FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 27 kwietnia 2024, 09:48 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 2736 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53 ... 55  Następna
Autor Wiadomość
Post: 17 lipca 2015, 15:00 - pt 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
Cordovan pisze:
niemieccy hodowcy kupują matki w Polsce a potem pod nazwą reprodukcyjnych sprzedają matki un do Polski

chodziło mi wyłącznie o to stwierdzenie , pojechałeś po bandzie. Jestem Polakiem i patriotą , ale wszystko ma swoje granice. Inseminacja , trenowanie matek przed i po niej to tajemnice każdego hodowcy, ale nie o to w tym wątku chodzi. Na przyszły sezon już mam co robić w oparciu o swoje ( w tym Polbartowe) matki i trutnie, a dalej nie warto planować bo świat się szybko zmienia :P
W każdym razie wolę kupić 10 NU i samemu wybrać najlepsze po lokalnym, naturalnym unasiennieniu niż jedną UN i liczyć na fart ,że to akurat ta wybitna . Ale pewnie się nie znam , co i całkiem możliwe bo pokrzywowy jestem. :mrgreen:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lipca 2015, 15:14 - pt 
manio pisze:
Cordovan pisze:
niemieccy hodowcy kupują matki w Polsce a potem pod nazwą reprodukcyjnych sprzedają matki un do Polski

chodziło mi wyłącznie o to stwierdzenie , pojechałeś po bandzie. Jestem Polakiem i patriotą , ale wszystko ma swoje granice. Inseminacja , trenowanie matek przed i po niej to tajemnice każdego hodowcy, ale nie o to w tym wątku chodzi. Na przyszły sezon już mam co robić w oparciu o swoje ( w tym Polbartowe) matki i trutnie, a dalej nie warto planować bo świat się szybko zmienia :P
W każdym razie wolę kupić 10 NU i samemu wybrać najlepsze po lokalnym, naturalnym unasiennieniu niż jedną UN i liczyć na fart ,że to akurat ta wybitna . Ale pewnie się nie znam , co i całkiem możliwe bo pokrzywowy jestem. :mrgreen:
wyrwałeś zdanie z kontekstu a zupełnie inne było jego znaczenie jak dołączysz fragment o poprawie pogłowia.


Na górę
  
 
Post: 17 lipca 2015, 15:59 - pt 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
Wywinąłeś się jak zwykle :D , ale czym innym "poprawa pogłowia" czy poszerzanie puli genowej, a czym innym odsprzedaż kupionych matek bo czarno na białym tak napisałeś i chyba nie pierwszy raz ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lipca 2015, 16:24 - pt 
Cordovan pisze:
Najlepsze jest to że do poprawy pogłowia u siebie niemieccy hodowcy kupują matki w Polsce a potem pod nazwą reprodukcyjnych sprzedają matki un do Polski a nasi hodowcy łykają super reproduktorki.
ciężko widzę kolego manio zrozumieć Ci co napisałem więc rozjaśnię. Niemieccy hodowcy do poprawy pogłowia swoich pszczół kupują matki reprodukcyjne ( inseminowane) w Polsce, poza pozyskaniem od nich trutni hodują po nich też matki córki, unasieniają je min. naturalnie ale i przez inseminację i takowe jako reproduktorki sprzedają polskim hodowcom, szczególnie tym początkującym bo tych nie stać na matkę za 450 czy 500 euro lub by za taką samą niczym się nie różniącą od tej niemieckiej zapłacić 2000 zł w polskiej pasiece zarodowej. Wolałbym kupić matkę reprodukcyją w Polsce za 200 zł niż tą z Niemiec za 45 euro. Ważne tylko jest to by wiedzieć czego się oczekuje i kupić taką matkę by dała pokolenie o pożądanych cechach na dany teren nie tylko zwracając uwagę na to ile miodu mogą przynieść.


Na górę
  
 
Post: 17 lipca 2015, 16:30 - pt 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
Lekko zarzucasz ordynarne złodziejstwo czy wyłudzenie, a klientom skrajną niekompetencję . Nie warto tego czytać bo i tak musi być na Twoje . Prawda jest nieistotna .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lipca 2015, 16:33 - pt 
Nikomu nic nie zarzucam. Rozjaśniam wam w tych waszych głowach byście nie dali się prowadzać jak cielęta na powrozku a tak jest obecnie.


Na górę
  
 
Post: 17 lipca 2015, 17:20 - pt 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Rozjaśniasz i rozjaśniasz, jeno zapomniałeś kaganka oświaty zapalić.
Słyszałeś że dzwonią tylko nie wiesz w którym kościele.

Pozdrawiam,
polbart

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lipca 2015, 17:35 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 sierpnia 2013, 22:47 - pt
Posty: 196
Lokalizacja: Chabowo pow. Pyrzyce
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski, dadant
polbart pisze:
Słyszałeś że dzwonią tylko nie wiesz w którym kościele.
Słyszy się że dzwonią i czasem wiemy w którym kościele.
Ja słyszałem ze nie tylko Niemcy kupują, ale i Polacy kupują za granicą i sprzedają jako swoje :pl:

_________________
Pasieka AGA - Matki i odkłady Buckfast


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lipca 2015, 17:41 - pt 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Następny żartowniś :D

Pozdrawiam,
polbart

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lipca 2015, 17:59 - pt 

Rejestracja: 16 września 2010, 11:16 - czw
Posty: 228
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Z Niemiec, Dani czy z Polski w pierwszej kolejności matka na szybę i juz wiadomo czy hodowca może nazwać się hodowcą.

_________________
Nie tylko produkty pszczele są arcyzdrowe, zdrowe jest również samo zajmowanie się pszczołami.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lipca 2015, 20:33 - pt 
polbart pisze:
Rozjaśniasz i rozjaśniasz, jeno zapomniałeś kaganka oświaty zapalić.
Słyszałeś że dzwonią tylko nie wiesz w którym kościele.

Pozdrawiam,
polbart
Leszku wiem doskonale ale po co mam się wysilać skoro i tak mało kto to pojmie a jeszcze mniej w to uwierzy. Wiesz doskonale jak jest, dlaczego sam nie napiszesz. Może jak taki autorytet jak Ty napisze jak to jest z tymi matkami to może Twojego wpisu nie skrytykują bo ja tam maluczki względem Ciebie to i trudniej innym uwierzyć w to co piszę.


Na górę
  
 
Post: 17 lipca 2015, 20:42 - pt 
Cordovan pisze:
Leszku wiem doskonale ale po co mam się wysilać skoro i tak mało kto to pojmie a jeszcze mniej w to uwierzy.

Jak się pomylisz to czasami napiszesz prawdę, bo z tego co zrozumiałem to cały czas piszesz te bzdety w które sam nie wierzysz :haha:


Na górę
  
 
Post: 17 lipca 2015, 23:50 - pt 
ja-lec pisze:
Cordovan pisze:
Leszku wiem doskonale ale po co mam się wysilać skoro i tak mało kto to pojmie a jeszcze mniej w to uwierzy.

Jak się pomylisz to czasami napiszesz prawdę, bo z tego co zrozumiałem to cały czas piszesz te bzdety w które sam nie wierzysz :haha:
widać nic nie zrozumiałeś i musisz mi wybaczyć bo nie zamierzam przekładać Ci tego z polskiego na twoje byś pojął.


Na górę
  
 
Post: 18 lipca 2015, 07:05 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 listopada 2013, 21:57 - czw
Posty: 2450
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 12 ramkowy 5x1/2
Miejscowość z jakiej piszesz: lubelskie
Cordovan, nie jesteś wstanie wyjaśnić czegokolwiek ,co do matek wykazałeś się na starym koncie ,którego unikasz jak diabeł święconej.I jak zwykle byle co jesz i byle co piszesz.Jako wytrawny dziennikarz w dziedzinie bajkopisarstwa powinieneś zweryfikować swoje źródło informacji,-"bo ja słyszałem że gdzieś tam ,ktoś".Jeszcze jeden taki wpis i każę Cię wybatożyć przez modera. :pala: :pala: :haha:

_________________
Dzisiaj spojrzałem na swój nick ,potem na awatar.To nie jest tak jak myślisz się uśmiałem,ale i tak jestem za legalizacją.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 lipca 2015, 07:28 - sob 
bo lubię, niczego nie unikam więc nie bardzo wiem o co Ci chodzi a wiedzę mam w zakresie matek właściwą. I nie piszę jak zauważyłeś że słyszałem a stwierdzam fakt. Już kiedyś komuś na forum pisałem że to co piszę nie jest moim bajaniem tylko ma odniesienie w rzeczywistości. To że niewielu to pojmuje to nic na to nie poradzę.


Na górę
  
 
Post: 19 lipca 2015, 04:47 - ndz 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Cordovan pisze:
polbart pisze:
Rozjaśniasz i rozjaśniasz, jeno zapomniałeś kaganka oświaty zapalić.
Słyszałeś że dzwonią tylko nie wiesz w którym kościele.

Pozdrawiam,
polbart
Leszku wiem doskonale ale po co mam się wysilać skoro i tak mało kto to pojmie a jeszcze mniej w to uwierzy. Wiesz doskonale jak jest, dlaczego sam nie napiszesz. Może jak taki autorytet jak Ty napisze jak to jest z tymi matkami to może Twojego wpisu nie skrytykują bo ja tam maluczki względem Ciebie to i trudniej innym uwierzyć w to co piszę.


Przemek,
Napisz konkretnie co wiesz.
Odniosę się do Twojego wpisu.

Pozdrawiam,
polbart

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 lipca 2015, 08:30 - ndz 
Leszku ależ ja już to napisałem. W poście wwyżej w jakim zacytowałem swój wpis.


Na górę
  
 
Post: 20 lipca 2015, 13:44 - pn 

Rejestracja: 23 lipca 2012, 12:21 - pn
Posty: 736
Lokalizacja: południowe mazowsze
Ule na jakich gospodaruję: WL,WP,WZ,LN3/4,D,LZ:)
ja-lec pisze:
bonluk, iGÓRAL, w zeszłym roku matki od Polbarta nie odstawały od reszty natomiast jak miały przynosić nektar skoro go nie było bo lipy nie kwitły a poza tym lało. Wiadomo że silna rodzina więcej przyniesie ale tez więcej zje chyba to normalne. Pszczołę można oceniać w taki rok jak ten, bo różnica między rodzinami od Polbarta a pozostałymi to nie 5kg a 50kg i więcej. Dodam że nie znam osobiście Polbarta i nie liżę nikomu d....y licząc na bonus bo to nie w moim charakterze.


ja-lec, masz swoje podejście ja swoje. jak masz takie dysproporcje to albo błędy w gospodarce albo te "małomiodne" na szmelc.
Ja w pasiece nie potrzebuje rekordzistek i kilku uli wieżowców a reszty dochodzącej na lipę. Potrzebuję wyrównany materiał żeby w każdym ulu jeśli nie tak samo to chociaż było podobnie. Chociaż użytkuje i testuje różne systemy to staram się by w obrębie grupy było podobnie. A jak masz w ulu "tak samo " to nie możesz mieć różnicy w wydajności 50 kg.
U mnie matki Leszka i Mariusza Chachuły w czołówce ale bez różnic o jakich piszesz, razem z nimi KP od Potra Różyńskiego które mnie zaskakują od wiosny.

Co do mądrości wygłaszanych tu w kwestii ceny matek z firmy Polbart to uważam że Leszek jest osobą którą ciężko posądzić o to że nie wie co robi, myślę też że potrafi liczyć lepiej niż nie jeden z Was. Więc byłbym bardziej ostrożny z wypowiadaniem opinii typu "nikt nie kupi" "oszalał" albo snucia teorii że będzie wysyłał z czerwiem, pszczołami (i pewnie jeszcze z ulem i kapeluszem i dłutem i małym Chińczykiem do obsługi) - bo to troszkę naraża piszącego na śmieszność.
Co do reprodukcyjności - u mnie większość F2 po matkach od Leszka bez różnicy a nawet może ciut lepsze jak F1, do F3 - F4 bez większych zmian z minimalnymi wyskokami w złośliwość, dalej nie wiem pewnie bez tragedii.
Sytuacja zmusiła mnie do powielania matek we własnym zakresie bo na pewno brałbym u Leszka nadal spore ilości.
To że przestaje wysyłać jednodniówki to tak naprawdę bardzo zła wiadomość. Mam nadzieję że będzie się dało mimo wszystko coś czasem wyłudzić :D

Pozdrawiam
Przemek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 lipca 2015, 21:03 - pn 
GÓRAL pisze:
Ja w pasiece nie potrzebuje rekordzistek i kilku uli wieżowców a reszty dochodzącej na lipę. Potrzebuję wyrównany materiał żeby w każdym ulu jeśli nie tak samo to chociaż było podobnie. Chociaż użytkuje i testuje różne systemy to staram się by w obrębie grupy było podobnie. A jak masz w ulu "tak samo " to nie możesz mieć różnicy w wydajności 50 kg.


Tak samo albo podobnie to staram się mieć do początku maja i zapewniam Cię że wszystkie rodziny nadają sie na rzepak. Po tym okresie dodaję już tylko połówki wielkopolskie i sporadycznie korpus 1/1 wielkopolski, ewentualnie robię odkład lub zbieram rujkę i czekam na efekty :D.


Na górę
  
 
Post: 23 lipca 2015, 09:01 - czw 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Zakończyliśmy wysyłki matek pszczelich nieunasiennionych.
Dziękujemy.

Pozdrawiam,
polbart

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 lipca 2015, 02:05 - pt 

Rejestracja: 04 maja 2014, 12:12 - ndz
Posty: 84
Ule na jakich gospodaruję: WP
Miejscowość z jakiej piszesz: Gozdowice
W tym roku kupiłem kilka Matek od Polbarta, dotychczasowe wyniki:
-Koniec maja 6 Matek NU 100% przyjęć. Piękny czerw! Ładny rozwój rodzin. 1P56 rządzi! 8)
-Połowa sierpnia 8 Matek UN jednej nie przyjęły. Wszystkie już ładnie czerwią.
-Koniec sierpnia 14 Matek UN Problem z przyjęciem B 300 w kilku rodzinach, ale obaczymy :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 lipca 2015, 07:21 - pt 
Buba pisze:
-Połowa sierpnia 8 Matek UN jednej nie przyjęły. Wszystkie już ładnie czerwią.
-Koniec sierpnia 14 Matek UN Problem z przyjęciem B 300 w kilku rodzinach, ale obaczymy
sierpień to dopiero się zacznie. Może czerwiec miałeś na myśli albo zeszły rok?


Na górę
  
 
Post: 31 lipca 2015, 11:14 - pt 

Rejestracja: 04 maja 2014, 12:12 - ndz
Posty: 84
Ule na jakich gospodaruję: WP
Miejscowość z jakiej piszesz: Gozdowice
Lipiec mialem na myśli! :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 sierpnia 2015, 07:34 - śr 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Wysyłki matek pszczelich w poniedziałki i w czwartki.

Do końca sierpnia będziemy wysyłać matki pszczele unasiennione naturalnie ze sprawdzonym czerwiem krytym.

Od początku września będziemy wysyłać matki unasiennione naturalnie ze sprawdzonym pogłowiem.

Pozdrawiam,
polbart

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 sierpnia 2015, 07:59 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 stycznia 2011, 09:09 - pn
Posty: 1276
Lokalizacja: Busko-Zdrój woj.świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: 40 uli 360x300 plus 3x 1/2 WLP
polbart pisze:
Do końca sierpnia będziemy wysyłać matki pszczele unasiennione naturalnie ze sprawdzonym czerwiem krytym.

Od początku września będziemy wysyłać matki unasiennione naturalnie ze sprawdzonym pogłowiem.


...od początku października wysyłamy matki unasiennione naturalnie bez czerwiu z pokarmem zimowym... :cwaniaczek: :cwaniaczek: :cwaniaczek:

pozdrawiam Panie Leszku
zobaczymy się w Bałtowie

_________________
sklep internetowy ModneButy.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 sierpnia 2015, 16:03 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 stycznia 2013, 19:18 - ndz
Posty: 672
Lokalizacja: Mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Witaj Polbart,
Napisz proszę słów parę o pszczole saharensis.

Czy miałeś w swej ofercie na ten rok tę pszczołę:
Sahariensis x Sahariensis
1S127(POL) = S127(HST) Valors Mountain B269(NE)
:?:

_________________
"Pszczoły mają w sobie coś mistycznego. Rzucają urok na każdego, kto się nimi bliżej zajmie."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 sierpnia 2015, 17:52 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 stycznia 2013, 19:18 - ndz
Posty: 672
Lokalizacja: Mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Czy zamiar ten pozostał jedynie w sferze planów?

_________________
"Pszczoły mają w sobie coś mistycznego. Rzucają urok na każdego, kto się nimi bliżej zajmie."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 sierpnia 2015, 23:06 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2009, 20:09 - czw
Posty: 879
Lokalizacja: Jakubowice/opolskie
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Mała opinia z dzisiaj 8) :

Monticola x Anatolica Bayburt
1M88(POL) = M88(HST) hbg B101(CHP)

połowa z zakupionych matek niestety nie czerwi tak intensywnie jakbym sobie tego życzył pomimo podsycania, bardziej ograniczyły się w czerwieniu chociaż 4 ramki zaczerwione na 3/4 mogłyby kogoś mocno zadowolić, dostały jeszcze dla wzmocnienia ramkę czerwiu i młodą pszczołę, zobaczymy co pokażą.

Elgony (muszę sprawdzić jutro na klateczce które dokładnie kupiłem :D)

dwie matki zostały dzisiaj wymienione bo niestety nie radziły sobie zbyt dobrze, jedna z nich dość mała od początku była w tyle i raczej nie wyglądało by coś mogło się zmienić, druga niezbyt rozgarnięta (mogła w sumie zostać ale i tak trzeba było zasilać a tak znajomy dostał prezent :) )

Może jutro coś nakręcę i wrzucę to w internet :)

_________________
https://www.facebook.com/miodyfinezja


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 sierpnia 2015, 00:37 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8680
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
baniak pisze:
połowa z zakupionych matek niestety nie czerwi tak intensywnie jakbym sobie tego życzył pomimo podsycania, bardziej ograniczyły się w czerwieniu chociaż 4 ramki zaczerwione na 3/4 mogłyby kogoś mocno zadowolić, dostały jeszcze dla wzmocnienia ramkę czerwiu i młodą pszczołę, zobaczymy co pokażą.


w tym roku jest lipa z odkładami i czerwieniem matek bo gniazda są praktycznie cały czas zalewane przez pszczoł, matki nie mają miejsca do czerwienia przez co zamiast się rozwijać cały czas stoją w miejscu tylko miodu przybywa :roll:

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 sierpnia 2015, 08:19 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2009, 20:09 - czw
Posty: 879
Lokalizacja: Jakubowice/opolskie
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
kudlaty, u mnie już teraz okres bezpożytkowy jedynie pyłek sobie donoszą a nektaru niestety brakuje..

_________________
https://www.facebook.com/miodyfinezja


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 sierpnia 2015, 09:54 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 czerwca 2012, 10:29 - pn
Posty: 1495
Lokalizacja: Toruń
Ule na jakich gospodaruję: LN3/4
Primorskie P600 z tygodnia na tydzień coraz lepiej choć na początku wyglądało to marnie.
Elgony ok. Bez zastrzeżeń.
B319 tragedia. Matki po 2 miesiącach czerwią na 4 ramkach.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 sierpnia 2015, 14:09 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 marca 2011, 11:40 - czw
Posty: 76
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 360x300
Krzyżak pisze:
B319 tragedia. Matki po 2 miesiącach czerwią na 4 ramkach.

Nie mogę zgodzić się z powyższym. Mam 3 matki B319 z 2014r. - to bardzo plenne pszczoły, wymagały 4 - 5 korpusów ostrowskiej, przy ciasnocie mogą wejść w nastrój rojowy. W tym roku zasiedliłem 4 matki B319 - czerwią bardzo intensywnie przy właściwym zapasie pyłku i miodu lub podkarmianiu.
Może wystąpić niezgodność pszczół i matki, a wtedy dopiero po wymianie pszczół ulowych matka jest należycie opiekowana. Tak miałem w tym roku z B83. Nie warto tworzyć słabych odkładów, przy silnym szybko wchodzą w rozwój.
Czasami przyczyną słabego rozwoju może być choroba - rozstrzelony czerw lub matka nie w pełni unasienniona - mam taką B63, czerwi na przemian na pszczoły i trutnie tylko na 1 ramce. To 2 przypadki na 118 czerwiących matek od Polbarta i jeszcze 1 wymiana MG1 - matki unasienniane u mnie.
Z nowego doboru matek Polbarta pojawiają się konkurenki B319 jako pewniaki 1P56, 1AS30, 1B102.

_________________
[img]polgrab[/img]


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 sierpnia 2015, 14:21 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 marca 2011, 11:40 - czw
Posty: 76
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 360x300
sangbleu pisze:
Czy miałeś w swej ofercie na ten rok tę pszczołę:
Sahariensis x Sahariensis
1S127(POL) = S127(HST) Valors Mountain B269(NE)

Początkiem maja była dostępna - wspaniała pszczoła, łagodna, dobrze odbudowuje komórkę 4,9, miodna. Początkowo chciałem matki od Holmera unasiennione trutniem B269. Po 3 miesięcznej obserwacji odnoszę wrażenie, że lepsze są matki unasiennione trutniem Anatolica Bayburt i tu wydaje mi się lepsza 2S127. Mam po 3 matki z obydwu linii, są różnice w intensywności czerwienia i zbiorze miodu w tej samej linii. Może to wynikać z pory roku - pierwsze partie matek (2.05) i niedoboru trutni.

_________________
[img]polgrab[/img]


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 sierpnia 2015, 12:47 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 marca 2011, 11:40 - czw
Posty: 76
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 360x300
polbart pisze:
Do końca sierpnia będziemy wysyłać matki pszczele unasiennione naturalnie ze sprawdzonym czerwiem krytym.

Od początku września będziemy wysyłać matki unasiennione naturalnie ze sprawdzonym pogłowiem.

Myślę, że od marca dostępne będą w ograniczonej ilości matki unasiennione ze sprawdzonym czerwieniem, pogłowiem i zimowlą w naszym klimacie.
Pozdrawiam
Do zobaczenia jutro w Bałtowie na Pikniku Pszczelarskim


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 sierpnia 2015, 07:59 - ndz 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Serdecznie dziękuję Przyjaciołom z Forum, za wspaniałe chwile spędzone wspólnie w Bałtowie i na wycieczce.

Pozdrawiam,
polbart

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 sierpnia 2015, 08:16 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 marca 2011, 11:40 - czw
Posty: 76
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 360x300
Tegoroczny pobyt w Bałtowie zaliczam do wyjątkowo udanych - zakupy i poznawanie osobiste znajomych z forum przy biesiadnym stole.
Ekologiczna wycieczka w gronie uroczo-wspaniałych dziewczyn po dziewiczych terenach przywiśnych okazała się udanym pomysłem Leszka - do pełni szczęścia zabrakło całonocnego pikniku w tak przyjaznym gronie osób - miłośników pszczół, a późna pora dnia nie pozwoliła na dokładniejsze zwiedzenie wszystkich apartamentów pszczelarskich.
Dziękuję za mile spędzony czas i pozdrawiam uczestników.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 sierpnia 2015, 11:09 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2013, 21:26 - ndz
Posty: 110
Lokalizacja: Łódzkie
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Przedbórz
Leszku dziękuję za niezwykle przyjemną i inspirującą wycieczkę do pszczół. Jestem pod wrażeniem "ósemek" :)
Miło było nasycić oczy soczystą zielenią nadwiślańskich łąk (u mnie trawa ma nieco inny kolor).

Polgrab dziękuję za ciekawe informacje i wnioski na temat obserwacji matek które masz w swojej pasiece (ilość imponująca). Miło rozmawia się z prawdziwymi pasjonatami pszczół.

Obrazek

_________________
Pozdrawiam, Aneta :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 sierpnia 2015, 04:06 - wt 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 sierpnia 2015, 07:28 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 listopada 2014, 19:36 - sob
Posty: 2205
Lokalizacja: Janów Lubelski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Zamosc
Widzę Leszku że nie samym chlebem i pasieką żyjesz , jest to miłe dziękujemy

_________________
Pasieka Knieja .https://www.youtube.com/channel/UCZZuAq ... subscriber


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 września 2015, 01:32 - sob 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Dla wszystkich Przyjaciół :D Pszczelarzy

Pozdrawiam,
polbart

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 września 2015, 09:17 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2013, 21:26 - ndz
Posty: 110
Lokalizacja: Łódzkie
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Przedbórz
Leszku czemu znów tak smutno?

Specjalnie dla Ciebie na zakończenie sezonu pszczelarskiego :)
chociaż matki od Ciebie wcale nie zamierzają go zakończyć.

https://www.youtube.com/watch?v=aNHwNreDp3A

_________________
Pozdrawiam, Aneta :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 października 2015, 08:07 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 marca 2011, 11:40 - czw
Posty: 76
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 360x300
Kończy się sezon 2015 i pora na podsumowania.
Chciałbym polecić matki B2(2B65), P9(2P521, P11(P521), B208, których prawdopodobnie nie było w sezonie 2015, a ja je obserwuje przez 2 sezony. Reproduktorki od których pochodzą żyją u Leszka już 3 sezon i za rok może ich już nie być.
Pszczoły praktycznie nierojliwe, cicha wymiana matek w 3 sezonie, może B2 przy ciasnym gnieździe, bezbłędnie odciągają komórkę 4,9, bardzo dobrze penetrują teren przy słabych pożytkach tak że zawsze mają miód i duży zapas pyłku, a przy tym nadzwyczaj łagodne.
Jak na nasze warunki bardzo dobra pszczoła, bezobsługowa (dodawanie ramek i odbiór miodu), podobnie jak gruzinka - polecam do pasiek stacjonarnych przy słabszych pożytkach.
Leszek nie planuje chowu matek tych linii, ale myślę że przy odpowiedniej ilości chętnych zapewne da się namówić przynajmniej do 1 serii.
Zachęcam do zamawiania.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 października 2015, 09:02 - pn 
Podsumowując sezon to rekordzistka matka od Polbarta przyniosła 120kg miodu w pasiece stacjonarnej pozostałe matki jak również matki córki od Polbarta nie wypadły gorzej. Dodam że jeszcze w zeszłym roku gdyby mi ktoś wciskał taki kit to bym nie uwierzył, zresztą sa gdzies moje wpisy na ten temat na tym forum o ile car ich nie wyrzucił. Myślę że te matki są warte każdej ceny i warto już dziś zamawiać bo z tego co mi wiadomo to ilość w przyszłym sezonie ma być mocno ograniczona.

PS. Dodam tak jak pisze Polgrab jest to pszczoła bezobsługowa!


Na górę
  
 
Post: 05 października 2015, 19:32 - pn 

Rejestracja: 08 stycznia 2014, 00:56 - śr
Posty: 43
Ule na jakich gospodaruję: WL
Miejscowość z jakiej piszesz: pow.radomski
ja-lec,
...rekordzistka matka od Polbarta przyniosła 120kg miodu...


A u mnie miód to noszą robotnice a nie matka,oczywiście jeśli mają z czego


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 października 2015, 21:41 - pn 
Chciałbym przeprosić kolegę ANDAK, i innych jeżeli tacy są że brak jednego wyrazu i przecinka utrudnia im zrozumienie sensu całości. I poprawiam dla łatwiejszego zrozumienia.

Podsumowując sezon to rodzina rekordzistka, matka od Polbarta przyniosła 120kg miodu.


Na górę
  
 
Post: 05 października 2015, 21:46 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2013, 21:26 - ndz
Posty: 110
Lokalizacja: Łódzkie
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Przedbórz
ja-lec daj spokój, większość wie o co chodzi, :) ja też często mówię że matka przyniosła... :)

_________________
Pozdrawiam, Aneta :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 października 2015, 22:31 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 sierpnia 2007, 09:21 - pn
Posty: 1610
Lokalizacja: Wawa
ja-lec,
Ale to uczą się od ciebie ..takiego ...czepiactwa o byle co...... :haha: :haha:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 października 2015, 00:07 - wt 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6444
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
ja-lec pisze:
Myślę że te matki są warte każdej ceny i warto już dziś zamawiać bo z tego co mi wiadomo to ilość w przyszłym sezonie ma być mocno ograniczona.

To nawet ukraść by było warto ,będę przejeżdżał to może coś zwędzę :wink: .
Tak nawiasem , ceny beczek na miód w górę a ceny miodu w dół :cry:

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 października 2015, 05:52 - wt 
ja-lec pisze:
Podsumowując sezon to rodzina rekordzistka, matka od Polbarta przyniosła 120kg miodu.
U mnie podobnie a matki całkiem inne - żadna nie jest od Leszka.

ja-lec pisze:
Myślę że te matki są warte każdej ceny
Myślę że nie warto bo można mieć sporo tańsze po jakich kolejne po sobie pokolenia pszczół dadzą tyle samo miodu.


Na górę
  
 
Post: 06 października 2015, 08:15 - wt 
CarIvan pisze:
żadna nie jest od Leszka.

Zastanawiam się dlaczego zaśmiecasz to forum takimi wpisami. Bo skoro nie masz żadnej matki od Polbarta to dlaczego się wypowiadasz? Ale to już taka natura że lubisz pisać o czymś o czym nie masz pojęcia. A tak nawiasem to skoro masz tak dobre matki to załóż nowy temat, ba jako administrator możesz założyć cały dział dla tych matek napisz coś o tych matkach i wtedy posłuchamy komentarzy innych kolegów no chyba że się tego boisz :D .


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 2736 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53 ... 55  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji