FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 12:56 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 17 ] 
Autor Wiadomość
Post: 23 grudnia 2009, 13:16 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2008, 18:48 - czw
Posty: 926
Lokalizacja: Kraków/Łękawica
Kiedy najwcześniej można unasienniać matki żeby do majowych (z końca maja) lub czerwcowych odkładów poddawać już matki unasiennione. Wiadomo można zazimować jakieś matki zapasowe a czy można wcześniej jakoś unasienniać matki?? Czy może nie ma to tak dużego znaczenia czy do majowych odkładów poddamy matki unasienione czy nieunasienione. Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 grudnia 2009, 17:47 - śr 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
W drugiej połowie maja rodziny są już w pełnym rozwoju , a więc jest dostateczna ilość trutni do ich naturalnego zapłodnienia. Właśnie w tym czasie robię odkłady i poddaję do nich matki nieunasiennione.

Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 grudnia 2009, 19:20 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
Witam.Ja jak na razie jestem uzależniony od dostawy matek.Także najczęsciej poddaje koniec maja początek czerwca do odkładów po rzepaku.Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 grudnia 2009, 20:20 - śr 
Hodowcy matki już oferują na początku maja ale żeby unasiennienie się powiodło to można sobie w kilku najlepszych ulach zrobić taki trik
Na początku kwietnia wstawić do gniazda odbudowaną ramkę pracy (zeszło roczną prze czewioną ) matka ładnie ją zaczerwi za 24 dni wygryzą się Gucie a za 12 dni będą już sprawne seksualnie :mrgreen: to proste obliczyć kiedy można już kupić matki


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 25 grudnia 2009, 21:59 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 października 2007, 09:08 - wt
Posty: 106
Lokalizacja: Ropczyce
w moim terenie najgorszy czas do lotów godowych to przełom maja i czerwca.
W okresie nkwitnienia akacji szaeją deszcze i matki z tego okresu są potem szybko wymieniane z powodu braku nasienia.
Natomiast od 10 czerwca do 10 lipca jest to okres najlepszych lotów godowych i wtedy ustawiam się na tworzenie rodzin weselnych i odkładów.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 stycznia 2010, 21:01 - pt 
leonzawodowiec pisze:
Natomiast od 10 czerwca do 10 lipca jest to okres najlepszych lotów godowych i wtedy ustawiam się na tworzenie rodzin weselnych i odkładów.

Widzisz jest to odwrotnością co do Południowej części Kraju przynajmniej w zeszłym roku do 27 maja wszystko szło jak po maśle matki unasienniały się świetnie czego nie można powiedzieć o późniejszych terminach gdzie właśnie pogoda w kratkę udaremniała jakiekolwiek plany


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 28 grudnia 2010, 21:19 - wt 
Czy watro kupować już matki z początkiem maja, słyszałem że hodowcy niektórzy mają w sprzedaży.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 07 stycznia 2011, 18:25 - pt 
Tazon pisze:
Czy watro kupować już matki z początkiem maja, słyszałem że hodowcy niektórzy mają w sprzedaży.

Wszystko zależy kiedy będą odpowiedniej jakości gucie
co z tego że hodowcy mają jak truteń po wygryzieniu potrzebuje 15 dni by był zdolny do czego kolwiek :leży_uśmiech:
tak że myślę że opytymalnym terminem to dopiero po 15 maja o ile wiosna dopisze


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 07 stycznia 2011, 21:45 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 stycznia 2010, 18:23 - pt
Posty: 318
Lokalizacja: Małopolska
Tazon pisze:
Czy watro kupować już matki z początkiem maja, słyszałem że hodowcy niektórzy mają w sprzedaży.

spotakałem się z matkami czerwiącymi 3 maja w sprzedaży , oplitka miała własciwą barwę tylko rok urodzenia poprzedni.

_________________
Starajmy się zrozumieć co pszczoły ''mówią'' do Nas , a pszczelarstwo stanie się łatwiejsze.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 stycznia 2011, 14:29 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 stycznia 2009, 10:35 - śr
Posty: 77
Lokalizacja: sudety
jv2m pisze:
Tazon pisze:
Czy watro kupować już matki z początkiem maja, słyszałem że hodowcy niektórzy mają w sprzedaży.

spotakałem się z matkami czerwiącymi 3 maja w sprzedaży , oplitka miała własciwą barwę tylko rok urodzenia poprzedni.

A u kogo można takie i za ile kupić i czemu opalitka była nowego roku a nie starego jak wiek matki

_________________
Co dwie głowy to nie jedna Uczeń nie jedno ma imię
Pozdrawiam pszczelarzy i chylę czoła


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 stycznia 2011, 15:16 - pn 

Rejestracja: 25 marca 2009, 07:38 - śr
Posty: 949
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski
Ule na jakich gospodaruję: WP
Bywają trutnie na początku maja z osieroconych(trutowych)rodzin, kiedyś nawet po 5 maja mi unasieniły matkę z matecznika w rodzinie w której przy sprzątaniu zapodziałem matkę.Ale czy takie trutnie z zimy są pełnowartościowe to raczej wątpię? :oczko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 stycznia 2011, 15:32 - pn 
Można zimować ramkę z węza trutowa w kilku rodzinach - na wiosnę pszczoły zrobią swoje. Ważne jest tez żeby nie wycinać czerwiu trutowego - co niektórzy robią to nagminnie w ramach walki z warroza - a potem na matki narzekając, ze źle czerwia albo ze strutowała. Duza ilość trutni w powietrzu gwarantuje dobre unasienianie się matek - a to leży w rękach pszczelarza zęby zadbał o trutnie stosując odpowiednie zabiegi w odpowiednim czasie. Pozdrawiam


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 10 stycznia 2011, 16:43 - pn 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
marekk pisze:
jv2m pisze:
Tazon pisze:
Czy watro kupować już matki z początkiem maja, słyszałem że hodowcy niektórzy mają w sprzedaży.

spotakałem się z matkami czerwiącymi 3 maja w sprzedaży , oplitka miała własciwą barwę tylko rok urodzenia poprzedni.

A u kogo można takie i za ile kupić i czemu opalitka była nowego roku a nie starego jak wiek matki


Niektórzy liczą sezon od sierpnia do sierpnia. Matki z końca sierpnia i początku września 2010 mogą mieć wtedy biały jak w 2011 roku kolor. Taka matka niewiele czerwi jesienią i nie ustępuje tej z poczatku maja.
W okolicach 5 maja matki sie juz unasienniają i nie muszą być to koniecznie trutnie z osieroconych rodzin. Nie ma ich dużo ale i matek wtedy jeszcze się dużo nie unasiennia.
Natura to sama rozwiązała i matki urodzone 1 maja unasienniaja się i sa pełnowartościowe.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 stycznia 2011, 19:14 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 stycznia 2010, 18:23 - pt
Posty: 318
Lokalizacja: Małopolska
Zastanawiam się jednak nad opłacanością hodowli jesiennej matek , chyba że są trzymane w rodzinach przeznaczonych do łączenia na pierwszy pożytek , ale to już wtedy 1/4 wartości matki nie ma . -

_________________
Starajmy się zrozumieć co pszczoły ''mówią'' do Nas , a pszczelarstwo stanie się łatwiejsze.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 stycznia 2011, 21:32 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
Duzy wplyw na to bedze miala pogoda druda sprawa to jakosc trutni najwartosciowsze trutnie sa miedzy 15 -20 dniu zycia pozniej plemniki nie sa zbyt dobrej jakosci .pawel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 stycznia 2011, 22:38 - pn 

Rejestracja: 21 lipca 2008, 21:38 - pn
Posty: 1114
Lokalizacja: Małopolska
polbart pisze:
Natura to sama rozwiązała i matki urodzone 1 maja unasienniaja się i sa pełnowartościowe.

Od jakiegoś czasu nurtuje mnie własnie takie pytanie ; czy zbyt wcześnie rozpoczęty wychów nie pogarsza jakości matek? Nadmienię że nie chodzi mi oto czy w powietrzu już latają dojrzałe trutnie, to nie jest problemem. Zauważyłem że matki zbyt wcześnie wychowane, albo przynajmniej ich część jest gorszej jakości i nie wiem na pewno czy jest to tylko moje subiektywne odczucie czy tak jest naprawdę. Dodam że matki takie optycznie patrząc są dorodne i nie widać żadnych wad. Jednak w następnym sezonie część rodzin jest jak gdyby słabsza i pszczoły częściej dążą do ich wymiany , również pomimo prawidłowego czerwienia jesiennego niektóre rodziny wychodzą jak gdyby słabsze z zimowli. Wypowiedzcie się na ten temat.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 stycznia 2011, 01:50 - wt 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
anZag pisze:
polbart pisze:
Natura to sama rozwiązała i matki urodzone 1 maja unasienniaja się i sa pełnowartościowe.

Od jakiegoś czasu nurtuje mnie własnie takie pytanie ; czy zbyt wcześnie rozpoczęty wychów nie pogarsza jakości matek? Nadmienię że nie chodzi mi oto czy w powietrzu już latają dojrzałe trutnie, to nie jest problemem. Zauważyłem że matki zbyt wcześnie wychowane, albo przynajmniej ich część jest gorszej jakości i nie wiem na pewno czy jest to tylko moje subiektywne odczucie czy tak jest naprawdę. Dodam że matki takie optycznie patrząc są dorodne i nie widać żadnych wad. Jednak w następnym sezonie część rodzin jest jak gdyby słabsza i pszczoły częściej dążą do ich wymiany , również pomimo prawidłowego czerwienia jesiennego niektóre rodziny wychodzą jak gdyby słabsze z zimowli. Wypowiedzcie się na ten temat.


Najlepiej już na jesieni mieć przygotowane "petardy", :D z których w marcu tworzy się wstępnie rodziny wychowujące i wtedy matki są ok.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 17 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji