FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 27 kwietnia 2024, 21:47 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 26 ] 
Autor Wiadomość
Post: 04 czerwca 2013, 15:29 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 lutego 2013, 22:46 - wt
Posty: 215
Lokalizacja: Roztocze
Ule na jakich gospodaruję: dadan wielkopolskie warsz. pos
Miałem dziś chyba niesamowitego farta ponieważ udało mi się zaobserwować wyjście matki z ula na lot godowy. Zaglądałem po pracy na to co robią pszczoły w taką pogode a od rana pada a po między deszczami co jakiś czas wychodzi słońce a teraz przerwa od deszczu wyniosła z 2 h , więc obserwuje - pszczoły b. ładnie chodzą na resztki akacji idę do odkładu z podłożona matką Vigor od Bartnika Sądeckiego a tu coś sie świeci na oczku !
a to matula i wokół niej wianuszek pszczół , pokręciła się i w górę 2 kółka nad ulem i poszła....
W pierwszej chwili się ucieszyłem ze jest przyjęta (a różnie to pisali o przyjmowaniu Dobrych i Vigorów przez inne linie - tu kundelki) ale za chwile jak popatrzyłem na pogodę to mi sie trochę jej żal zrobiło i jeszcze ta pomarańczowa kropa.... a ptactwa u mnie pod lasem nie brak...
Ile może trwać taki lot?, czy zdąży przed deszczem?


Tak to jest zrobiłem pare odkładów tamtych matek nie widziałem jak wylatują to i sie nie przejmowałem a tą sie przejąłem :oops:
Myslałem ze w piatek albo niedziele latały była ładna pogoda cały dzień a tu dzisiaj dopiero (podkładane 25,26 maja)...

pewnie jutro bede mógł sprawdzić czy jest w ulu i jak bedzie to znaczy ze już po wszystkim a jak nie ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 czerwca 2013, 16:44 - wt 
Slawko z Roztocza pisze:
Ile może trwać taki lot?,

Nawet 30 min po czym wraca głodna jak wilk :haha:


Na górę
  
 
Post: 04 czerwca 2013, 17:43 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 lutego 2013, 22:46 - wt
Posty: 215
Lokalizacja: Roztocze
Ule na jakich gospodaruję: dadan wielkopolskie warsz. pos
A to kamień z serca bo miała 1,5 h do deszczu !
jeśli ptaszyska jej nie zjadły....


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 czerwca 2013, 20:42 - wt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Jak jest pogoda to matki nawet do 18godz, latają na spotkania z trutniamy. Ostatni lot młodej matki to ona wraca z nażondamy trutnia. Bo jak już ma pełen zbiorniczek nasienia to sciska swoją pochwe i wyrywałe przyżondy trutniowi. Widziałem kiedys jak przyleciała do ulika weselnego i weszła i zauważyłem ze cos ma w odwłoku. Zajżałem do ulika miał szyby i przez nie widziałem jak otoczyli i jedna wyrwała jej przyżody trutnia. Ale ta pszczoła chodziła po plasterku i szybce i krzyczała ze nasza mamuska juz nie wyleci i bendzie znosic jajeczka. Ale jeszcze z 10 minut otaczali matkiei ją masowali po tułowiu i odwłoku, znudziło mi się i zamknełem styropianem ulik.Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 czerwca 2013, 21:59 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
A ja przedwczoraj w niedzielę - słoneczko, cieplutko - zaglądam co ulika z odkładem i poddaną ponad tydzień wcześniej młodą matką - maleńki odkładzik na dwóch rameczkach 1/2D - oglądam rameczki raz, oglądam drugi - matki nie widzę.
Nic innego myślę, tylko poleciała sobie na gody.
Skoczyłem do pracowni po składany stołeczek - usiądę sobie przed ulikiem i poczekam na nią.
Miałem szczęście, bo gdybym zabawił chwilę dłużej mógłbym czekać w nieskończoność.
Ale wróciłem po minucie, a na daszku już z daleka widzę czerwony punkcik.
To mamuśka już wróciła, i tak jak pisze miły_marian., w odwłoku miała resztki narządu trutnia.
Po chwilce odpoczynku podfrunęła, usiadła na mostku i zaraz weszła do ula.
Żałuję, że nie miałem aparatu pod ręką.

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 czerwca 2013, 09:57 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 kwietnia 2013, 21:10 - pn
Posty: 143
Lokalizacja: Długołęka/Wrocław
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski/drewniany
A na jaką odległość potrafi odlecieć matka??

_________________
http://bykomstop.avx.pl/img/logo.png


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 czerwca 2013, 11:01 - śr 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Jak niema w pobliżu pasiek to nawet do 5km. Ale jak pasieki do kilometra to trutnie ją dopadna wczesniej. Matka zapładnia się z paronastoma trutniamy. Tak przewaznie z 13 i ten ostatni ta feralna 13 to ginie bo matka sciskajać pochwe odlatuje z ja...y w odwłoku. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 czerwca 2013, 11:16 - śr 

Rejestracja: 28 grudnia 2012, 18:48 - pt
Posty: 2450
Lokalizacja: Kraków/Jura
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
miły_marian., każdy jeden ginie. Tylko z aparatem kopulacyjnym ostatniego wraca do ula :)

_________________
Jedynie cenzor cesarski Jüang, Co umie dać się we znaki,
Nie żałuje swej pięknie haftowanej sukni, Pył ściera z uwagą, czyta. [Bo Juyi, Wiersze na ścianie]
http://www.pasiekatilia.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 czerwca 2013, 11:39 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 kwietnia 2013, 21:10 - pn
Posty: 143
Lokalizacja: Długołęka/Wrocław
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski/drewniany
miły_marian., Dziękuję.

_________________
http://bykomstop.avx.pl/img/logo.png


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 czerwca 2013, 12:03 - śr 

Rejestracja: 23 lipca 2012, 12:21 - pn
Posty: 736
Lokalizacja: południowe mazowsze
Ule na jakich gospodaruję: WL,WP,WZ,LN3/4,D,LZ:)
miły_marian. pisze:
Zajżałem do ulika miał szyby i przez nie widziałem jak otoczyli i jedna wyrwała jej przyżody trutnia. Ale ta pszczoła chodziła po plasterku i szybce i krzyczała ze nasza mamuska juz nie wyleci i bendzie znosic jajeczka.

miły_marian. pisze:
Matka zapładnia się z paronastoma trutniamy. Tak przewaznie z 13 i ten ostatni ta feralna 13 to ginie bo matka sciskajać pochwe odlatuje z ja...y w odwłoku.


:D
Ale z Pana numer Panie Marianie.

Przemek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 czerwca 2013, 12:22 - śr 

Rejestracja: 23 października 2007, 18:57 - wt
Posty: 1219
Lokalizacja: MAŁOPOLSKA
Slawko z Roztocza pisze:
Ile może trwać taki lot?, czy zdąży przed deszczem?

Czy zdąży przed deszczem to zależy jak szybko nadejdzie ulewa i czy w porę zauważy zmianę pogody :haha:
Ile może trwać lot? Dużo w tym temacie mogli by powiedzieć pracownicy Apipol .
Mają tam komputerowy nadzór nad ulikami weselnymi . Polega to na tym , że każdy wylot i przylot matki z ulika jest rejestrowany wraz z godziną . Pracownik widzi na ekranie że matka z ula nr 3 wyleciała o np. godz 13. i
..... nie powróciła i wtenczas on szybko leci i poddaje następną . Albo wyleciała o 13 i powróciła o 13 , 45 i w następne dni nie wylatuje , co świadczy że się unasienniła i po określonym czasie powinna czerwić i .......
można ją sprzedać . Ktoś powiedział , że jak matka lata w pierwszym locie
dłużej niż 20 min to z reguły jest unasienniona i nie wylatuje w następne dni .
Bardzo fajne urządzenie , nie przeglądasz ulików tylko tabele w komputerze . Dobry przykład jak elektronika wkracza w różne dziedziny życia w tym do pszczelarstwa .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 czerwca 2013, 20:31 - czw 

Rejestracja: 24 maja 2013, 22:52 - pt
Posty: 40
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
A ja przeglądam dzisiaj ul z matką nieunasienioną poddaną 26.05 i tak myślałem ze znalazła z godzinkę pogody przez te dni i będą już jajka.A tu nic , znalazłem matkę na ramce i patrzę a ona fru w powietrze .Była godzina 17 ...........no i chyba już nie wróci .Obserwowałem przez 1,5 godziny i nic


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 czerwca 2013, 20:57 - czw 

Rejestracja: 29 marca 2013, 21:08 - pt
Posty: 504
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowski wlkp
Matki z 17 maja nie czerwią ,raptem 5 sie mi unasieniło i czerwią ,trzeba czekać moze jutro polecą jak zrobi się ciepło.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 czerwca 2013, 21:35 - czw 

Rejestracja: 28 grudnia 2012, 18:48 - pt
Posty: 2450
Lokalizacja: Kraków/Jura
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Z 15 maja z 5, zostały dwie. Jeszcze się łudze że latały, ale coś czuję że kolejna piątka może nie wystarczyć i będę musiał zamawiać kolejne :-/

_________________
Jedynie cenzor cesarski Jüang, Co umie dać się we znaki,
Nie żałuje swej pięknie haftowanej sukni, Pył ściera z uwagą, czyta. [Bo Juyi, Wiersze na ścianie]
http://www.pasiekatilia.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 czerwca 2013, 23:10 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 października 2012, 17:46 - wt
Posty: 2279
Lokalizacja: Poznań- Trzek Mały
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie korp i 1/2
Ja mam matki z 30 maja podane 4 czerwca, 5 pościągane blokady dziś w Poznaniu cały dzień pogoda ale dopiero wieczorem kontrolnie sprawdziłem wszystkie klateczki bez matek jedna tylko nie wyszła patrząc na ładną pogodę liczę że poleciały po-bzykać :D Za tydzień kolejna partia oby pogoda dopisała. Po ilu dniach powinna zacząć czerwić ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 czerwca 2013, 01:51 - pt 

Rejestracja: 18 stycznia 2012, 01:22 - śr
Posty: 413
Lokalizacja: wlkp.
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Slawko z Roztocza pisze:
Ile może trwać taki lot?, czy zdąży przed deszczem?


Czasem bywa, że trwa wieczność.... ;-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 czerwca 2013, 01:56 - pt 

Rejestracja: 18 stycznia 2012, 01:22 - śr
Posty: 413
Lokalizacja: wlkp.
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
robert-a pisze:
Po ilu dniach powinna zacząć czerwić ?


Teoretycznie w 5-6 dniu wychodzi na lot, po kolejnych 2-3 dniach powinna czerwić. Czyli pierwsze jaja teoretycznie po 7-9 dniach od narodzin. Ale pewne jest tylko to drugie, tj 2-3 dni od unasiennienia. Czy wydzie na lot to zależy od pogody. Dziś sprawdzałem - 14dni od poddania i ani jednego jaja. Ale dziś to chyba był pierwszy dzień z pogodą na odbycie lotu


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 czerwca 2013, 07:25 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 maja 2012, 20:51 - pn
Posty: 2203
Lokalizacja: Lubelskie
Ule na jakich gospodaruję: warszawski, ostrowskiej
No powtarza sie scenariusz z przed roku. Też było nie ciekawie. U mnie w 2 odkładach mamuśki też siedziały i w zasadzie zaczęły czerwic po jakichś 2 tygodniach od wygryzienia. Teraz poddane 8 szt we wtorek. Te co poddawałem na pasieczysku koło domu juz śmigają po ramkach, nie wiem jak te na 2 pasiece. Pogoda nawet nie najgorsza mam nadzieje że te beda wcześniej czerwiły.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 czerwca 2013, 08:37 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 października 2012, 17:46 - wt
Posty: 2279
Lokalizacja: Poznań- Trzek Mały
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie korp i 1/2
No tak musi być lot godowy by zaczęły czerwic to warunek wstępny ale i podstawowy całe szczęście że mamy kolejny piękny dzień


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 czerwca 2013, 18:00 - ndz 

Rejestracja: 23 października 2011, 09:10 - ndz
Posty: 472
Lokalizacja: Czeladź
Ule na jakich gospodaruję: wlk
Miałem dziś bardzo dziwną sytuację. Z ulików i odkładów matki wyleciały na unasienienie jak wracały padły na trawę przed ulem w odległości kilku metrów i juz nie potrafiły sie dalej poderwać i dolecieć do uli. Dziś takich przypadków było 4 co zauważyłem. Razem z matką na trawie były ze 2 garście pszczół. Nigdy wcześniej czegoś takiego nie zauważyłem. Jaka tego przyczyna. Czy może być powód taki, że nie było pogody do unasieniania matek, matki w ulu przebywały bardzo długo, były dobrze odżywiane i za ciężkie. Te matki co znalazłem były bardzo duże - wyrośnięte.

_________________
www.pasiekazarki.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 czerwca 2013, 18:17 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
ja dzisiaj przeglądałem swoje odkłady do których matki podkładałem równo 2 tygodnie temu. Na 15 odkładów w 2 brak matki, natomiast w 2 odkładach matki zaczynają znosić jaja. A w 4 w których dawałem matki unasiennione już po 3 ramki czerwiu. Mateczki z coraz większymi odwłokami (jak porównam do piątku, kiedy sprawdzałem co w ulach piszczy). Także jest dobrze. W środę wyjmę rezerwowe mateczki z ulików i spróbuje podłożyć pod kołpak na czerw na wygryzieniu do tych dwóch gdzie nie ma matki, bo zaczęły czerwić trutówki. Zobaczymy co z tego wyjdzie.
Natomiast paweln, miałem podobny problem z jednym z uli. Ale mi nie mogły poderwać do lotu się tylko pszczoły. Matka była podłożona unasienniona. Problemem u mnie było to, że zrobiłem odkłady i przetrzymałem je 2 dni w pudełkach kartonowych bez matki przy bardzo zimnych dniach na zewnątrz, do tego niefortunnie się złożyło że w tym odkładzie nie było pokarmu. Trochę zawaliłem i pszczoły zaziębiły część czerwiu. Także te które się wylęgły z obrzeży nieogrzanych plastrów w późniejszym terminie najprawdopodobniej utraciły zdolność do lotu i zostały na trawie. Dzisiaj patrzyłem do ula i jest dość dobrze. Także powinny z tego wyjść tym bardziej że za 9-10 dni wygryzie się już młoda pierwsza pszczoła.
Także moim zdaniem przyczyną utraty zdolności do lotu w odkładzie to częściowe zaziębienie gniazda i brak pokarmu.

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 czerwca 2013, 18:49 - ndz 

Rejestracja: 23 października 2011, 09:10 - ndz
Posty: 472
Lokalizacja: Czeladź
Ule na jakich gospodaruję: wlk
ale tu chodzi o matki. a nie o pszczoły. Niemozliwością jest zaziębienie bo to sa b. silne odkłady a do odkładów były wkładane mateczniki na wygryzieniu.

_________________
www.pasiekazarki.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 czerwca 2013, 22:21 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 października 2012, 17:46 - wt
Posty: 2279
Lokalizacja: Poznań- Trzek Mały
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie korp i 1/2
Ja dzis o 15 widziałem wracającą matkę jakieś dziwne kółko zrobiła przed ulami ? Mam nadzieje ze wie gdzie ma trafić :) No tak po bzykaniu Ciężko się wraca do domu :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 czerwca 2013, 22:27 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
a ja przed dwoma godzinami zaglądałem do ulików weselnych i jedna sztuka wygryziona 26 maja zaczęła sadzić jaja. Pozostałe z ulików jeszcze jaj nie znoszą, ale myślę, że jutro już wystartują z jajcami ;). Także na 20 mateczek. Jedna rodzinka uciekła z matką, 2 zginęły, a 17 powinno czerwić na całego w ciągu 1-2 dni.

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 czerwca 2013, 23:07 - ndz 

Rejestracja: 05 sierpnia 2010, 23:29 - czw
Posty: 25
Lokalizacja: Ostrów Wlkp
30 maja poddałem do ulików 20 matek , 8 czerwca są jajka w 19 ulikach

_________________
leszek1


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 czerwca 2013, 06:48 - ndz 

Rejestracja: 05 czerwca 2013, 20:01 - śr
Posty: 97
Lokalizacja: bieszczady
Ule na jakich gospodaruję: dadant
miły marian
Jak jest pogoda to matki nawet do 18godz, latają na spotkania z trutniamy. Ostatni lot młodej matki to ona wraca z nażondamy trutnia. Bo jak już ma pełen zbiorniczek nasienia to sciska swoją pochwe i wyrywałe przyżondy trutniowi. Widziałem kiedys jak przyleciała do ulika weselnego i weszła i zauważyłem ze cos ma w odwłoku. Zajżałem do ulika miał szyby i przez nie widziałem jak otoczyli i jedna wyrwała jej przyżody trutnia. Ale ta pszczoła chodziła po plasterku i szybce i krzyczała ze nasza mamuska juz nie wyleci i bendzie znosic jajeczka. Ale jeszcze z 10 minut otaczali matkiei ją masowali po tułowiu i odwłoku, znudziło mi się i zamknełem styropianem ulik.Pozdrawiam miły_marian
pięknie napisałeś, dziękuje, jak ktoś kocha pszczółki to tak pisze


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 26 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji