FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 29 marca 2024, 14:25 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
Post: 09 lipca 2008, 20:26 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 lipca 2007, 15:03 - ndz
Posty: 664
Lokalizacja: Kraków
podałem matkę nieunasienioną w piątek, w ulu mam trochę miodu który chciał bym zabrać a w dodatku na tym ulu mam odkład na którym unasienia sie druga matka. Mogę już zabrać ten miód bez obaw o ścięcie matki, czy jeszcze ze wczas?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 lipca 2008, 21:27 - śr 

Rejestracja: 09 czerwca 2008, 21:13 - pn
Posty: 335
Lokalizacja: wielkopolska
Lepiej daj im kilka dni spokoju, bo matka często wychodzi kilka razy na lot godowy, a dopóki jest lotna, lepiej jak najmniej im przeszkadzać.
Wyjaśnij, czy dobrze zrozumiałem, że na ulu z nieunasienioną matką stoi drugi ul z nieunasienioną matką? A jeżeli tak, to dlaczego na ulu?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 lipca 2008, 21:39 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 lipca 2007, 15:03 - ndz
Posty: 664
Lokalizacja: Kraków
kancukiewicz pisze:
Lepiej daj im kilka dni spokoju, bo matka często wychodzi kilka razy na lot godowy, a dopóki jest lotna, lepiej jak najmniej im przeszkadzać.
Wyjaśnij, czy dobrze zrozumiałem, że na ulu z nieunasienioną matką stoi drugi ul z nieunasienioną matką? A jeżeli tak, to dlaczego na ulu?


gospodaruje w 1/2D i tam jest taka możliwość a ze jest to na chwile to pozwoliłem sobie na takie szaleństwo. :P
to ile jeszcze radzicie czekać bo muszę to zrobić przed 18lipca, a jeszcze te matki z odkładów muszę podać do macierzaków


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 lipca 2008, 21:54 - śr 

Rejestracja: 09 czerwca 2008, 21:13 - pn
Posty: 335
Lokalizacja: wielkopolska
Ja niczego nie zmieniam, nie przeglądam, nie przestawiam min. 11 dni od wyjścia matki z matecznika i b. rzadko mam problemy z unasienieniem matki


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 lipca 2008, 22:19 - śr 
Wszyscy dobrze Ci radzą do póty matka nie zacznie czerwić nic nie grzeb bo możesz doprowadzić do tego że przypadkiem matka wyjdzie na oblot i się z płoszy poza tym to jest odkład przy miodobraniu czasami dochodzi do małych rabunków odkład jest zawsze słaby i mogą Ci się dobrać do niego ( co innego jak byś miał go osobno postawiony )


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 10 lipca 2008, 15:39 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 lipca 2007, 15:03 - ndz
Posty: 664
Lokalizacja: Kraków
to co radzicie bo mogę podać tą matek do 20 lipca, a następny termin to już po 1 sierpnia. Może warto jutro tj.11lipca zabrać matki z macierzaków i w przyszły piątek podać te z odkładów (wraz z odkładem) nie zależnie czy rozpocznie czerwienie do tego czasu czy nie?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 lipca 2008, 20:31 - czw 
A czemu po prostu wieczór ok 17godziny nie możesz wziąc tego miodu ??? wtedy matki nie wychodzą na oblot jak to zrobisz szybko i sprawnie to nic się nie stanie

lepiej aby ta matka w odkładzie już czerwiła :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 10 lipca 2008, 20:34 - czw 

Rejestracja: 09 czerwca 2008, 21:13 - pn
Posty: 335
Lokalizacja: wielkopolska
Przecież do 20 lipca już dawno ta matka powinna czerwić!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 lipca 2008, 21:54 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 lipca 2007, 15:03 - ndz
Posty: 664
Lokalizacja: Kraków
kancukiewicz pisze:
Przecież do 20 lipca już dawno ta matka powinna czerwić!


hmm w swojej karierze pszczelarskiej liczącej aż 4 lata, zawsze miałem tak ze matka mi nie zaczynała czerwic dopóki nie podałem czerwiu- dlaczego tak? nie mam pojęcia :|


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 lipca 2008, 22:02 - czw 

Rejestracja: 09 czerwca 2008, 21:13 - pn
Posty: 335
Lokalizacja: wielkopolska
hmm... w mojej karierze pszczelarskiej liczącej 24 lata matki po zapłodnieniu na 9-ty - 10-ty dzień zaczynają czerwić. Muszą mieć odpowiedniej wielkości gniazdo, pokarm, pieżgę, odpowiednią wielkość wylotka itp. Dopiero później czasami zasilam czerwiem.
Może Twoje matki nie wiedzą, że mają czerwić? Może jakaś instrukcja u ulu załatwi sprawę?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 lipca 2008, 23:19 - czw 
Tak na prawdę to matka powinna zacząć czerwić pomiędzy 10 - 14 dniem od chwili opuszczenia matecznika a nie kiedy opuściła klateczkę , jeśli w tym czasie była odpowiednia pogoda . Paweł , te matki już powinny u Ciebie czerwić .

Ryszard B.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 10 lipca 2008, 23:36 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2007, 17:20 - pt
Posty: 1836
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Paweł może Ty je zastraszyłeś i teraz znerwicowane muszą mieć więcej czasu aby dojść do siebie, a jak podajesz im czerw to sobie przypominają do jakiej funkcji zostały stworzone i się odblokowywują, więc mówię Ci coś jest z twoim podejściem do nich nie tak, przyznaj się może krzyczysz na nie :D :D :D

_________________
Kasa Misiu kasa coś takiego jak brać pszczelarska nie istnieje ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 lipca 2008, 09:05 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 lipca 2007, 15:03 - ndz
Posty: 664
Lokalizacja: Kraków
bzzy pisze:
Paweł może Ty je zastraszyłeś i teraz znerwicowane muszą mieć więcej czasu aby dojść do siebie, a jak podajesz im czerw to sobie przypominają do jakiej funkcji zostały stworzone i się odblokowywują, więc mówię Ci coś jest z twoim podejściem do nich nie tak, przyznaj się może krzyczysz na nie :D :D :D


nie no żeby nie było nie krzyczę, nie bije doskonale dogaduje z matkami (oczywiście jak zaczną czerwić) :mrgreen: a jak hucznie odchodzimy ich urodziny hohoho :P
zobaczę dziś wieczór co tam słychać- pogoda nie była tragiczna więc liczę ze sie obleciały już. Zadam pytanie na wyrost, bo jak pojadę na pasiekę to już z internetu nie skorzystam...
jak będzie tak że nie będą czerwić, podać czerw?
i czy sprzątnąć te matki z macierzaka już?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 lipca 2008, 21:57 - pt 
ryszard_b pisze:
Tak na prawdę to matka powinna zacząć czerwić pomiędzy 10 - 14 dniem od chwili opuszczenia matecznika a nie kiedy opuściła klateczkę , jeśli w tym czasie była odpowiednia pogoda . Paweł , te matki już powinny u Ciebie czerwić .

Ryszard B.


Tak zgadza się
Miałem taką przygodę 2 lata temu wygryzła się piękna matka z matecznika Cichej wymiany a że mateczniki były dwa to zabrałem matkę do innego ula matkę pszczoły przyjęły za 2 tygodnie zaszedłem była już po oblocie zaznaczyłem ją i czekałem cierpliwie na czerw za tydzień patrze nie ma , za dwa też niema podkarmiłem nic nie dało , dodałem ramki z otwartym pszczoły się z nich wygryzły a matka ni Hu hu dalej nie czerwi , miodu pełen ul nawet w gnieździe wy wirowałem robiąc jej miejsce nie czerwi .
Ul zaczął słabnąc no bo jak by inaczej dodałem 3 czerwiu na wygryzieniu i 3 otwartego był już ok 15 sierpnia przy układaniu na zimę 10 września ( a mam to zapisane ) czerwiu nie było nawet 1 komórki po niej , wkurzyłem się i powiedziałem srał Cię pies nie dostały już ani ramki czerwiu z cieśniłem na 6 ramek Dadanta i zacząłem karmić nawet już nie zaglądałem do ula
na wiosnę święcie przekonany że trza połaczyć zachodzę do ula a tam 5 ramek czerwiu i znakowana prze zemnie matka
teraz gadaj Ty


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 12 lipca 2008, 09:49 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 października 2007, 02:42 - czw
Posty: 830
Lokalizacja: bory dolnośląskie
u mnie matka czerwiła przez 4-5 tygodni tylko trutowe i czasem pszczelą ale też trutowo na 3 dni przed wymianą pojechała z koksem ale nie wiem co z tego będzie trutnie czy pszczoły aczkolwiek jej los już był przesądzony więc sio z ula


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji