FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 11:17 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 78 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: 19 lipca 2009, 14:50 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2008, 18:48 - czw
Posty: 926
Lokalizacja: Kraków/Łękawica
Jak nasiedlić ulik weselny pszczołą z bezmatka w którym wychowaliśmy matki?? Zakładając że do ulików będziemy poddawać mateczniki na wygryzieniu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 lipca 2009, 20:23 - ndz 
Metod zasiedlania jest wiele
ja opiszę swoją prosta
Mam zwykła reklamówkę z uciętym rogiem zawijam ją i spinaczem do prania zaciskam
idę do obojętnego ula do miodni wyciągam solidnie obsiadające ramko w pszczoły poryskuję je letnią wodą z opylacza i wkładając do owej reklamówki strząsam , po czym idę do ulika gdzie jest już węza i ciasto odpinam spinacz i wsypuję pszczoły zawożę na miejsce stałe oddalone 3 km i po oblocie poddaję matki lub mateczniki
można by matki i Mat poddać wcześniej lecz za uwarzyłem że kilkugodzinne sieroctwo lepiej wpływa na przyjęcia nawet jest 100 % przyjęć
.
Daniel tak samo możesz tylko wpierw daj matecznik na wygryzieniu 14 -15 dniowy ciasto i wszystko a potem dołącz pszczoły z ula wychowującego i wyjazd z pasieki :wink:


Na górę
  
 
Post: 21 lutego 2010, 15:21 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 listopada 2007, 12:15 - ndz
Posty: 981
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Lankstroth,Dadant,Zander
Witam

Moim zdaniem byl by powoli czas podjac ten ciekawy temat, sesja chodowlana za pasem, ale czy wszystko jusz przygotowane do chodowli matek?????........
Umnie jeszcze nie!!!!!!!!!........
W tej chwili jestem w trakcie produkcji ulikuw weselnych 3 rameczkowych nieco podobnych do tych kture przedstawil Bogdan na kturyms z postuw.
Bogus podal bardzo ladna metode napelniania takich wlasnie ulikuw, ale moze ktos to robi to inaczej?.... i pochwali sie swoimi metodami napelniania, i calego procesu chodowli matek w takich, i podobnych ulikach.
Temat ten napewno jest interesujacy, i na czasie!!!.... moim zdaniem kazdy pszczelarz powinien sprubowac wedlug swoich sil i mizliwosci chodowli matek bo dobra matka to pdstawa dobrych efektuw w pasiece!.... a coraz wiecej matek pochodzi z tagzwanych masowych wychowuw i te nie zawsze spelniaja obiecane efekty.
Pozdrowienia Krzysztof K


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21 marca 2010, 12:57 - ndz 

Rejestracja: 13 marca 2010, 14:43 - sob
Posty: 42
Lokalizacja: Iwonicz
Mam inny sposób aby zasiedlić ulik weselny a robię to w taki sposób że rameczki z ulika trzy sztuki są bez żadnych wręgów wkładam do jednej ramki warszawskiej zwykłej ,i zabezpieczam po obu stronach drutem do węzy aby nie wypadły i wkładam do ula. Jeden taki zestaw do rodni , do rodziny z której chcę wychować matki i mam jajeczka na rameczkach do trzech ulików.Dwa takie zestawy do miodni do innych rodzin aby pozyskać pokarm i pszczoły ale należy te rameczki wstawić parę dni wcześniej żeby mieć pewność ze jest pokarm .Następnie wkładam do każdego ulika po jednej rameczce z jajeczkami bez pszczół i dwie z pokarmem i pszczołami a za przegrodę z deseczki butelkę 05 l po wodzie mineralnej z syropem.Butelka wchodzi ciasno i służy jako klin aby się nic nie przesuwało ,a przy nakrętce jest otwór 1mm przez który pobierają syrop.Do mocowania rameczek mam uchwyty z blachy dwie u dołu i dwie na boku ,są w kształcie litery ww i w nie wkładam.Następnie przenoszę to5km . Matkę z takiego ulika wkładam razem z rameczkami i pszczołami w taki sposób jak były pozyskane do rodziny gdzie mam taką potrzebę ,ale wcześniej obydwie skrapiam kroplami miętowymi .Życzę przyjemnej pracy tylko nie dopuść do zasklepienia więcej mateczników zostaw najładniejszy Kazimierz.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21 marca 2010, 14:53 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2007, 17:20 - pt
Posty: 1836
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Jeszcze nikt nie wynalazł lepszego sposobu zasiedlania ulików niż też z zastosowaniem mini-ula, system który był szeroko opisywany swego czasu w pasiece, plusów tej metody jest na prawdę sporo, przede wszystkim operujemy jedną małą ramką, dzieląc taki ul na poszczególne uliki weselne, poszczególne uliki zaopatrujemy i w pokarm i pierzgę i w czerw, tak więc nowo powstałe uliki weselne już na starcie przypominają nam małe rodziny pszczele, co jest bardzo istotne przy poddawaniu młodej matki, tak aby odrazu czy to przy wygryzieniu, czy uwolnieniu z klateczki matka miała odpowiednią opiekę.
Tak więc temat ciekawy, warty przyjrzeniu, szczególnie dla tych co szukają szybkiej metody nasiedlania większej ilości ulików weselnych, oczywiście Ci co mają parę rodzin pszczelich też nie stoją na przegranej pozycji, bo zawsze mogą się pobawić takim systemem i być mądrzejsi o nowe doświadczenia :wink:

_________________
Kasa Misiu kasa coś takiego jak brać pszczelarska nie istnieje ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21 marca 2010, 17:25 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2008, 18:48 - czw
Posty: 926
Lokalizacja: Kraków/Łękawica
Tylko nie każdy ma dostęp do tych tekstów a na necie jest o tym baaaaardzo mało.:(:(


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 kwietnia 2010, 16:43 - wt 
Nie bawem trzeba się przygotować
Dziś składałem rameczka do ulików weselnych
Ale ten filmik warto przypomnieć
http://www.youtube.com/v/9fcMHreE6E8&hl=pl_PL&fs=1&


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 06 kwietnia 2010, 19:53 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 sierpnia 2008, 08:59 - wt
Posty: 115
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkoposkie
Po chochelce :D fajnie by było gdyby filmik był po polsku


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 kwietnia 2010, 22:02 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
A ja wyczytałem że można użyc do nasiedlenia ulików weselnych pszczół rojowych :idea:
i tak robiłem kilka sezonów z dobrym skutkiem :pl:
ale w zeszłym roku dwie rodzinki mi dały dyla :(
I miewiem czy to wina pszczół - czy sam coś zkwasiłem :roll:

Pozdrawiam Szczupak :mrgreen: (zielony nie w jednym temacie)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 kwietnia 2010, 20:08 - śr 
Cebikk pisze:
Po chochelce :D fajnie by było gdyby filmik był po polsku

A po co więcej :wink: by się im głupot zachciewało
Właśnie przerobiłem swoje dwu rodzinne na jedno rodzinne przecinając je na pół i będą mieć po 3 małe rameczka :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 07 kwietnia 2010, 20:11 - śr 
Cebikk pisze:
Po chochelce :D fajnie by było gdyby filmik był po polsku

A po co więcej :wink: by się im głupot zachciewało
Właśnie przerobiłem swoje dwu rodzinne na jedno rodzinne przecinając je na pół i będą mieć po 3 małe rameczka :wink:
Szczupak
też mnie tak kiedyś szkoliły :pala: że zbierałem ich po drzewkach ( super to wygląda ale nie na moje nerwy ) od tego czasu już mnie nikt nie namówi do nasiedlenia pszczołami z roju :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 15 kwietnia 2010, 12:14 - czw 

Rejestracja: 15 stycznia 2010, 16:47 - pt
Posty: 34
Lokalizacja: małopolska
Nasiedlanie z użyciem CO2 pszczoły nie wracają do macierzaków

http://www.youtube.com/user/martinbrown ... qm-GM_PYng


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 kwietnia 2010, 20:33 - pt 
rad123 pisze:
Nasiedlanie z użyciem CO2 pszczoły nie wracają do macierzaków

http://www.youtube.com/user/martinbrown ... qm-GM_PYng


Nie każdy dysponuje Butla gazem reduktorem itp
Ale każdy ma podkurzacz i 7 zł
Proszek do usypiania i uspokajania pszczół.

środek w postaci granulatu (podobnego do kuleczek nawozu), do usypiania pszczół.
Stosowanie:
łyżeczkę preparatu wsypujemy do rozpalonego podkurzacza i odymiamy pszczoły. Po chwili pszczoły "zamierają w bezruchu" spadając bądź to na dno ula, bądź są lekko przyczepione do plastrów - małym strząśnięciem można je usunąć z plastrów.
W tym czasie możemy wykonać wszystkie czynności w ulu i przy użyciu uśpionych pszczół:
- nasiedlanie ulików weselnych
- robienie odkładów
- wyszukiwanie matki w rojach bardzo agresywnych
- inne czynności przy których można wykorzystać uśpione pszczoły
Po około 10 minutach owady ożywają i przywracane są wszystkie czynności życiowe.
te same właściwości ma saletra amonowa
procedura tylko jest taka że wpierw trzeba nasiedlić uliki wystawić na odpowiednie miejsce uśpić za 3-5 min poddać matkę wrzucając ją na śpiące pszczoły i po kłopocie obudzą się mając królową w domku
Najlepiej ustawić uliki i robić to pod wieczór pszczoły się obudzą nabiorą wigoru i do rana stworzą już wartę przy wylocie


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 18 kwietnia 2010, 17:57 - ndz 

Rejestracja: 06 czerwca 2008, 23:01 - pt
Posty: 1139
Lokalizacja: Stargard Szczec.
Ule na jakich gospodaruję: wlkp/wlkp 18cm
BoCiAnK pisze:
rad123 pisze:
Nasiedlanie z użyciem CO2 pszczoły nie wracają do macierzaków

http://www.youtube.com/user/martinbrown ... qm-GM_PYng


Nie każdy dysponuje Butla gazem reduktorem itp
Ale każdy ma podkurzacz i 7 zł
Proszek do usypiania i uspokajania pszczół.

środek w postaci granulatu (podobnego do kuleczek nawozu), do usypiania pszczół.
Stosowanie:
łyżeczkę preparatu wsypujemy do rozpalonego podkurzacza i odymiamy pszczoły. Po chwili pszczoły "zamierają w bezruchu" spadając bądź to na dno ula, bądź są lekko przyczepione do plastrów - małym strząśnięciem można je usunąć z plastrów.
W tym czasie możemy wykonać wszystkie czynności w ulu i przy użyciu uśpionych pszczół:
- nasiedlanie ulików weselnych
- robienie odkładów
- wyszukiwanie matki w rojach bardzo agresywnych
- inne czynności przy których można wykorzystać uśpione pszczoły
Po około 10 minutach owady ożywają i przywracane są wszystkie czynności życiowe.
te same właściwości ma saletra amonowa
procedura tylko jest taka że wpierw trzeba nasiedlić uliki wystawić na odpowiednie miejsce uśpić za 3-5 min poddać matkę wrzucając ją na śpiące pszczoły i po kłopocie obudzą się mając królową w domku
Najlepiej ustawić uliki i robić to pod wieczór pszczoły się obudzą nabiorą wigoru i do rana stworzą już wartę przy wylocie


Było już na ten temat na tym forum ale nikt za bardzo nie przyznał się do stosowania. Panie Boćku używa Pan tego ?? Rozumiem że można też użyć tego by przenieść rodzinę na nowe miejsce, a pszczoły po obudzeniu jedynie na nowo się oblecą i będzie ok.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 kwietnia 2010, 10:39 - pn 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
A kto mi napisze ze uspione pszczoły ile krucej żyją. Jak wimy kazde uspinie matki pszczelej skraca jej żywotnosć. To i uspienie pszczół skraca ich żywotnosć o ile czy ktoś wie. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 maja 2010, 02:51 - czw 

Rejestracja: 22 kwietnia 2008, 00:12 - wt
Posty: 85
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
Kazimierz , nie rozumiem czumu wkładasz ramkę z jajeczkami? W zeszłym roku asystowałem koledze przy takim uliku. Rzeczywiście jak pisze bzzy ,jest to bardzo proste.
Trzy ramki z czego jedna czerwiu krytego + jedna z pokarmem i jedna z węzą.
Trzeba tylko pilnować wieku czerwiu, aby nie było kłopotów z matecznikami.
Do ulika wkładamy czerw obsiadany na czarno. Koniecznie musi być węza aby nie pofrunęły, lub miejsce na budowę woszczyny. Nawet wody nie potrzeba. Ulik mały ,ciepły i wygodny.
A czy u ciebie na tej ramce z jajeczkami nie budują mateczników?
No chyba że to nie jest ulik do poddawanie matek lecz do chowu mateczników.
Ale to są dwie różne rzeczy. Może ja coś pomyliłem.
Dodatkowo wyczytałem że taką rodzinkę nazywamy nukleusem. Można poddać pszczoły które obsiadają na czarno ramkę z czerwiem jak też wsypać pszczół ulowych mniej więcej szklankę stołową czyli 200-300 gram.

Ulik taki ma ramki szerokości ula jakim dysponujemy . Wysokość około 10-15 cm.
Wygoda jak diabli. Zawsze można podebrać jakiejś rodzince trochę czerwiu i nawet tego nie poczuje. Zalecana metoda dla chowu większej ilości matek.

Innym tematem jest samo poddawanie takiej matki do ulika. Widziałem jak sama ładnie wchodzi przez wlotkę. No ale na takie manewry jestem jeszcze za młodym pszczelarzem.

_________________
mirek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 maja 2010, 22:35 - czw 
swiwojtek pisze:
Było już na ten temat na tym forum ale nikt za bardzo nie przyznał się do stosowania. Panie Boćku używa Pan tego ?? Rozumiem że można też użyć tego by przenieść rodzinę na nowe miejsce, a pszczoły po obudzeniu jedynie na nowo się oblecą i będzie ok.


Tak użyłem do przeniesienia kilku uli ule przenosiłem uśpione wieczór 9prawie po ciemku ) rano kilka pszczół KILKA wróciło na stare miejsce widocznie zbyt krótko spały :wink:
Nie wiem czy to skraca życie nie stwierdziłem nic złego w tej metodzie
Co się tyczy zasiedlenia ulików weselnych to mam możliwość wywozu ale działa i to dobrze działa na śpiące pszczoły można puścić matkę :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 12 maja 2010, 19:22 - śr 
Przerobiłem rok temu uliki od łysonia 2x3 rameczka na 6 rameczkowy ulik był dla dwóch rodzin teraz jest dla jednej :) Młodą pszczołę zamiatam na 2 ramka węzy 3 susz i jedno z pokarmem wycięte z ramek wielkopolskich który pozostał po zimie :) Zamykam ulik , ze względu ,ze nie mam miejsca żeby uliki postawić około 2-3 km. od pasieki wkładam takich 100 ulików wraz z matką nieunasienioną w klateczce do ciemnej i chłodnej piwnicy na 3 dni.
Po 3 dniach rozkładam uliki 150 metrów od pasieki na pasieczysku , otwieram wylotki ;)
Stara pszczoła ,która trafi sie w takim uliku wiadomo ,ze ucieknie do macierzaka ,ale ogólnie nie jest źle 70% pszczół zostaje w uliku :) Jak pszczoły zagospodarują ulik mozna później dać im trochę syropu .


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 12 maja 2010, 19:33 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
W piatek czeka mnie pierwsze nasiedlenie ulików.moje pytanie jak wprawiacie paski wezy w snozy. Wiem ze można te snozy przeciąć na środku i włożyc węzę a z drugiej strony zagąć.Jak to rozwiązujecie.Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 maja 2010, 20:04 - śr 
mendalinho pisze:
W piatek czeka mnie pierwsze nasiedlenie ulików.moje pytanie jak wprawiacie paski wezy w snozy. Wiem ze można te snozy przeciąć na środku i włożyc węzę a z drugiej strony zagąć.Jak to rozwiązujecie.Pozdrawiam

Ja się nie znam na ulikach weselnych i na snozach ale myślę że górna beleczka powinna składac się z dwóch połówek 10x10mm wąza w środek i zbić dwoma gwożdzikami a pszczoły zrobią reszte .


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 12 maja 2010, 20:05 - śr 
Mozna zagiąć i wtopić starą lutownicą :) W rameczkach rozkładanych nie ma problemu.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 12 maja 2010, 20:08 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
Ja juz przygotowałem snozy w całości dł 17cm nie chciałbym jeszcze tego ciąć


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 maja 2010, 20:52 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
mendalinho,
zagnij węze 1 cm- przyłóż do snowy aby była na środku i dociśnij to mokrym dłutem (na płask )
Albo dociśnij punktowo i przejedź rozgrznym radełkiem wtedy sie przyklei i już :mrgreen:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 maja 2010, 21:04 - śr 
pszczelarzyk pisze:
Przerobiłem rok temu uliki od łysonia 2x3 rameczka na 6 rameczkowy ulik był dla dwóch rodzin teraz jest dla jednej :) .


A Ja zupełnie na odwrót zrobiłem jak kolega
Miałem wcześniej 2x3 i co się działo pszczoły się czuły wzajemnie ,a że nie dały rady przedostać się popod daszek to odwiedzały się po ścianie ula i często zdarzało mi się że kasowały mi jedną matkę
W tym roku dokupiłem tych ulików i jestem z trakcie ich dzielenia na pojedyncze 1x3 rameczki , mam też 5 rameczkowe uważam że są zbyt duże nie ma potrzeby iść na ilość rameczek
Ale to moje zdanie

Obrazek
Obrazek


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 12 maja 2010, 21:13 - śr 
Widzisz mendalinho na załączonym obrazku że górna beleczma sklada się z dwóch połówek .
Więc nie słuchaj szczupaka bo on zna się na rybach z tym radełkiem , wenzę bądziesz miał zamocowaną pośrodku i bardzo mocno .


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 12 maja 2010, 21:18 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
mendalinho,
A jeśli byś miał ciut starszy typ snozy - to te BoCiAnK-a sobie pooglądaj :shock:
i zrób jak napisałem :wink:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 maja 2010, 22:17 - śr 
Zmieniłem na 6 rameczkowe gdyż mając dwurodzinne, a uliki ustawione obok siebie matki myliły wylotki wiem ,ze powinna być odpowiednia odległość ,ale posiadając 100 ulików i mało miejsca musiałem tak zrobić , stawiałem na jednym paliku 2 uliki to razem daje w kupie 4 rodzinki ( Odległosc od wylotek-wylotek) to było 30 cm. Wiem ,ze za mało , póxniej przerobiłem na jedno wejście i ulik obok ulika ( 30 cm od wylotka do wylotka) z tym ,że uliki ustawione były na przemian i to jest plus na lepsze . Teraz zrobiłem inną konstrukcje
na dwóch palikach połaczonych deską stawiam 5 ulików weselnych na przemian z wylotkiem) Druga sprawa to jak matka zaczerwi 3 rameczka idzie w rójke zaraz i jak nie przekręce kółka (nie zdąże) to po matce .albo szukac po drzewach trzeba:) na 6 rameczkowym jest czas na reakcje jak zapełnie 4 ramki pszczołami to matka bedzie sie wahac czy iśc w rójkę bo bedzie miała jeszcze 2 rameczka do czerwienia których nie zaczerwi bo nie ma na tyle pszczół aby ogrzac czerw i bedzie czekała w rójke nie pójdzie ,albo będzie zdażać sie to rzadko albo wcale.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 12 maja 2010, 22:27 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
Łowca Jeleni, Dobre rozwiązanie z tymi plastkowymi uchwytami ale do piątku nie zdąze zoraganizować pozostaje mi kombinować


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 maja 2010, 23:13 - śr 
mendalinho pisze:
Łowca Jeleni, Dobre rozwiązanie z tymi plastkowymi uchwytami ale do piątku nie zdąze zoraganizować pozostaje mi kombinować

Zamiast kombinować z plastikiem proponowalem zbić je do kupu wkladając węze dwoma gwożdzikami . Jest zamocowana na amen ducha , jest przebita i zciśnieta .


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 20 maja 2010, 23:52 - czw 

Rejestracja: 05 kwietnia 2009, 22:23 - ndz
Posty: 101
Lokalizacja: w-wa
BoCiAnK, też mam te na dwie rodziny i faktycznie trzeba przerobić jak u ciebie - bo sie robi jedna wielka masakra. :x


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 sierpnia 2017, 21:14 - pn 

Rejestracja: 05 czerwca 2017, 19:38 - pn
Posty: 39
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie Nektariada
Miejscowość z jakiej piszesz: Zagrody
Jestem w trakcje wymiany matki w jednym ulu , zabrałem starą matkę i kilkadziesiąt pszczół do ulika weselnego i teraz widzę że pszczół jest za mało - czy mogę dosypać pszczół i czy brać je macierzaka czy z dowolnego ula ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 sierpnia 2017, 21:18 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 stycznia 2013, 01:03 - ndz
Posty: 3409
Lokalizacja: dolnośląskie/ Lubomierz
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski korpusowy
Z macierzaka, młode.

_________________
Ewa
Nie sztuką jest leczyć. Sztuką jest zdrowych przy zdrowiu utrzymać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 sierpnia 2017, 21:34 - pn 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5353
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
Pasieka Wiktoria pisze:
czy mogę dosypać pszczół i czy brać je macierzaka czy z dowolnego ula ?

Nie musza być z macierzaka jeśli je strząśniesz przed wylotek ulika. Stara pszczoła odleci a młoda połączy się z tą, która jest w uliku.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 sierpnia 2017, 21:53 - pn 

Rejestracja: 05 czerwca 2017, 19:38 - pn
Posty: 39
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie Nektariada
Miejscowość z jakiej piszesz: Zagrody
Nie musza być z macierzaka jeśli je strząśniesz przed wylotek ulika. Stara pszczoła odleci a młoda połączy się z tą, która jest w uliku.[/quote]

Wejdą same do ulika weselnego ? Pytam serio bo nigdy nie miałem uików. Weselnych


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 sierpnia 2017, 21:55 - pn 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5353
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
Pasieka Wiktoria, nie ważne czy to ulik, odkład, czy słabsza rodzina. Wejdą same i się połączą. I nic się nie zetnie jak niektórzy myślą. To jest podstawowa metoda zasilania u mnie w pasiece. Nie chce mi się grzebać za ramkami z odpowiednim czerwiem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 sierpnia 2017, 22:14 - pn 

Rejestracja: 05 czerwca 2017, 19:38 - pn
Posty: 39
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie Nektariada
Miejscowość z jakiej piszesz: Zagrody
Dziękuję kolego , jutro rano tak zrobię i napisze czy wszystko poszło dobrze .
Jeszcze raz serdeczne dzięki


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 sierpnia 2017, 23:12 - pn 

Rejestracja: 16 września 2010, 11:16 - czw
Posty: 228
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
BARciak pisze:
Pasieka Wiktoria, nie ważne czy to ulik, odkład, czy słabsza rodzina. Wejdą same i się połączą. I nic się nie zetnie jak niektórzy myślą. To jest podstawowa metoda zasilania u mnie w pasiece. Nie chce mi się grzebać za ramkami z odpowiednim czerwiem.


Co zasilasz taka pszczołą?

_________________
Nie tylko produkty pszczele są arcyzdrowe, zdrowe jest również samo zajmowanie się pszczołami.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 sierpnia 2017, 23:14 - pn 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5353
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
kiban, najczęściej słabszy ulik weselny lub odkład.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 sierpnia 2017, 23:48 - pn 

Rejestracja: 15 września 2009, 11:54 - wt
Posty: 1305
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp i Dadant
Znaczy się pszczoły strazniczki wpuszcza młode obce pszczoły do swojego ula?

_________________
Pozdrowienia z Warmii


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 sierpnia 2017, 23:56 - pn 

Rejestracja: 21 grudnia 2016, 16:38 - śr
Posty: 2462
Ule na jakich gospodaruję: wz, 1/2 dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Puławy
Jarek pisze:
Znaczy się pszczoły strazniczki wpuszcza młode obce pszczoły do swojego ula?
Jarek pisze:
Znaczy się pszczoły strazniczki wpuszcza młode obce pszczoły do swojego ula?


Nasze rasowe pszczoły wpuszczają swoje pszczoły, inne pszczoły a nawet osy.
Można je głaskać, przytulać i karmić z ręki, a co ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 sierpnia 2017, 06:06 - wt 

Rejestracja: 15 września 2009, 11:54 - wt
Posty: 1305
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp i Dadant
Bartek.pl pisze:
Jarek pisze:
Znaczy się pszczoły strazniczki wpuszcza młode obce pszczoły do swojego ula?
Jarek pisze:
Znaczy się pszczoły strazniczki wpuszcza młode obce pszczoły do swojego ula?


Nasze rasowe pszczoły wpuszczają swoje pszczoły, inne pszczoły a nawet osy.
Można je głaskać, przytulać i karmić z ręki, a co ?

Czyli u mnie takie wzmacnianie nie przejdzie.
Osy tylko zbliża się do wlotka i kilkanaście pszczół leci je witać. Mnie z resztą też...

_________________
Pozdrowienia z Warmii


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 sierpnia 2017, 10:20 - wt 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5353
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
Jarek pisze:
Znaczy się pszczoły strazniczki wpuszcza młode obce pszczoły do swojego ula?

Młode wpuszczą zawsze. Starych nie, ale one i tak odlecą.
Jarek pisze:
Bartek.pl pisze:
Jarek pisze:
Znaczy się pszczoły strazniczki wpuszcza młode obce pszczoły do swojego ula?
Jarek pisze:
Znaczy się pszczoły strazniczki wpuszcza młode obce pszczoły do swojego ula?


Nasze rasowe pszczoły wpuszczają swoje pszczoły, inne pszczoły a nawet osy.
Można je głaskać, przytulać i karmić z ręki, a co ?

Czyli u mnie takie wzmacnianie nie przejdzie.
Osy tylko zbliża się do wlotka i kilkanaście pszczół leci je witać. Mnie z resztą też...

Przejdzie przejdzie. To nie ma znaczenia czy krainka, kaukaz, BF a nawet kundel. Wszędzie jest tak samo.
Bartek.pl, próbowałeś tak zasilać?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 sierpnia 2017, 11:23 - wt 

Rejestracja: 21 grudnia 2016, 16:38 - śr
Posty: 2462
Ule na jakich gospodaruję: wz, 1/2 dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Puławy
BARciak pisze:
Bartek.pl, próbowałeś tak zasilać?


Nie negowałem, tego co napisałeś, wydaje się to naturalne, młode nie znają jeszcze położenia swojego pnia, więc naturalne, że będą próbowały wejść do pierwszego lepszego, stare natychmiast odlecą.
W ogóle, chyba trochę przesadzona jest ta opinia z tym warowaniem na wlotkach.
Nie musiałem (tak mi się wydaje) teraz zasilać pni. Na wiosnę zasilając odkład wkładałem całą ramkę z pszczołami, jednak były to ramki z czerwiem, więc młodą pszczołą.
Jeśli będę zasilał samą pszczołą wybiorę tą metodę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 sierpnia 2017, 16:49 - wt 

Rejestracja: 05 czerwca 2017, 19:38 - pn
Posty: 39
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie Nektariada
Miejscowość z jakiej piszesz: Zagrody
Donoszę że sposób ze strząsaniem pszczół przed ulik weselny działa , przed południem omiotłem pszczoły z powałki jednego z ula i odziwo weszły do ulika weselnego . Ciekawe kiedy zaczną nosić pyłek i kiedy matka zacznie czerwić w tym uliku .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 sierpnia 2017, 18:14 - wt 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5353
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
Pasieka Wiktoria, a nie mówiłem, że tak się da :mrgreen: To się nie mogło nie udać :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 sierpnia 2017, 18:42 - wt 

Rejestracja: 05 czerwca 2017, 19:38 - pn
Posty: 39
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie Nektariada
Miejscowość z jakiej piszesz: Zagrody
BARciak pisze:
Pasieka Wiktoria, a nie mówiłem, że tak się da :mrgreen: To się nie mogło nie udać :D


To teraz obstaw zakład kiedy ta matka zacznie czerwić w tym uliku ;)

Przypominam że matka czerwiła w normalnym ulu całe lato ale postanowiłem ją wymienić na buckfas gz.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 sierpnia 2017, 18:46 - wt 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5353
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
Pasieka Wiktoria, a mają odbudowane ramki czy dopiero mają ciągnąć węzę?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 sierpnia 2017, 18:58 - wt 

Rejestracja: 05 czerwca 2017, 19:38 - pn
Posty: 39
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie Nektariada
Miejscowość z jakiej piszesz: Zagrody
BARciak pisze:
Pasieka Wiktoria, a mają odbudowane ramki czy dopiero mają ciągnąć węzę?

Dzisiaj wyciołem z ramki susz i wkleiłem w 3 rameczki a dwie mają z węzą , w podkarmiaczce mają ciasto bee fonda , nie noszą też pyłku tylko sprzątają w uliku i wynoszą okryszki na zewnątrz .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 sierpnia 2017, 19:12 - wt 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5353
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
Pasieka Wiktoria, za 2 dni powinny być już jajka


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 sierpnia 2017, 22:47 - wt 

Rejestracja: 16 września 2010, 11:16 - czw
Posty: 228
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
ręce opadają........... zasilanie ulików weselnych........... jaki powinien być skłąd rodziny w uliku weselnym????

_________________
Nie tylko produkty pszczele są arcyzdrowe, zdrowe jest również samo zajmowanie się pszczołami.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 78 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji