FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 12:10 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 55 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 25 kwietnia 2011, 18:19 - pn 

Rejestracja: 25 lipca 2009, 11:44 - sob
Posty: 27
Lokalizacja: małopolska
Budowa ulików weselnych głównie zależy od jego przeznaczenia. Hodowca który produkuje unasienione matki na sprzedaż raczej nie będzie trzymał w swojej pasiece ulików na ramkach które ma w użyciu, np. uliki na ramce wielkopolskiej gniazdowej. Zasiedlenie takiego ulika, to jest zbyt kosztowne, przecież to praktycznie odkład jest na 3-4-5 ramkach. Dla hodowcy moim zdaniem jest najlepszy ulik do którego nie trzeba dużej ilości pszczół żeby go zasiedlić. powinien być też tani. Taki ulik jest tańszy w utrzymaniu. Z drugiej jednak strony matki unasienione w uliku weselnym który ma wielkość odkładu są lepszej jakości. Natomiast dla pszczelarza który unasienia matki tylko na własne potrzeby i tych matek jest niewiele, lepszym rozwiązaniem jest ulik o wymiarach ramki używanej w pasiece, ze względu na łatwość likwidacji takiego ulika po sezonie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 kwietnia 2011, 23:01 - pn 

Rejestracja: 20 marca 2011, 19:02 - ndz
Posty: 44
Lokalizacja: Lubawa
Moim zdaniem ramka apipol jest za szeroka najlepsza jest szerokość wielkopolska wysokość według uznania ale chyba najlepiej poniżej 20 cm . U mnie stosuję ramkę 18/36cm.Pszczoły do nasiedlania zbieram z górnych korpusów uli produkcyjnych.
Biorę tyle pszczół ile mam matek. Nasiedlam uliki na 1 góra 2 ramki ,jeśli 1 matka zginie
lub się nieunasieni to wyciągam przegrodę i w ten sposób likwiduję 1 rodzinkę.
Mój ulik to korpus przedzielony na pół. Dla 1 matki potrzeba ok pół litra pszczół, matki poddaję do środkowej przegrody w klateczkach na ciasto, gdyż w przegrodzie jest komora
na ciasto i klateczkę. Rodziny likwiduję w razie jak są potrzebne matki lub dołańczam po gryce nawet we wrześniu,pażdzierniku

Pozdrawiam Edward49


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 maja 2011, 12:28 - czw 
ja tez zrobilem sobie ulik wielkosci wielkopolskiego na 4 rodzinki ,wylotki w 4 strony swiata ze zwyklej sklejki pomalowanej farba olejna,po dwie ramki na kazda rodzinke .przegrody sa do wyjecia,wiec moze byc na 4,3,2 lub jedna rodzne. najlepsze matki i tak mam zawsze z matecznikow ratunkowych ,zalozonych na 1dno dniowych jajeczkach. po prostu odbieram z ula swiezo zaczerwiona ramke z obsiadajacymi pszczolami, do tego po ramce z miodem i pierzga i gotowe :piwko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 21 września 2011, 21:02 - śr 

Rejestracja: 20 marca 2011, 19:02 - ndz
Posty: 44
Lokalizacja: Lubawa
Jerzy Żwirski pisze:
Masz rację Zdzisław, to daje ul Apipol tzn. wszystkie ramki takie same: w gniazdach, miodniach, ulikach weselnych.


Zgadza się jedna ramka w całej pasiece, tylko że apipol i dadant są za szerokie, mnie bardziej odpowiada 36 cm (typ wielkopolski ) oczywiście skrócony o ile to już sprawa pszczelarza.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 lutego 2012, 18:11 - śr 

Rejestracja: 20 marca 2011, 19:02 - ndz
Posty: 44
Lokalizacja: Lubawa
A oto mój ulik weselny ,jest to korpus z poliuretanu,ramka 18x36 cm Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 55 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji