FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 09:42 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 71 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
Post: 21 sierpnia 2018, 11:42 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 listopada 2013, 21:57 - czw
Posty: 2450
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 12 ramkowy 5x1/2
Miejscowość z jakiej piszesz: lubelskie
Pewnie tak jest jak piszesz,na drugi rok jak wszystko będzie dobrze będę chciał wymienić matki na silniej czerwiące ,ale wraz bedę trzymał na jednym korpusie.

_________________
Dzisiaj spojrzałem na swój nick ,potem na awatar.To nie jest tak jak myślisz się uśmiałem,ale i tak jestem za legalizacją.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 sierpnia 2018, 11:46 - wt 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5353
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
Dobra, temat poszedł w inna stronę. Miało być o polecanych hodowcach(nawet tzw. "powielaczach") matek pszczelich, a tych jakoś mało w tym temacie. Jak nikogo nie polecacie to w takim razie inaczej zapytam:
Gdzie kupujecie reprodukcyjne i użytkowe? :mrgreen:
Można linie dopisać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 sierpnia 2018, 12:56 - wt 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3954
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
BARciak pisze:
Gdzie kupujecie reprodukcyjne i użytkowe? :mrgreen:
Można linie dopisać.

"Prima " p. Gębala
"Kortówka" p. Wilde
"Cp" Maciejów
"Wanda"p. Naruszewicz
"Sklenar"i" Willy" z Niemiec
"Alsin""CNT" Czermin
W tym roku kupiłem z ciekawości jednodniówki od p. Flis , pszczoła nazywa się Brnianka , to taki ponoć mix krainek.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 lutego 2019, 21:36 - pn 

Rejestracja: 23 marca 2017, 23:44 - czw
Posty: 195
Ule na jakich gospodaruję: stojaki wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Gronowo Elbląskie
Czy ktoś kupował matki od panstwa Babickich z pasieki Pszczeli Gaj.Prosiłbym o opinie


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 lutego 2019, 10:48 - pt 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 23 kwietnia 2017, 12:54 - ndz
Posty: 27
Ule na jakich gospodaruję: Warszawski zwykły
Miejscowość z jakiej piszesz: Nisko
Hieronim pisze:
BARciak pisze:
Gdzie kupujecie reprodukcyjne i użytkowe? :mrgreen:
Można linie dopisać.

"Prima " p. Gębala
"Kortówka" p. Wilde
"Cp" Maciejów
"Wanda"p. Naruszewicz
"Sklenar"i" Willy" z Niemiec
"Alsin""CNT" Czermin
W tym roku kupiłem z ciekawości jednodniówki od p. Flis , pszczoła nazywa się Brnianka , to taki ponoć mix krainek.

Ja rowniez w zeszlym roku kupilem kilka sztuk Brnianki i pierwsza, ktora unasienila sie u mnie na pasiece wyszla genialna. Czysto w ulu, duzo czerwiu, a po zimie teraz 2 korpusy 18tki wielkooolskiej obsiada po 7 ramek na kazdy korpus. Miala tez malo osypu. W tym roku planuje zaczac robic matki dla siebie i napewno z niej zrobie duza ilosc. Pozostale kupione Brnianki wyszly takie sobie, mniej czerwiu i takie troche bardziej niespokojne :p


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 lutego 2019, 11:06 - pt 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5353
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
majtek pisze:
a po zimie teraz 2 korpusy 18tki wielkooolskiej

Poczekaj do wiosny i oblotu z ta oceną bo jeszcze miesiąc zimy został. U mnie jeszcze nie było pogody na oblot, a teraz znów się ochłodziło i pada śnieg. Jeszcze jest czas. Teraz decydujący miesiąc.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 lutego 2019, 14:24 - pt 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 23 kwietnia 2017, 12:54 - ndz
Posty: 27
Ule na jakich gospodaruję: Warszawski zwykły
Miejscowość z jakiej piszesz: Nisko
BARciak pisze:
majtek pisze:
a po zimie teraz 2 korpusy 18tki wielkooolskiej

Poczekaj do wiosny i oblotu z ta oceną bo jeszcze miesiąc zimy został. U mnie jeszcze nie było pogody na oblot, a teraz znów się ochłodziło i pada śnieg. Jeszcze jest czas. Teraz decydujący miesiąc.

Wiadomo, ze teraz najtrudniejszy miesiac przed nimi jednak to porownanie jest na tle innych rodzin z tej samej pasieki. Za 10 dni bedzie juz cieplej, moze pierwszy krotki przeglad sie wykona, ehh byle do wiosny ;-)
A co do tej jednej rodziny to byla zrobiona z zsypanca na samej wezie i matke dolozylem unasieniona (poczatek lipca). To chyba najlepsza metoda na zdrowe pszczoly jednak wymaga wiekszej ilosci pszczol niz odklad 2 ramkowy w maju.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 lutego 2019, 15:58 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2286
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
majtek pisze:

A co do tej jednej rodziny to byla zrobiona z zsypanca na samej wezie i matke dolozylem unasieniona (poczatek lipca). To chyba najlepsza metoda na zdrowe pszczoly jednak wymaga wiekszej ilosci pszczol niz odklad 2 ramkowy w maju.


czyli możliwe że, ta matka jest taka samo przeciętna jak pozostałe - chyba że inne rodziny z tą linią też tak były zrobione...

choć szczerze przyznam, że mam porównanie - i u mnie z reguły lepiej wypadają w rozwoju zsypańce lipcowe które dostały ciemniejsze ramki niż węze do odbudowy + jasną nigdy nie czerwioną jeszcze woszczynę...

poza tym ul 18-tka w porównaniu do tradycyjnego wlkp też trochę inaczej wygląda... moim zdaniem pszczoły w 18-tce dużo lepiej startują na wiosnę a i kłęby są fajnie uwiązane a i o pokarm też trzeba się mniej martwić...

1 korpus 18-tka wlkp jest z tego co pamiętam pojemnościowo trochę większy o 1 ramkę 1/2D od korpusu Dadanta 1/2 - więc można powiedzieć że to prawie to samo aczkolwiek 2 korpusy 18-tki tworzą idealny kwadrat...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 lutego 2019, 17:12 - pt 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 23 kwietnia 2017, 12:54 - ndz
Posty: 27
Ule na jakich gospodaruję: Warszawski zwykły
Miejscowość z jakiej piszesz: Nisko
tomi007 pisze:
majtek pisze:

A co do tej jednej rodziny to byla zrobiona z zsypanca na samej wezie i matke dolozylem unasieniona (poczatek lipca). To chyba najlepsza metoda na zdrowe pszczoly jednak wymaga wiekszej ilosci pszczol niz odklad 2 ramkowy w maju.


czyli możliwe że, ta matka jest taka samo przeciętna jak pozostałe - chyba że inne rodziny z tą linią też tak były zrobione...

choć szczerze przyznam, że mam porównanie - i u mnie z reguły lepiej wypadają w rozwoju zsypańce lipcowe które dostały ciemniejsze ramki niż węze do odbudowy + jasną nigdy nie czerwioną jeszcze woszczynę...

poza tym ul 18-tka w porównaniu do tradycyjnego wlkp też trochę inaczej wygląda... moim zdaniem pszczoły w 18-tce dużo lepiej startują na wiosnę a i kłęby są fajnie uwiązane a i o pokarm też trzeba się mniej martwić...

1 korpus 18-tka wlkp jest z tego co pamiętam pojemnościowo trochę większy o 1 ramkę 1/2D od korpusu Dadanta 1/2 - więc można powiedzieć że to prawie to samo aczkolwiek 2 korpusy 18-tki tworzą idealny kwadrat...

Matka jak sie unasienila i pracowala w czerwcu na warszawskiej zwyklej to sie juz wyrozniala takze moze bedzie dobra. Prawda jest taka, ze to co dla mnie wydaje sie fajne i dobre u kogos w pasiece moze byc srednio przecietne i slabe ;-) zeby cos porownac trzeba miec pkt odniesienia, a moj moze byc znacznie zanizony ;-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 lutego 2019, 22:27 - pt 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3954
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
tomi007 pisze:
czyli możliwe że, ta matka jest taka samo przeciętna jak pozostałe - chyba że inne rodziny z tą linią też tak były zrobione...

Z moich skromnych doświadczeń wynika , że przy dobrych reproduktorkach , powtarzalność pozytywnych cech dochodzi do 90% , problemem jest wykorzystywanie takich matek. Nawet najlepsza matka nie jest w stanie wyprowadzić słabej , chorej rodziny . :mrgreen:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 lutego 2019, 10:10 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2018, 09:33 - pt
Posty: 360
Lokalizacja: Północne Lubuskie
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: SŁUBICE
Hieronim pisze:
Nawet najlepsza matka nie jest w stanie wyprowadzić słabej , chorej rodziny .


Ja spotkałem się toria że dobre matki powinny tworzyć rodziny od podstaw aby dobrze ją móc ocenić dlatego powinny być dawane do pakietów/ odkładów a nie rodzin produkcyjnych


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 lutego 2019, 11:58 - sob 

Rejestracja: 23 marca 2017, 23:44 - czw
Posty: 195
Ule na jakich gospodaruję: stojaki wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Gronowo Elbląskie
Celowo mnie ignorujecie ? Czy nikt nie słyszał o Pszczelim Gaju.?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 lutego 2019, 12:28 - sob 

Rejestracja: 20 sierpnia 2017, 17:40 - ndz
Posty: 774
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Łódzki-wschodni
Portos, jak w ubiegłym roku wiosna wysłałem maila z pytaniami, do dziś czekam na odpowiedź.

_________________
Pozdrawiam
Marek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 lutego 2019, 12:36 - sob 

Rejestracja: 23 marca 2017, 23:44 - czw
Posty: 195
Ule na jakich gospodaruję: stojaki wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Gronowo Elbląskie
Dziękuję za odpowiedz jóż mam jakiś obraz bo myślałem że tylko odemnie nie obierają.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 lutego 2019, 09:33 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 października 2011, 08:27 - czw
Posty: 1457
Lokalizacja: Cała Polska
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp korp + WZ korpusowy
ivi584 pisze:
a spotkałem się toria że dobre matki powinny tworzyć rodziny od podstaw aby dobrze ją móc ocenić dlatego powinny być dawane do pakietów/ odkładów a nie rodzin produkcyjnych

Ja robię sobie taką prywatną ocenę zawsze 1-2 matki danej lini z partii która do mnie przychodzi wrzucam do ulika weselnego ze szklanką pszczół i kawałkiem ciasta, trwa obserwacja czy matka się unasienni, czy prawidlowo czerwi i czy uda się doprowadzić ulik weselny do tego by możliwe było jego zazimowanie i spokojne przezimowanie. Do zimy są składane na 2x6 1/2 wielkopolska. pozdrawiam.

_________________
"Szaleństwem jest robić cały czas to samo i oczekiwać innych rezultatów"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 lutego 2019, 09:51 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 grudnia 2007, 10:08 - ndz
Posty: 810
Lokalizacja: Krosno
Ule na jakich gospodaruję: Wkp, LN.
Miejscowość z jakiej piszesz: Krosno
Z pewnością jest to jakiś sposób na uproszczoną ocenę.Jeżeli by powiększyć tę ilość ocenianych matek do 5-8.Do tego Dodać taką samą liczebnie grupę kontrolną,to byłby całkiem przyzwoity sprawdzian jak na warunki pszczelarza.

_________________
Nawet najgłupsza pasja jest lepsza, niż tracenie energii na interesowanie się cudzymi sprawami.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 lutego 2019, 10:17 - ndz 

Rejestracja: 15 września 2009, 11:54 - wt
Posty: 1305
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp i Dadant
Chyba też zacznę tak robić bo póki co to kupuje matki skądkolwiek (często na allegro) i nawet nie wiem w jakim ulu potem są. Od ubiegłego roku zacząłem zapisywać ;)

_________________
Pozdrowienia z Warmii


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 lutego 2019, 10:43 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 października 2011, 08:27 - czw
Posty: 1457
Lokalizacja: Cała Polska
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp korp + WZ korpusowy
wojciech_p pisze:
Z pewnością jest to jakiś sposób na uproszczoną ocenę.Jeżeli by powiększyć tę ilość ocenianych matek do 5-8.Do tego Dodać taką samą liczebnie grupę kontrolną,to byłby całkiem przyzwoity sprawdzian jak na warunki pszczelarza.

Wszystko się rozwija w miarę możliwości ale tych czasowych... w lipcu szklanka pszczół 250ml, matka nie unasienniona i podkarmianie i do zimy powinna iść fajna rodzinka gwarantująca przezimowanie a jak nie to matka nie nic warta dla mnie i dana linia jest odrzucana jako nieużyteczna w moim terenie. W innym może być super.

_________________
"Szaleństwem jest robić cały czas to samo i oczekiwać innych rezultatów"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 lutego 2019, 08:34 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2286
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Ale chyba nie mowa o zimowaniu w ten sposób zsypanca mającego stanowić rodzinę produkcyjną... Jedna młoda pszczoła jest w stanie wykarmic 3 a w zasypancu wiek pszczół jest różny - są też stare którym zostało kilka dni życia.... Robiąc takiego zasypanca na początku lipca mamy max 3 pokolenia do wychowania do 10 września...

Aby zimowli zsypancow miała sens muszą być silne co znaczy że muszą dostać sporo pszczoły liczone na min 1.5 a najlepiej 2 kg... Wg mnie w lipcu taki zsypaniec powinien na starcie obsiadac min 6-7 ramek wlkp... Przy czym będzie moment że zsypaniec osłabienie po 2-3 tyg zanim wygryzie się pierwsza młoda pszczoła po nowej matce... Na początku sierpnia powinno być w nim 5-6 ramek czerwiu gdyż to będzie pszczoła zimowa...

Szklanka pszczół na początku maja ma szansę stać się rodziną do zimowli ale trzeba jej pomóc - non stop podkarmiac...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 lutego 2019, 09:44 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 grudnia 2007, 10:08 - ndz
Posty: 810
Lokalizacja: Krosno
Ule na jakich gospodaruję: Wkp, LN.
Miejscowość z jakiej piszesz: Krosno
To bardziej temat na gospodarkę pasieczną.Koniec lipca i początek sierpnia, robię zsypańce obsiadające 5-6 ramek + matka inseminowana czerwiąca(reprodukcyjna).zsypańce są nasiedlane na węzę i karmione codziennie przez 5 dni po 1 l syropu.Po odbudowaniu węzy i podjęciu czerwienia przez matki, podkarmiamy codziennie po 0,5l do końca sierpnia.
Od 1 września rusza karmienie na zimę.
Okres bez czerwiowy jest wykorzystany do kontroli warrozy.
Tą metodą tworzymy dość dużą liczbę pakietów.Jak do tej pory strat nie było.

_________________
Nawet najgłupsza pasja jest lepsza, niż tracenie energii na interesowanie się cudzymi sprawami.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 lutego 2019, 19:39 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 października 2011, 08:27 - czw
Posty: 1457
Lokalizacja: Cała Polska
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp korp + WZ korpusowy
tomi007 pisze:
Ale chyba nie mowa o zimowaniu w ten sposób zsypanca mającego stanowić rodzinę produkcyjną... Jedna młoda pszczoła jest w stanie wykarmic 3 a w zasypancu wiek pszczół jest różny - są też stare którym zostało kilka dni życia.... Robiąc takiego zasypanca na początku lipca mamy max 3 pokolenia do wychowania do 10 września...

Aby zimowli zsypancow miała sens muszą być silne co znaczy że muszą dostać sporo pszczoły liczone na min 1.5 a najlepiej 2 kg... Wg mnie w lipcu taki zsypaniec powinien na starcie obsiadac min 6-7 ramek wlkp... Przy czym będzie moment że zsypaniec osłabienie po 2-3 tyg zanim wygryzie się pierwsza młoda pszczoła po nowej matce... Na początku sierpnia powinno być w nim 5-6 ramek czerwiu gdyż to będzie pszczoła zimowa...

Szklanka pszczół na początku maja ma szansę stać się rodziną do zimowli ale trzeba jej pomóc - non stop podkarmiac...

Nie. mowa o zazimowaniu matki zapasowej na ramce 1/2 wlkp w układzie 2x6 a przy okazji jest to okazja do wykonania oceny danej lini na pasiecę. poślę ci później na priv zdjęcia jak się wyrobiła ta pszczoła do zimy ze szklanki pszczół... No chyba że masz Fb to ci pokażę.

_________________
"Szaleństwem jest robić cały czas to samo i oczekiwać innych rezultatów"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 71 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji