzchnie świeżo zasklepionego miodu i świeżego świecącego pyłku, lecz pozostawiam im go, ten pierwszy jest ich, a potem ...owszem, będę im podciągał, niech więc przynajmniej teraz myślą, że wszystko, co naniosą, to jest ich. Jestem przekonany, że mam prawo za opiekę nad nimi sobie też nieźle od nich 'skubnąć'.
Teraz jest rzeczą najważniejszą, że pięknie i wcześnie już się rozwinęły bez żadnych moich dodatkowych zabiegów, bo tak się w tym roku złożyło, że nawet na ich 'święcie I wiosennego oblotu' mnie tam nie było - wiem, że mi to wybaczyły, a dopiero tydzień temu mogłem zabrać się za robienie wiosennych porządków, także przestawiania korpusów i dokładania węzy. A w najbliższą sobotę dostaną już po całym korpusie, czyli tak, jak podczas każdej wiosny i będą zadowolone.
Już zaczęły kwitnąć stare pruskie klony, mirabelki i pewnie coś jeszcze, ale nie mam czasu tam na spacery wywiadowcze, pogoda mazurska, czasem chłodna, ale szum w pasiece, jak na lotnisku w Amsterdamie.
Mój Przyjaciel z za góry i jeziora, manio potwierdza to samo, będzie więc dobrze.
A królowe od Polbrta w nagrodę za piękny i wzorowy pokaz nie tylko wytrwania, ale i solidną wczesną robotę, będą miały ten zaszczyt w tym roku, że zgodnie z sugestią Wielkiego Hodowcy, doczekają się także córek w mojej pasiece - ale będzie się działo!!!

Inni moi koledzy pszczelarze czekają już w kolejce po matki na ten sezon od Kolegi Polbarta i mocno przebierają nogami, bo ich doświadczenia są identyczne z moimi. Mam nadzieję, że nie wypadną z kolejki?

Miodarki już wymyte, odstojniki i inny sprzęt stoi w najwyższej gotowości!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 maja 2015, 21:55 - sob 

Rejestracja: 02 kwietnia 2013, 14:56 - wt
Posty: 82
Lokalizacja: BMN
Ule na jakich gospodaruję: Warszawskie poszerzane
Kiedy można się spodziewać wstawień primorskich, bo się nie mieszczą w ulach i daszkiem z terlinką podrzucają?

pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 maja 2015, 22:53 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 stycznia 2011, 09:09 - pn
Posty: 1276
Lokalizacja: Busko-Zdrój woj.świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: 40 uli 360x300 plus 3x 1/2 WLP
snarek pisze:
Kiedy można się spodziewać wstawień primorskich, bo się nie mieszczą w ulach i daszkiem z terlinką podrzucają?



Aby teraz były matki, to musiałyby być "nastawione" 1o-15 kietnia kwietnia.
Na razie musisz radzić sobie sam. Najlepiej rób to samo co mistrz.
Oglądaj i podziwiaj

https://plus.google.com/+matkipszczelepolbart/posts

Jeżeli Polbart dodawał 4-ty korpus 25 kwietnia, bo w trzech też mu daszek podnosiły - to Ty też możesz. Z matkami lepiej poczekaj do końca maja a najlepiej do czerwca.


pozdrawiam

_________________
sklep internetowy ModneButy.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 maja 2015, 00:55 - ndz 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
1 Maja przed północą zaczęły się porody.
Pod koniec kwietnia rozpoczęły czerwienie dwie z trzech testowych matek. :D
Od trzech dni tworzymy weselne ósemki.
Hodowlę rozpoczęliśmy na pożytkach z wierzb, sadów i mniszka a w ciągu ostatnich dwóch dni została ona przeniesiona do bazy na rzepaki i facelię. Pierwsze Primorski będziemy wysyłać 11 maja.
W przyszłym tygodniu tylko nowe linie.

Pozdrawiam,
polbart

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 maja 2015, 07:17 - ndz 

Rejestracja: 20 kwietnia 2015, 23:00 - pn
Posty: 4
Lokalizacja: świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: warszawski zwykły
Miejscowość z jakiej piszesz: teraz Niemcy
polbart,
Witam
Widzę, ze Kolega zajmuje się matkami pszczelimi.
Jestem początkującym "pszczelarzem" przygodę zacząłem na 2 ulach WZ (zabytkach) jakieś 2 miesiące temu. W jednym ulu okazało się, że mam bardo agresywną rasę - wczoraj po przeglądzie atakowały mnie i moją rodzinę 50m od pasieki - wszyscy sugerują zmianę matki na rasę nieagresywną. Czy są już do dostania unasiennione matki? Podmianę muszę zrobić w miarę szybko - mam małe dzieci i żonę uczuloną na jad pszczeli.
Pozdrawiam Paweł


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 maja 2015, 11:59 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 marca 2011, 11:40 - czw
Posty: 76
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 360x300
polbart pisze:
1 Maja przed północą zaczęły się porody.
...
W przyszłym tygodniu tylko nowe linie.
polbart

Słowo "przyszłym" może znaczyć w następnym, lepszym jest w "nadchodzącym" jako że piszesz tuż przed północą. Jak dobrze rozumie chodzi o wysyłki od 4.05 do 7.05.
Z mateczników którymi mnie obdarowałeś 1 maja z pierwszych 12 mateczników S127 wygryzło się 9 matek, a z kolejnych 4 serii po 6 szt. wygryzło się 100%.
Pełen sukces hodowcy roku 2014 potwierdzony wspaniałym wynikiem. Gdybyś był szachistą to zwracał bym się do Ciebie ARCYMISTRZU.
Porody rozpoczęły się w nocy z 1 na 2 1,2S127 i 3M88, kolejno 2.05 2M88, 3.05 EL84 a jako ostatnia zakończyła dziś w nocy B83.
Pozdrawiam, gratuluje i :thank: Wspaniałemu HODOWCY
Tak trzymać przez cały sezon :pl:

_________________
[img]polgrab[/img]


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 maja 2015, 22:16 - wt 
polgrab, a kolega ma kilka szt uli że takie notatki prowadzi ?


Na górę
  
 
Post: 10 maja 2015, 15:24 - ndz 

Rejestracja: 09 lipca 2010, 19:25 - pt
Posty: 589
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Ule na jakich gospodaruję: inny
:arrow: Dotarły matki E300 od Polbarta, błyskawiczna dostawa, wysłane w czwartek odebrałem w piątek o 13, doręczyciel bardzo się interesował ich stanem :pl:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 maja 2015, 08:28 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 marca 2011, 11:40 - czw
Posty: 76
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 360x300
U jednej z matek 1S127 wygryzionych 2.05 zauważyłem 13.05 zaczerwioną ramkę, pozostałe widocznie oczekują bardziej dorodnych kawalerów.
Wynik eksperymentu z matecznikami.
W dniu 6.05 przywiozłem od Leszka mateczniki - podaje dzień po złożeniu jajeczka przez matkę:
AS30 - 6 szt. 12 dzień - termin 9/10 - wygryzione 6 - 10 - 12.05
A405 - 3 szt. 11 dzień - termin 10/11 - wygryzione 3 - 13.05
B102 - 3 szt. 10 dzień - termin 11/12 - wygryzione 3 - 12 - 13.05
Zapewne larwy były w stadium histolizy, największe opóźnienia dla larw w 11, 12 dniu.
LARWY W MATECZNIKACH PRZEKŁADANE BYŁY WIELOKROTNIE I TRANSPORTOWANE W ULU ODKŁADOWYM 70 KM.
Wyższość praktyki i umiejętności Leszka nad teorią w tym zakresie.

_________________
[img]polgrab[/img]


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 maja 2015, 23:18 - sob 

Rejestracja: 28 marca 2015, 21:49 - sob
Posty: 2
Ule na jakich gospodaruję: ostrowskiei
Miejscowość z jakiej piszesz: Glinka
Witam mam pytanie do pana LESZKA które z pana pszczoły budują komórkę 4,9 z góry dziękuje za odpowiedz .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 maja 2015, 08:16 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 marca 2011, 11:40 - czw
Posty: 76
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 360x300
U mnie pierwsze partie matek (6 serii) końcem minionego tygodnia rozpoczęły czerwienie. Czerwi ok. połowy, najlepiej wypada EL84 - 3 czerwiące, 4 w ulu na 4 podane. Ze względu na chłód i znikomą ilość trutni obawiałem się gorszego, wychodzi w miarę przyzwoicie.
Na odkładach w ulach warszawskich poszerzonych 100% przyjęcia i unasiennienia. W wielkopolskich ok. połowa.
Trutnie z rodzin selekcjonowanych są już zdolne do lotu, następna partia matek ma ofertę od dorodnych zalotników.
Pożytek się kończy i w 3 odkładach pojawił się rabunek, zlokalizowałem rabusiów - Alpejka (reproduktorka) i Sklenar Celle.
Nie zaobserwowałem przez 3 lata, aby rodziny z matkami od Polbarta były skłonne do rabunków, a krainka potrafi rabować i robią to najczęściej pszczoły z których robiony jest odkład stojący niedaleko macierzaka.

_________________
[img]polgrab[/img]


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 2736 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49 ... 55  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji