FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 14:13 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
Post: 12 czerwca 2010, 15:47 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Mam problem z jedną rodzinką gdyż 6 czerwca się wyroiła choć nie powinna a była tam poddana matka wcześniej w II połowie maja włoszka bo poprzednia przepadła..... zaczęła czerwić i...6 wy7szła rójka dlaczego? już nie będę dochodził ale przez moją nieuwagę.. i teraz wiem ,że muszę wymienić matkę ale jak skoro matki nie mogę znaleźć gdyż czerw się wygryza a na jednej ramce zauważyłem 2 jajeczka pojedyncze stojące obok siebie- wyglądało tak jak by młoda matka zaczynała czerwić ale jakim cudem... szukałem jej i za cho...re nie mogę jej znaleźć... co byście mi poradzili? matka powinna być we wtorek buckfast jak poddać by było dobrze ?? Ja dziś zrobiłem tak jak postępuje się z trutówkami ale nie widziałem aby zaczęły się mrowić...matkę muszę zmienić gdyż to jest ostatnia krainka u mnie na pasiece a młoda matka musi być poddana jak najszybciej..... myślałem ,żeby poddać ją wieczorem dokarmić pszczółki i wrzucić ją na plaster ale po wcześniejszym zamoczeniu w miodzie - wiem ,że ryzykowne dlatego pytam czy macie coś bardziej pewnego??
dziękuję za odpowiedź Marcin .

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 czerwca 2010, 21:46 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
Marcinluter, pewnie sie wyroiła bo założyły mateczniki i ci mateczka poddana poszła a w ulu został matecznik.Jeśli ta włoszka była poddana do krainki to mogło wystąpić zjawisko awersji czyli pszczoły chcą wymienic poddaną mateczke pomimo ze juz czerwi. Ja poddałem buckwasta do krainki isprawdzam co tydzień czy nie ma rzadnego matecznika.Po miesiącu zjawisko awersji zanika bo jest młoda pszczoła po matce.
Jak dla mnie masz młodą matkę w tej rodzinie która sie unasieniła i dopiero zaczyna czerwić.Musisz ją usunąć a reszta ... co Ci będę pisał sam dobrze wiesz.Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 czerwca 2010, 22:26 - sob 

Rejestracja: 11 lutego 2010, 22:39 - czw
Posty: 189
Lokalizacja: kocierz
Wrzucić na plaster. Znałem pewna kobietę, która właśnie tak poddawała matki. Lepszym sposobem takiego poddania matki jest wpuszczenie jej przez wylotek. Ja bym zrobił tak. Wywaliłbym wszystkie pszczoły na prześcieradło na wylotek, na który założyłbym kratę odgrodową. Do ula włożyłbym izolator 1 ramkowy lub inny z czerwiem na wygryzieniu bez pszczół , na izolator wpuściłbym podkładana matkę. Pszczoły z prześcieradła wejdą do ula i zastaną młodą matkę , trutówki , matka , trutnie zostaną na izolatorze . W izolatorze z czerwiu wygryzie się młoda pszczoła i będzie stanowić świtę matki. Rano, jeżeli zobaczysz pszczoły w kłębie na izolatorze zbierzesz je do transportówki i wysypiesz 50 m od pasieki , trochę dymu i poszukasz matki. Jak ja znajdziesz to masz problem rozwiązany, wiesz , że w ulu nie ma starej matki. Jeżeli jej nie znajdziesz to poczekasz czy na pozostałych plastrach poza izolatorem nie pokażą się jajeczka. Jeżeli nie to masz problem z głowy. Gdy matka zacznie czerwić i z czerwi zacznie wygruzać się nowa pszczoła to likwidujesz izolator.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 czerwca 2010, 08:32 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
mendalinho, tak wyszedł rój bo przeoczyłem jeden matecznik na środku ramki i włoszka poleciała i czerwi w rójce tydzień jest a 3 ramkę czerwi:) W zeszłym roku też poddawałem BF do krainki i też chciały wymienić ale teraz przed poddaniem matki wiozłemdałem 2 ramki czerwiu krytego po BF i chciałem stworzyć świtę ale teraz mam problem ze znalezieniem matki ,która zaczyna czerwić.... chyba tak zrobię jak radzisz singer,

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 czerwca 2010, 10:10 - ndz 

Rejestracja: 29 marca 2009, 17:39 - ndz
Posty: 32
Lokalizacja: Małopolska
Witam

Marcin coś ty tam znowu narazrabiał? Będe musiał chyba przyjechać tam do ciebie to zobacze twoją robote


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 czerwca 2010, 11:21 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
NO dobry pomysł ;) mam taką masakre z jednym ulem ,że szok:O

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 czerwca 2010, 15:14 - ndz 

Rejestracja: 28 lutego 2010, 20:12 - ndz
Posty: 381
Lokalizacja: Warszawa
mam pytanie.matka jest pod kratą od 10 dni a w mateczniku 1 dniowe jajo.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji