FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 29 marca 2024, 00:00 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 140 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
Post: 24 czerwca 2015, 09:22 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
kudlaty pisze:
mimo tego iż z zasady matki zwłaszcza jednodniówki nie podlegają reklamacją

hmmm dlaczego?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 czerwca 2015, 12:09 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 sierpnia 2007, 09:21 - pn
Posty: 1610
Lokalizacja: Wawa
W Pruszkowie brałem matki właściwie dobierałem. , jednodniówki ...
Jeżeli trafiło się że matka na drugi dzień zaniemogła , to przy następnej wizycie u nich ...nie było problemu .
Proszę sobie wybrać drugą...i to jest podejście do klienta, a teraz ..ponoć już się zmieniło tylko na zapisy ...niema takiej opcji że mogę sobie dobrać , i zareklamować.
U Pana Leszka Polbarta kiedyś zareklamowałem
jednodniówki ,ponieważ nie wiedziałem o przesyłce i siedziały w skrzynce listowej kilka dni , a ja byłem na działce. Na jesieni otrzymałem ..matki unasiennione ...
Gratis.. :pl: Ale to wysyłał pracownik który zapomniał powiadomić o wysyłce... I nie dopytywał się co jak dlaczego tylko wysłał . Szacun dla takich Panów chodowców..


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 czerwca 2015, 22:04 - śr 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
Skuter, zgadzam sie z toba ze najwazniejsze to przygotowanie rodziny do wychowu ale np.wloszka ,krainka przyjmuja bez problemu larwy i ciagna mase matecznikow dodatkowo na ramkach a ambrozyjka juz nie bardzo ma ochote do hodowli matek


henry

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 grudnia 2015, 01:05 - pt 

Rejestracja: 02 maja 2010, 11:07 - ndz
Posty: 79
Lokalizacja: Radom
Ule na jakich gospodaruję: DADANT
kupuję matki od p. Chachuła od 3 lat, pracowite i łagodne, dalej się nie wypowiadam kupuję tylko jednodniówki więc ocena tych matek może być zniekształcona. Dodam że hodowca słowny i pomocny


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 grudnia 2015, 13:15 - pt 

Rejestracja: 22 marca 2010, 22:34 - pn
Posty: 340
Lokalizacja: dolnośląskie
Ktoś zna cenę tych matek, bo jakoś na stronie nic nie ma.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 grudnia 2015, 13:46 - pt 

Rejestracja: 11 lutego 2013, 10:54 - pn
Posty: 103
Ule na jakich gospodaruję: warszawskie zwykłe/wlkp 18cm
Jednodniowe 20zł, tyle wiem. Nie wiem jak UN.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 grudnia 2015, 15:50 - pt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Łukasz pisze:
Nie wiem jak UN.

Około 60 zł.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 grudnia 2015, 18:52 - pt 

Rejestracja: 30 listopada 2012, 19:11 - pt
Posty: 300
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Matki od P. Leszka Polbarta b. dobre , podejscie i gratisy nie do wiary . , zeby jeszcze dla mniej doswiadczonych były znakowane. Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 grudnia 2015, 15:40 - sob 

Rejestracja: 07 października 2015, 22:47 - śr
Posty: 309
Lokalizacja: Poland
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: opolskie
UN 70zł w 2016


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 kwietnia 2016, 07:41 - sob 

Rejestracja: 13 kwietnia 2012, 22:42 - pt
Posty: 289
Lokalizacja: Bolesławiec
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie 12 r.
fijolek pisze:
Mam w tym roku podobnie z 11 szt dwie nieprzyjete , pięć nie wróciło .Cztery czerwia wzorcowo.W tym roku miałem jakiś nalot jaskółek w okolicy pasieki.Z innej serii szt 5 żadna nie powróciła.Jak naradzie to masakra.
Z tych czterech jedna nie dozyla wiosny, druga właśnie ztrutowiala dzisiaj rodzina będzie likwidowania.Pozostałe dwie Narazie czerwia , rodziny srednie ale w pierwszej kolejności do wymiany w tym roku.Chyba trafiłem na pechową serię.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 kwietnia 2016, 15:44 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
fijolek,

znam osobiście przynajmniej 8 "szczęśliwych" nabywców matek u tego Pana z ubiegłego roku którzy kupili łącznie ponad 200 matek i większość tych matek się nie unasienniła, reszta albo waliła na trutowo, te co zostały do zimy albo z niej wyszły słabe albo ich już nie ma. To co szczęsliwie czerwi do teraz idzie do wymiany
założyłem odpowiedni temat na tym forum poświęcony matką z tamtej pasieki i tam też padło kilka "pochlebnych" opini

tak więc odradzam zakupy bo ja nie dość że straciłem pieniądze to jeszcze musiałem świecić oczami przed klientami zupełnie nie z mojej winy

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 kwietnia 2016, 19:07 - sob 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Przyjmowanie i unasienianie jednodniówek to sztuka którą trzeba posiąść a nie składać potem winę na niewinne jaskółki , czy inne przyczyny . Jeszcze nie miałem przypadku by matki od M. Chachuły się nie unasienniły / zresztą nie tylko od niego / . W tej chwili wylęgają się u mnie z poddanych ramek trutowych - trutnie , niezbędne do unasieniania jednodniówek . Pierwszego maja rozpoczynam hodowlę matek - myślę że będzie jak zawsze.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 kwietnia 2016, 19:38 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 czerwca 2012, 18:39 - ndz
Posty: 154
Lokalizacja: dolnośląskie
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Też miałem matki od pana chachuły i mam o nich jak najlepsze zdanie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 kwietnia 2016, 20:07 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2014, 09:15 - śr
Posty: 208
Ule na jakich gospodaruję: LN 3/4 wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Krzanowice
kudlaty pisze:
fijolek,

znam osobiście przynajmniej 8 "szczęśliwych" nabywców matek u tego Pana z ubiegłego roku którzy kupili łącznie ponad 200 matek i większość tych matek się nie unasienniła, reszta albo waliła na trutowo, te co zostały do zimy albo z niej wyszły słabe albo ich już nie ma. To co szczęsliwie czerwi do teraz idzie do wymiany
założyłem odpowiedni temat na tym forum poświęcony matką z tamtej pasieki i tam też padło kilka "pochlebnych" opini

tak więc odradzam zakupy bo ja nie dość że straciłem pieniądze to jeszcze musiałem świecić oczami przed klientami zupełnie nie z mojej winy

Odkłady na LN 3/4, które brałem od Ciebie w zeszłym roku mimo chuchania i dmuchania do zimy poszły średnio (jeśli to nie za dużo powiedziane). Teraz dwa co są matką B209 nadal nie idą w siłę mimo, że patrząc na wylotek praca wre. Rodzina z B326 ma się lepiej i może coś z niej będzie ale też bez szału. Nie piszę żeby skrytykować odkłady ale raczej matki, które w nich były.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 kwietnia 2016, 21:34 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 sierpnia 2010, 23:59 - pn
Posty: 320
Lokalizacja: Częstochowa
paraglider, wiesz ze bazuje na matkach od Lewkowicza i mam par sztuk od Chachuły ale to co w tamtym roku przyszło to to nie wiem a dostałem w tym samym czasie od Sławka od Sławka wszystko poleciało i przyleciało a od Chachuły jak przyszło co do czego to matki pod ulem ale filmiki zrobiły swoje tzn masówka


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 kwietnia 2016, 22:28 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
paraglider pisze:
Przyjmowanie i unasienianie jednodniówek to sztuka którą trzeba posiąść a nie składać potem winę na niewinne jaskółki , czy inne przyczyny . Jeszcze nie miałem przypadku by matki od M. Chachuły się nie unasienniły / zresztą nie tylko od niego / . W tej chwili wylęgają się u mnie z poddanych ramek trutowych - trutnie , niezbędne do unasieniania jednodniówek . Pierwszego maja rozpoczynam hodowlę matek - myślę że będzie jak zawsze.


widocznie żeby od nich kupywać matki NU trzeba przejść specjalny kurs potwierdzony państwowym egzaminem... on też mi cisnął kity przez telefon żebym miejsce zmienił do unasieniania to znowu że uliki mam za blisko, matki unasienniam w tych samych miejscach od 7 lat ule też są w tych samych odległościach, najdziwniejsze jest to że matki które sam wyhodowałem unasieniały się praktycznie wszystkie jeśli tylko pogoda pozwalała na loty, nie zalatywały się też po 9 do jednego odkładu by na koniec nie zostać żadna, jak też wytłumaczyć to że matki nie chciały nigdzie wylatywać tylko się plątały po osłonowych ramkach by po kilku tygodniach spacerów być wielkości robotnicy i kończyć pod butem bo ile można czekać

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 kwietnia 2016, 06:33 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 stycznia 2011, 09:09 - pn
Posty: 1276
Lokalizacja: Busko-Zdrój woj.świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: 40 uli 360x300 plus 3x 1/2 WLP
kudlaty pisze:
nie zalatywały się też po 9 do jednego odkładu by na koniec nie zostać żadna, jak też wytłumaczyć to że matki nie chciały nigdzie wylatywać tylko się plątały po osłonowych ramkach by po kilku tygodniach spacerów być wielkości robotnicy i kończyć pod butem bo ile można czekać


Widzę, że wszystkie nieszczęścia, jakie mogą się wydarzyć podczas unasienniania matek (a nawet więcej) spotkały Kolegę Kudłaty z matkami Pana Chachuły. Ostatnio taka tragedia wydarzyła się na tym forum kilka lat temu, kiedy to Aga pożarła Tomka Miodka.

Mimo to "zaryzykowałem" i zamówiłem na czerwiec 10 matek u Pana Mariusza.
Opiszę jesienią ile matek trafiło do jednego ula. :lol: :lol: :lol:

pozdrawiam

_________________
sklep internetowy ModneButy.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 kwietnia 2016, 10:08 - ndz 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Bardzo ważną rzeczą przy unasienianiu jednodniówek jest hodowla / odpowiednio wcześniej /własnych trutni w rodzinach ojcowskich . Często obserwuję , jak zgraja kawalerów nie może się doczekać wylotu matek na unasienianie . Zdarza się , że lot godowy odbywa się nad pasieczyskiem , ponieważ młodzieńcy dopadają pannę , nim zdąży nieco dalej odlecieć . Zresztą , ze względu na systematyczną hodowlę trutni , tylko moje / kolorowe / dominują w okolicy i to mi daje pozytywne wyniki w unasienianiu matek .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 maja 2016, 14:11 - wt 

Rejestracja: 07 października 2015, 22:47 - śr
Posty: 309
Lokalizacja: Poland
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: opolskie
Koledzy jak w tym roku z unasiennianiem matek od w/w hodowcy?

u mnie po poddaniu 11szt zostało 6, otrzymałem również 3 matki od revera z konkursu i 3 przyjęte... nie wiem co o tym myśleć, dodam że matki od revera były poddane do rodzin produkcyjnych


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 maja 2016, 14:58 - wt 

Rejestracja: 15 lutego 2011, 20:06 - wt
Posty: 67
Lokalizacja: lubelskie
Brałem od niego w tamtym roku, prawie wszystkie się unasienniły, pięknie czerwią. Nie zanotowałem wspomnianych problemów o jakich piszą koledzy. Brałem mateczniki może to mieć jakieś znaczenie. W tym roku również nabyłem ale niedawno się wygryzły wiec jeszcze nie były na randce. Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 czerwca 2016, 16:03 - czw 

Rejestracja: 07 października 2015, 22:47 - śr
Posty: 309
Lokalizacja: Poland
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: opolskie
no i z 11 zostało 5.... tak że rewelacja


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 czerwca 2016, 16:54 - czw 

Rejestracja: 22 czerwca 2013, 10:16 - sob
Posty: 46
Lokalizacja: Sochaczew
Ule na jakich gospodaruję: waszawski poszerzany
Witam,
w tym roku na spółkę z kolegą kupiliśmy matki od w/w hodowcy, na poddanych 6 matek w przyjęły się najprawdopodobniej 2... w reszcie uli ani mateczników ratunkowych (poddane po 8 dniach wypuszczone po 10) ani matek w uli przed ulem nigdzie, dziwna sytuacja...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 czerwca 2016, 19:46 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 sierpnia 2013, 22:47 - pt
Posty: 196
Lokalizacja: Chabowo pow. Pyrzyce
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski, dadant
Ja brałem w tym roku matki dwukrotnie pierwszy raz 10+1 - unasienniły się wszystkie. Drugi raz 20+2 tylko jedna nie wróciła z lotu :)
paraglider pisze:
Bardzo ważną rzeczą przy unasienianiu jednodniówek jest hodowla / odpowiednio wcześniej /własnych trutni w rodzinach ojcowskich .


Myślę że to jest klucz do skucesu

_________________
Pasieka AGA - Matki i odkłady Buckfast


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 czerwca 2016, 21:05 - czw 

Rejestracja: 07 października 2015, 22:47 - śr
Posty: 309
Lokalizacja: Poland
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: opolskie
że też z innymi matkami ten klucz do sukcesu nie jest potrzebny


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 czerwca 2016, 21:21 - czw 

Rejestracja: 05 grudnia 2010, 21:54 - ndz
Posty: 1492
Lokalizacja: Wołów
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski/dadant
Myślę że ten rok jest na miód a nie na Matki jak ktoś już napisał na tym forum , ja na 50 Matek jak z 15 naście matek mi zostało i czerwią to góra były przyjęte w ulikach , wylecą na lot godowy i błądzą lub nie wracają tak że w Matkach są duże straty

_________________
Odkłady pszczele: wielkopolskie i dadant tel.693305282 lub PW


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 czerwca 2016, 21:31 - czw 

Rejestracja: 09 lipca 2010, 19:25 - pt
Posty: 589
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Ule na jakich gospodaruję: inny
:arrow: matki w tym roku bardzo późno podejmują czerwienie


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 czerwca 2016, 21:45 - czw 

Rejestracja: 22 czerwca 2013, 10:16 - sob
Posty: 46
Lokalizacja: Sochaczew
Ule na jakich gospodaruję: waszawski poszerzany
W tamtym roku na 30 podłożonych jednodniówek unasienniło sie 29 a 30 wracając z lotu godowego pomyliła ul i ją ścieły, leżała przed innym ulem. Dziwny jest ten rok na unasienianie matek.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 czerwca 2016, 07:50 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
W tym roku unasienianie 100%, matki moje, poddawane w mateczniku do miniplusów, dzień przed wygryzieniem. Trutni nie niszczę w rodzinach. Czerwienie w zasadzie 7-9 dni. W zeszłym roku unasiennień na poziomie max 20%, matki kupowane, poddawane do 2 ramkowych odkładów.

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 czerwca 2016, 07:55 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
Mi w tym roku podobnie jak części kolegów unasieniają się pięknie i to zarówna w odkładach jak i ulikach weselnych. Faktem jest, że matki daję albo jeszcze w matecznikach albo dopiero co wygryzione, które puszczam z lokówki bezpośrednio między ramki.

Przy jakości kupowanych wysyłkowo matek, musimy brać pod uwagę to co się z nimi może, niestety, dziać w transporcie.

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 maja 2021, 17:43 - śr 
Najlepsze pszczoły jakie w życiu miałem i mam. ( szkoda że eksperymenty człowiekowi w głowie).
W moich dadantach i moim sposobie gospodarki pasiecznej jak i terenie niczego lepszego nie miałem a miałem wiele.
Polski hodowca :pl:


Na górę
  
 
Post: 29 maja 2021, 22:15 - sob 

Rejestracja: 19 marca 2020, 22:03 - czw
Posty: 46
Ule na jakich gospodaruję: wp
Miejscowość z jakiej piszesz: małopolska
robertf pisze:
Najlepsze pszczoły jakie w życiu miałem i mam. ( szkoda że eksperymenty człowiekowi w głowie).
W moich dadantach i moim sposobie gospodarki pasiecznej jak i terenie niczego lepszego nie miałem a miałem wiele.
Polski hodowca :pl:


A co w nich jest takiego najlepszego ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 maja 2021, 12:10 - ndz 
Noszą miód, spadź wyszukują jako pierwsze.
Najważniejsze że są bardzo stabilne genetycznie. Jak kupisz 10 to może jedna odbiegać od pozostałych. Jak po nich matki uzyskasz to powielają cechy. Są mało rojliwe w zasadze . Choć jak trafi się dwa tygodnie deszczu w maju to mogą wywinąć numer.
Od Schwarz w następnym pokoleniu już są złośliwe co od matek od Chachuły się nie zdarza.
Nosema prawie nie istnieje ( może że leczę kwasem mrówkowym i zakwaszam pokarm zimowy,? może).
Jak np KB w moich warunkach , bardzo poddatne na nosemę.
I cecha najważniejsza jak w 2014 roku spadź trwała długo to przynosiły po 80 kilka słoików a inne jak elgony nie dobiły do 10 . Elgony z różnych źródeł zresztą , miałem ich dużo po 2010 roku i to była moja największa porażka.
Piszę o matkach zakupionych od hodowców wpisanych do rejestru hodowców matek bf. Bo o innych szkoda pisać. Choć zdarzały się wyjątki ale matki stabilne nie są.
Ale pisze o ulach dadanta. Matki od Państwa Chachuła nie są tak "mięsne" jak pisze się o buckfascie. Reagują na zmiany pogody. Dość szybko jak na buckfasat ,kończą jesienne czerwienie.


Na górę
  
 
Post: 30 maja 2021, 12:49 - ndz 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 18 listopada 2017, 10:54 - sob
Posty: 23
Ule na jakich gospodaruję: dadan
Miejscowość z jakiej piszesz: LUBLIN
Przestań słodzić brałem kilka razy nic nadzwyczajnego w nich nie widzę .Szkoda kasy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 maja 2021, 13:08 - ndz 
aspire3610 pisze:
Przestań słodzić brałem kilka razy nic nadzwyczajnego w nich nie widzę .Szkoda kasy.

Oczywiście że Kolega może mieć inne doświadczenia . Ja piszę o swoich.
Państwo Chachuła to ani mój swat ani brat.
Opisuję co się w moich warunkach , typie ula i sposobie gospodarki na przestrzeni lat, sprawdziło.

Jak by Szanowny Kolega opisał co miał i dlaczego źle ocenia to bym był wdzięczny.
W mych warunkach anatolska się nie sprawdza to jej nie zamawiam.


Na górę
  
 
Post: 01 czerwca 2021, 13:43 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
kupiłem około 80-89 szt pare lat temu przyszły w 3 turach tydzień po tygodniu, byłem w plecy i o matki i o odkłady/rodziny o których trafiły, unasieniło się chyba 33szt, pogoda była normalna bez zawirowań, moje w tym samym czasie się unasieniały bez problemów dokupiłem bo swoich miałem zbyt mało bo wcześniej lało i odpuściłem hodowlę , z tych 33 zimowałem kilka sztuk na wiosnę miałem 2 żywe, wymieniłem je w maju
ciekawi mnie czy z czerwiącymi by było lepiej bo z matecznika prosto do ula a nie jakieś wysyłki "jednodniówek"
zresztą przejechałem się na "jednodniówkach" z kilku miejsc i albo odbieram osobiście i jest co chcę mieć albo polegam na swoich mateczkach

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 czerwca 2021, 14:36 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2018, 09:33 - pt
Posty: 360
Lokalizacja: Północne Lubuskie
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: SŁUBICE
Ja staram się nie brać NU - bo z tym to jakaś loteria wieksza niż Lotto :roll:
nigdy nie wiadomo ile tak na prawdę ta matka ma niestety liczenie na rzetelność hodowcy to marzenie ścietej głowy :P


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 czerwca 2021, 20:14 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 listopada 2014, 19:36 - sob
Posty: 2205
Lokalizacja: Janów Lubelski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Zamosc
kudlaty pisze:
kupiłem około 80-89 szt pare lat temu przyszły w 3 turach tydzień po tygodniu, byłem w plecy i o matki i o odkłady/rodziny o których trafiły, unasieniło się chyba 33szt, pogoda była normalna bez zawirowań, moje w tym samym czasie się unasieniały bez problemów dokupiłem bo swoich miałem zbyt mało bo wcześniej lało i odpuściłem hodowlę , z tych 33 zimowałem kilka sztuk na wiosnę miałem 2 żywe, wymieniłem je w maju
ciekawi mnie czy z czerwiącymi by było lepiej bo z matecznika prosto do ula a nie jakieś wysyłki "jednodniówek"
zresztą przejechałem się na "jednodniówkach" z kilku miejsc i albo odbieram osobiście i jest co chcę mieć albo polegam na swoich mateczkach


Wypada pogratulować hodowcy :tasak:

_________________
Pasieka Knieja .https://www.youtube.com/channel/UCZZuAq ... subscriber


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 czerwca 2021, 20:02 - śr 
Może być że ja jestem głupi .
Pokarzcie mi Kraj gdzie można matki jedniodniowe kupić i je oceniać?


Na górę
  
 
Post: 07 września 2021, 20:20 - wt 
Kilka matek unasienionych już ładnie czerwi. Matki po nich to przyszłość mej pasieki.


Na górę
  
 
Post: 05 grudnia 2021, 12:00 - ndz 
Dla czytających forum i Kolegów , którzy chcą wypróbować bf. Trochę tego materiału jako amator przetestowałem. Z Polski i Niemiec oraz bezpośrednio z Luksemburga.
W moich warunkach najlepiej sprawdziły się matki od Państwa Chachuła. Choć mam też inne pszczoły. Szron stanowi 30 %. Zazimowanych. Ale raczej w stronę bf od Państwa Chachuły zmierzam.

W związku że pożytki są słabe od kilku lat . Zmieniam ramkę nadstawkową 1/2 dadanta z 3,5 centymetra na standard . Ponieważ trzy sezony słabe miałem problem z zasklepianiem poszerzonych ramek nadstawkowych. Choć oczywiście z nich całkiem nie rezygnuję.


Na górę
  
 
Post: 06 grudnia 2021, 14:20 - pn 

Rejestracja: 18 września 2016, 19:02 - ndz
Posty: 1737
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 10
Miejscowość z jakiej piszesz: podkarpacie
to na słabe pożytki nie lepsza krainka


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 grudnia 2021, 16:56 - pn 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5353
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
Pajej pisze:
to na słabe pożytki nie lepsza krainka

Zależy jaka krainka, bo krainka kraince nierówna. Na moje słabe pożytki korci mnie jeszcze AMM ale nikt nie ma tej łagodnej, a agresora do pasieki między domami nie wezmę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 grudnia 2021, 20:34 - wt 
Pajej pisze:
to na słabe pożytki nie lepsza krainka

Co to znaczy na słabsze pożytki?


Na górę
  
 
Post: 07 grudnia 2021, 20:50 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 lutego 2017, 17:00 - wt
Posty: 1113
Ule na jakich gospodaruję: D17
Miejscowość z jakiej piszesz: Sucha Beskidzka
Czy pokolenia f2 lub f3 po matkach użytkowych od A.M. Chachuła przypominają materiał pierwotny. Pytam bo lubie chodować matulki, niekoniecznie od repro, a BF nie wszystkie trzymają właściwości w kolejnych pokoleniach.

_________________
--
Najlepszy czas na zasadzenie drzewa był 20 lat temu. Następny najlepszy czas jest teraz.

https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/2uXs/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 grudnia 2021, 21:29 - wt 
Maxik pisze:
Czy pokolenia f2 lub f3 po matkach użytkowych od A.M. Chachuła przypominają materiał pierwotny. Pytam bo lubie chodować matulki, niekoniecznie od repro, a BF nie wszystkie trzymają właściwości w kolejnych pokoleniach.


Z tego co miałem od 2007 czy 2008 roku to najlepszy materiał jaki miałem. I matki po matkach unasiennionych najczęściej nie odbiegają od matek unasiennionych a często są lepsze. W mych warunkach sprawdzone. Polecam.
Rozmowa przed zakupem czy zamówieniem też konieczna, warunki , pożytki itd.


Na górę
  
 
Post: 08 grudnia 2021, 08:53 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 lutego 2017, 17:00 - wt
Posty: 1113
Ule na jakich gospodaruję: D17
Miejscowość z jakiej piszesz: Sucha Beskidzka
robertf pisze:
od 2007 czy 2008 roku to najlepszy materiał
ehh, na ten moment jest to informacja z przez 13 lat selekcji. Przez tak długi okres czasu mogło się wiele zmienić na lepsze lub "lepsiejsze". Patrzac na tablekę "rodowodów linii zarodowych" p. Chachuła nic mi to nie mówi, bo ja prosty chłop. Innymi słowy "zjawiko zbyt dużego wyboru".

_________________
--
Najlepszy czas na zasadzenie drzewa był 20 lat temu. Następny najlepszy czas jest teraz.

https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/2uXs/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 grudnia 2021, 16:16 - śr 
Maxik pisze:
robertf pisze:
od 2007 czy 2008 roku to najlepszy materiał
ehh, na ten moment jest to informacja z przez 13 lat selekcji. Przez tak długi okres czasu mogło się wiele zmienić na lepsze lub "lepsiejsze". Patrzac na tablekę "rodowodów linii zarodowych" p. Chachuła nic mi to nie mówi, bo ja prosty chłop. Innymi słowy "zjawiko zbyt dużego wyboru".

Niewłaściwie napisałem.
Te pszczoły mam od tamtych lat.
Między czasie też od innych. Te od innych to od naszych reproduktorów jak i od zagranicznych hodowców ( czyli od Schywarz z Bawarii , który tam rządzi trutowiskiem, czyli matki winny być pierwszego sortu.) O naszych reproduktorach nie będę wspominał.

Porównując matki od hodowców buckfast , powtarzam hodowców. W mym terenie matki od Państwa Chachuła sprawdziły się znacząco lepiej jak od w/w hodowcy buckfast z Bawarii. Zwłaszcza matki po tych unasienionych matkach.
Matki od Państwa Chachuły są stabilne w cechach do jednego pokolenia w przeważającej większości a do drugiego w zadowalającej.
Czego nigdy nie doświadczyłem od w/w hodowcy z Bawarii.

Od Polskich reproduktorów nie porównuję bo to nie ta liga. To szkoda ponosić wydatki. ( z tego co miałem od 2006 czy 2007 roku). Prywatnie mogę napisać.


Na górę
  
 
Post: 08 grudnia 2021, 16:37 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lipca 2010, 10:15 - sob
Posty: 2911
Lokalizacja: Pogórze Izerskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadanta
robertf pisze:
Porównując matki od hodowców buckfast , powtarzam hodowców. W mym terenie matki od Państwa Chachuła sprawdziły się znacząco lepiej


P. Chachuła nie są hodowcami pszczoły ,której matki sprzedają. Rozmnażają matki od luksemburskich hodowców Guttha i Jungelsa.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 grudnia 2021, 17:09 - śr 
emka24 pisze:
robertf pisze:
Porównując matki od hodowców buckfast , powtarzam hodowców. W mym terenie matki od Państwa Chachuła sprawdziły się znacząco lepiej


P. Chachuła nie są hodowcami pszczoły ,której matki sprzedają. Rozmnażają matki od luksemburskich hodowców Guttha i Jungelsa.


(AMC )to ich zarejstrowany skrót czy się mylę.


Na górę
  
 
Post: 08 grudnia 2021, 17:20 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lipca 2010, 10:15 - sob
Posty: 2911
Lokalizacja: Pogórze Izerskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadanta
Nie wiem.
Kiedyś chciałem od nich kupić matki reprodukcyjne ,usłyszałem że sprzedają tylko jednodniówki po materiale z Luxemburga. Napisałem do Jungelsa i kupiłem u nich matkę reprodukcyjną ,ale to był jedyny raz( myślę, że jakaś pomyłka) , bo już następnym razem uzyskałem odpowiedź, że do Polski nie wysyłają i skierowali mnie do p.Chachuła.
Ponieważ mnie jednodniówki nie interesowały , to przestałem śledzić temat . Być może obecnie sytuacja się zmieniła a ja mam nieaktualne informacje..


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 140 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji