FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 24 kwietnia 2024, 22:27 - śr

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 140 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3
Autor Wiadomość
Post: 08 grudnia 2021, 18:04 - śr 
Też kiedyś kupiłem matkę od PJ z Luksemburga za pośrednictwem znanych Kolegów z forum. Nic dobrego z tej matki nie wynikło. Nie mówię z kim bo brak mi pozwolenia.

Ktoś to u siebie sprawdził , pracował , przekrzyżował . Jest wynik. Ok.
Masz inne podejście to napisz.
Ja polecam. Na me warunki i ul dadanta.


Na górę
  
 
Post: 09 grudnia 2021, 14:43 - czw 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3961
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
robertf pisze:
Też kiedyś kupiłem matkę od PJ z Luksemburga za pośrednictwem znanych Kolegów z forum. Nic dobrego z tej matki nie wynikło. Nie mówię z kim bo brak mi pozwolenia.

Ktoś to u siebie sprawdził , pracował , przekrzyżował . Jest wynik. Ok.
Masz inne podejście to napisz.
Ja polecam. Na me warunki i ul dadanta.

Matki od Jungelsa można kupić od hodowców niemieckich , mających licencję od Jungelsa , tylko zastanawiam się po co , jak kolega się skarży na słabe zbiory w ostatnich latach , być może na wyniki wpływa to , jakie mamy pszczoły . Jak u mnie zbiory spadły o 50 % , to zmieniłem matki reproduktorki na inne linie i rasy i miód znowu się pojawił .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 grudnia 2021, 16:20 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 kwietnia 2008, 21:23 - czw
Posty: 344
Lokalizacja: środkowopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 wlkp
Hieronim pisze:
Jak u mnie zbiory spadły o 50 % , to zmieniłem matki reproduktorki na inne linie i rasy i miód znowu się pojawił .

A ja głupi wożę pszczoły na różne pożytki a wystarczy siedzieć na miejscu i wymienić matki :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 grudnia 2021, 18:02 - czw 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3961
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
janek_sz pisze:
A ja głupi wożę pszczoły na różne pożytki a wystarczy siedzieć na miejscu i wymienić matki :D

A gdzie niby napisałem , że siedzę z pszczołami na miejscu?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 grudnia 2021, 15:52 - pt 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6443
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Hieronim pisze:
. Jak u mnie zbiory spadły o 50 % , to zmieniłem matki reproduktorki na inne linie i rasy i miód znowu się pojawił .

Weź przeczytaj ,i pomyśl co jeszcze się zmieniło albo Ty zmieniłeś w tym czasie .
Nie ma takiej pszczoły co by nie lubiła miodu ;) .

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 grudnia 2021, 16:05 - pt 
Hieronim pisze:
robertf pisze:
Też kiedyś kupiłem matkę od PJ z Luksemburga za pośrednictwem znanych Kolegów z forum. Nic dobrego z tej matki nie wynikło. Nie mówię z kim bo brak mi pozwolenia.

Ktoś to u siebie sprawdził , pracował , przekrzyżował . Jest wynik. Ok.
Masz inne podejście to napisz.
Ja polecam. Na me warunki i ul dadanta.

Matki od Jungelsa można kupić od hodowców niemieckich , mających licencję od Jungelsa , tylko zastanawiam się po co , jak kolega się skarży na słabe zbiory w ostatnich latach , być może na wyniki wpływa to , jakie mamy pszczoły . Jak u mnie zbiory spadły o 50 % , to zmieniłem matki reproduktorki na inne linie i rasy i miód znowu się pojawił .


Jak u mnie zbiory spadły o 50 % , to zmieniłem matki reproduktorki na inne linie i rasy i miód znowu się pojawił .[/quote]

Do tej wypowiedzi maiłem Kolegę za fachowca.


Buckfast to też jakby mieć dwie rodziny w jednym ulu. Jeśli ma się szansę na pożytki wczesne lub bardzo wczesne to znając dynamikę rozwoju odmian pszczół , przy buckfascie należy zazimować pszczoły w sile ponad przeciętnej ( ponieważ później dochodzi do siły jak krainka.) Znając co cię ma i odpowiedni ul można , mając jako takie doświadczenie , dostosować się do trzymanej pszczoły.

Mam w 30 % Szrona dla kontrastu i porównania. I raczej na rzecz buckfasta będę się kierował. To są jedynie umiejętności , ul i trochę doświadczenia z tą pszczołą. To wystarczy.

Jeśli Koledze napiszę że pszczelarze buckfast twierdzą iż pierwszą nadstawkę należy nałożyć jak kwitnie dziki agrest to jest w mych warunkach dwa do trzech tygodni przed zakwitnięciem czereśni. Ponieważ już wtedy pszczoły reagują na to czy wyjdzie rój za 4 do 6 tygodni?

Kolega się nauczył z Krainką OK. Buckfast to inne podejście. Do wszystkiego. Kolega nie zna tej gospodarki, ja to rozumiem.

To jest inny świat. Czy lepszy ? Nie wiem. Mi taki pasuje.


Na górę
  
 
Post: 10 grudnia 2021, 16:56 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 lutego 2017, 17:00 - wt
Posty: 1113
Ule na jakich gospodaruję: D17
Miejscowość z jakiej piszesz: Sucha Beskidzka
robertf, szczerze powiedziawszy, lepiej w kwietniu sprzedać rodzinę za 600 niż dawać nadstawkę. Inna sprawa przy nie chodliwych ramkach, jak umnie lub u Ciebie :thank:

_________________
--
Najlepszy czas na zasadzenie drzewa był 20 lat temu. Następny najlepszy czas jest teraz.

https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/2uXs/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 grudnia 2021, 17:58 - pt 
Maxik pisze:
robertf, szczerze powiedziawszy, lepiej w kwietniu sprzedać rodzinę za 600 niż dawać nadstawkę. Inna sprawa przy nie chodliwych ramkach, jak umnie lub u Ciebie :thank:


Pewnie masz rację , ostatnimi laty , gdyby się jedynie ekonomią zajmować. Jako amator , mogę kolegę wesprzeć odkładem . Na profity z wsparcia nie liczę. :shock:
Tak możemy sobie poopowiadać a praktykowałeś nadstawki w kwietniu ( końcem marca ) bez zakrywania ramek folią czy płótnem aby niby nie zaziębić czerwiu? Co to zmieniło?


Na górę
  
 
Post: 10 grudnia 2021, 18:54 - pt 
Sucha Beskidzka to 338 mnpm. To tak jak u mnie. Więc jak masz buckfasty albo nie doczytałeś co z tym robić albo traktujesz jak krainki co jest błędem.


Na górę
  
 
Post: 10 grudnia 2021, 19:46 - pt 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3961
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
baru0 pisze:
Hieronim pisze:
. Jak u mnie zbiory spadły o 50 % , to zmieniłem matki reproduktorki na inne linie i rasy i miód znowu się pojawił .

Weź przeczytaj ,i pomyśl co jeszcze się zmieniło albo Ty zmieniłeś w tym czasie .
Nie ma takiej pszczoły co by nie lubiła miodu ;) .

W zasadzie nic nie zmieniłem , mam takie pożytki , jakie mam i muszę się do nich pszczoły przystosować . Pszczoły są pełne niespodzianek , mam jedną taką miejscówkę i dopóki stały na niej primy i rumunki , nie wiedziałem , że jest tam spadź , jak trafiły tam kortówki ,okazało się , że jest tam trochę czarnego miodu, co ciekawe , primy i rumunki tego miodu nie nosiły.
robertf pisze:

Buckfast to też jakby mieć dwie rodziny w jednym ulu. Jeśli ma się szansę na pożytki wczesne lub bardzo wczesne to znając dynamikę rozwoju odmian pszczół , przy buckfascie należy zazimować pszczoły w sile ponad przeciętnej ( ponieważ później dochodzi do siły jak krainka.) Znając co cię ma i odpowiedni ul można , mając jako takie doświadczenie , dostosować się do trzymanej pszczoły

Kolega się nauczył z Krainką OK. Buckfast to inne podejście. Do wszystkiego. Kolega nie zna tej gospodarki, ja to rozumiem.

Moje doświadczenie jest inne , miałem BFy zazimowane na dwóch korpusach i nic to nie dało , bo w moich warunkach pszczoły zimowe wyginą do piątego maja i nie ma komu zbierać miodu z rzepaku i akacji a z lipą to jest już różnie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 grudnia 2021, 19:51 - pt 
Hieronim pisze:
baru0 pisze:
Hieronim pisze:
. Jak u mnie zbiory spadły o 50 % , to zmieniłem matki reproduktorki na inne linie i rasy i miód znowu się pojawił .

Weź przeczytaj ,i pomyśl co jeszcze się zmieniło albo Ty zmieniłeś w tym czasie .
Nie ma takiej pszczoły co by nie lubiła miodu ;) .

W zasadzie nic nie zmieniłem , mam takie pożytki , jakie mam i muszę się do nich pszczoły przystosować . Pszczoły są pełne niespodzianek , mam jedną taką miejscówkę i dopóki stały na niej primy i rumunki , nie wiedziałem , że jest tam spadź , jak trafiły tam kortówki ,okazało się , że jest tam trochę czarnego miodu, co ciekawe , primy i rumunki tego miodu nie nosiły.
robertf pisze:

Buckfast to też jakby mieć dwie rodziny w jednym ulu. Jeśli ma się szansę na pożytki wczesne lub bardzo wczesne to znając dynamikę rozwoju odmian pszczół , przy buckfascie należy zazimować pszczoły w sile ponad przeciętnej ( ponieważ później dochodzi do siły jak krainka.) Znając co cię ma i odpowiedni ul można , mając jako takie doświadczenie , dostosować się do trzymanej pszczoły

Kolega się nauczył z Krainką OK. Buckfast to inne podejście. Do wszystkiego. Kolega nie zna tej gospodarki, ja to rozumiem.

Moje doświadczenie jest inne , miałem BFy zazimowane na dwóch korpusach i nic to nie dało , bo w moich warunkach pszczoły zimowe wyginą do piątego maja i nie ma komu zbierać miodu z rzepaku i akacji a z lipą to jest już różnie.


No widzisz. Buckfasta nie pojmujesz. Nie neguj dla tych co rozumieją.


Na górę
  
 
Post: 10 grudnia 2021, 19:53 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 lutego 2017, 17:00 - wt
Posty: 1113
Ule na jakich gospodaruję: D17
Miejscowość z jakiej piszesz: Sucha Beskidzka
Nadstawki w na początku kwietnia - musi być opowiednia pszczoła,
która utrzyma siłe do zimowli, dodatkowo zostanie zasilona odkładem z młodą matką, która to na wiosnę wychowa zastępy nowych pokoleń. Przyjeło się: zbyt mocne rodziny, tak jakby wyrównywały do reszty, a z tego co piszesz dobre BF, ze stanu "zbyt mocnego" stają się szybko produkcyjne.

_________________
--
Najlepszy czas na zasadzenie drzewa był 20 lat temu. Następny najlepszy czas jest teraz.

https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/2uXs/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 grudnia 2021, 20:14 - pt 
Maxik pisze:
Nadstawki w na początku kwietnia - musi być opowiednia pszczoła,
która utrzyma siłe do zimowli, dodatkowo zostanie zasilona odkładem z młodą matką, która to na wiosnę wychowa zastępy nowych pokoleń. Przyjeło się: zbyt mocne rodziny, tak jakby wyrównywały do reszty, a z tego co piszesz dobre BF, ze stanu "zbyt mocnego" stają się szybko produkcyjne.

Ja nie wiem o czym piszesz. Nie trzeba znać niemieckiego aby o pszczołach buckfast i ich chowie dowiedzieć się wiele.

Nadstawkę daję się w czasie kwitnienia dzikiego agrestu czyli 4 do 6 tygodni przed pierwszym spodziewanym pożytkiem. Jednocześnie to jest termin aby pszczoły wiedziały że po tym terminie mają taką powierzchnię aby się nie roić. To jest podstawa powszechnie opisana wśród posiadaczy pszczół buckfast w Austrii i Niemczech. Jak tego nie doczytałeś to jest błąd.


Na górę
  
 
Post: 10 grudnia 2021, 20:38 - pt 
Maxik
Jak możesz mieć korzyści z chowu pszczół buckfast jak obce Ci są podstawy chowu owej pszczoły?


Na górę
  
 
Post: 10 grudnia 2021, 20:50 - pt 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3961
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
robertf pisze:
Maxik
Jak możesz mieć korzyści z chowu pszczół buckfast jak obce Ci są podstawy chowu owej pszczoły?

Miałem trzy linie BFów i żadne niczym pozytywnym się nie wyróżniły , to po co mam się z nimi męczyć .Być może BFy od p. Chochuły są inne , ale z tego , co kolega pisze , jakoś dużo miodu nie noszą .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 grudnia 2021, 21:01 - pt 
Hieronim pisze:
robertf pisze:
Maxik
Jak możesz mieć korzyści z chowu pszczół buckfast jak obce Ci są podstawy chowu owej pszczoły?

Miałem trzy linie BFów i żadne niczym pozytywnym się nie wyróżniły , to po co mam się z nimi męczyć .Być może BFy od p. Chochuły są inne , ale z tego , co kolega pisze , jakoś dużo miodu nie noszą .


Po jaką *** Kolega pisze w temacie na którym się zupełnie nie zna.
Proszę mi to wyjaśnić!


Na górę
  
 
Post: 10 grudnia 2021, 21:13 - pt 
https://www.youtube.com/watch?v=7cpChs7GTPI


Na górę
  
 
Post: 10 grudnia 2021, 22:10 - pt 
Można indyki chować. Hieronim w indykach byś poległ. Gęsi mogą Ci się udać.


Na górę
  
 
Post: 10 grudnia 2021, 22:49 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
Kolega robertf, cos nadaktywny się zrobił ostatnio i bzdurami forum zaśmieca. Może jakiś urlopik by pomógł?

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 grudnia 2021, 09:10 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 lutego 2017, 17:00 - wt
Posty: 1113
Ule na jakich gospodaruję: D17
Miejscowość z jakiej piszesz: Sucha Beskidzka
Sprawdziłem, czas na dodanie nadstawki, wtedy, kiedy towarzystwo zajmuję prawie pełną przestrzeń gniazdową, przy silnych rodzinach może to być początek Kwietnia. Nie ma to związku pomiędzy odrębnym traktowaniem BF a innej pszczoły. Np. przy zrobieniu okładu w lipcu z BF, pójdzie on słabszy do zimowli, niż poddanie unasienionego BF do produkcyjnego BF.

Nie jestem pewiem, na czym polega sukces BF, wydaje się ze chodzi o to, by rodzina szła silna do zimowli. Na wiosnę by miała przed oczami "puste nastawki", a dlatego, że jest silna, i odpowiednio "zaprogramowana medialnie - pusta nadstawka", w ciągu krótkiego okna poużytkowego pracuje w wysokim stanie motywacji. Wg rachunku matemacznego:

silna rodzina + pusta nadstawka = pełna nadstawka

_________________
--
Najlepszy czas na zasadzenie drzewa był 20 lat temu. Następny najlepszy czas jest teraz.

https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/2uXs/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 grudnia 2021, 15:17 - sob 
Maxik
Rozważ jeszcze znaczącą różnicę w podejściu do układu nadstawek miodowych w obrębie obu ras. Czyli buckfast zalecenia, krainka zalecenia. Postępując z buckfastem jak z krainką nie osiągniesz możliwych efektów. I odwrotnie. Mając to i to można eksperyment zrobić , który jedynie potwierdzi , zalecenia. Choć przy obfitym pożytku typu spadź efektu nie zauważysz.
To też daje do myślenia inaczej o buckfascie. Trzymając buckfast ciasno i ciepło nie osiągniesz spodziewanych efektów. Ale też ciężko określić granicę wielkości rodziny, która wybuchnie rozwojem a która nie aż tak. W konkretnej lokalizacji. To musisz sam u siebie w kilka różnych lat wypróbować.


Na górę
  
 
Post: 11 grudnia 2021, 17:27 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 lutego 2017, 17:00 - wt
Posty: 1113
Ule na jakich gospodaruję: D17
Miejscowość z jakiej piszesz: Sucha Beskidzka
Pierwsze słysze o zaleceniach dla krainki, BF. Słyszałem o Kaukazie, którego trzeba ciasno i ciepło trzymać bo ma tendencję do kopiowania niewielkich elips po całym gnieżdzie. Podasz jakiegoś linka do zaleceń.

_________________
--
Najlepszy czas na zasadzenie drzewa był 20 lat temu. Następny najlepszy czas jest teraz.

https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/2uXs/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 grudnia 2021, 19:31 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
robertf, to może zamiast tak zamiast pohukiwać na innych i przechwalać się tą swoją rzekomą znajomością pszczół buckfast, weź i napisz coś konkretnego o tych podstawach ich chowu i z czego one wynikają.
Może wtedy ja i inni też skorzystają z tej tajemnej wiedzy, bo dotychczas skupiałem się głównie na krainkach.

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 grudnia 2021, 20:53 - sob 

Rejestracja: 08 listopada 2011, 15:23 - wt
Posty: 279
Lokalizacja: wielkopolska
Ja też chętnie poczytam coś nowego o buckfastach być może narodził się nam na Forum niepodważalny autorytet w tej materii, czekam na wysyp wiadomości.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 grudnia 2021, 21:49 - sob 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 grudnia 2019, 11:03 - ndz
Posty: 517
Lokalizacja: Równe k.Kościerzyny
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: TrzyMiasto
Kolego robertf,
Proponuję przytępić komentarze. Kolejne takie wycieczki osobiste, nie skończą się na ukryciu kontrowersyjnych postów.
Proszę wszystkich, o rzeczową dyskusję w temacie.
Pozdrawiam ... Leszek

_________________
"... Egzaminy napełniają lękiem każdego, nawet dobrze przygotowanego, ponieważ najgłupszy może zapytać o więcej, niż najmądrzejszy jest w stanie odpowiedzieć..." Charles Caleb Colton.


Ostatnio zmieniony 11 grudnia 2021, 21:50 - sob przez ldawid, łącznie zmieniany 1 raz
dodano


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 grudnia 2021, 10:23 - ndz 

Rejestracja: 11 kwietnia 2011, 14:34 - pn
Posty: 494
Lokalizacja: Andrychów
Czekałem na taką reakcję moderatora bo wpisy kolegi robertf stawały się delikatnie mówiąc nieprzyjemne


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 grudnia 2021, 11:40 - ndz 
staszekg pisze:
Czekałem na taką reakcję moderatora bo wpisy kolegi robertf stawały się delikatnie mówiąc nieprzyjemne


W jakim temacie ? Może Kolega sprecyzować?
Kolega Hieronim jest producentem matek pszczelich rasy krainka . Ma inne związku z konkurencją na rynku , podejście do konkurencji.
Ja walkę z konkurencją rozumiem.


Na górę
  
 
Post: 12 grudnia 2021, 11:46 - ndz 
JM pisze:
robertf, to może zamiast tak zamiast pohukiwać na innych i przechwalać się tą swoją rzekomą znajomością pszczół buckfast, weź i napisz coś konkretnego o tych podstawach ich chowu i z czego one wynikają.
Może wtedy ja i inni też skorzystają z tej tajemnej wiedzy, bo dotychczas skupiałem się głównie na krainkach.


Kolega dowiedział się dopiero z mych wypocin iż miodnie u pszczół buckfast inaczej się układa jak dla krainki?
Proszę poczytać, wiedza nie jest tajemnicą . To wszystko jest dostępne za darmo.
Koledze Maxikowi , po Koleżeńsku zwracam uwagę aby zapoznał się z tą wiedzą znaną publicznie. Aby nie doznał rozczarowania. I tyle.
A Kolegi wpis o pohukiwaniu, uważam za niestosowny. Delikatnie mówiąc.


Na górę
  
 
Post: 12 grudnia 2021, 13:32 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
Czyli Kolega dalej swoje - wiem, ale nie powiem.
Nie powie nawet skąd to wie lub gdzie tej publicznie dostępnej wiedzy szukać?
Po prostu jak na kolegę z branży przystało przyjaźnie nas informuje
- szukajcie sobie sami, a jak nie znajdziecie tym gorzej dla was.

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 grudnia 2021, 14:16 - ndz 

Rejestracja: 08 czerwca 2009, 20:51 - pn
Posty: 156
Lokalizacja: Ciechanowiec
Ule na jakich gospodaruję: D 1/2
staszekg pisze:
Czekałem na taką reakcję moderatora

Tak i przy okazji wywalił ostatni post kolegi Heronim który rozwijał-wyjaśniał ten wpis
Hieronim pisze:
Moje doświadczenie jest inne , miałem BFy zazimowane na dwóch korpusach i nic to nie dało , bo w moich warunkach pszczoły zimowe wyginą do piątego maja i nie ma komu zbierać miodu z rzepaku i akacji a z lipą to jest już różnie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 grudnia 2021, 18:03 - ndz 

Rejestracja: 11 kwietnia 2011, 14:34 - pn
Posty: 494
Lokalizacja: Andrychów
robertf, Nie chodzi mi o wpisy merytoryczne bo te są OK tylko o zwroty "po jaką ***" i np. uszczypliwe wpisy o indykach i gęsiach.Pozdrawiam i tyle na ten temat.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 grudnia 2021, 19:56 - ndz 

Rejestracja: 12 grudnia 2020, 19:18 - sob
Posty: 45
Ule na jakich gospodaruję: Dadant 1/2
Miejscowość z jakiej piszesz: Paszenki
Mogę cytować moje poprzednie posty. My, jako pszczelarze zamiast służyć młodym adeptom wiedzą i pokorą(każdy z nas już wiele razy doświadczył nieprzewidywalności zachowania się tych wspaniałych owadów) w zdobywaniu wiedzy, prowadzimy "wyprawy krzyżowe" w stosunku do innych - którzy mają odmienne doświadczenia.
Szanujmy swoją odmienność i prawo do własnego zdania, ale nie przekreślajmy doświadczeń innych.
Piszmy o własnych realiach pożytkowych, klimatycznych oraz dobranych do nich linii pszczół, gospodarki pasiecznej i rodzaju uli.
Który to już raz wzniecamy wojnę Polsko-Polską zamiast służyć innym wiedzą i doświadczeniem.
Pzdr


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 grudnia 2021, 22:04 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 grudnia 2007, 10:08 - ndz
Posty: 810
Lokalizacja: Krosno
Ule na jakich gospodaruję: Wkp, LN.
Miejscowość z jakiej piszesz: Krosno
Powyższe stanowisko popieram. Kolegów Moderatorów proszę o "opanowanie sytuacji".

Kwestie sporne "koguty" mogą sobie wyjaśnić przy ognisku i browarze w Kamiannej- o ile pan prezydent zorganizuje wreszcie spotkanie członków forum Ambrozja.

_________________
Nawet najgłupsza pasja jest lepsza, niż tracenie energii na interesowanie się cudzymi sprawami.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 grudnia 2021, 22:21 - ndz 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6443
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Złote_pola pisze:
każdy z nas już wiele razy doświadczył nieprzewidywalności zachowania się tych wspaniałych owadów

Tutaj Ci przyznaje rację ,kiedyś mi się takie stwierdzenie wyrwało że,
"Z pszczołami jedno wiadomo,że do końca nic nie wiadomo.

A co do dzielenia się doświadczeniem , stwierdzenie
"ja tak robię i to uważam za słuszne ale wszystkich rozumów nie zjadłem "
powinno być w domyśle umieszczane pod każdą poradą ;) .
Choć pewnie nie przestrzegam sam tego zawsze, zdaję sobie sprawę że tak powinna wyglądać dyskusja .
robertf[/b] wie że nie może przeginać( jak i każdy ,zresztą ;) ) i myślę że czas świąteczny spędzimy razem Wszyscy ,ja nie mam żadnej satysfakcji z blokowania użytkowników, dyskutować trzeba ale bez epitetów :nonono:
Jak by kto pytał to ja mam najlepsze pszczoły :D i matki .

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 grudnia 2021, 08:33 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 lutego 2017, 17:00 - wt
Posty: 1113
Ule na jakich gospodaruję: D17
Miejscowość z jakiej piszesz: Sucha Beskidzka
Dokładanie nadstawek w kwietniu, w teori ma sens. Na dole mamy duuuuże, bogate gniazdo D, pewnie 2x lub 3x D1/2. Dodrzucenie kondygnacji 15cm z szuszem, na to dobrze ocielone nakrycie. Było to na jednym z filmów z wątku. Do przeskoczenia są 2 problemy: trzeba mieć ul i dużo pszczoły w tymże ulu. Wiekszość z kolegów ma ule, które siłą rzeczy mają tendencję do zimowania mniejszej ilości pszczół niż D. Są też różnice rozwoju, które wynikaja z zazimowanej siły jak i właściwości zastosowanej ramki. Niektórzy może pamiętają jakto k. Palej marudził w czerwcu, wszystkie D1/2 mu się wyroiły i porównywał do Wielkopolskich.

Praca u podstaw od lipca do września, by ul zawierał populację na wszczesne pożytki.

Czyli, mając na co położyć niską nadstawkę, nie wiedzę różnicy pomiedzy krainką, BF, włoszką, czy kaukazem. Każda z tych lini może być posiadać właściwości dużej rodziny i wczesnego rozwoju. W zestawieniu ujołem kaukaza ze wzgłedu na możłiwość tuningu wiosennego, lub brak przewidywalności w krzyżówkach miedzy rasowych.

Wadą/albo zaletą niektórych lini, nie ma tu znaczenie czy BF, krainka, włoszka - muszą osiągnąć pewną masę bezwładności. Oznacza to, że nie będą nosić pożytku towarowego, dopóty nie zaspokoją swojego ego wielkości i siły.

W mojej opini, zalecenia raczej są pod dedykowany ul, w drugiej kolejności pod pszczołę. Są różne cele gospodarek pasiecznych(towarowe, hodowalne), wiekszość ma inne ule niż towarowi posiadacze BF, tak wiec cisza temacie zaleceń, i brak ryzyka niedomówień.

_________________
--
Najlepszy czas na zasadzenie drzewa był 20 lat temu. Następny najlepszy czas jest teraz.

https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/2uXs/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 grudnia 2021, 08:47 - pn 

Rejestracja: 18 września 2016, 19:02 - ndz
Posty: 1737
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 10
Miejscowość z jakiej piszesz: podkarpacie
Miło że mnie pamiętasz. Sprostuje tylko że w DD 1/2 miałem stan rojowy, ale nie dopuściłem do żadnej rójki. Nie mówię że ul 1/2 DD jest zły tylko ze ja na nim jeszcze nie umiem pracować.
Tak samo nie można powiedzieć czy bf lepszy od kraniki, zależy od pożytków i pszczelarza


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 grudnia 2021, 16:48 - pn 
Maxik
Założenia są proste. Dajesz nadstawkę na pełny korpus na 4 do 6 tygodni przed spodziewanym pożytkiem. Tak piszą niemieckojęzyczni miłośnicy pszczół buckfast. Lepiej wcześniej niż później. Tak piszą. Jak się spóźnisz to pszczoły mogą sobie "zakodować' że mają za mało miejsca i już tego procesu bez ingerencji do ula nie zatrzymasz. ( A pszczelarze dziś mieszkają daleko od pasiek).
Jak w nadstawce jest do 3/4 miodu dajesz nadstawkę następną na obecną nadstawkę ( noce mogą być jeszcze chłodne i pszczoły grzeją miód zgromadzony w pierwszej nadstawce), opuszczając drugą.

Obawa znana pod nazwą wychłodzenie gniazda została obalona w IP w Puławach jest to opisane w zeszytach wydanych w latach 80 ubiegłego wieku.
Warunek, przyzwoite rodziny zazimowane.

Oczywiście trzeba to skorygować o swój teren.


Na górę
  
 
Post: 13 grudnia 2021, 17:15 - pn 
Dla ścisłości dochodzi jeszcze przed nałożeniem nadstawki pierwszej, centrowanie gniazda co jest bardzo ważne i ewentualne dołożenie do rodni węzy lub suszu, to zależy od sposobu wymiany plastrów w rodni. Sposobów jest kilka.


Na górę
  
 
Post: 13 grudnia 2021, 19:32 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
robertf, z wszystkim co piszesz się zgadzam, a nawet powiem, że sam takie zabiegi stosuję mimo tego, że gospodaruję głównie z krainkami.
Tylko że to o czym piszesz nie ma nic wspólnego z tym czy pszczoły to krainki, czy backfasty.
W każdym przypadku gospodarkę należy dostosować po prostu do siły rodziny, niezależnie od rasy pszczół, a nie działać z automatu, że niby z backfastem to musi być tak, a z to już krainką inaczej.

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 grudnia 2021, 19:55 - pn 
JM
Dlatego że jesteśmy w temacie matek od Państwa Chachuła to odpowiem Ci tak.
Jak masz te matki w ilości 10 szt unasienionych u hodowcy, to 9,5 w zasadzie rodzin jest identycznych. To jest podstawowa zaleta. A jak masz rodziny identyczne to o pomyłkę trudniej dla amatora.

A płaciłem za różne wynalazki o nazwie buckfast i już...........

Ps. Zasady opisywane dla pszczół krainśkich w naszej literaturze są trochę odmienne.


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 140 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji