FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 kwietnia 2024, 10:16 - ndz

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 27 ] 
Autor Wiadomość
Post: 15 lipca 2009, 10:01 - śr 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4573
Lokalizacja: stare polichno
Minnesota Hygienic Italian Bees wyhodowane przez marle Spivak z Uniwersytetu Minnesota. Jest jednym z badaczy studiujących Chorobę Wymierających Kolonii która jest problemem od 15 lat. Badała roztocza Varroa, które w ciągu ostatnich 20 lat stały się głównym zagrożeniem dla pszczół dających miód. Spivak szukała sposobu na wyhodowanie odpornych pszczół. Pszczoły są uczone wykształcania „higienicznych” zachowań. Wyczuwają kiedy jaja są zarażone i usuwają je. Pozbywają się też wszystkich martwych pszczół. Takie zachowanie eliminuje zakażone potomstwo i inne problemy kolonii.
Propagatorem tej pszczoły jest Nasz Kol. Szczupak - za co mu serdecznie dziękuję.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 lipca 2009, 10:36 - śr 
paraglider pisze:
Propagatorem tej pszczoły jest Nasz Kol. Szczupak - za co mu serdecznie dziękuję.


Jeszcze jak się okaże że Obecna Minesota dorównuje w miodności Złotej Amerykańskiej a mam cichą taką nadzieję to będzie Rewelacyjna
Miałem Złotą lecz już nie była pomarańczowa bo pokoleniowo było to f ? ale miodu było zawsze dużo została zamieniona na Szczupakowe Minesoty na razie czerw ogarnia resztki ramek
W Pszczelarzu ktoś właśnie pisał o Włoszkach odpornych na Varooa i na inne choroby lecz my jesteśmy odporni na Włoszki i ich pokrewne Ale to tylko do czasu
to samo działo się z BF a tera prosze popatrzeć co ul to BF :mrgreen: a jakiś okres będzie co ul Minesota i Cordowana -- a o tej już jest dość sławnie na zachodniej stronie Europy
Myśle że Belgowie i Francuzi myślą realistycznie o poprawie pogłowia pszczół czego nie widać u naszych hodowców myślących przez kieszeń pszczelarza a to przykre


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 15 lipca 2009, 16:05 - śr 
Witam i ja się odezwę od bardzo długiego czasu nie udzielałem się na forum z bardzo wielu względów ale pozostawmy to bez komentarza :).Tak jak sympatyczny kolega szczupak tak i ja posiadam matki minesota z tym ze zauważyłem dość znaczne różnice miedzy jego matkami a moimi.Matki od szczupaka charakteryzują się tym ze są bardzo jasne piękny kolorek zainteresowanych oczywiście zapraszam do kolegi szczupaka po zamówienia :). Ja dostałem od niego trzy piękne dorodne matki z tym ze jedną pszczółki mi zadusiły druga po inseminacji dała dyla a trzecia pokryta włoskim trutniem pięknie czerwi , dziś przejrzałem ta rodzinę i już są komórki zakryte na pszczole czyli inseminacja się udała tak jak wcześniej napisałem POLECAM MATKI OD NASZEGO NOWEGO HODOWCY SZCZUPAKA.


Ja z kolej zamierzam jeszcze w tym roku założyć jedna partie matek minesota z tym ze będą one kryte tez złotym trutniem matki jak i pszczoły będą koloru pomarańczowego zainteresowanych zapraszam na moje gg ze względu na to ze chciałbym wiedzieć ilu będzie chętnych to tyle postaram się wyprodukować matek w tym dziale będę zamieszczał w miarę możliwości zdjęcia jak i opisy.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 15 lipca 2009, 17:20 - śr 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4573
Lokalizacja: stare polichno
Miły Pawle.
Cieszy nas,ze się wreszcie odezwałeś i to w temacie, który tak gorąco porusza prawie wszystkich "furomowiczów". Do tej pory nie miałem zielonego pojęcia, że też posiadasz minesoty , a przecież masz większe możliwości od Szczupaka, ponieważ posiadłeś sztukę inseminacji, co daje Ci nad nim pewną przewagę. Ale nie o konkurencji między Wami chciałem pisać, wprost przeciwnie. Pięknie by było gdyby Wasza współpraca i wspólna , bezinteresowna pasja doprowadziła do wypromowania pięknej minesotki wśród prawdziwej braci pszczelarskiej. Jesteś jeszcze bardzo młody i trudno Ci znosić często kąśliwe uwagi zwykłych zazdrośników. Jak sam piszesz" pozostawmy to bez komentarza",a ja dodam:"psy szczekają a karawana idzie dalej". To przed wami młodymi jest przyszłość pszczelarstwa. Swoim zapałem i uczciwością gwarantujecie jego prawidłowy rozwój. O swoich osiągnięciach pisz otwarcie, tu na forum - jesteśmy tym żywo zainteresowani.
Pozdrawia - Janusz.
_______________________
Ps.Może z czasem zainteresujesz Szczupaczka sztuczną inseminacją - było by Was już dwóch "minesotkiewiczów", a gdzie jest dwóch tam znajdzie się i trzeci.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 lipca 2009, 18:11 - śr 
Janusz spoko oczywiście ja jestem w kontakcie ze szczupakiem :) bardzo przyjemny pszczelarz będziemy razem współpracować i chętnie mu pomogę o ile będzie chciał inseminować .Tylko pytanie jest jedno czy to mu się będzie opłacało ja po dwóch latach odkąd zakupiłem aparat muszę stwierdzić że ta inwestycja się nie zwraca dobrze ze jestem hobbysta wiec nie płacze :) ogólnie jak sam wiesz sam sprzęt jest wyjątkowo drogi jak na jego wielkość do tego mikroskop wiec już koszty są dość duże.Zaproponowałem mu współprace jeżeli będzie coś chciał zainseminowac to po prostu wyśle mi materiał i będzie miał wszystko zrobione.


Ale teraz z innej beczki miałem tego nie pisać ale napisze otóż NIE JESTEM ZADOWOLONY Z MATEK OD PANA HODOWCY PRENZYNY (o ile dobrze napisałem jego nazwisko).Opisze co jest dostałem od niego matki ale są to matki wątłej jakości (być możne trafiłem na partie o gorszej jakość ) nie wiem albo źle unasiennione albo jest inna przyczyna podejrzewam uszkodzenie stópek .Po prostu w ulach pszczoły już się wymieniły jednak sukcesywnie zakładają mateczniki cichej wymiany.Na szczęście jedna matka zaczerwiła mi pięknie ramkę trutową wiec sytuacja jest opanowana ale jak na takiego wielkiego hodowce i to za takie pieniądze które zapłaciłem za matki to nie jestem zadowolony z jego usług.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 15 lipca 2009, 20:24 - śr 
A jak tam z miodnością i łagodnością u Minesot
Ja dowiem się dopiero za rok na mniszku ale Paweł i Szczzupak mają matki od 17 czy jakoś tak maja i to unasiennione więc powinni już coś wiedzieć w tym temacie dla porównania podam że robiłem odkłady 17 -20 maj ok 23-25 poddawałem matki Agi 3 i na dzień dzisiejszy obsiadają 10 gniazdo i dwie pół nadstawki z czego pierwsza pół nadstawka jest prawie pełna lipowego miodu
owszem odkłady były robione z 5 ramek Czerwiu krytego
pszczółki są już po wymianie czyli same Agi latają


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 15 lipca 2009, 21:15 - śr 
Bogdan z miodnością tak naprawdę to tez ci powiem za rok ale puki co to w gnieździe ładnie prezentuje się poszyty miodzik :) ten sezon nie można uznać za wzór często padało i było zimno jednak mimo to wcześnie podrywają się do pracy i późno kończą.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 16 lipca 2009, 11:02 - czw 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4573
Lokalizacja: stare polichno
Pawle.
Zdaję sobie z tego sprawę , że taka inwestycja drogo kosztuje i dla hobbysty jest nieopłacalna , ale tylko dotąd dopóki się nie wypromujesz. Cokolwiek byś nie powiedział to musisz zawsze pamiętać : "tylko reklama jest dżwignią handlu" i nie trzeba się tego wstydzić , ani mieć sprzecznych obiekcji. Zaproponuj tu na forum swoje możliwości, a zobaczysz jak szybko zostaniesz zawalony pracą po same uszy.
Czy warto? Tak, warto nie tylko po to by zwróciły się poniesione koszty, ale przede wszystkim dla samej satysfakcji zamiany swego hobby w pasję swojego życia, która prędzej , czy póżniej musi przynieść wymiar materialny.
Życzę owocnej współpracy ze Szczupakiem i wszystkimi którzy są Ci przychylni.

______________________
Pozdrawiam - Janusz.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 grudnia 2009, 20:04 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2008, 18:48 - czw
Posty: 926
Lokalizacja: Kraków/Łękawica
Jeszcze Taki link znalazlem


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 grudnia 2009, 17:53 - śr 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Danielku a mółbys ten link przetłumaczyc na Polski albo podac ten linkz tłumaczeniem.Pozdrawiam miły_marjan


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 grudnia 2009, 19:58 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2008, 18:48 - czw
Posty: 926
Lokalizacja: Kraków/Łękawica
Próbowałem to tłumaczyć przez google ale nic z tego nie wychodzi. A na tej stronie po klilknięciu na zakładkę z innymi matkami nic nie wyskakuje. To są chyba hodowcy matek a Argentyny.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 grudnia 2009, 21:01 - śr 
Matki włoszki/skrót tłumaczenia/
Przed 1990r prowadzono badania na matkach czystej rasy z Włoch .Po 1992r dołączono matki włoszki sprowadzone z USA.W ten sposób uzyskano linię zwaną wlosko-amerykańską,która jest kombinacją matek o najlepszych cechach matek z Europy i Północnej Ameryki/bardzo płodne ,szybki rozwój wczesną wiosną,łagodne,dobrze zimujące.....'/


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 31 grudnia 2009, 10:49 - czw 
cd tłumaczenia-Matki Buckfast;Są to wielorasowe pszczoły,będące rezultatem pionierskich prac hodowlanych benedyktyńskiego zakonnika Brata Adama Kehrle/1898-1996/.Podróżował on po krajach śródziemnomorskich,gromadząc materiał pszczeli z Francji,Grecji,Włoch,Turcji, i Półn.Afryki.Jego zadaniem było stworzenie"perfekcyjnej pszczoły",która dobrze adaptowałaby się do niskich temperatur w Połud.Anglii.Odmiany
pośród tej krzyżówki różnią się ubarwieniem;matki mogą być jasne ,w paski,ciemne.Niejednolitość koloru to jedna sprawa a walory to druga/zimowla,wiosenny rozwój/.Pszczelarze zainteresowani w temacie powinni sięgnąć po książki Brata Adama:
"Hodowla pszczoły miodnej","W poszukiwaniu najlepszej lini/rasy/pszczół ",Pszczelarstwo w Opactwie Buckfasta"

Nie wiem czy te pozycje są w języku polskim?Może ktoś odpowie na to pytanie.Sądzę,że wartałoby poczytać.Ja do tej pory nie byłam zainteresowana tą pszczołą i nie śledziłam tego tematu w literaturze.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 31 grudnia 2009, 17:52 - czw 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4573
Lokalizacja: stare polichno
Na temat pracy hodowlanej Brata Adama nad pszczołą Buckfast zostało już napisane wszystko - również na naszym forum. Warto zainteresować się tą syntetyczną rasą i wyprowadzić z błędu wielu pszczelarzy szargających dobre imię tej pszczoły spowodowane nieznajomością rzeczy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 31 grudnia 2009, 23:00 - czw 

Rejestracja: 30 listopada 2007, 19:28 - pt
Posty: 85
Ule na jakich gospodaruję: .
Lucy pisze:
Pszczelarze zainteresowani w temacie powinni sięgnąć po książki Brata Adama:
"Hodowla pszczoły miodnej","W poszukiwaniu najlepszej lini/rasy/pszczół ",Pszczelarstwo w Opactwie Buckfasta"

Nie wiem czy te pozycje są w języku polskim?Może ktoś odpowie na to pytanie.Sądzę,że wartałoby poczytać.Ja do tej pory nie byłam zainteresowana tą pszczołą i nie śledziłam tego tematu w literaturze.

W Polsce wydano jedynie"Beekeeping at Buckfast Abbey" w tłumaczeniu p.Edyty Tanski.Pozostałe dwie pozycje dostępne są w językach :niemieckim,angielskim,francuskim,niderlandzkim i szwedzkim.
Uprzejmie pozdrawiam
Sławek Lewkowicz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 31 grudnia 2009, 23:27 - czw 

Rejestracja: 19 września 2008, 20:44 - pt
Posty: 97
Lokalizacja: Tomaszow Maz.
Ule na jakich gospodaruję: w zwykle
Witam . Ksiązka Brata Adama " Moja gospodarka pasieczna " jest aktualnie dostępna u Są deckiego Bartnika.Pozdrawiam . Lila

_________________
LWB


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 stycznia 2010, 19:32 - pt 
Trzecia część linku-Tradycyjne książki pszczelarskie błędnie klasyfikują pszczoły kaukaskie jako rasę dobrze przystosowującą się do niskich temperatur i dużych zmian klimatycznych.Kaukaz to rejon subtropikalnego środowiska z rolnictwem ukierunkowanym na cytrusy,tytoń,trzcinę cukrową......W takich warunkach ta pszczoła ewoluowała.Pierwsze eksperymentowano z" czystymi kaukazami"a póżniej tworzono krzyżówkę ;Matka kaukaska+Truteń włoch.Stąd nazwa Caucas IT/Italy/Dalej jest ocena potomstwa F1,F2,F3 matek czystej rasy i krzyżówek pod względem zachowania,miejsca gromadzenia miodu w ulu,wielkości zbiorów w zależności od temperatur..itp.

Trzy pierwsze części linku to reklama stacji hodowlanej w Argentynie,połączona z krótkim opisem proponowanych matek.

Czwarta część linku opisuje przygotowanie matek do transportu,typ klateczki/patrz zdjęcie/i sposób opisu klateczek.Klatka podzielona dla 8 matek.,na niej jest data klateczkowania oraz symbol osoby wykonującej to zadanie.Umożliwia to kontrolę.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 01 stycznia 2010, 19:52 - pt 
Piąta część linku to omówienie jak realizują Certyfikat Zdrowotności Zwierząt-pszczół.
Rodziny wychowujące matki są trzy razy w roku/wiosna lato,jesień/ kontrolowane przez Inspektora Rejestru Pszczół.W sezonie raz w miesiącu są pobierane próbki do badań laboratoryjnych',określających zdrowotność rodzin wychowujących.

A my gdzie jesteśmy?

Ostatni szósta część linku omawia transport matek.Oferują się dostarczyć matki na cały świat transportem powietrznym do 24 godzin.Sprzedaż matek ;styczeń- kwiecień/to przecież Argentyna/.

Tak ma się link w wielkim skrócie.Pozdrawiam serdecznie wszystkich zainteresowanch argentyńską pszczołą .Dziękuję p. Lili i p.Sławkowi za informację.Wszystkiego dobrego w 2010 r.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 02 lipca 2010, 12:21 - pt 

Rejestracja: 15 kwietnia 2009, 12:59 - śr
Posty: 101
Lokalizacja: Pszczyna
Panowie i jak z miodnością minesot w porównaniu do krainek i bckf :mrgreen:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 lipca 2010, 12:29 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
A jak w tym roku tę miodność sprawdzić ? Jak to taki dziwny rok.

_________________
Obrazek Staram się pisać poprawnie po polsku


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 lipca 2010, 22:42 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
Ja moge coś powiedzieć - bo rok w pasiece mam znakomity :jupi:
oprucz rzepaku bo faktycznie wówczs lało :do bani: zebrałem wszystko co było w kwiatach
deszcz tylko zwiekszał wydajność kwitnacym roslinom - takiei małe EL - Dorado :uśmiech:
Więc minesota w porównaniu ze sklenarem i primą była bezkonkurencyjna
nanosiła o połowe wiecej miodu i pewnie dlatego był dłuzej nie posklepiony jak u krainek, ale w czasie miodobrania odbierałem miodek tylko sklepiony a niesklepiony pozostawał im jeszcze w dwóch półnadstawkach - u krainek zostawał tylko korpus gniazdowy

Poddawałem wówczas po półnadstawce jednym i drugim po zalaniu pół korpusów nakropem dostawały po następnym i znów odbierałem minesotom dwa półkorpósy - krainkom jeden i tak do tej pory, sytuacja ta sama tyko że u minesot szyja jeszcze akację i do nowych nadstawek noszą lipe a u krainek juz tylko lipa i to o połowe mniej :uśmiech: :uśmiech:
Teraz sytuacja w pasiece jest taka - minesopty maja w gnieździe czerw zasklepiony na 6 ramkach i po cztery półnadstawki miodku sklepionego i nie , a krainki zalały gniazda nakropen i poszyły gniazdo prawie do poowy i czerwiu jest na dwóch ramkach, natomiast miodnia to od jednej do dwóch nadstawek
Więc jeszcze po lipie gryka i krainki chyba nie beda miały czym tego zbierac i miodek pójdzie na rozwój ( troche mojej winy bo nieprzejrzałem wczesniej gniazd :załamka:)
a minesoty jak najbardziej będa nosić - jak bedzie co ???
i na gryce a raczej pod koniec juz w karzdej rodzine dam po 10 ramek do dyspozycji matce , ciekawi mnie jeszcze nawłaoć której w zeszłym roku niemiałem bo było bardzo sucho, które i ile przyniosa ???.
Miały być pieknae i są
niebardzo liczyłem na takie zbiory lecz jestem mile zaskoczony
najlepszy wigor do roboty miały jednak mieszańce minesoty z czym kolwiek ( właoszka , kundle ) oryginał minesoty troszke był słabszy i minesota unasieniona minesota tez słabsza( nie pod wzgledem siły lecz miodności )- moze było to spowodowaneie odbieraniem znacznej ilosci czerwiu do licznychn seri i doświadczeń - czyli mieszania w ulu ale i tak jestem mile zaskoczony :jupi: :jupi: :jupi: :jupi: :jupi:

Ale żeby nie było że to najlepsza pszczółka - bo ja je mam to :foch:
powiem że wiem z osobistych rozmów z kolegami ,
że u nich ta pszczłka nie wypadła tak rewelacyjnie :bosie:
jak umnie więc wnioskuje ze u jednych sie sparwdzi u drugich nie - umnie na bardzo ciepłym zachodzie polski dają radę :brawo: :brawo: :brawo:

Pozdrawiam Szczupak :zeby: (zielony nie w jednym temacie)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 lipca 2010, 22:46 - pt 
Czy w Polsce sa już hodowcy , którzy mają solidny materiał Minesoty i buckfasta?
Czy można w Polsce zakupić dobrej jakosci matki reprodukcyjne Minesoty oraz Buckfast?


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 02 lipca 2010, 22:54 - pt 

Rejestracja: 30 września 2008, 22:19 - wt
Posty: 199
Lokalizacja: Lubień-Małopolska
Tytanos pisze:
Czy w Polsce sa już hodowcy , którzy mają solidny materiał Minesoty i buckfasta?
Czy można w Polsce zakupić dobrej jakosci matki reprodukcyjne Minesoty oraz Buckfast?

Ja Ci powiem za rok , dzisiaj przyszła mi mateczka reprodukcyjna bf, od tego hodowcy mam z tamtego roku matki użytkowe i się spisują b.dobrze i to nie jest tylko moje zdanie bo też ściągnąłem dla kolegi te mateczki i je chwali i chce więcej.pozdr.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 lipca 2010, 23:03 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
Tytanos,
Buckfast jest - powertuj na forum - minesoty nie ma :smutny:

Pozdrawiam Szczupak
:zeby:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 września 2010, 11:10 - śr 
hey koledzy - karty na stół.
Czytam ten wątek o Minnesocie i dalej nie wiem. w 2009 wszyscy pisali ze dopiero muszą sprawdzić jak ona lata, ale dziś już możecie podzielić się większa ocena. Jedynie kolega szczupak opisał ta pszczółkę w samych superlatywach - tylko dla mnie to za mało, bo szczupak sprzedaje Minnesoty - czy jest ktoś na tym forum co ma ta pszczole i może podzielić się doświadczeniem.
W kwietniu 2011 będę o u samego źródła tej pszczółki, i będę miał możliwość przywiezienia reprodukcyjnej.
Tak naprawdę to myślałem o Minnesotach w sensie "rodzin ojcowskich" dla moich BF, jak myślicie czy ma to jakiś sens?
Pozdrawiam


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 08 września 2010, 21:09 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
Tomekmiodek,
Zaciekawiłeś mnie tym swoim stwieredzeniem
Tomekmiodek pisze:
W kwietniu 2011 będę o u samego źródła tej pszczółki, i będę miał możliwość przywiezienia reprodukcyjnej.

Więc czyżbyś do Nowej Zelandi sie wybierał :szok: ??? Czy do pana Prenzyny :chytry: ???
Bo w zwiazku z tym mam ogromną prośbę - czy bys nie kupił i dla mnie matki reprodukcyjnej ??? choc jednej .
Pszczoła jak pszczoła (bo piszesz że ja zachwalam bo ja mam ) ale umnie sie pieknie sprawdziła i jest ładna - może niema to znaczenia dla pasiek dużych ale w mojej 20 pniowej cieszy oko pszczóka inna jak wszystkie w okolicy.
Zostawiła daleko w tyle krainki pod karzdym wzgledem więc co mam napisać że jest bee?? :do bani:
Pewnie nie dlatego masz BF-y że są słabsze od krainek poprostu sprawdzaja się u ciebie :D i tyle

_________________
Pozdrawiam Szczupak


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 września 2010, 17:00 - czw 
Byłaby ze Stanów produkt od University of Minnesota i Dr. Marla Spivak. $150. Jeśli chodzi o reprodukcyjna to nie mogę nic obiecać, jak się zdecyduje na ta pszczole to przywózka będzie obarczona lekkim ryzykiem i miejsce bede mial tylko dla 1 (na sobie), mozna zawsze wyslac kurierem, ale to ryzyko.


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 27 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji