FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 10:35 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
Post: 24 czerwca 2010, 21:47 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 kwietnia 2009, 23:22 - śr
Posty: 42
Lokalizacja: Bochnia
Witam. Cudów ciąg dalszy. Do ula bez matki (wcześniej z cichej wymiany nie wróciła z oblotu), gdzie na dołożonym czerwiu pszczółki zrobiły kilkanaście mateczników ratunkowych, po ich wycięciu poddałem unasienioną matkę do miodni ula wlkp , gdyż nie chciałem rozbebeszać ula w zimny deszczowy dzień. Po ok. 10 dniach dokonałem sprawdzenia ula i o to co zobaczyłem:
Matkę unasienioną pszczoły przyjęły, w miodni znalazłem już trzy ramki zaczerwione, część jaj w mleczku. Ale patrzę na dolny korpus pod kratę odgrodową, a tu 5 ramek z jajami bez mleczka. Początkowo myślałem, że krata była źle założona i matka przeszła, ale na jednym ramku znalazłem kilkanaście komórek, w których było po dwa jajka bez ładu i składu. Czyli pewnie trutówka. Czy to możliwe że pojawiły sie trutówki, mimo że wcześniej była matka w górnym korpusie i już kilka dni wcześniej czerwiła?. Jak wyjść z tej sytuacji? Czy jak pszczółki wysypię kilkadziesiąt metrów dalej to wystarczy. Czy jak zostanie jakaś trutówka to zabije matkę? Proszę o porady. Pozdrawiam -Pablo1


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 czerwca 2010, 22:10 - czw 
troszke dłuzej bys na trutowki musial czekac tym bardziej ze mateczniki ciagnely poczekaj co sie bedzie dalej z tymi jajeczkami dzialo do jajeczek mleczka nie daja


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 24 czerwca 2010, 22:22 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 kwietnia 2009, 23:22 - śr
Posty: 42
Lokalizacja: Bochnia
co do jajeczek w :? mleczku to prawda, -larwy były (ups ale gafa), co i tak daje do myślenia że co najmniej kilka dni wcześniej matka czerwiła przed trutówkami. w jednym ulu lecz na innym korpusie oddzielonym od niższego jedynie kratą odgrodową


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 lipca 2010, 16:03 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 kwietnia 2009, 23:22 - śr
Posty: 42
Lokalizacja: Bochnia
Witam, jak w temacie nic się nie zmieniło. Matka dalej jest wydaje się że czerwi ale trutówki tez są bo znalazłem trochę komórek zaczerwionych na ściance bądź z dwoma jajkami, no i czerwiu trutowego tez jest byle gdzie dość dużo. Matka jest czerwiąca i równolegle trutówki.
Próbowałem dwa razy sie ich pozbyć - co tydzień w odległości 60 m od pasieki wysypałem cały ul w trawę , plastry wyomiatałem dokładnie, matkę wcześniej osobno dałem na pustym ramku do innego pustego zamkniętego ula, potem towarzystwo sie zleciało na ramka, matkę wpuściłem i jak widać dalej są trutówki. Jak wyżej, podanie przez wylotek świeżo wygryzionej matki odpada bo już jest czerwiąca.
Mam pytanie jak sie mogę pozbyć trutówek w takiej sytuacji, bo rodzina dosyć silna i jej szkoda. Proszę doświadczonych kolegów o poradę. Ręce opadają normalnie. Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 lipca 2010, 16:54 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
jeżeli matka ci czerwi to nie chce mi sie wierzyc ze masz trutowki w ulu. A jezeli faktycznie jeszcze są w co wątpie, a matka czerwi to zostaw ta rodzinke w spokoju, a reszta pszczol sie nimi odpowiednio zajmie.

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 lipca 2010, 20:35 - pt 
Daj matkę wraz z wszystkimi ramkami co są w miodni (jaki to ul ? typ ) na dennice i na to kratę a nad kratę gniazdowe ramki (o ile dasz rady tak zrobić ) i po kłopocie


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 03 lipca 2010, 08:43 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 kwietnia 2009, 23:22 - śr
Posty: 42
Lokalizacja: Bochnia
BoCiAnK pisze:
Daj matkę wraz z wszystkimi ramkami co są w miodni (jaki to ul ? typ ) na dennice i na to kratę a nad kratę gniazdowe ramki (o ile dasz rady tak zrobić ) i po kłopocie



Witam
Dzięki za porady kolegom. Mam tylko pytanie jaki cel jest dania rodni do góry a miodni na dół z matką ? Czy chodzi o to by matka miała gdzie składać jaja, bo faktycznie jest tych jaj w rodni dużo.( odnośnie pytania - cała akcja jest w ulu wielkopolskim 12-ramkowym poliuretanowym dwa korpusy.)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 lipca 2010, 10:31 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 kwietnia 2009, 23:22 - śr
Posty: 42
Lokalizacja: Bochnia
i jeszcze jedno, czy kilka leżących martwych podkurczonych pszczół na wylotku z żądłami na wierzchu w tym ulu to może już być oznaką pozbywania się trutówek, czy czegoś innego ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 lipca 2010, 22:33 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 kwietnia 2009, 23:22 - śr
Posty: 42
Lokalizacja: Bochnia
Witam
Dzisiaj znowu zajrzałem do ula j.w. i znalazłem kilka komórek na jednym ramku zaczerwionych - jajko na jajku. Zrobiłem wszystkie zabiegi jak wyżej w postach. około 10 dni temu dałem jak radził Bociank miodnię na dół i tam matkę, a rodnię do góry nad kratę odgrodową. Czy to mozliwe by pszczoły przy czerwiącej matce akceptowały tak długo trutówki?, co ciekawe znalazłem trzy mateczniki rojowe (?) zaczerwione, niezasklepione na boku ramek. Co o tym sądzicie ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 sierpnia 2010, 21:49 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 kwietnia 2009, 23:22 - śr
Posty: 42
Lokalizacja: Bochnia
Witam. (dla zainteresowanych) ok.10 dni temu poraz kolejny wymiotłem ul w odległości 60m od "pasieki" i zamieniłem piętra ula miejscami. Dzisiaj robiłem przegląd w/w ula i wreszczie nie ma jaj jak po trutówkach. Matka ładnie czerwi, chyba będzie dobrze. Pozdrawiam :hura:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji