FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 20:23 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 2736 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 50, 51, 52, 53, 54, 55  Następna
Autor Wiadomość
Post: 24 listopada 2015, 13:37 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 marca 2011, 11:40 - czw
Posty: 76
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 360x300
komeg pisze:
pozdrawiam obu Panów, których miałem przyjemność poznać osbiście w Bałtowie.

Dziękuję za pozdrowienia i pozdrawiam. Ocieplenie początkiem lub w połowie grudnia załagodzi sytuacje, tylko czy będzie na tyle ciepło, aby pszczoły się obleciały.
Proszę o informacje o szkoleniu lub innym spotkaniu w Busku - będzie okazja do spotkania. Uczestniczyłem w szkoleniu "Wychów matek pszczelich i tworzenie odkładów" - bardzo dobrze wspominam uczestników i prowadzących.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 listopada 2015, 14:13 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 marca 2011, 11:40 - czw
Posty: 76
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 360x300
polbart pisze:
Kto nie zapewnił rodzinom produkcyjnym, dostatecznej ilości pokarmu na zimę i jeszcze nie daj Boże ścieśnił i ocieplił pszczoły, musi przede wszystkim usunąć od ręki jakiekolwiek ocieplenie. Należy koniecznie trzymać rękę na pulsie. Ponownie należy ocieplić pod koniec lutego.

Leszku pełna zgodność w tym co napisałeś.
Mam pytanie uzupełniające:
Wpływ długości dnia na czerwienie?
Wg informacji niektórych hodowców np. P. Krzysztofa Loca matki pszczele, a zarazem pszczoły silę czerwienia dostosowują do intensywności pożytku ale również do długości dnia. Zapewne tak jest w przypadku krainek lub innych z naszej strefy klimatycznej. Matki od Ciebie, a więc o innym genotypie być może nie posiadają takich umiejętności stąd czerwią niezależnie od pory roku.
Ja u siebie zauważam intensywny wzrost czerwienia, a zarazem duże zapotrzebowanie na pokarm (można dokarmić, lepiej dodać zapasowe ramki z pokarmem) dopiero z przypływem świeżego pyłku na wiosnę, a nie długości dnia. Krainki mają wolniejszy rozruch, podobnie kończą czerwienie w końcu sierpnia, wrzesień.
W rodzinach z matkami od Ciebie bywa różnie, matki w drugim roku nie stanowią problemu, matki młode zachowują się różnie zależnie od linii. Matki podane jesienią bazują na pszczole ulowej i to być może decyduje o długości czerwienia jesiennego, szczególnie trudne do zapanowania linie tworzące duże rodziny jak B319, P56, AS30, B102, B38 i linie nowe tegoroczne.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 listopada 2015, 02:02 - pn 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Marianie,

Temat dość obszerny.
W skrócie i praktycznie to wygląda tak.
Przy obecnych ciepłych zimach, mając pszczoły mieszańce, których matki pszczele czerwia o miesiąc dłużej od Krainek należy szczczególnie, zresztą jak i ponad sto lat temu, zadbać o jak najzimniejszą zimowlę.
Dlatego pszczoły u mnie zimują na 2 korpusach wielkopolskich i minimum 3 korpusach Langstrotha 3/4/. Siatki w dennicach i brak ociepleń górnych.
Najlepiej, kiedy w zimę są mrozy. Pszczoła tego potrzebuje. Dawniej tak było i postępowi pszczelarze w Polsce jak i nawet pod Uralem nie ocieplali na zimę pszczół.
Mieli rzecz jasna miejscowe pszczoły a i tak ich nie ocieplali.

Może się zdarzyć, że matki unasiennione na przełomie sierpnia i września jako bardzo młode przedłużą czerwienie w rodzinach w których się unasienniały.
Przeniesione do rodzin, z których zabrano matki unasiennione w czerwcu w zasadzie nie podjęły już znaczącego czerwienia.
To jest specyficzna sytuacja, której przeciętny pszczelarz nie praktykuje w swojej pasiece.
Jeśli natomiast matki z czerwca przedłużają czerwienie do listopada, to należy się zastanowić nad powodem takiej sytuacji.
Skoro jak słusznie zauważyłeś nastąpiła kilkukrotna adaptacyjna wymiana pokoleń, to czerwienie powinno zbliżyć się prawie do zera.
Przyczyną może być za ciepły ul lub niestabilny skład jakościowy rodziny pszczelej. Niekiedy obecność warrozy.

Część moich matek to dość młody Buckfast i rzeczywiście ukształtowany z reguły z pszczół afrykańskich i azjatyckich. Wstępnie przystosowany do warunków europejskich, które z roku na rok powoli upodabniają się do równikowych. 
Kilkupokoleniowa adaptacja w polskich warunkach rzecz jasna jest mu potrzebna ale nie stanowi to jakiegoś większego problemu.

Według mnie długość dnia ma marginalne znaczenie w przypadku nieprawidłowego zazimowania rodziny pszczelej. Przy prawidłowym sposobie ma duży wpływ chociażby ze względu na brak występującego w tym czasie pożytku i niskie temperatury. 
Gdyby 1 lutego dzień trwał 1 godzinę a na zewnątrz panowała temperatura pozwalając na zbiór pyłku i nektaru to zapewniam Cię, ze pszczoły by tego nie przegapiły. Szczególnie zimowane na zimno w ulach jednościennych.
W miejscach nasłonecznionych nawet w ulach ocieplonych.
Przykładem może być zbiór pyłku, w pasiece miłościwie panującego nam Bocianka, 23 stycznia ubiegłego roku.

Dlaczego pszczoły miejscowe, nadmiernie ocieplone i ścieśnione, już sto lat temu, w przypadku łagodniejszych zim, niekiedy nie były w stanie doczekać wiosny?
Pszczelarz zastawał wiosną zawilgocone, zapleśniałe gniazdo, resztki czerwiu i pokarmu i brak śladów życia? – Pszczoły umarły z pragnienia nie doczekując pierwszego oblotu.
Umarły z braku wody.
Obojętnie jaka pszczoła, mniej lub więcej zaadoptowana do lokalnych warunków, powinna zimować zupełnie nieocieplona.
W różnych typach uli można to osiągnąć prostymi metodami.

Młode małe rodziny, wraz z nadejściem mrozów należy docieplić.

Na początku listopada, w rodzinach z matkami o których piszesz powyżej, nie było czerwiu lub były jego śladowe ilości.
W niewielkiej ilości rodzin pszczelich, złożonych dość późno w większe rodziny z ulików weselnych (ósemek), na początku listopada dało się zauważyć niewielkie ilości czerwiu w każdym wieku. Te rodziny stacjonują obok kilkunastu hektarów kwitnącej wtedy gorczycy i posiadają matki z sierpniowo wrześniowego unasienniania.
W ubiegły piątek przy temperaturze plus 2 stopnie i intensywnym słońcu młoda pszczoła robiła indywidualne obloty. W nadchodzącym tygodniu reszta powinna się oblecieć. Jak już wspomniałem jest to specyficzna sytuacja związana z późnym unasiennianiem matek pszczelich, późnym łączeniem rodzin z tymi matkami i występującym pożytkiem pyłkowym.
Strachu nie ma.
Pszczoły, korygują nasze „znęcanie” się nad nimi. Nie należy tylko zbytnio przesadzać. Mają również swoją wytrzymałość.

Pozdrawiam,
Leszek

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 listopada 2015, 14:15 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 listopada 2014, 19:36 - sob
Posty: 2205
Lokalizacja: Janów Lubelski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Zamosc
Polbart pisze Młode małe rodziny, wraz z nadejściem mrozów należy docieplić.
A zimowanie na siatkach także nie wskazane ?

_________________
Pasieka Knieja .https://www.youtube.com/channel/UCZZuAq ... subscriber


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 listopada 2015, 14:25 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
KNIEJA pisze:
Polbart pisze Młode małe rodziny, wraz z nadejściem mrozów należy docieplić.
A zimowanie na siatkach także nie wskazane ?

nie wiem jak Leszek ale ja jak widze słabsze naprawde późne odkłady które nadają się do zazimowania nie maltretuje ich otwartą osiatkowaną dennicą, do tego są scieśnione otrzymują zatwór a jak jest czym to i jakieś extra ocieplenie od strony powałki bo i tak mam wszędzie na stałe 2cm styropianu w daszkach, wylotki za to otwarte na maxa aby nie było problemu z wilgocią
czy te zabiegi faktycznie coś dają nie wiem ale wiem jedno dzięki temu nie mam wyrzutów sumienia :mrgreen:

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 listopada 2015, 14:40 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 listopada 2014, 19:36 - sob
Posty: 2205
Lokalizacja: Janów Lubelski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Zamosc
kudlaty pisze:
KNIEJA pisze:
Polbart pisze Młode małe rodziny, wraz z nadejściem mrozów należy docieplić.
A zimowanie na siatkach także nie wskazane ?

nie wiem jak Leszek ale ja jak widze słabsze naprawde późne odkłady które nadają się do zazimowania nie maltretuje ich otwartą osiatkowaną dennicą, do tego są scieśnione otrzymują zatwór a jak jest czym to i jakieś extra ocieplenie od strony powałki bo i tak mam wszędzie na stałe 2cm styropianu w daszkach, wylotki za to otwarte na maxa aby nie było problemu z wilgocią
czy te zabiegi faktycznie coś dają nie wiem ale wiem jedno dzięki temu nie mam wyrzutów sumienia :mrgreen:


Tylko jak rozumiemy słabsze ? 5-6 WP czy jeden korpus WP .
Wyrzuty - niepokój , zawsze do oblotu

_________________
Pasieka Knieja .https://www.youtube.com/channel/UCZZuAq ... subscriber


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 listopada 2015, 16:10 - pn 

Rejestracja: 11 stycznia 2011, 23:33 - wt
Posty: 658
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: Warszawskie Zwykłe
polbart pisze:
W ubiegły piątek przy temperaturze plus 2 stopnie i intensywnym słońcu młoda pszczoła robiła indywidualne obloty. W nadchodzącym tygodniu reszta powinna się oblecieć.

Przysłowie:
"Jeżeli w listopadzie i w grudniu pszczoły indywidualnie wylatują,
to niepomyślne zimowanie całej rodziny zwiastują "

_________________
Z Pozdrowieniem: bohtyn-ociec
Lubię ule Warszawskie Zwykłe.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 listopada 2015, 19:28 - pn 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
KNIEJA pisze:
kudlaty pisze:
KNIEJA pisze:
Polbart pisze Młode małe rodziny, wraz z nadejściem mrozów należy docieplić.
A zimowanie na siatkach także nie wskazane ?

nie wiem jak Leszek ale ja jak widze słabsze naprawde późne odkłady które nadają się do zazimowania nie maltretuje ich otwartą osiatkowaną dennicą, do tego są scieśnione otrzymują zatwór a jak jest czym to i jakieś extra ocieplenie od strony powałki bo i tak mam wszędzie na stałe 2cm styropianu w daszkach, wylotki za to otwarte na maxa aby nie było problemu z wilgocią
czy te zabiegi faktycznie coś dają nie wiem ale wiem jedno dzięki temu nie mam wyrzutów sumienia :mrgreen:


Tylko jak rozumiemy słabsze ? 5-6 WP czy jeden korpus WP .
Wyrzuty - niepokój , zawsze do oblotu


:)Franku,

5-6 wielkopolskich, z zamkniętą dennicą, jeśli na jednym korpusie na ciepłą zabudowę przy tylnej ścianie aby im sikorki nie przeszkadzały.

Jeśli zimowla małych rodzin na dwóch korpusach to ścieśnione w górnym i ocieplone. Dennica otwarta.

Słabe nieocieplone rodziny muszą zużyć więcej pokarmu w czasie zimowli i w przypadku braku zimowych oblotów oczyszczających mogą ulec zaperzeniu. O maleństwa trzeba dbać jeśli już się je posiada.

Dzięki Tobie uzupełniłem wypowiedź.
Przecież wiem, że to wiesz. :rolf:



Pozdrawiam,
Leszek

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 listopada 2015, 19:32 - pn 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
ociec pisze:
polbart pisze:
W ubiegły piątek przy temperaturze plus 2 stopnie i intensywnym słońcu młoda pszczoła robiła indywidualne obloty. W nadchodzącym tygodniu reszta powinna się oblecieć.

Przysłowie:
"Jeżeli w listopadzie i w grudniu pszczoły indywidualnie wylatują,
to niepomyślne zimowanie całej rodziny zwiastują "


"Jeśli pszczelarze już rójek nie pilnują,
przyjaciołom pięknymi strofy się popisują"

Pozdrawiam,
Leszek :D

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 listopada 2015, 22:19 - pn 

Rejestracja: 11 stycznia 2011, 23:33 - wt
Posty: 658
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: Warszawskie Zwykłe
polbart pisze:
ociec pisze:
polbart pisze:
W ubiegły piątek przy temperaturze plus 2 stopnie i intensywnym słońcu młoda pszczoła robiła indywidualne obloty. W nadchodzącym tygodniu reszta powinna się oblecieć.

Przysłowie:
"Jeżeli w listopadzie i w grudniu pszczoły indywidualnie wylatują,
to niepomyślne zimowanie całej rodziny zwiastują "


"Jeśli pszczelarze już rójek nie pilnują,
przyjaciołom pięknymi strofy się popisują"

Pozdrawiam,
Leszek :D


Jest i drugie przysłowie:
"Jeżeli w listopadzie i w grudniu pszczoły gromadnie latają,
to dobre zimowanie i miodny rok zapowiadają" .

W tym sęk, że obydwa w/w przysłowia są prawdziwe.
Bo na pewno jest różnica między indywidualnym, a gromadnym oblotem pszczół.

_________________
Z Pozdrowieniem: bohtyn-ociec
Lubię ule Warszawskie Zwykłe.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 listopada 2015, 23:31 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
polbart, ociec, to może i ja dołącze do tego kącika poezji
kto Murzyna ma u tego Murzyn gra :haha:

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 grudnia 2015, 00:38 - wt 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6405
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
ociec pisze:
Jeżeli w listopadzie i w grudniu pszczoły gromadnie latają,
to dobre zimowanie i miodny rok zapowiadają" .


W tamtym roku w Wigilię latały
i obfitą spadź przepowiedziały ;)

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 grudnia 2015, 16:23 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 sierpnia 2012, 13:57 - ndz
Posty: 105
Lokalizacja: Leśny Dziadek Mazowiecki
Ule na jakich gospodaruję: LN 3/4
Leszku w podziękowaniu za wspaniały materiał genetyczny w roku 2015 przesyłam ci film z młodymi nieunasiennionymi jeszcze matkami z Twoich ulubionych regionów.
Pozdrawiam.
Jacek
https://vimeo.com/47754565


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 grudnia 2015, 18:18 - ndz 

Rejestracja: 11 stycznia 2011, 23:33 - wt
Posty: 658
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: Warszawskie Zwykłe
Byłem w pasiece temp była +11 i na 19 rodzin 9 robiło normalne obloty a z 10 nawet nie wyleciała ani jedna,a sprawdzone żyją wszystkie. Między innymi rodzina z matką od Polbarta (Elgon coś tam) intensywnie latały, a rodzina z córką po niej nie wylatywały wogóle. Obloty trwały przez dwie godziny, później po godz.14 nawet temp była +12, a pszczoły olały to pochowały się do uli i wszystkie przestały latać.

_________________
Z Pozdrowieniem: bohtyn-ociec
Lubię ule Warszawskie Zwykłe.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 grudnia 2015, 02:05 - pn 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Różne pszczoły, różne krzyżówki, różne tereny, wczoraj i dzisiaj latały ładnie nad Wisłą, inny klimat niż w Górach Świetokrzyskkich.

SPECJALNIE
Dla ociecBohtyn i Jacekmrc,


Pozdrawiam,
Leszek

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 grudnia 2015, 11:06 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 marca 2011, 11:40 - czw
Posty: 76
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 360x300
Dokonałem w sobotę przeglądu kilkunastu rodzin z najmłodszymi matkami z września. Nie ma już czerwiu w żadnej fazie, pszczoły dokonały oblotu, przy wystawie południowej oblot intensywny, w części rodzin na 2 korpusach nie było oblotów. W jednej z przeglądanych rodzin zauważyłem warrozę pomimo wkładek z taktic-em.
Wczoraj dodatkowo dokonałem odymienia 150 rodzin apiwarolem mając na uwadze stosunkowo przyzwoite temperatury i brak czerwiu.
To co się zauważa to wymóg dobrej wentylacji ula ze względu na dużą wilgotność powietrza.
W czasie odymiania pszczoły z niektórych rodzin powychodziły na wylotki, szczególnie Ligurica, Sacharyjska 1S127 i 2S127 i VR58 zimowane w bliźniakach na 6 ramkach 360x300 - mocne rodziny, ciasne gniazda - będzie konieczność wyjęcia skrajnych beleczek.

Będę wdzięczny za opinie i komentarze w poruszonych tematach.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 grudnia 2015, 12:17 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 marca 2011, 11:40 - czw
Posty: 76
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 360x300
Odymianie przeprowadziłem w niedzielę, wczoraj sprawdziłem wkładki w dennicach wentylacyjnych i stwierdziłem niewielki osyp warrozy, przeglądając w sobotę nie zauważałem warrozy na pszczołach w tych rodzinach.
Zabieg okazał się bardzo skuteczny mimo niskich temperatur ok. 8 w dzień i 5 w nocy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 grudnia 2015, 13:52 - wt 

Rejestracja: 31 sierpnia 2007, 21:56 - pt
Posty: 959
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: dadant
polgrab pisze:
przeglądając w sobotę nie zauważałem warrozy na pszczołach w tych rodzinach.


Gdybyś zauważył warroze na pszczołach o tej porze to by była tragedia, w sezonie jest o wiele więcej warrozy w rodzinie a przy przeglądzie ciężko jest zauważyć waroze na pszczole.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 grudnia 2015, 03:30 - czw 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Piszcie proszę, dobre te matki ode mnie czy do kitu?
Błagam, w miarę możliwości konkretnie, z nazwami linii.

Pozdrawiam,
polbart

P.S.

Wspólnym wysiłkiem, zdecydowaliśmy się unasienniać w maju 11 linii wybranych przez Pszczelarzy, których opinie pokrywały się z naszymi.
Problemem było czy wykluczyć ze strony ojcowskiej linie trutni pokrywające się z liniami matek.
Po moich długich przemyśleniach i konsultacjach z kilkoma hodowcami pszczoły Buckfast decyzja zapadła.
Ze względu na duże nasycenie terenu trutniami wielu linii a co za tym idzie na bardzo małe prawdopodobieństwo wystąpienia bliskiego pokrewieństwa mogła zapaść tylko jedna decyzja odnośnie unasienniania.
W unasiennianiu będą uczestniczyć trutnie wyselekcjonowane przez nas ze wszystkich linii jakie posiadamy, zarówno córki reproduktorek jak i ich córek plus jak stara zasada podpowiada około 10% trutni wyselekcjonowanych przez nas miejscowych trutni.
I w ogóle i w szczególe i pod każdym innym względem, to było w telegraficznym skrócie do potęgi 10000000000000000000..
:-)

Linie trutni Mix5.15(POL) będą w najblizszym czasie opublikowane na www.polbart.com

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 grudnia 2015, 06:54 - czw 

Rejestracja: 25 września 2012, 16:47 - wt
Posty: 1286
Lokalizacja: Łódż
Ule na jakich gospodaruję: wlk
Biorę od Kolegi matki już kilka lat.Jestem z nich bardzo zadowolony. Spełniają moje oczekiwania pod każdym względem.Niestety,nie prowadzę szczegółowych notatek jak niektórzy Koledzy i nie mogę podać charakterystyk poszczególnych linii.Jest to więc ogólna ocena.W bieżącym sezonie postaram się je prowadzić. Mogą być to ciekawe porównania gdyż wszystkie znajdują się w izolatorach Chmary i zostaną uwolnione po oblocie.A więc będą miały start rozwoju jednoczesny. Myślę że przeżyją wszystkie.Na razie zimowla przebiega bez zakłóceń.W niektórych rodzinach pomimo otwartych dennic zauważam zwiększoną wilgotność.Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 grudnia 2015, 12:19 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 sierpnia 2007, 09:21 - pn
Posty: 1610
Lokalizacja: Wawa
polbart, ,,
A te tam ..tam troszeczkę wyżej ....to po ile będą...czy już są .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 grudnia 2015, 14:44 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
polbart, CHciałbyś żeby podawać nazwę linii jak ty na klatce z matkom napisałeś moje imię to co napisać ? pawel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 grudnia 2015, 15:01 - czw 

Rejestracja: 11 lutego 2013, 10:54 - pn
Posty: 103
Ule na jakich gospodaruję: warszawskie zwykłe/wlkp 18cm
Mam pytanie,
linia Szron14 powstała z krzyżówek pszczół kraińskich?
Mam je w pasiece, i puki co mogę powiedzieć że ma super rozwój ta pszczoła. Poddana do niewielkiej rodzinki do zimy poszła jako jedna z najsilniejszych w pasiece.

Mam też linie B301 ale o niej napisze w przyszłym sezonie, bo poddałem ją końcem września. Na pewno pociągnę po niej serię matek córek i również poddam ocenie.

Alis sword, ciemne pszczółki anatolijskie, w mojej opinii tworzą mniejsze rodziny na zimę. Mam też inne anatolijki- A225 od Chachułów, te w stosunku do 2AS30 są plenniejsze ale bardziej rozbiegane i agresywniejsze. AS30 to baranki, zdecydowanie najłagodniejsze pszczoły w pasiece.
osyp warrozy w powyższych liniach porównywalny z innymi w pasiece.

O rozwoju wiosennym,miodności czy rojliwości napisze w przyszłym roku.

Na przyszły rok zamówiłem już matkę Elgon.
Leszku widzę że masz dwie linie EL13 i EL26. Jakieś szczególne różnice tych linii? Po rodowodach widać tylko że obie to krzyżówki ElxB.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 grudnia 2015, 20:24 - czw 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Łukasz,

Szron jest linią o ustabilizowanych cechach, będącą wynikiem długotrwałej selekcji pszczoły kraińskiej z domieszką pszczoły Primorskiej jako strony ojcowskiej kilka pokoleń wstecz. Powstał w wyniku ciągłego sztucznego unasienniania. Pochodzi z hodowli Pana Bogdana Macewicza.

EL 13 i EL 26 są porównywalnymi pszczołami, jednakże EL 13 trochę lepiej wykorzystuje sierpniowo - październikowe pożytki co ma znaczenie ze względu na dużą zawartość składników antyseptycznych w nektarze roślin kwitnących w tym okresie.

Pozdrawiam,
Leszek

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 grudnia 2015, 20:28 - czw 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
wtrepiak,
Wieśku, są za darmo na YT :D

pawel.,
Pawle, no to mamy mały problem. :D

Pozdrawiam,
Leszek

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 grudnia 2015, 21:40 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
polbart pisze:
wtrepiak,
Wieśku, są za darmo na YT :D

pawel.,
Pawle, no to mamy mały problem. :D

Pozdrawiam,
Leszek
Leszek problem już nie istnieje rozwiązalim go po długiej dyskusji jak się chce to można .pawel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 grudnia 2015, 00:41 - pt 

Rejestracja: 02 maja 2010, 11:07 - ndz
Posty: 79
Lokalizacja: Radom
Ule na jakich gospodaruję: DADANT
[quote="polbart"]Piszcie proszę, dobre te matki ode mnie czy do kitu?
Błagam, w miarę możliwości konkretnie, z nazwami linii.

Pozdrawiam,
polbart

P. Leszku szanuję Cię za merytoryczne odpowiedzi chęć pomocy, konkretne i ciekawe szkolenia, ale ja chyba mam pecha do Twoich matek. Pierwsze jakie kupiłem były, jakby to określić bardzo przywiązane do swojej prywatności i one zniechęciły mnie do backwastów i primorkich na jakieś pięć lat. W 2014 zamówiłem w styczniu lub lutym 4 jednodniówki i 1 unasiennioną. Jednodniówki otrzymałem punktualnie ba nawet 3 dni przed terminem. Jedną oddałem koledze (pilny przypadek - musiałem) i tak jedna była wielkości robotnicy (przypadek - ona się nie liczy, skończyła marnie), pozostałe dwie unasienniły się i odkłady rosły w siłę z 3 ramek w maju do 5 pod koniec czerwca. Przezimowały obydwie i o dziwo jedna tak rozpoczęła 2015 jak u Ciebie na filmach, druga karierę zakończyła :tasak: . Jak się później okazało najlepiej na moim zakupie wyszedł kolega, jego matka była rekordzistką w jego pasiece :D . A co do unasiennionej zrezygnowałem z jej kupna jakoś w okolicach 10 sierpnia - tu nie mam pretensji dla takiego zamówienia też bym sobie głowy nie zawracał.
Pozdrawiam Cię p. Leszku i dalej będę czerpał z Twoich rad. :thank:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 grudnia 2015, 10:54 - pt 
polbart pisze:
EL 13 i EL 26 są porównywalnymi pszczołami, jednakże EL 13 trochę lepiej wykorzystuje sierpniowo - październikowe pożytki co ma znaczenie ze względu na dużą zawartość składników antyseptycznych w nektarze roślin kwitnących w tym okresie.
Baju baju Leszek w raju. "dobry bajer to połowa sukcesu" ale w tym przypadku-to chyba cały sukces.
Jak można zbadać zachowanie kilkudziesięciu linii Elgon podczas jednego czy dwóch sezonów?. Nie da się więc znów pierdoły wypisujesz a naiwniacy w to wierzą. Potrzeba kilku lat na to by móc coś powiedzieć o pszczole ale początkujących nałapiesz na swoje matki. Miałem przyjemność przeglądać 30-to rodzinną pasiekę z matkami od Ciebie różnymi i żadna z rodzin nie nadawała się do tego by dalej w nich te matki trzymać. Nie piszę tego by dogryźć ale jako opinię i to nie swoją a pszczelarza jaki uległ Twoim bajerom i nazamawiał matek by poddać do wszystkich swoich rodzin. Popełnił kardynalny błąd i pluje sobie w brodę, w tym sezonie będzie wszystkie likwidował i kupował inne, nie ode mnie dodam.


Na górę
  
 
Post: 11 grudnia 2015, 11:00 - pt 

Rejestracja: 13 kwietnia 2012, 22:42 - pt
Posty: 289
Lokalizacja: Bolesławiec
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie 12 r.
Ją na przełomie trzech lat testowalem 27 matek nu od kolegi Leszka.Były to BF-B2 , B5.Pomorska, Gruzinka i Elgon.Gruzinki poddane do odkladow w maju poszły w pięknej siłę do zimowli.Na wiosnę wystartowały bardzo szybko rodziny tworzyły o średniej sile miodnosc poniżej średniej dość agresywne i rojliwe.BF wybitnie łagodne praktycznie nierojliwe wydajność miodowa bardzo słaba jedynie pyłku dość sporo targaly.Pszczola Primorska. rojliwosc zerową łagodność wybitna miodnosc bardzo słaba można było odnieść wrażenie że bardziej je interesuje znoszenie do ula propolisu bo tego miały naprawde ogromne ilości.Elgony natomiast tworzyły rodziny o bbardzo dużej sile bardzo miodne znosily bardzo duże ilości pyłku rojliwosc mała bardzo dobrze reagowały nawet na najmniejsze zabiegi przeciwrojkowe.Jedyne co mi w nich nie pasowało to ponadprzecietna agresja. Ale pomimo to przetrzymalem je do końca tego sezonu i oddałem je znajomemu , który ma pasieka zdała od zabudowań i nie przeszkadza mu taki temperament u pszczół.Ją mam pasieke przy domu i nie mogę sobie pozwolić na utrzymywanie pszczół o takim temperamencie.Te 27 szt. Pozatym wielkość niektórych matek pozostawia wiele do życzenia i nie pasuje mi brak opalitek na matkach.Znakowalem je wszystkie sam .Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 grudnia 2015, 11:39 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
dlaczego te 2 posty są tak podobne do siebie jak by je pisała 1 osoba.pawel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 grudnia 2015, 11:58 - pt 

Rejestracja: 13 kwietnia 2012, 22:42 - pt
Posty: 289
Lokalizacja: Bolesławiec
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie 12 r.
pawel. pisze:
dlaczego te 2 posty są tak podobne do siebie jak by je pisała 1 osoba.pawel
Przypadek , zapewniam kolegę.Ponadto od dłuższego czasu staram się nie czytać postuw CaraIvana, chyba że dotyczą mojej osoby.Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 grudnia 2015, 19:13 - pt 
fijolek pisze:
.Pomorska,
Tą też od Leszka miałeś?


Na górę
  
 
Post: 11 grudnia 2015, 19:28 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 listopada 2009, 18:07 - pn
Posty: 1904
Lokalizacja: Srodek / Niemiec
Ule na jakich gospodaruję: weza*350/200
czesc
pozwole sobie wskoczyc tam gdzie sa fachowcy co prawda wskakuje nie w temat.
Mam 60 rodzin zimuje na 11 ramkach ostrowskiej..
Jedna rodzinka u mnie ogupiala siedzi na 11 ramkach ostrowskiej pod ramkami polnadstawka na dziko pobudowaly.i doszly juz do wylotka......
Na dole krata z aluminium otwarte 40 cm X 40 cm....wylotek 2cm na 40 otwarty..
Wina to to.... ze styropian M. nie przestala czerwic.
Co tu teraz robic..ciezki ul jest jedzenia maja.dosc....
Myslalem dac krate i na gore jakiegos zdechlaka z matka ,ale nie mam takiego na 4 ramkach.
Daszek wymienic na drewniany??? Temperatury sa w nocy minus 2 w dzien plus 10.
Musze cos z wasza pomoca zrobic...W innych ulach spokoj zimniutko ..Tylko w tym jednym temperatura wali jak z pieca.
Moze Polbart cos wymysli??
Czy ta matka jest cos warta??? Czy ubic ja na wiosne............poz darek
_________________________________________________________________________
Pszczol jest OBjetosciowo 38,5 cm X 38.5 cm wysokosc 34 cm pod ramkami o wysokosci 223mm wisza 115 mm.na dzikiej budowie ktorej nie widac ale musza sie jakos trzymac..
___________________________________________________________________________________

_________________
http://www.buckfast-zucht.de/index.php?seite=shop


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 grudnia 2015, 19:43 - pt 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
darius4257 pisze:
czesc
pozwole sobie wskoczyc tam gdzie sa fachowcy co prawda wskakuje nie w temat.
Mam 60 rodzin zimuje na 11 ramkach ostrowskiej..
Jedna rodzinka u mnie ogupiala siedzi na 11 ramkach ostrowskiej pod ramkami polnadstawka na dziko pobudowaly.i doszly juz do wylotka......
Na dole krata z aluminium otwarte 40 cm X 40 cm....wylotek 2cm na 40 otwarty..
Wina to to.... ze styropian M. nie przestala czerwic.
Co tu teraz robic..ciezki ul jest jedzenia maja.dosc....
Myslalem dac krate i na gore jakiegos zdechlaka z matka ,ale nie mam takiego na 4 ramkach.
Daszek wymienic na drewniany??? Temperatury sa w nocy minus 2 w dzien plus 10.
Musze cos z wasza pomoca zrobic...W innych ulach spokoj zimniutko ..Tylko w tym jednym temperatura wali jak z pieca.
Moze Polbart cos wymysli??
Czy ta matka jest cos warta??? Czy ubic ja na wiosne............poz darek
_________________________________________________________________________
Pszczol jest OBjetosciowo 38,5 cm X 38.5 cm wysokosc 34 cm pod ramkami o wysokosci 223mm wisza 115 mm.na dzikiej budowie ktorej nie widac ale musza sie jakos trzymac..
___________________________________________________________________________________



Darku, to Ty już prawie pszczelarz naturalny jesteś. :D

Przy tych temperaturach tak zachowuje się prawidłowa rodzina.
Ma za ciasno.
Mam nadzieję, ze matkę mają...?
Na górę nic nie dawaj.
Daj na dennicę jeszcze jeden pusty korpus.

Pozdrawiam,
Leszek

Czy ta rodzina była zawsze taka silna czy w sierpniu lub wrześniu nagle się wzmocniła?

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 grudnia 2015, 20:12 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 listopada 2009, 18:07 - pn
Posty: 1904
Lokalizacja: Srodek / Niemiec
Ule na jakich gospodaruję: weza*350/200
Czesc
Tam byla sredniak z matka hodowlana ....ktoregos dnia patrze matka zgubila naklejke,,jesien ...to byla cicha wymiana bez zgody pana.Taka se teraz wyhodowaly ze w styczniu lub lutym chyba im sie skonczy kuroniowka!!!!..Po wymianie okolo sierpien zaczela czerwic na to wyglada..Dam im korpus i bede pilnowal zeby nie odjechaly Masz na mysli korpus bez ramek???..
Pszczelarz naturalny to nie jestem.......kupuja rodzinke na malych ramkach to w marcu scinam dzika budowle pod ramkami i juz jest na malej ramce...A na zime wchodze z dzikimi budowlami .....lenistwo :haha: chciwosc :thank: many many :lol: Co robic zeby nie robic..poz d

_________________
http://www.buckfast-zucht.de/index.php?seite=shop


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 grudnia 2015, 20:31 - pt 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Cześć,

Daj pusty korpus. Na wiosnę uciekaj jak najwcześniej z tą dziką zabudową i podstawiaj korpus z węzą.

Pozdrawiam,
Leszek

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 grudnia 2015, 20:40 - pt 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
pastaga, :thank:

Całe szczęście, że mnie w delikatny sposób uprzedziłeś :D

Pozdrawiam,
polbart

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 grudnia 2015, 20:47 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
polbart pisze:
pastaga, :thank:

Całe szczęście, że mnie w delikatny sposób uprzedziłeś :D

Pozdrawiam,
polbart
Tobie takie lekarstwo nie potrzebne ,pawel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 grudnia 2015, 21:48 - pt 

Rejestracja: 13 kwietnia 2012, 22:42 - pt
Posty: 289
Lokalizacja: Bolesławiec
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie 12 r.
ja-lec pisze:
fijolek pisze:
.Pomorska,
Tą też od Leszka miałeś?
No chyba nie trudno się domyśleć, że chodzi o pszczole Primorska.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 grudnia 2015, 13:49 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 stycznia 2011, 09:09 - pn
Posty: 1276
Lokalizacja: Busko-Zdrój woj.świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: 40 uli 360x300 plus 3x 1/2 WLP
Panie Leszku
Pisze Pan:
EL 13 trochę lepiej wykorzystuje sierpniowo - październikowe pożytki co ma znaczenie ze względu na dużą zawartość składników antyseptycznych w nektarze roślin kwitnących w tym okresie.

Bardzo mnie ta pszczoła interesuje, gdyż nawłoć jest u mnie głównym pożytkiem.
Może Pan napisać coś więcej na jej temat.

pozdrawiam

_________________
sklep internetowy ModneButy.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 grudnia 2015, 00:27 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 sierpnia 2012, 13:57 - ndz
Posty: 105
Lokalizacja: Leśny Dziadek Mazowiecki
Ule na jakich gospodaruję: LN 3/4
No cóż Panie Leszku.
Nie ma co tu pisać. Pszczoły dobre, można z wackiem na wierzchu przy nich pracować. Nie pamiętam które tam od Pana brałem na daszkach popisałem.
Miodu dużo przyniosły, biorąc poprawkę na rok taki, nawet za dużo. Udało się też wyhaczyć takie co trzymają warroze w ryzach. To co się unasienniało u Pana można zaliczyć do wybitnych/ była tam jedna wpadka na 10 ale to żeśmy załatwili/. Matki zaś od Pana, nieunasiennione dostałem w terminie, ale zatruły je trutnie z Parzniewa nie były już tak dobre. Córki po matkach od Pana wykazują heterozję i też są bardzo sprawne, tylko trzeba uważać na trutnie, wieczornie unasienniać.

P.s Dłużej błędy sprawdzałem niż to pisałem.

Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 grudnia 2015, 08:23 - ndz 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
komeg pisze:
Panie Leszku
Pisze Pan:
EL 13 trochę lepiej wykorzystuje sierpniowo - październikowe pożytki co ma znaczenie ze względu na dużą zawartość składników antyseptycznych w nektarze roślin kwitnących w tym okresie.

Bardzo mnie ta pszczoła interesuje, gdyż nawłoć jest u mnie głównym pożytkiem.
Może Pan napisać coś więcej na jej temat.

pozdrawiam


Zasuwa od leszczyny w porównywalnym stopniu do innych, na przełomie lata i jesieni nie wiadomo skąd dopełnia zapasy zimowe ponad miarę.
Obserwowaliśmy kilkaktotnie. Nie wyglądało nam to na rabunki. W tym roku własnie szczególnie ELgon13 latały w kierunku Wisły na bluszcz.
Pozostałe linie również ale te najbardziej, co było widoczne podczas ważenia uli w listopadzie.

Pozdrawiam,
polbart

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 grudnia 2015, 18:48 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 listopada 2014, 19:36 - sob
Posty: 2205
Lokalizacja: Janów Lubelski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Zamosc
B102 zimuję na 4x 1/2 wp jest to odkład , na koniec września miały jeszcze 8-10 pełnych rameczek czerwiu .
Z moich obserwacji w pasiece amatorskiej wynika , że lepiej sobie radzą rodziny (w odniesieniu do chorób pochodnych warrozy) z matkami plennymi .
Pozdrawiam hodowcę

_________________
Pasieka Knieja .https://www.youtube.com/channel/UCZZuAq ... subscriber


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 grudnia 2015, 19:31 - pt 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Dziękuję,

Życzę Wam Wszystkim
Wszelkich Świąt na pierwszą cyfrę
Wszystkich Nowych Lat na drugą cyfrę
Zdrowia i Szczęścia na trzecią cyfrę
Pszczół na czwartą cyfrę
...w liczbie moich postów,

polbart

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 grudnia 2015, 20:18 - pt 

Rejestracja: 07 czerwca 2012, 15:07 - czw
Posty: 65
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
:pl:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 grudnia 2015, 22:40 - pt 

Rejestracja: 02 października 2012, 22:08 - wt
Posty: 478
Lokalizacja: Ostrowiec Świętokrzyski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
polbart pisze:
Dziękuję,

Życzę Wam Wszystkim
Wszelkich Świąt na pierwszą cyfrę
Wszystkich Nowych Lat na drugą cyfrę
Zdrowia i Szczęścia na trzecią cyfrę
Pszczół na czwartą cyfrę
...w liczbie moich postów,

polbart

Pięknie to wymyśliłeś :D
Również wszystkiego najlepszego!!!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 grudnia 2015, 01:07 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
polbart pisze:
Dziękuję,

Życzę Wam Wszystkim
Wszelkich Świąt na pierwszą cyfrę
Wszystkich Nowych Lat na drugą cyfrę
Zdrowia i Szczęścia na trzecią cyfrę
Pszczół na czwartą cyfrę
...w liczbie moich postów,

polbart

Dziękuję bardzo i wzajemnie życzę tego samego.

Ale aby w przyszłości było wiadomo w czym rzecz, wypada jeszcze zanotować liczbę postów w tym momencie ( bo z każdym następnym postem liczba się zmienia),

liczba postów kolegi polbart, to 5555

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 grudnia 2015, 01:32 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2014, 09:15 - śr
Posty: 208
Ule na jakich gospodaruję: LN 3/4 wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Krzanowice
Panie Leszku
Życzę pszczół amitrazy i kumafosu nie znających,
z warrozą za pan brat żyjących i sobie z nosemozą radzących,
zamarły czerw odsklepiających i czyszczących,
nie więcej jak pięć dych kosztujących,
no i pięknie się sprzedających.
...tatarskiej krwi... ;-)

Pozdrawiam, pogody ducha, zdrowia i optymizmu życzę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 grudnia 2015, 11:06 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 grudnia 2007, 10:08 - ndz
Posty: 810
Lokalizacja: Krosno
Ule na jakich gospodaruję: Wkp, LN.
Miejscowość z jakiej piszesz: Krosno
Ładny jubileusz.Gratuluję.

_________________
Nawet najgłupsza pasja jest lepsza, niż tracenie energii na interesowanie się cudzymi sprawami.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 grudnia 2015, 12:21 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 marca 2011, 11:40 - czw
Posty: 76
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 360x300
Obrazek
Gdy nadejdą te piękne święta Bożego Narodzenia,
każdy o bliskich swych pamięta.
Przesyłam gorące życzenia świąteczne.
Niech gwiazdka pomyślności co zabłyśnie znów o zmroku,
zaprowadzi Was do szczęścia w Nowym Roku.


Niech radość zawsze z Wami będzie
w święta, na co dzień, zawsze i wszędzie
.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 2736 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 50, 51, 52, 53, 54, 55  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji