FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 02 maja 2024, 05:15 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
Post: 14 czerwca 2013, 20:56 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lipca 2010, 10:15 - sob
Posty: 2911
Lokalizacja: Pogórze Izerskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadanta
W temacie MATKI OD POLBARTA

minikron pisze:
(1)Nie kupuję matek,(2) bazuję na swoich hodowlanych i(3) korzystam też z rojowych. Przestałem kupować,

Minikron czy mógłbyś to rozwinąć.
(1)Czy wogóle nie kupujesz matek -nawet reprodukcyjnych,
(2)czy to znaczy ,ze hodujesz tylko ze swich matek,
(3)co przez to rozumiesz i jakie są twje przemyslenia -przeważnie wykorzystywanie matek rojowych nie jest polecane.
Pozdrawiam.
Oczywiście innych kolegów też proszę o swoje przemyślenia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 czerwca 2013, 21:23 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 lipca 2007, 21:44 - pn
Posty: 1593
Lokalizacja: północna wielkopolska
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Nie ma co dorabiać filozofii. Mam jedną reproduktorkę Kortówkę, ale nie tylko od niej biorę larwy. Jak mi się podoba jakaś rodzina "burków", nie mam absolutnie nic przeciw wykorzystaniu jej do rozrodu.
Matki rojowe? Jasne.
Geny nie zależą od sposobu wychowania matki, jeśli rodzina jest dobra, to czy to będzie matka rojowa, na cichą wymianą czy wyhodowana przez człowieka, będzie miała dobre geny.
Że jeśli chcą się roić to są złe i przekażą geny rojliwości? Taka ciekawostka: w tym roku najlepsze rodziny pierwsze weszły w rójkę, bo najwcześniej zalały wszystko co mogłem im dać. Mój błąd, że nie miałem wiecej pełnych plastrów, zresztą połówek też nie miałem. Dawanie węzy mijało sie z celem, bo z okresu zimna wyszły juz w nastroju rojowym. Gdybym miał więcej suszu dałoby sie je wyprowadzić. Nie miałem. Czy przez to rodzina jest zła?

W sumie to mało mnie obchodzi najazd jaki za chwilę na mnie nastąpi, wiem swoje, z efektów jestem zadowolony, życzę każdemu takiej średniej z pasieki.
W zeszłym roku synowi na pasiece powiedziałem na widok jednej z wyrojonych rodzin: jak tak wygląda wyrojona, to ja chcę, żeby się wszystkie roiły.
Powodzenia życzę.

_________________
Niniejszym oświadczam, że powyższy post wyraża mój osobisty punkt widzenia.
Zastrzegam sobie prawo do zmiany poglądów w dowolnej chwili i bez podania przyczyny.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 czerwca 2013, 22:41 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 kwietnia 2011, 08:58 - śr
Posty: 3389
Lokalizacja: Dąbrowa pow Pajęczno
Ule na jakich gospodaruję: WLKP
Spotkałem się ze sposobem chodowli tylko na matkach rojowych. W tym roku kupiłem dwie takie rodziny i widzę że rodziny najlepsze. Jedna z nich wpadła w nastrój rojowy w te długotrwałe deszcze, jednak zabranie mateczników i pogoda wyprowadziło je z nastroju rojowego, czym nie mogę się pochwalić przy matkach " rasowych" . Druga wcale nie wpadła mimo znacznej siły.
Te kundle najwięcej zrobiły, nie dostałem ani jednego żądła od nich,mimo że nieraz paluchami przygniotłem . Akacja się urwała to pierwsze sobie coś wynalazły, reszta leży na wylotkach drugi dzień.

Sposób wykorzystywania matek rojowych polega u tego Pana na np celowym doprowadzeniu do tego stanu rodzin najwydajniejszych i potem przekleja się mateczniki zamiast podawać nową matkę lub zabiera ramki z matecznikami do odkładów. W przypadku wymiany matek zero stresu, ubija się starą, wiesza się matecznik i czeka się na lot godowy bo przyjęcie 100% . Oczywiście likwiduje matki które niekorzystnie odstają.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji