FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 29 marca 2024, 13:25 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 250 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
Post: 25 października 2016, 20:27 - wt 

Rejestracja: 06 sierpnia 2010, 10:58 - pt
Posty: 35
Lokalizacja: Łódź, Błaszki
Ule na jakich gospodaruję: wz wp
pisiorek, Lubię jak pytam kogoś by mi sensownie odpowiedział. Miałam taką cichą nadzieję ale tu wszystkim widać to nie pasuje. Zachowują się jakby Pan Polbart był np. Aleksandrem Fredro, albo Adamem Mickiewiczem. Mówią co Pan Polbart miał na myśli. To nie rozprawka szkolna. A Pan Polbart żyje i życzę mu wszystkiego co najlepsze i na pewno sam powinien mi rzetelnie odpowiedzieć.
Z takich właśnie powodów się tu nie odzywałam. Lubię wszystko ale właściwym miejscu. i na dodatek czuję jak by inni mnie atakowali. A ja zadałam proste pytanie i podałam adresata. Trochę tego nie rozumiem. Może wszyscy chcą mnie zniechęcić do tej matki. A ona mnie poważnie interesuje.
Podam przykład: gdyby młodzieniec zobaczył piękną dziewczynę, czy nie chciałby wiedzieć o niej wszystko? A ja chcę tą matkę wprowadzić pod swój próg, chcę poznać aby podjąć dobrą decyzję. Nie mam setek rodzin a każda która u mnie jest ma o wiele większą wartość dla mnie oczywiście niż cena rynkowa pnia. Zgadzam się z Twoją wypowiedzią. cyt: " odnosnie filmu polbarta moje zdanie jest takie ze na dobrym stanowisku przy dobrej pogodzie nie trzeba miec magicznych pszczol by 2 korpusy miodu z pozytku przyniosly." Ale lubię zmiany, kto ich nie lubi jeśli perspektywa jest obiecująca. Prosta sprawa ktoś pyta by dostać odpowiedz.
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 października 2016, 20:33 - wt 

Rejestracja: 23 lutego 2015, 13:47 - pn
Posty: 195
Lokalizacja: Tervuren
Ule na jakich gospodaruję: dadant 12, 1/2D
Miejscowość z jakiej piszesz: Bruksela
To jest nr P Leszka, nudne już się to robi 00 48 502 575 960. Ludzie żyją czasami czymś więcej niż forum. Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 października 2016, 20:43 - wt 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
marylka, nie dobieraj sobie do głowy ze cie ktos atakuje ,powiem ci tak jak mnie cos interesuje to to biore i sam bede wiedzial bo sama dobrze wiesz ze gdzie 3 ludzi tam 4 opinie a na forum jest nas sporo i beda rozne opinie ,nie patrz co kto pisze bo nie wszedzie ta pszczoła moze sie sprawdzic


henry

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 października 2016, 20:50 - wt 

Rejestracja: 06 sierpnia 2010, 10:58 - pt
Posty: 35
Lokalizacja: Łódź, Błaszki
Ule na jakich gospodaruję: wz wp
jarekp, A nie mówiłam widać przeszkadza moje pytanie. O co tu chodzi? A może nie lubię dzwonić a może nie zapamiętam rozmowa jest ulotna. A napisane to napisane. Byłam tam w tej Słupi po matkę ale to były inne normalne czasy. Bez zapisów do kwietnia. A Numer mam nawet w telefonie. Nie chodzi mi o gadu gadu przez telefon. Kurcze to takie proste a wszyscy robią jakiś problem. Dziwnie to wygląda. Czy to forum ma zadanie - " zniechęcanie". Nie lubicie Pana Polbarta? O co w tym chodzi? Kto jeszcze się podczepi pod moje pytanie by mnie zniechęcić?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 października 2016, 20:54 - wt 

Rejestracja: 01 czerwca 2014, 22:20 - ndz
Posty: 978
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Jerzmanowice
Różni są .... i większość wierzy w te bajania o cudownych pszczołach .
Tak się składa ,że i ja trochę tych pszczół sprawdziłem .....


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 października 2016, 20:55 - wt 

Rejestracja: 06 sierpnia 2010, 10:58 - pt
Posty: 35
Lokalizacja: Łódź, Błaszki
Ule na jakich gospodaruję: wz wp
henry650, Już temat sprawdzania się pszczoły na różnym terenie był. Słabo z pamięcią albo z czytaniem. No i proszę robię po woli taka jak inni na tym forum. A chciałam tylko zwykłą odpowiedź dostać i zrobił się widzę problem. Nie potrzebuje doradztwa tylko proszę o odpowiedź na moje pytanie. Czyżby takiej odpowiedzi nie było? A czy w ogóle jest taka matka?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 października 2016, 20:56 - wt 
marylka,

masz troche racji w tym ze niektorzy uwazaja sie jak by byli w 7 poziomie pszczelarzenia a takie "sieroty" zadaja durne pytania ,trzeba ich ignorowac.
mnie tez czasem to wkurza a ze jestem gadula :haha: to mam tu juz paru fajnych ludzi jak cos nie wiem podpytam na pw i odpisza mi.
henry650 pisze:
marylka, nie dobieraj sobie do głowy ze cie ktos atakuje ,powiem ci tak jak mnie cos interesuje to to biore i sam bede wiedzial bo sama dobrze wiesz ze gdzie 3 ludzi tam 4 opinie a na forum jest nas sporo i beda rozne opinie ,nie patrz co kto pisze bo nie wszedzie ta pszczoła moze sie sprawdzic


henry


dokladnie jak pisze henry650,


Na górę
  
 
Post: 25 października 2016, 20:58 - wt 

Rejestracja: 06 sierpnia 2010, 10:58 - pt
Posty: 35
Lokalizacja: Łódź, Błaszki
Ule na jakich gospodaruję: wz wp
Marcin, Fajnie że chcesz pomóc ale nie o to chodzi. Dzięki, chcę tylko normalną odpowiedź osoby kompetentnej w temacie. I basta. i w kółko to samo. Dzięki Marcin.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 października 2016, 20:59 - wt 
marylka,

mam matki od polbarta i powiem Ci ze kwiatkow z kozeniami nie wyrywaja :haha:
jak jest pogoda i pozytek to miodek nosza jest ok.
pzd


Na górę
  
 
Post: 25 października 2016, 21:02 - wt 

Rejestracja: 06 sierpnia 2010, 10:58 - pt
Posty: 35
Lokalizacja: Łódź, Błaszki
Ule na jakich gospodaruję: wz wp
pisiorek, Ok Pisiorek nie będę się już odzywać. Niech piszą co chcą. Ja swoje wiem. Mam nadzieję że doczekam się odpowiedzi. :rolf:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 października 2016, 21:07 - wt 

Rejestracja: 06 sierpnia 2010, 10:58 - pt
Posty: 35
Lokalizacja: Łódź, Błaszki
Ule na jakich gospodaruję: wz wp
pisiorek, Rękawica rzucona. Czekam cierpliwie jak matka istnieje to Pan Polbart mi odpowie jest na forum. :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 października 2016, 21:13 - wt 

Rejestracja: 07 marca 2013, 17:54 - czw
Posty: 627
Lokalizacja: Baćkowice
Ule na jakich gospodaruję: WP=> Wlkp
Jesli masz swoje pszczoly ktore sa lagodne, dobrze zimuja i masz z rodzin miod to nie szukaj nowych matek bo wyobrazenia na podstawie czyichs doswiadczen moga Cie rozczarowac.
Co do watpliwosci co do wprowadzania odmiennych ras z dalekich krajow to przepraszam za porownanie, ale jesli 100 lat temu w ameryce ktos by powiedzial ze Obama (chodzi o kolor skory) bedzie prezydentem to nikt by nie uwierzyl. Tak jest ze wszystkim najpierw oczy na wierzchu ze co on robi a pozniej zdziwienie ze jednak mialo to sens. Ale to tylko moje myslenie i moje zdanie

_________________
Nie mów że coś jest niemożliwe
jeśli tego nie próbowałeś


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 października 2016, 21:30 - wt 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Matka jest tylko jedna - powiedział Jasio kiedy otworzył lodówkę :D
Czytajcie moje stare posty na Forum i to co jest na mojej stronie.
Nie mam zamiaru pisać w kółko tego samego.
Świat idzie do przodu, my staramy się za nim nadążać i mieć drobinkę udziału w jakimkolwiek postępie, chociaż czasami wydaje mi się, że w gospodarce pasiecznej i hodowli dawno już wszystko wymyślono
Czytajcie, czytajcie i jeszcze raz czytajcie ponieważ dzisiaj dostęp do wiedzy jest nieskończony.
Jednak się powtarzam bo chyba napisałem to już kilka lat temu. :D
Nie robiłem sobie z nikogo jaj na filmie. Po prostu cieszyłem się, że nie musiałem pszczół podkarmiać na zimę. Każdy z moich filmów jest jednocześnie brudnopisem i nie jest obrabiany.
Zapisy telefoniczne na matki od 1 kwietnia a nie do 1 kwietnia. Mailem na bieżąco.
Jeśli mnie pamieć nie myli to był już tu na forum ktoś, kto nie znał się na żartach i czytać nie umiał. Ale za to pisał i pisał nie tylko tutaj :wink:

Zapraszam na filmy z 25 października. Następne się wgrywają.....
http://www.polbart.com/praktyczne-pszczelarstwo/filmy

Pozdrawiam,
polbart

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 października 2016, 22:03 - wt 

Rejestracja: 02 października 2012, 22:08 - wt
Posty: 478
Lokalizacja: Ostrowiec Świętokrzyski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
polbart pisze:
Jeśli mnie pamieć nie myli to był już tu na forum ktoś, kto nie znał się na żartach i czytać nie umiał. Ale za to pisał i pisał nie tylko tutaj :wink:

Strzał w dziesiątke :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 października 2016, 22:50 - wt 

Rejestracja: 09 lipca 2010, 19:25 - pt
Posty: 589
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Ule na jakich gospodaruję: inny
Panowie karmicie Trola


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 października 2016, 23:12 - wt 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
nuda , coś trzeba robić :haha:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 października 2016, 23:19 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
wojciechmoro pisze:
Panowie karmicie Trola
Dodam że był już na Forum i nie chodzi tu o Przemka dziwie się że Lechu jeszcze się nie zorientował .pawel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 października 2016, 23:25 - wt 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
no to można już posprzątać bo się dużo OT narobiło :idea:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 października 2016, 00:04 - śr 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Pszczoły "tureckie"
https://www.youtube.com/watch?v=6ZXS0na2lLU

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 października 2016, 00:07 - śr 
panowie deko konkretniej bo ja nie kumam ,za krotko na forum jestem ech...


Na górę
  
 
Post: 26 października 2016, 04:00 - śr 

Rejestracja: 25 września 2012, 16:47 - wt
Posty: 1286
Lokalizacja: Łódż
Ule na jakich gospodaruję: wlk
polbart pisze:
Czytajcie moje stare posty na Forum i to co jest na mojej stronie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 października 2016, 21:24 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lutego 2013, 19:51 - ndz
Posty: 1972
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
polbart, Jak tam mała komórka ? Coś cichutko Lechu::) A tak miało być dobrze :) Specjalna komórka specjalne pszczoły :) Jak Monsanto :D

_________________
Zbigniew Olesiński Łódź

Olemiodek
http://www.matkipszczele.com.pl moja strona
http://www.youtube.com/user/oles60/videos?view=0 filmiki

https://www.facebook.com/olemiodek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 października 2016, 22:06 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 stycznia 2016, 20:17 - sob
Posty: 875
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: ok. Łukowa
wojciechmoro pisze:
Panowie karmicie Trola

Marylka made in:
Błaszki koło Sieradza


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 października 2016, 23:27 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
olemiodek pisze:
polbart, Jak tam mała komórka ? Coś cichutko Lechu::) A tak miało być dobrze :) Specjalna komórka specjalne pszczoły :) Jak Monsanto :D
Chyba coś przegapiłeś kolego bo u leszka innej nie znajdziesz jak tylko mała komórka .Nie będę się wypowiadał w jego imieniu ale właśnie jemu zawdzięczam to że przeszedłem na małą komórkę z czego jestem bardzo zadowolony i chwała mu za to .

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 października 2016, 23:35 - śr 

Rejestracja: 22 lutego 2011, 01:19 - wt
Posty: 454
Lokalizacja: Podkarpackie / Okolice Jasła / Małopolskie i Lublin pasieka na Dachu KULu
Ule na jakich gospodaruję: Dadant 1/2
wiesiek33 pisze:
olemiodek pisze:
polbart, Jak tam mała komórka ? Coś cichutko Lechu::) A tak miało być dobrze :) Specjalna komórka specjalne pszczoły :) Jak Monsanto :D
Chyba coś przegapiłeś kolego bo u leszka innej nie znajdziesz jak tylko mała komórka .Nie będę się wypowiadał w jego imieniu ale właśnie jemu zawdzięczam to że przeszedłem na małą komórkę z czego jestem bardzo zadowolony i chwała mu za to .


I jak u ciebie z tą małą komórką? Masz ją wszędzie czy tylko w gnieździe bo jak tylko w gnieździe to jeszcze nic nie zyskałeś a jak wszędzie, dosłownie wszystkie ramki i wszystkie ule i wszystko elegancko zawsze odbudowywane to szacunek. Osobiście znam dwóch pszczelarzy, którzy przez pięć lat prowadzili "walkę" z małą komórką i w tym roku, kiedy wydawało się, że będzie już super, większość rodzin małej komórce powiedziała zdecydowane NIE i o ile w rodni jeszcze jako tako to w miodni plastry, które wcześniej były w rodni przerabiały na potęgę. I sezon 2017 to powrót do komórki standardowej. Osobiście jestem i byłem sceptycznie nastawiony do tej wielkości komórek i nie zamierzam na razie przechodzić, co nie znaczy, że tak będzie zawsze.
A może i Leszek będzie miał podobne zdanie, nie wiem...
Tak czy inaczej jego matki na 5,4 też mają się rewelacyjnie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 października 2016, 00:02 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
Ks. Tomasz,
Mam we wszystkich rodzinach tylko w gniazdach i nie planuję do miodni dawać małej komórki ze względu na zwężony odstęp między ramkowy w gnieździe do 32 mm. wcale się nie dziwię że w miodni pszczoły psuły i przebudowywały na większą zwłaszcza kiedy odstęp między ramkowy jest 35 mm. lub więcej . obecnie większość rodzin mam na kom.5.1mm. tylko elgony są na 4,95 . z tego powodu że były i pewnie są jeszcze problemy z przyzwoitą węzą 4,9. więc jak zaczynałem tą zabawę to taką węzę robił tylko RZP . Niestety ta węza była jak pergamin i po podaniu do rodzin w upalne dni robiła się jak firanka druga sprawa że nie wszystkie pszczoły odbudowywały tą węzę , najlepiej odbudowywały ją elgony i rujki bez względu na rasę matki , odkłady również ładnie budują to się tyczy okresu kiedy jeszcze w gniazdach były pszczoły na kom. 5,4 i z takiej urodzone . Obecnie chyba po trzech latach matki nawet nie chcą czerwić
w kom. 5,4 . zdarzyło mnie się w tum roku poddać kilka ramek z suszem o kom 5,4 w pośpiechu nie zwróciłem uwagi . Dodam jeszcze że wielkopolski 10 ramkowy z 11 ramkami z kom. 5,1 to już siła !!!

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 października 2016, 06:27 - czw 

Rejestracja: 11 lutego 2013, 10:54 - pn
Posty: 103
Ule na jakich gospodaruję: warszawskie zwykłe/wlkp 18cm
olemiodek pisze:
Jak tam mała komórka ?

Panie Zbyszku, obserwuj jaką wielkość komórki budują pszczoły na dziko bez węzy, np w ulikach weselnych.
Czy aby na pewno będzie to nienaturalna 5.4?

Pozdrawiam
Łukasz Stachelek :wink:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 października 2016, 06:48 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
Jak zwykle najwięcej mają do powiedzenia Ci, którzy nie stosują, a podobno zasłyszeli. Wszystko zaczęło się od nieszczęsnej 4,95 sprzedawanej jako 5,1. Jej wykonanie przemilczę. Ja ze spokojem mogę zaoferować węzę 5,1, którą każde pszczoły odbudują. Jak zepsują, to za rok gwarantuje BEZPŁATNE wykonanie węzy 5,4. Tylko należy pamiętać o zmniejszonym odstępie, właściwym ułożeniu Y oraz odbudowie w środku gniazda. Poddawana z boku (zabudowa zimna), bez ramki trutowej zostawała przerobiona na trutnia. Więc nie zapominajmy o ramkach trutowych w gniazdach, bo pszczoły same je sobie zrobią.

Ja w tym roku planuję poddanie 3 korpusu rodni 7x5,1 w środku + 4x5,4 bokiem. Boczne powędrują do miodni, a w środek przy kolejnym przeglądzie 4 x 5,1. Zobaczymy jak to się sprawdzi.

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 października 2016, 08:15 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lutego 2013, 19:51 - ndz
Posty: 1972
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Łukasz, Kolego pszczoły budują na jednym plastrze kilka wielkości komórek .Inna wielkość na czerw pszczeli inna na zapasy pyłku i pierzgi inna na czerw trutowy .Ale pszczelarz jest mądrzejszy i każe im budować tak jak jemu się podoba :) Jeśli coś piszesz to najpierw poczytaj lib zapytaj :) Jestem otwarty i odpowiwdam na każde pytanie jeśli znam odpowiedź :)

_________________
Zbigniew Olesiński Łódź

Olemiodek
http://www.matkipszczele.com.pl moja strona
http://www.youtube.com/user/oles60/videos?view=0 filmiki

https://www.facebook.com/olemiodek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 października 2016, 08:29 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lipca 2010, 10:15 - sob
Posty: 2911
Lokalizacja: Pogórze Izerskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadanta
W nr 1/2016 PASIEKI dr Winiarski zamieścił artykuł :Rozmiar komórki pszczelej -Czy to jest ważne?-jest to tłumaczenie referatu amerykańskich badaczy.
Zachęcam do przeczytania całego materiału,a puki co -

"Myślę, że warto pszczelarzom przybliżyć punkt widzenia na tę sprawę badaczy amerykańskich, zreferowany przez wielką popularyzatorkę wiedzy pszczelarskiej Ann Harman..."

I konkluzja:
"Wyniki doświadczeń pokazały końcową liczbę roztoczy na czerwiu, procentowy stosunek roztoczy znajdujących się na pszczołach (100 sztuk) do znajdujących się na czerwiu. Okazało się, że na pszczołach pobranych z rodzin żyjących na małych komórkach liczba samic Varroa d. była wyższa w porównaniu do rodzin osadzonych na normalnej węzie.

Na podstawie tego doświadczenia autorzy wnioskują, że użycie węzy z małymi komórkami nie redukuje populacji Varroa d. w rodzinach pszczół europejskich. Zostało również udowodnione, że europejskie pszczoły żyjące na węzie o średnicy komórek 4,9 mm były znacząco mniejsze niż pszczoły żyjące na normalnej węzie.

Ann Harman
Przetłumaczył: dr inż. Maciej Winiarski

Tytuł oryginału: Cell size – is it important? Wzięte z: The Beekeepers Quarterly 2015, Nr 119, s. 46-47."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 października 2016, 08:52 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lutego 2013, 19:51 - ndz
Posty: 1972
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
emka24, Czyli co ? Para poszła w gwizdek;)
Komercja jednak przegrywa z naturą :) Jak by ktoś powiedział że to nie na temat to się z nim z góry nie zgadzam :)Oczywiście szacunek dla każdego :)

_________________
Zbigniew Olesiński Łódź

Olemiodek
http://www.matkipszczele.com.pl moja strona
http://www.youtube.com/user/oles60/videos?view=0 filmiki

https://www.facebook.com/olemiodek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 października 2016, 09:05 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lipca 2010, 10:15 - sob
Posty: 2911
Lokalizacja: Pogórze Izerskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadanta
olemiodek,
wyznawców i tak nie przekonasz(może się wstydzą i brną).
Jak ktoś wierzy to i żaden argument go nie przekona.Mała komórka wykruszy się z czasem sama.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 października 2016, 09:13 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lutego 2013, 19:51 - ndz
Posty: 1972
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
emka24, Trudno się z kolegą nie zgodzić .Z drugiej strony nie było by postępu gdyby nie wiara w ten postęp :)

_________________
Zbigniew Olesiński Łódź

Olemiodek
http://www.matkipszczele.com.pl moja strona
http://www.youtube.com/user/oles60/videos?view=0 filmiki

https://www.facebook.com/olemiodek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 października 2016, 09:20 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
Czemu podajesz wybiórczo to co Ci pasuje??

ANN zrobiła doświadczenie sprzeczne z innymi badaniami). porównując komórkę 5,27 (a nie 5,4) do komórki 4,9 (a nie 5,1).
udowodniła (WOW) że
"Zostało również udowodnione, że europejskie pszczoły żyjące na węzie o średnicy komórek 4,9 mm były znacząco mniejsze niż pszczoły żyjące na normalnej węzie."

oraz wnioskuje
"Policzyła "procentowy stosunek roztoczy znajdujących się na pszczołach (100 sztuk) do znajdujących się na czerwiu"

Czyli na dużej komórce było mniej roztoczy na pszczołach, a więcej na czerwiu. W mniejszej odwrotnie. Czyli tutaj też nic nowego nie wymyśliła, bo waroza bardziej lubi czerw. W zasadzie jeśli mniej jest jej na pszczołach, a więcej na czerwiu to wskazuje to na szybszy rozwój pasożyta (bo na pszczole rozwijać się nie będzie) na dużej komórce, co zgodne jest z wcześniejszymi badaniami.

Co pominąłeś:

Dokładne studia wykazały, że samice Varroa d. preferują duże komórki w porównaniu do małych.


W 1995 r. D. Message i L.S. Goncalves3 pracowali nad zafrykanizowanymi pszczołami europejskimi i wyhodowali pszczoły budujące różnych wymiarów komórki pszczele. Okazało się, że zafrykanizowane pszczoły budowały plastry z mniejszymi komórkami, a europejskie z większymi komórkami.

Później porównywali zachowywanie się roztoczy Varroa w stosunku do obu typów komórek. W Wyniku tych badań stwierdzili dwukrotnie więcej samic Varroa d. w dużych komórkach. Później, w 2003 r. G.A. Piccirillo and D. DeJong4 ponownie użyli zafrykanizowanych pszczół w Brazylii podając im węzę o trzech wymiarach komórek: 4,94, 5,16 i 5,27 mm.

Liczba samic warrozy wzrastała wraz ze zwiększaniem się wielkości komórek pszczelich i najwięcej znaleziono w komórkach o średnicy 5,27 mm i ta liczba była znacząco większa w porównaniu z mniejszymi komórkami.

Zaprzeczenia w artykule.


Małe komórki nie zmieniają czasu rozwoju licząc od złożenia jaja po wygryzienie się dorosłej pszczoły. Wszelako nie ma informacji na temat populacji Varroa d. w pogłowiu pszczół europejskich bytujących na komórkach o średnicy 4,9 mm.

choć na początku:

że czerw pszczeli w małych komórkach nieco wcześniej wygryza się.
Krzysztof Olszewski1 podaje, że w komórkach o średnicy 4,9 mm pszczoły wygryzają się po 11,44 dnia licząc od daty zasklepienia komórki przez larwę, podczas gdy w komórkach normalnych (średnicy 5,4 mm) wygryzają się na koniec 12 dnia, a w niektórych przypadkach nawet w 14 dniu.

Może gdybym przeczytał oryginał w pełnym opisie, wiele rzeczy byłoby jaśniejszych. Ten artykuł jednak sam zaprzecza sobie a konkluzje jak to przy badaniach bywa zawsze wychodzą od przyjętych założeń.

Słowo WNIOSKUJĄ oraz UDOWODNIONE chyba wszystko tu mówi.

PS. oceniam artykuł w "Pasiece" nie badania, których de facto nie znam.

Dalej szybko pogrzebałem w sieci i nie znalazłem nic o tej Pani. Może ktoś mi przybliży kim jest, bo jedyne co wujek Google pokazuje to jakaś rozczochrana kobietę..

Najchętniej oryginalny tekst (wnioskuje, ze ma całe 2 strony).

PS - małą komórka daje znacznie szersze profity, niźli zbadana/niezbadana korelacja z rozwojem warozy.

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 października 2016, 09:45 - czw 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 23 marca 2016, 19:44 - śr
Posty: 27
Ule na jakich gospodaruję: Wi, WP, WZ, Ostrowskiej
Miejscowość z jakiej piszesz: Władysławów
Fajne forum :D Z tego co czytam przez kilka lat pszczelarze z tego forum stosowali komórkę 4,9 i nikt nie miał przypadku, że pszczoły wygryzające się z tej komórki nie mogą jej opuścić? Zaklinowane korpusem i odwłokiem , a z czasem usuwane przez inne robotnice w kawałkach ginęły z powodu niedopasowania komórek. Jeżeli macie dość wyrównane pogłowie, to wstawcie sobie do uli ramkę z małym paskiem węzy i popatrzcie jaką komórkę budują wasze pszczoły. Robotnice różnych ras są różnej wielkości. Kupując pszczoły sprowadzane z "daleka" może okazać się że w komórce 4,9 będą miału za dużo luzu i zaczną "wypadać" :haha: Jednak większość wymiarów komórek dla ras uznanych do hodowli w Polsce waha się od 5,1 do 5,3 , czyli zastosowanie komórki 5,1 jest całkiem normalne. Komórka 5,4 opisywana jako spuścizna czasów komunistycznych gdzie wszystko musiało być większe ( jak tory w Rosji ) też jest dobrą komórką. Po każdym wygryzieniu się czerwiu, komórka zmniejsza średnice. Pokoleń w sezonie wygryzie się kilka. :?: :!: Wybór wielkości komórek zostawmy zdrowemu rozsądkowi pszczelarzy. Szkoda jednak tych co zostali wpuszczeni w maliny i zakupili sprzęt do produkcji małej komórki.
Jeden z kolegów pisze że od 3 lat stosuje małą komórkę i przez przypadek wstawił większą , którą matka omijała jak parszywą. Nie ma co się dziwić :D jeżeli wisiała w magazynie 3 lata. Tak nie można robić :tasak:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 października 2016, 09:55 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
Jak pijesz do mnie, to wstawiana była węza... To tylko wskazuje na dezinformację poczty pantoflowej typu "kolega mojego kolegi".

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 października 2016, 09:59 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lipca 2010, 10:15 - sob
Posty: 2911
Lokalizacja: Pogórze Izerskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadanta
adamjaku,

emka24 pisze:
Zachęcam do przeczytania całego materiału,a puki co -

Pisząc to nic nie wybieram ,kieruję i zachęcam do przeczytania całego materiału.
Zacytowałem początek artykułu,w którym wyjaśnione jest czym jest ten artykuł i końcowe konkluzje.Do reszty podałem adres.Więc?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 października 2016, 10:04 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
Pewnie nie masz dostępu do całego artykułu, bo jest dostępny dla prenumeratorów. I tak powstaje całe zło mniejszej komórki.
Żarcik..

Z Twojej strony również z tym, ze nic nie wybierałeś.. :)

Ja przynajmniej starałem się być obiektywnym, choć mniejszej komórki na pewno nie stosuje ze względu na warozę.

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 października 2016, 12:15 - czw 

Rejestracja: 22 lutego 2011, 01:19 - wt
Posty: 454
Lokalizacja: Podkarpackie / Okolice Jasła / Małopolskie i Lublin pasieka na Dachu KULu
Ule na jakich gospodaruję: Dadant 1/2
Hmmm... Ja jednak chce mieć jedną ramkę, o jednej szerokości, jednej wielkości komórek. Wprowadzając węższe boki de facto wprowadzam drugi typ ramek a przez lata robiłem wszystko by dojść do jednego rodzaju ula i jednej ramki. Ale miło, że ktoś to bada. Ja na razie widze, ze to nie jest takie kolorowe jak było w założeniach.
A może pszczola tak jak człowiek jest coraz większa. W Europie ludzie sa coraz wyżsi i trudno byłoby im żyć w małych domkach z Azji. Wiem, że dzisiaj pszczoly krzyżujemy między rasami ale razem z komórką trzeba zmniejszyć wszystkie pszczoly. A młoda matka jak leci na lot godowy i zapłodnią ją duże trutnie europejskie to czy cechę wielkości odziedziczą po matce czy po ojcach czy ???

Ale nikomu nie będę przeszkadzał ani krytykował bo zazwyczaj wielkie rzeczy rodzą się w bólach.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 października 2016, 12:57 - czw 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
U mnie w to dni mam 5.1 a w miodna 5.4 bo do miodna używał połówek i jak na razie wszystko ok henry

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 października 2016, 13:07 - czw 

Rejestracja: 25 grudnia 2013, 20:29 - śr
Posty: 2539
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: opole
Proponuję dyskusje przenieść do właściwego działu . Co prawda Polbart jest zwolennikiem małej komórki ale to tylko tyle .
Pozyskaną matkę od kolegi Polbarta nie udało mi się uchronić przed wymianą jaką dokonały moje pszczoły pomimo tego że otoczyłem ja wielką ochroną.
Kupiłem co prawda 1 szt unasiennioną ale juz nie bedę eksperymentował.
Pozdrawiam :pl:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 października 2016, 13:24 - czw 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
Od Leszka mam kilka matek miałem kilkanaście ale przez lata się wymienia ze względu na wiek odchowalem kilkanascie matek legionów i pomorskich jestem zadowolony oraz osoby które mają o domenie te matki henry

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 października 2016, 14:52 - czw 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
Warto eksperymentować z większą ilością matek niż jedna i to niezależnie od źródła jej zakupu . Nigdy nie ma tak ze jest efekt 100/100 , zawsze są jakieś niepowodzenia. Rozdaję matki po polbartowe na lewo i prawo sąsiadom i kolegom , wszyscy nadal mówią mi z daleka i głośno : dzień dobry i pytają czy aby nie mam dla nich jeszcze jakiej darowizny. Nie jest więc chyba źle . Korpusy gniazdowe mam na komórce 5,1 , ale nie mieszam nigdy z 5,4 bo wtedy matki preferują większą komórkę. Zostało mi parę kg słynnej węzy 4,95 , spróbuje na wiosnę wymienić nią kilka gniazd 5,1 , bo nie każda matka chciała w niej czerwić , nawet jak pszczoły prawidłowo odciągały, może też dlatego ,że była w gnieździe komórka 5.4.
Nie jest to więc takie jednoznaczne ,że pszczoły ( matki) czekają z utęsknieniem na "naturalną" komórkę bo bardzo lubią 5,4 . Taka moja prawda :mrgreen:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 października 2016, 15:05 - czw 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
manio, tez mam te weze 4,95 kupilem ja swiadomie ale uzylem ja tylko raz bez powodzenia wiec lezakuje i mam nadzieje ja użyc do elgonow ,a z matkami to tez masz racje ja jak kupuje to po kilka szt na raz z jednego zródła


henry

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 października 2016, 16:01 - czw 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
Żadna z matek Polbarta nie akceptowała u mnie 4,95. Kupiłem ją znając faktyczny wymiar. Nawet jeśli pszczoły odciągały to matka nie czerwiła. Wyjątkiem były moje lokalne pszczoły nieznanego rodu , którym było obojętne jaką węzę dostają ( nawet jeśłi była w gnieździe również 5,4 odciągały pomniejszoną i matka czerwiła. Ale nawet jak podałem taką zaczerwioną ramkę 4,95 do innej rodziny w środek gniazda to była omijana jak się czerw wygryzł . Nektar , pyłek bez problemu składały , ale czerwić nie chciały. Dlatego kupiłem 5,1 , a 4.95 odłożyłem na półkę. Wiosną spróbuję . Mam primorskie i elgony , nie mogę potwierdzić ,że lubią komórkę 4,95. Nic na siłę. W końcu to w moim przypadku tylko zabawa :mrgreen:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 października 2016, 17:26 - czw 
mam elgony i 5.1 ok nie ma problemu jednak te pszczoly sa wyranie mniejsze niz
np sklenar.


Na górę
  
 
Post: 27 października 2016, 18:26 - czw 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Wyciągnąłem z tej dyskusji ciekawy wniosek: Skoro matki omijają komórkę 4,9 , to dam do gniazda 5,3 a nawet 5,4 - lubię duże pszczoły . Do miodni natomiast wstawię komórkę najmniejszą 4,9 . Będę mógł wtedy swobodnie prowadzić gospodarkę bez kraty odgrodowej bez obawy , że matka w niej naczerwi :wink:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 października 2016, 18:36 - czw 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
i to jest jakiś pomysł :mrgreen: , ale jak mają parcie na czerwienie to zetną węzę i zbudują komórkę jaka im w danej chwili ( to przecież samice) pasuje : najchętniej trutową. Co i u mnie było widać, nawet na już odbudowanej pięknie 4.95 wycinały fragmenty i robiły na chłopaka zamiast zgodnie z moją sugestią czerwić na małe dziewczynki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 października 2016, 20:33 - czw 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
manio, u mnie to te 4,95 zle byly odbudowane i wygladały jak siedem nieszczesc wiec to moze wina materiału a nie pszczół?


henry

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 października 2016, 21:07 - czw 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
nie sądzę , jak pisałem moje dzikusy bez rodowodu odbudowywały węzę idealnie i matki czerwiły bez marudzenia jakby rozmiar komórki nie był dla nich istotny. Inne odbudowywały poprawnie , ale używały tych ramek do innych celów niż czerwienie, a jeszcze innej grupie nie pasowały całkiem , odbudowywały koślawo i to nie tylko jeśli chodzi o wielkość komórek , ale nawet nie trzymały płaszczyzny lub całkiem ścinały i budowały po swojemu, jak dziką zabudowę. Wyglądały jak kartoflisko od od razu je wyrzucałem do topiarki. Węza wyglądała przyzwoicie , tylko była bardzo krucha, ale to chyba wynik procesu produkcyjnego. Nie zapisałem, które jak budowały bo uznałem eksperyment jako nieudany. Wszystkie ramki trafiły do moich f-16 i straciłem na nimi kontrolę , choć znakowałem je pineskami.
Polbart pisał ,że jego pszczoły preferowały małą komórkę i zagospodarowywały nawet preferując nad 5,4. U mnie musiały być przymuszone brakiem wyboru innej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 250 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji