FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW
http://forum.pasiekaambrozja.pl/

Uliki weselne
http://forum.pasiekaambrozja.pl/viewtopic.php?f=49&t=321
Strona 1 z 2

Autor:  _barti_ [ 18 grudnia 2007, 21:52 - wt ]
Tytuł:  Uliki weselne

Witam! :D
Mam pytania o uliki weselne. Jakiej wielkości stoujecie? Jak u Was przebiega proces unasieniania matek w ulikach weselnych? Prosze o zdjęcia takowych.

Pozdrawiam
_barti_

Autor:  siro [ 18 grudnia 2007, 23:26 - wt ]
Tytuł: 

Ja mam takie
http://picasaweb.google.pl/stasc57/Ulik ... 37Kw1ipzXY
Wielkość rameczki jest tak dobrana, że do dużej ramki typ Ostrowskiej wchodzą cztery rameczki z ulika weselnego.

Autor:  entrion [ 18 grudnia 2007, 23:33 - wt ]
Tytuł: 

może kolega się podzieli takową konstrukcją wymiary i spostrzeżenia

Autor:  Józef [ 19 grudnia 2007, 10:20 - śr ]
Tytuł: 

entrion --byłeś na mojej stronie , tam jest podany opis ulika weselnego i można sobie dopasować do własnego ula ramki jakie się ma w danym ulu ale ty pewnie nie czytałeś tego postu to nie jest takie trudne :) nikomu nie sugeruje że ma taki sam zrobić , Józek
www.ulkaszubski.vgh.pl

Autor:  bzzy [ 19 grudnia 2007, 16:31 - śr ]
Tytuł: 

wielu pszczelarzy ma różne pomysły i zazwyczaj na tyle są dobre że matke się da unasiennić, szczególnie że już pojawiają się ogłoszenia z matkami po 40zł. więc warto mieć uliki w swojej pasiece, ale uważam że najlepszym rozwiązaniem jest podpatrzenie nimi ulika styropianowego, moje uliki mają wysokość ramki 22cm może sporo ale cóż za dużo mam ulików aby zmieniać, szerokość ramki to tyle co warszawska zwykła. na przyszły rok będę już te uliki nie likwidował na zime a składał do 2 korpusów tak aby ramka była długa, na wiosne będą się rozwijały a później będę dzielił je na poszczgólne uliki weselne, samej pszczoły mogę zawsze dosypać z rodzin to nie problem. Najważniejsze aby czynności zasiedlania i likwidowania były szybkie i aby tą ramką móc operować, bez jakiegoś docinania czerwiu lub węzy.

Autor:  SKapiko [ 19 grudnia 2007, 21:48 - śr ]
Tytuł: 

Bzzy ma rację małe uliki weselne są kłopotliwe czasami jest tak że trzeba przetrzymać matkę przez kilka tygodni a taki mini ulik stwarza taką możliwość, mam 4 malutkie uliki 14 x 14 cm i zaraz pierwszego roku pojawił się problem musiałem przetrzymać matkę w uliku tylko 8 dni a w końcu ją znalazłem ją na drzewie. Mini ulik jaki produkuje np. Łysoń rozwiązuje wiele problemów i w przyszłości zamierzam takowe sobie nabyć. W tej chwili mam 2 uliki dwurodzinne na ramkę gniazdową jednego z uli jakie mam w pasiece.

Autor:  BoCiAnK [ 19 grudnia 2007, 22:14 - śr ]
Tytuł: 

Ja zaś używam takich Ulików Jak Tu mam też potrujny 1/2D gdzie do jednej komory mieszczą się po 3 nadstawkowe ramki

Przyjacielu ; siro Czy możesz więcej zdjęć tego ulika , byłbym wdzięczny

Autor:  SKapiko [ 19 grudnia 2007, 22:20 - śr ]
Tytuł: 

Bodajże w " Pasiece " było co na ten temat opisywane, że można nawet zimować te rodzinki stawiając korpus na bok.

Autor:  BoCiAnK [ 19 grudnia 2007, 22:26 - śr ]
Tytuł: 

SKapiko pisze:
Bodajże w " Pasiece " było co na ten temat opisywane, że można nawet zimować te rodzinki stawiając korpus na bok.


Ach :mrgreen: temat już tu Jest z 3 miesiące :mrgreen: :mrgreen:

Autor:  SKapiko [ 19 grudnia 2007, 22:37 - śr ]
Tytuł: 

Sory, ale nie zawsze mogłem tu być i nie wszystko jestem wstanie przeczytać.

Autor:  henry650 [ 19 grudnia 2007, 22:41 - śr ]
Tytuł:  ulik weselny

A moje uliki wygladaja tak ale teraz ich nieuzywam tylko te wieksze do unasienniania i do zimowania zapasowych matek te mniejsze czekaja na inne czasy

Autor:  siro [ 19 grudnia 2007, 23:30 - śr ]
Tytuł: 

BoCiAnK pisze:
Ja zaś używam takich Ulików Jak Tu mam też potrujny 1/2D gdzie do jednej komory mieszczą się po 3 nadstawkowe ramki

Przyjacielu ; siro Czy możesz więcej zdjęć tego ulika , byłbym wdzięczny


Nie mogę , bo więcej nie mam. W uliku mieszczą się trzy rameczki z tyłu jest komora pokarmowa ( ciasto drożdżowo-cukrowe). Uliki małe, ale wystarczające do zapłodnienia i dobrej pielęgnacji matki po tym akcie. Matka przebywa w uliku góra dwa tygodnie a przewżnie 10 - 12 dni od poddania matecznika, jak widać na zdjęciu. Najlepsze matki po ośmiu dniach zaczynają składać jajka, pozostałe po dziesięciu. Matki które nie czerwią do 14 dnia życia są usuwane. Robią miejsce następnym. Uliki stoją na trutowisku i dlatego nie ma miejsca na przechowywanie w nich matek. Do przechowywania matek służą mi ule odkładowe na 6 ramek, wszystko oparte na ramce Ostrowskiej.
Pozdrawiam ! Staszek.

Autor:  BoCiAnK [ 20 grudnia 2007, 11:41 - czw ]
Tytuł: 

Zaciekawiła mnie konstrukcja tego ulika ze względu na warunki termiczne ,ze zdjecia widać że wkład jest wysuwany do przodu ?? bo nie widzę uchylonego czy ściągniętego daszku
We wkładzie z boku są szybki ? tak ? i izolację styropianową 10mm z boku
Do czego zmierzam mam uliki weselne drewniane które się w upalne lata przegrzewają i pod wpływem stresu zdarza się że pszczoły go opuszają (noc chłodna w dzień ponad 30 w cieniu ) po rozmowie z panem Olejniczakiem wiem co robić aby się tego ustrzec ale to za dużo roboty i chodzenia po pasiece , a w tego typu ulikach co są przedstawione podejrzewam że nie ma problemu

Autor:  bzzy [ 20 grudnia 2007, 13:12 - czw ]
Tytuł: 

Dlatego ja czasem narzekam jak muszę zasiedlić swoje uliki bo moje uliki potrzebują więcej pszczół nić uliki Łysonia, ale matka może siedzieć i czerwić długi okres, kiedyś przesiedziały całe wakacje i jak zajrzałem po myślałem że się wyroiły ale był sam czerw a pszczoły wisiał pod wylotem. Moje uliki są ocieplane styropianem 2cm i słońce ich nie rusza a ja je dodatkowo stawiam pod orzechem i w lato mają git, jedynie w tym roku po zasiedleniu i otworzeniu w nowym miejscu zaczynały mi się łączyć a przyznam nigdy tego nie miałem do tej pory.

[ Dodano: 2007-12-20, 12:18 ]
dodam jeszcze że ulik weselny w pasiece jest wskazany, nic piękniejszego jak dorodna matka zakupiona u zaufanegej osoby jest w dobrej kondycji i zaczyna czerwić a my mamy ją zawsze pod ręką do naszej dyspozycji i zawsze mozemy ją poddać kiedy mamy tylko ochote.

warto o tym pomyśleć plus usprawnić zakładanie i likwidowanie takich ulików a prace będą łatwe i przyjemne a my będziemy mieli dorodne matki w swoich pasiekach przez cały sezon, czasem przecież i wymienianą matke można włożyć niech do jesieni czerwi, hmmm widzę wiele możliwości hehe

[ Dodano: 2007-12-20, 13:31 ]
dołączam jeszcze zdjęcia dwóch ulików, różnica ich polega że jeden ulik ma podkarmiaczke z tyłu, jest pojemności jednego litra i ma u góry przejście co powoduje że przy słabszej rodzince nie powoduje schładzania gniazda, drugi ulik bez podkarmiaczki. Wielkość ramki to wysokość 20cm a szerokość tyle co ramka w warszawskim zwykłym. Ramek mieści się 4 lub 5 oczywiście jak są 2 rameczki to już matka normalnie czerwi bo ta rameczka jest spora i przy zasiedlaniu potrzeba więcej pszczoły co jest małym minusem, aczkolwiek na zime z kilku ulików mam rodzinke. Uliki w tym roku będą miały wymienione wszystkie ramki tak aby na zime złożyć uliki w dwa korpusiki, prawie powstanie ramka normalna zwykła więc zimowla będzie ok.

http://www.pasiekaambrozja.pl/forum/files/pc190083.jpg

http://www.pasiekaambrozja.pl/forum/files/pc190085.jpg

Autor:  _barti_ [ 20 grudnia 2007, 15:22 - czw ]
Tytuł:  GG

I matki przezimują na 3 ramkach?

Autor:  SKapiko [ 20 grudnia 2007, 20:07 - czw ]
Tytuł: 

No jasne a jak jeszcze wstawisz ich w zaciszne miejsce tam gdzie nie ma przeciągów i nikt im nie dokucza, to masz nie tylko matkę zapasową ale też i pszczoły do zasilenia słabeuszy.

Autor:  _barti_ [ 20 grudnia 2007, 21:58 - czw ]
Tytuł: 

Jeszcze jedno zdjęcie Bzzy

Autor:  siro [ 21 grudnia 2007, 12:09 - pt ]
Tytuł: 

Słusznie zauważyłeś, wkład jest wysuwany do przodu, futerał jest na dwa wkłady, które mają wyloty po przeciwnych stronach. Izolowane z boków i z góry styropianem. Do ulików wsypuję pół litra pszczół i to wystarczy dla dobrej pielęgnacji matki i jest w sam raz, żeby się nie przegrzewał. Jako pokarm służy ciasto, syrop może powodować rabunki, przy cieście jeszcze mi się to nie zdarzyło.

Autor:  sabard [ 26 grudnia 2007, 22:30 - śr ]
Tytuł:  Rodzaje ulików

Ja mam troszeczkę inne zdanie o ulikach w całości, oraz o celu stosowania ich wersji w pasiekach. Literatura podaje różne typy ulików. Eksponowane są uliki małe, które pozwalaja przy małej ilości pszczół wychować matkę i sprawdzić jej czerwienie. Idąc za tą myślą zrobiłem uliki na 3 ramki 1/4 ramki wielkopolskiej . Ramki nie maja wąsów do zawieszania więc 4 mieszczą się w ramce wielkopolskiej. Drugi typ to uliki trzy ramkowe nieocieplane z rozstawnymi podstawkami. Trzeci typ to ocieplane uliki 5 ramkowe na 5 ramek wielkopolskich. Czwarty typ to uliki z samego styropianu - 4 cm grubości na 1/2 ramki wielkopolskiej -dzielonej w pionie . Ramki też nie maja wąsów i 2 mieszczą się w ramce wielkopolskiej.
W budowie ulików dla siebie zawsze trzeba brać pod uwagę do czego ma służyć: jeśli do produkcji matek na sprzedaż , to potrzebne są uliki małe , jeśli tylko dla siebie to powinny miec po 5 ramek. Trzeba pamietać że wieksza ilość pszczół w uliku zawsze lepiej przygotuje matkę do zapłodnienia. ,Matka zapłodniona w większej rodzinie dynamicznie wchodzi w czerwienie co nie jest bez znaczenia w czerwieniu późniejszym.Po prostu lepiej czerwi- składa więcej jajeczek. Poza tym w małych ulikach często matki przetrzymywane dłużej wyprowadzają rój. Dla własnych potrzeb najlepsze są zdecydowanie uliki 5 ramkowe na ramkę taką jak jest w pasiece. Obecnie mam też 11 ulików na 5 ramek 1/2 wielkopolskiej dzielonej pionowo. Są one wystarczajace do zimowania matki. W ulikach 3 ramkowych matki zimują zdecydowanie źle!!! Ulik 5 ramkowy z ścianka styropianu 4 cm też jest dobry. Jednak trzeba miec świadomość że im mniejszy ulik tym większe zużycie pokarmu zima przez poszczególna pszczołę i tak oceniam że w ulikach 5 ramkowych zużycia pokarmu jest dwukrotnie większe przez jedną pszczołę niż w rodzonie produkcyjnej, w 3 ramkowym 4 krotnie większe, a w moim malutkim uliku na 3 ramki 1/4 wielkopolskiej nawet 10 krotnie większe. Pszczoły zsypane z 40 takich ulików do jednego ula nigdy nie dożyły do grudnia- świadczy to o ich wcześniejszym wyeksploatowaniu w za małej rodzinie. Konstrukcje malutkich ulików dotyczą pasiek produkujących dużo matek na sprzedaż. Dla siebie polecam ocieplone uliki 4 cm styropianem na 5 ramek takich jakie są w pasiece.

Zimowanie matek w ulikach też nie polecam - chociaż to robię . Ponieważ trzeba je jesienią intensywnie sprawdzać i łączyć jeśli zbyt osłabną. Zimowanie matek w ulikach jest kosztowne i nie zawsze sie to opłaca. Wiosną zawsze się coś zsypuje i zapas matek w rodzinach produkcyjnych jest wystarczający. Matki w ulikach są potrzebne jednak do późnej jesieni, mozna je spokojnie wymieniać do października. U mnie pozostaje na zimę cała niezagospodarowana reszta, która chłonie dużo syropu, a wiosną większość jest niepotrzebna- czasami tylko pojedyncze sztuki są potrzebne. Wiosna powinno sie dużo łączyć. - zawsze cos osłabnie. Uważam że ulików malutkich w mniejszych pasiekach nie powinno sie stosować- standartem powinien być 5 ramkowy ulik z którego można stworzyć rodzinę, dołączyć do słabych pszczół, wczesnym latem podzielić na dwie rodzinki wychowujące i td. Zakładając rodzinkę w takim uliku np na jednej ramce z czerwiem na wyjściu rodzinka ma wystarczającą przestrzeń rozwojową w dłuższym okresie.matkę obsługuje dużo pszczół, rodzinka może się rozwijać i magazynować pokarm. łatwiej ją zakarmić. Jeśli taką rodzinkę stworzy się w czerwcu, w odpowiednim czasie zakarmi, to młoda matka do września wyprowadzi silna rodzinkę-a po drodze może wychować więcej matek jeśli sie ja połączy z rodzinka w ulu gdzie usunięto matkę, to we wrześniu przyjęcie jest 100%, a rodzinę wzmocni się znacznie. I taki zabieg trzeba polecac amatorom. Jeśli w 15 ulowej pasiece są takie trzy uliki, To można w nich wychować w roku 3 młode czerwiące matki - czyli przy ich pomocy w sezonie wymienić większość matek, a trzy ostatnie można wymieniać do października. lub zazimować .

Zdjęcia moich ulików zamieszczę przy okazji, bo obecnie mam trudności z umieszczeniem ich na forum.
Pozdrawiam i wszystkim na forum życzę szczęśliwego Nowego Roku i rekordowych zbiorów.

Autor:  gorioo [ 26 grudnia 2007, 22:46 - śr ]
Tytuł: 

hmm podczas stosowania małych ulikow na 2 lub 3 male rameczki w celu unasiennienia sie matki, a takze stosowania ulikow odkladowo weselnych na ramce wielkopolskiej na 5 ramek duzo lepszym rozwiazaniem wydaje mi sie praktycznie sprawdzenie tego drugiego rodzaju ulika.Poczatkowo ten maly odkladzik sluzy mi do unasiennia matki 1, 2 lub 3 w sezonie po okolo miesiacu i czerwieniu w nim taki staje sie pozadna rdzina i tak trzymam go dalej, dni przybywa a pszczoly sie zaczynaja wylewac z ulika, mam 2 rozwiazanie albo twzorze z niego rodzine i do zimy mam 7 ramek czerwiu i okolo 12 ramek calosci, oczywisci mowimy tutaj o sile, badz ten odklad dziele na ramki i zasilam wczesniejsze odklady ktore dochodza do sily i sa slabe, wiec stare haslo dobrez mowi ze Duzy wiecej moze :P

Autor:  bzzy [ 29 grudnia 2007, 17:33 - sob ]
Tytuł: 

Szymon to siedzieliśmy w zimnie cieliśmy te listwy na ramki do tych ulików a Ty piszesz ze unasienianie w okdładach jest lepsze, ulik robisz bez osłabiania rodziny, rodzinka jest mała, matka się unasiennia i już możesz ją zabrać gdzieś i dać kolejną, w odkładzie, to zrobisz jeden taki odkład z ula i już, bo jak zaczniesz bardziej osłabiać to miodobranie akacjowe będzie mizerne,

Autor:  SKapiko [ 29 grudnia 2007, 21:20 - sob ]
Tytuł: 

Odkład można przezimować i niemusowo łączyć lecz jak osiągnie siłę i nadejdzie pora wychowu matek to można podzielić na kilka odkładów. Po wychowie matek można połączyć i przygotować do zimowli.

Autor:  bzzy [ 30 grudnia 2007, 20:26 - ndz ]
Tytuł: 

wszystko tkwi w odpowiedniej ramce w uliku weselnym tak aby łatwo tworzyć uliki weselne i je na jesieni składać.

Autor:  Paweł [ 13 marca 2008, 22:55 - czw ]
Tytuł: 

Kolego Siro powiedz mi w jakiej temperaturze przechowujesz mateczniki w cieplarce i czy można je poddawać do cieplarki zaraz po zasklepieniu.Pozdrawiam

Autor:  Psepscolek [ 24 października 2008, 11:48 - pt ]
Tytuł: 

Klik Warto obejrzeć. :)

Pozdrawiam Psepscolek :)

Autor:  siro [ 04 lutego 2009, 23:08 - śr ]
Tytuł: 

Paweł pisze:
Kolego Siro powiedz mi w jakiej temperaturze przechowujesz mateczniki w cieplarce i czy można je poddawać do cieplarki zaraz po zasklepieniu.Pozdrawiam


Nie mam cieplarki, mateczniki przechowuję w silnych rodzinach . Nie mam problemu przenoszenia ich do cieplarki, ale gdyby to najlepiej właśnie po zasklepieniu.

Autor:  pszeliga [ 05 lutego 2009, 17:21 - czw ]
Tytuł: 

W cieplarce temperatura powinna wynosić 34,5 C. Istotna jest również wilgotność, która powinna sie utrzymywać w przedziale 60-80%. Wyższa temperatura powoduje skrócenie cyklu rozwojowego matki - matki z takiego przyspieszonego wychowu są jednak gorszej jakości. Nizsza temperatura spowoduje wydłużenie tego cyklu. Mateczniki najlepiej przenosić zaraz po zasklepienieu.

Autor:  BoCiAnK [ 16 maja 2009, 15:28 - sob ]
Tytuł: 

siro pisze:
Ja mam takie
http://picasaweb.google.pl/stasc57/Ulik ... 37Kw1ipzXY
Wielkość rameczki jest tak dobrana, że do dużej ramki typ Ostrowskiej wchodzą cztery rameczki z ulika weselnego.


Dostałem Kilka podobnych ulików gdzie wkłady wkłada się do ulika podzielonego na dwie części ( wyloty po przekątnej )
Wkład z 1 rameczką jest oszklony po bokach a rameczka jest w środku ,,,, Dziś pierwszy raz zasiedlałem tak ciekawe uliki i może gdy dojdę do wprawy to będzie ok ale jak na rzazie to makabra
Po wsypaniu 3/4 mokrych pszczół nim się za łoży tą upierdliwą szybkę to pszczoły rozłażące się gniotą się
Może to śmieszne ale szybciej bym zasiedlił 10 moich ulików jak 4 te co chciałem z ciekawości
pokażę zdjęcia jutro z tego ulika
:wink:

Autor:  bzzy [ 16 maja 2009, 15:37 - sob ]
Tytuł: 

BoCiAnK pisze:
siro pisze:
Ja mam takie
http://picasaweb.google.pl/stasc57/Ulik ... 37Kw1ipzXY
Wielkość rameczki jest tak dobrana, że do dużej ramki typ Ostrowskiej wchodzą cztery rameczki z ulika weselnego.


Dostałem Kilka podobnych ulików gdzie wkłady wkłada się do ulika podzielonego na dwie części ( wyloty po przekątnej )
Wkład z 1 rameczką jest oszklony po bokach a rameczka jest w środku ,,,, Dziś pierwszy raz zasiedlałem tak ciekawe uliki i może gdy dojdę do wprawy to będzie ok ale jak na rzazie to makabra
Po wsypaniu 3/4 mokrych pszczół nim się za łoży tą upierdliwą szybkę to pszczoły rozłażące się gniotą się
Może to śmieszne ale szybciej bym zasiedlił 10 moich ulików jak 4 te co chciałem z ciekawości
pokażę zdjęcia jutro z tego ulika


:wink:


pszczoły wsypane na czerw czy tylko woszczyna?

Autor:  BoCiAnK [ 16 maja 2009, 15:43 - sob ]
Tytuł: 

bzzy pisze:



pszczoły wsypane na czerw czy tylko woszczyna?


EE tam to jest rameczko 18 x12 cm do górnej beleczki przykleja się mały 2cm pasek węzy
i ta rameczkę wkłada się w oszklony futeralik a całość w ulik podobny do ulika siro

Rameczka jest takiej wielkości
Obrazek

Autor:  Pawel_T [ 18 maja 2009, 20:25 - pn ]
Tytuł: 

kilka fotek:

BoCiAna ulika weselnego o którym pisał wyżej

Autor:  Mirek40 [ 18 maja 2009, 21:58 - pn ]
Tytuł: 

Niemam dużego doświadczenia w ulikach to mi podpowiedzcie,bo do ulików powinno dać sie ciasto do podkarniania, ja w zeszłym roku dałem syrop po troche, i jak sie zadomowiły to zaczeły go przenosić na plasterki i potem normalnie go pobieraly i karmily młode larwy, a jak to jest z ciastem? bo ciasta w komórki nie włożą i plastry beda puste , a wtedy wyjdą z matką i nie wrócą , tak mi sie wydaje może sie myle?

Autor:  Szczupak [ 18 maja 2009, 22:26 - pn ]
Tytuł: 

Mirek40,
biorąc pod uwagę małą wielkość rodzinki - to niema szans obronić sie przed rabunkiem
- gdyby inne pszczoły wyczaiły że tam jest syrop rodzinke by wycieły a syrop wybrały
kiedy jest ciasto niema rabunku i jest spokuj a pszczółki z rodzinki pobieraja go w miare potrzeby uzupełniajac dietę nektarem i pyłkiem z pola które lokuja w odbudowywanym plasterku.
Więc bezpieczniejsze jest ciasto

Autor:  Szczupak [ 18 maja 2009, 22:57 - pn ]
Tytuł: 

BoCiAnK,
bardzo podobny jest ten ulik do tych których ja używam (chyba nawet te same wymiary rameczki)
http://www.pasiekaambrozja.pl/forum/vie ... 4691#14691
cztery rameczki z ulika wchodzą w ramke wielkopolską .
Jego zaletą jest mała ilość pszczół do zasiedlenia i powinno to sie robić we dwoje wtedy idzie błyskawicznie i pszczółek się nie gniecie a po nabraniu wprawy samemu tez dobrze idzie kubeczek pszczół cyk do ulika i położyć lekko uchloną szybke i gotowe :lol:
zamiast węzy lepiej jest wprawić 5 cm suszu dziewiczego - bo jak jest dobry porzytek to ni mają gdzie nakrop składać i nie planują ucieczki :mrgreen: .

Autor:  adidar [ 16 listopada 2010, 20:24 - wt ]
Tytuł: 

mam pytanie do kolegów. Mianowicie nabyłem taki ulik i zastanawiam się którędy ma matka wychodzić, czy trzeba jakoś nałożyć kratę odgrodową na wylotek, czy może matka ma z dna wychodzić bo tam jest taki otwór?

<object width="480" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/1r5PpT_nkRU?fs=1&hl=pl_PL"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/1r5PpT_nkRU?fs=1&hl=pl_PL" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>

http://www.youtube.com/watch?v=1r5PpT_nkRU

Autor:  adidar [ 17 listopada 2010, 18:04 - śr ]
Tytuł: 

Naprawde nikt nie wie po co ten wylot u dołu??

Autor:  Rater [ 17 listopada 2010, 18:11 - śr ]
Tytuł: 

To jest chyba drugi dodatkowy wylotek dla matki , matka jak wraca z lotu godowego to lubi "nie trafić" w przedni wylotek i siada pod ulikiem wtedy ja pszczoły doprowadzą dołem do ulika.

Autor:  BoCiAnK [ 17 listopada 2010, 19:48 - śr ]
Tytuł: 

Rater pisze:
To jest chyba drugi dodatkowy wylotek dla matki , matka jak wraca z lotu godowego to lubi "nie trafić" w przedni wylotek i siada pod ulikiem wtedy ja pszczoły doprowadzą dołem do ulika.

Zauważcie jedno ulik tan ma niby nogi (te dwie listwy po bokach )
wyloty są dwa z przody zatykany tą zasuwką i z dołu na kółeczko
choć ten wylot z przodu też powinien mieć kółeczko
ja mam podobne tylko że nie mam tego dolnego otworu bo i poco a żeby matka nie wlatywała pod spód ulika bo też mam takie nóżki ( z listew ) to poprzybijałem od przody pomiędzy nie listewki na odpowiednią grubość
Matka wychodzi z przodu i jak ma trafić to i tak trafi tak samo pszczoły Błędem by było aby nauczyć wpierw pszczoły wchodzić przodem a po unasiennieniu zamknąć i ustawić dolne kółeczko na przechodzenie tylko pszczół

Autor:  Rater [ 17 listopada 2010, 20:50 - śr ]
Tytuł: 

ale ten ulik nie ma miejsca chociaz małego ( wypust) 5x2- cm) ,żeby matka mogła z przodu usiąść dlatego ten dolny wylot i kółko i teraz jak ulik postawisz na desce , która bedzie szersza od ulika ewentualnie takiej samej szerokosci matka będzie mogła usiaśc miedzy ulikiem na desce do której bedzie przymocowany ulik np. na 2 gwozdziach i wtedy matka dołem wchodzi do ulika , to jest przy powrocie ,a przy wylatywaniu z ulika bedzie przodem wylatywac, nie wiem teraz jaka jest szerokość tego przedniego otworu wycietego czy to na pszczołe czy na matke też?? Bo to jest wazne , ogólnie dziwny ulik. Może to sie tez wiązac z tym ,ze pszczoły niechetnie "ulikowe" wpuszczaja matkę do ulika z przodu , nigdy nie czytałem tego ,ale w tym roku zauwazyłem ,ze pszczoły nie chciały puscic matke przez wylotek jak wracała z lotu , przez 20 min. próbowała wejśc i ja nie pusciły juz nie pamietam co sie stało z ta matką czy ją wpuściły czy ścieły w kazdym bądz razie nr, opalitka zgadzał sie z ulikiem i to była matka z tego ulika.
Najlepiej to zadzwonic i zapytac bo sam jestem ciekaw czemu takie rozwiazanie.

Autor:  BoCiAnK [ 17 listopada 2010, 21:03 - śr ]
Tytuł: 

Rater pisze:
ale ten ulik nie ma miejsca chociaz małego ( wypust) 5x2- cm) ,żeby matka mogła z przodu usiąść
Najlepiej to zadzwonic i zapytac bo sam jestem ciekaw czemu takie rozwiazanie.

Ja mam też kupne ( no prosto od producenta bo mnie kiedyś nagle zmusiło )
ale nie mam żadnego dolnego duperelu tylko jeden z przodu
Obrazek
A tu widać go w środku >>> Klik <<<<< ;-)

Autor:  henry650 [ 17 listopada 2010, 21:12 - śr ]
Tytuł: 

W moim uliku jaki terza kupilem produkcji niemieckiej tez jest jeden wylotek tak jak u Bogusia tylko mój jest styropianowy ulik a nie drewniany myslę ze bedzie ok


henry

Autor:  Małydadant [ 17 listopada 2010, 21:18 - śr ]
Tytuł: 

BoCiAnK, Bardzo mi się podobają chyba pare sobie zrobie z odpadków. Jaki jest wymiar rameczki??

Autor:  Nik [ 17 listopada 2010, 22:42 - śr ]
Tytuł: 

cosc ne udaese zdence wstawic / popatszce tu weselny ulik dla durzei paseki
http://www.pchelovod.info/index.php?sho ... 8753&st=30
szybko morzno znalezc matku/ na ednum palcu tszymaionc wszystke ramki kture pszymacowany razom i ih morzno razdwinonc.

Autor:  BoCiAnK [ 17 listopada 2010, 23:38 - śr ]
Tytuł: 

Fajne rozwiązanie tych rameczek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Autor:  Nik [ 18 listopada 2010, 14:57 - czw ]
Tytuł: 

BoCiAnK pisze:
Fajne rozwiązanie tych rameczek
to prezentowal eden litwin na zebraniu, a ja zrobil zdence. Sam ne sprubowal/

Autor:  anZag [ 19 listopada 2010, 01:38 - pt ]
Tytuł: 

adidar, Mam takie uliki tylko styropianowe, starsze maja wylotki tylko od spodu w dnie, te kupione w ub. roku maja dwa wylotki od przodu i od spodu. Ja używam , może z przyzwyczajenia tylko tych od spodu w dnie. W dnie jest także wentylacja , zdarza się że matka wracając z lotu błądzi i chce wejść przez wentylacje, wówczas do wylotka w dnie ma kilka centymetrów i bez problemu tam trafia. Wylotek w przedniej ścianie jest już dalej od wentylacji i w przypadku błądzenia trudniej tam trafić.

Autor:  adidar [ 19 listopada 2010, 14:21 - pt ]
Tytuł: 

<object width="480" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/I3PWHrBJOso?fs=1&hl=pl_PL"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/I3PWHrBJOso?fs=1&hl=pl_PL" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>


<object width="480" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/2vHLbbIhHGI?fs=1&hl=pl_PL"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/2vHLbbIhHGI?fs=1&hl=pl_PL" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>

Autor:  adidar [ 19 listopada 2010, 17:11 - pt ]
Tytuł: 

Koledzy chyba nie mamy na forum dokumentacji z budowy takiego ulika przeszklonego? Ktoś ma może fotki, widziałem coś że Bociank chyba prezentowal. Bardzo prosze o opinie, wymiary, uwagi i fotki

Autor:  Nik [ 19 listopada 2010, 18:19 - pt ]
Tytuł: 

adidar pisze:
Koledzy chyba nie mamy na forum dokumentacji z budowy takiego ulika przeszklonego? Ktoś ma może fotki, widziałem coś że Bociank chyba prezentowal. Bardzo prosze o opinie, wymiary, uwagi i fotki
take uliki urzywaiom godowcy matok w nemczeh/ Akkurat nedawno eden pszczelarz z doiczland hce powrucic do Rosii i spszedae nedrogo take uliki. Jak ktosc hce to pomoge nawionzac kontakt z tym pszczelarzem z doiczland.dam meila albo telefon.

Autor:  Roki Balboa [ 19 listopada 2010, 18:46 - pt ]
Tytuł: 

adidar pisze:
Koledzy chyba nie mamy na forum dokumentacji z budowy takiego ulika przeszklonego? Ktoś ma może fotki, widziałem coś że Bociank chyba prezentowal. Bardzo prosze o opinie, wymiary, uwagi i fotki


To są typowe uliki Zendera .Takie dwie wkładki wkłada się do jednego ulika (futerału)przeciwnie wylotami . One nie zdały egzaminu i zaczęto ja zastąpywać bardziej zmyślnymi a zarazem prostymi wynalazkami . Do wszystkiego idzie się przyzwyczaić . Mam trzy szt. na strychu , służyły mi tylko jeden sezon i przeszedłem na pojedyncze .

Strona 1 z 2 Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/