FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 27 kwietnia 2024, 14:32 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 101 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
Post: 25 października 2008, 18:25 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2008, 23:25 - sob
Posty: 90
Lokalizacja: Polska
Czy Pszczoła Buckfast w najbliższych latach wyprze Krainki, jak uważacie?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 października 2008, 18:33 - sob 

Rejestracja: 30 września 2008, 22:19 - wt
Posty: 199
Lokalizacja: Lubień-Małopolska
Sławek pisze:
Czy Pszczoła Bukfast w najbliższych latach wyprze Krainki, jak uważacie?

Prawdopodobnie będzie krainka i bf , z czasem się to wymiesza i trudno będzie znalezć czystą krainkę i czystego bf ( bf jest to super kundel czyli wyjdzie na tym lepiej niż krainka), a czas pokaże jak będzie.Pozdr.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 października 2008, 19:05 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2008, 23:25 - sob
Posty: 90
Lokalizacja: Polska
Zadałem to pytanie gdyż czytając posty na tym forum i rozmawiając z pszczelarzami zauważa się ogromne zainteresowanie tą pszczołą, czasami nawet jej uwielbienie :) Ryszard B. rezygnuje nawet z Kaukazów na rzecz Buckfasta, a przecież był tak bardzo do nich przywiązany.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 października 2008, 21:08 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lipca 2007, 21:17 - sob
Posty: 1939
Lokalizacja: kraśnickie
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowska + 1/2 wielk
Buckfast to w rzeczywistości mieszanina wielu ras i linii.

_________________
Choć człek ukuje ze stali ,
to i tak mu czas obali.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 października 2008, 22:37 - sob 
Mnie się tak wydaje że od jakiegoś czasu nie tylko na forach ale i na łamach czasopism pszczelarskich zaczęła być propagowana i przedstawiana prawdziwa wersja tej pszczoły
Kiedy w latach 80 tych pisał o tej pszczole w Pszczelarstwie mg Ksawery Stępień i mg Ryszard Olejniczak było to coś nowego obydwaj byli wielbicielami tej linii
W obecnej chwili jest znacznie więcej Artykułów a i więcej hodowców właśnie Bf co przekłada się na coraz to większe zainteresowanie ta właśnie pszczoła jest tez dostęp do matek zarodowych z zagranicy co skutkuje że nowo nabywający z ciekawości tą pszczołę mają materiał o bardzo dobrej klasie i mogą faktycznie ocenić jej walory - nie czytając zbędnych komentarzy tych co niby mieli ale jeszcze sami nie wiedzą co mieli i zazwyczaj ich wypowiedzi jest negatywna
A czy wyprze Krainkę -- raczej Nie zawsze znajdzie się miłośnik dobrej Krainki choć by ja na przykład
Ale myślę że popularność Krainki częściowo spadnie i hodowcy utrzymujący się z hodowli matek robienia odkładów wcześniej czy później będą ją musieli mieć w swych ofertach tak jak to już wielu ma


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 25 października 2008, 22:51 - sob 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
Mysle ze Bogus ma racje krainka zostanie bo znajac zycie zawsze znajdasie pseudo hodowcy ktorzy bedo twierdzic ze maja buckfasta a to pomarańcz prawda i beda sprzedawac jakies mieszance kiepskie i zepsuja opinie tej pszczole tak jak do tej pory to robia z innymi liniami jesli jest popyt to mozna sprzedac cos w zamian hehehe


henry

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 października 2008, 23:15 - sob 
To możne i ja swoje dwa grosze dołożę do tego tematu.Każdy z nas pszczelarzy niezależnie czy to ma 4 ule czy 40 ma swoją słabość do jednej czy dwóch odmian pszczół jeden będzie kochał się w pszczole kaukazce inny w kraince a inny w odmianach z kolorkiem żółtym.Więc ja bym się nie obawiał o to że ta pszczoła zniknie choć genetycznie już nie będzie podobna do tego co mamy teraz ponieważ coraz więcej w powietrzu jest trutni różnych ras.Wiec w przyszłości spodziewał bym ale pszczół mieszańców a co to nam da to sie okaże :).


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 26 października 2008, 15:52 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
Cytuj:
Każdy z nas pszczelarzy niezależnie czy to ma 4 ule czy 40 ma swoją słabość do jednej czy dwóch odmian pszczół jeden będzie kochał się w pszczole kaukazce inny w kraince a inny w odmianach z kolorkiem żółtym.
:D Chciałbym dołączyć się do tej wypowiedzi i rozszerzyć ją nieco . Czy jest pszczoła uniwersalna, która ma wczesny rozój,wykorzystuje wszystkie porzytki, nektarowe i spadziowe,która produkuje propolis kiedy trzeba a zapszestaje produkcji kiedy pszczelarz mówi dość,bardziej skłonna do dzielenia(rójki)kiedy chcemy powiekszać pasiekę i wogóle nierojliwa? :shock: Sądzę że te pytania , są zarazem odpowiedzią na - pytanie POSTAWIONE na wstępie. :?: Dopóki pszczelarze potrzebują różnych cech pszczoły w swoich pasiekach dopóty będzie KRAINKA i INNE ze swoją różnorodnością i żaden Buckfast tego nie zmieni 8) (chyba tylko przez zmieszańcowanie :mrgreen: ) Reklama to silny bodziec ale pamiętajmy o przysłowiu -" :oops: Códze chwalicie ? SWEGO NIE ZNACIE! Sami nie wiecie co posiadacie! :oops: " Podejmując się wprowadzenia jakiej kolwiek lini czy rasy musimy mieć świadomość że będą tego skutki i pozytywne i negatywne a wybór nalerzy do nas . :?: A tak swoją drogą to miłośnicy naj mniej szkodzą pod tym wzgledem , bo utrzymóją przszczołę :mrgreen: "rodzimą" :mrgreen: przez wiele lat i niewymieniają jej na inną- niedopuszczają do mieszańcowania.(Żart-ale warty zastanowienia) :?:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 października 2008, 17:32 - ndz 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
Witam to co pisze Sczupak do konca sie niezgadzam własnie sam koniec mi sie niepodoba bo co to jest pszczoła rodzima ???? miłośnicy własnie maja wielkie miksy bo skoro niewymieniaja matek tylko same sie wymieniaja to skad wiesz jaka to pszczoła jeseli ty wymieniasz matki na unasienniane sztucznie to twoje rasowe trutnie mieszaja jego nowe matki i co mamy ???



henry

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 października 2008, 17:51 - ndz 
Szczupak pisze:
. Czy jest pszczoła uniwersalna, która ma wczesny rozój,wykorzystuje wszystkie porzytki, nektarowe i spadziowe,która produkuje propolis kiedy trzeba a zapszestaje produkcji kiedy pszczelarz mówi dość,bardziej skłonna do dzielenia(rójki)kiedy chcemy powiekszać pasiekę i wogóle nierojliwa? :shock: Sądzę że te pytania , są zarazem odpowiedzią na - pytanie POSTAWIONE na wstępie. :?:


Tak i nie
Tak - każdy pszczelarz lubi nowinki i nowości choćby miał przez to stracić ale spróbować musi bo nie zazna spokoju do póki się sam nie przekona na własnej skurze i nie na 1,2,3 matkach tylko minimum 5-10 przez rok dwa /trzy po roku to może ocenić tylko łagodność
Nie - nie ma pszczół uniwersalnych są Cało Sezonowe - które utrzymują siłę przez cały sezon -pozwalając pszczelarzowi przy odpowiednim prowadzeniu ula pozyskać wszystko co wyżej napisałeś to tylko od pszczelarza zależy jak im zagra i one tańcować będą
Są krainki o wolniejszym starcie wiosennym np CT46 , czy starsze linie Kaukaza ale to inna gratka ich tez idzie wyciągnąć na rzepak


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 26 października 2008, 19:45 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
Cytuj:
Są krainki o wolniejszym starcie wiosennym np CT46 , czy starsze linie Kaukaza ale to inna gratka ich tez idzie wyciągnąć na rzepak
To fakt wszystko można ale czy to jest :? KORZYSTNE ? Jeśli możesz załatwić sprawę bez zbytniego WYCIAGANIA mając do dyspozycji konkretną pszczołę o potrzebnej wartości(charakterystyce)? Takie zabiegi napewno absorbują czas i środki :( jeśli decydujemy się na nie mając GOTOWCA, to albo rezygnujemy z postęou :roll: (bo tak nam sie podoba), albo(częściej) :wink: mamy w tym działaniu konkretny cel. :idea: Zastanawiajaca jest sprawa jeśli chodzi o walory urzytkowe pszczuł - po co tyle zachodu z tworzeniem nowych lini ,ras, lata selekcji,i żmudnej pracy jeśli JEDNĄ pszczołą morzna osiągnąć wszystko? Jak to określić IDEA czy POSTĘP a może jedno i drugie?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 października 2008, 20:04 - ndz 

Rejestracja: 30 września 2008, 22:19 - wt
Posty: 199
Lokalizacja: Lubień-Małopolska
Uważam , że postępu nie powinno się bać, mamy wybór albo iść z prądem albo pod prąd, jeśli bf jest tak dobra jak opisują Ci co ją użytkują to należy ją wypróbować, jak wymyslono telefon to przepowiadali ci co się bali zmian koniec świata, a dzis nie wyobrażamy sobie życia bez telefonu. Ja mam zamiar ją przetestować w następnym sezonie i napewno się wiedzą nabytą podziele. Powodzenia w podejmowaniu decyzji.Pozdr.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 października 2008, 23:34 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
buszmeN, Też jestem za postepem :D - ale moda lub reklama niezawsze postepem są, a to jakie decyzje podejmujemy dziś, mogą odbić sie czkawką za jakiś czas . Myśle że poczekam na twoje spostrzeżenia, a jak sie da dożyć ,to za trzy lata będziemy mogli wstepnie podyskutować o zaletach i wadach- które przeważą? I jaki ma to wpływ na populację pszczół w naszych pasiekach. Czytałem pewien artykuł o mieszaninie między pasiekami kaukaza z krainkami ,autor ze smutkiem wyliczał minusy było ich wiele, a powrót do krainek w całym tym rejonie uważał za niemożliwy. Bardzo cenił kałkaza jako pszczołę ale zmieszańcowanie kóremu uległa reszta populacji w okolicy zaliczył do pszczelarskiego Autyzmu (uwstecznienia) który powstał w wyniku krótko wzroczności chodowców 8) . Inny o podobnej wymowie dotyczył pszczoły Włoskiej. Wywniskowałem z tych i jeszcze paru innych artykułów że" miodne nowinki :lol: " nie koniecznie są postępem . :roll: A w dobie telefonów komórkowych i internetu przy odrobinie fantazji można nawet sprowadzić pszczoły ze Stanów :mrgreen: tylko czy to postęp? A może kaprys? "Wszystko wolno ale nie wszystko jest korzystne" czas jest bezstronnym sędzią pożyjemy zobaczymy................. :?:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 października 2008, 18:31 - pn 

Rejestracja: 14 marca 2008, 21:36 - pt
Posty: 189
Lokalizacja: Krosno odrzańskie
Jestem też za postępem,ale czy buckfast wyprze krainkę ,raczej to nam nie grozi nie jestem przeciw bf bo sam je wprowadziłem do pasieki, z jakim skutkiem zobaczę w przyszłym sezonie.Chciełbym tylko wiedziec konkretnie czym bf przewyższa kr-miodnością,nierojliwością,łagodnością?Może ktoś z kolegów może podac jakieś konkrety,np ile miodu z danego pożytku przyniosła bf a ile kr,jak ocenic lagodnośc skoro przy kraince pracuję nawet bez kapelusza i rekawic a nierzadko bez dymu,a odpowiednio prowadzona rodzina nie ma prawa się wyroic,chyba że buckfast nie potrzebuje żadnych zabiegów i jest na tyle inteligentny że wie jak się ma zachowac w określonej sytuacji,oczywiście po myśli pszczelarza.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 października 2008, 22:53 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
Zenm
Cytuj:
przy kraince pracuję nawet bez kapelusza i rekawic a nierzadko bez dymu,a odpowiednio prowadzona rodzina nie ma prawa się wyroic,
Jaką pszczołę urzytkujesz? Bo mam w planie wymianę matek i szukam optymalnego rozwiazania.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 października 2008, 07:59 - wt 

Rejestracja: 14 marca 2008, 21:36 - pt
Posty: 189
Lokalizacja: Krosno odrzańskie
Obecnie mam w pasiece krainke,kortówkę,włoszke oraz od tego sezonu buckfasta,mślę że w przyszłym sezonie będę mógł powiedziec coś więcej jak je porównam w pracy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 października 2008, 12:00 - wt 

Rejestracja: 02 września 2007, 21:38 - ndz
Posty: 176
Lokalizacja: busko zdroj
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Zasatanawialem sie troche nad tym tematem uwazam ze calkowicie nie wyprze ale w zdecydowanej wiekszosci tak ktos pytal czy bardziej miodny czy bardzij lagodny ja uwazam ze bardziej komfortowy w obsludze i to dotyczy wszystkiego ci sie z tym laczy.Wada na pewno jest to ze nie jest to pszczola dla oszczednych.Koledzy pisali wczesniej ze daj po 11 lub 12 kilogramow na zime zapasu ja daje zdecydowanie wiecej i tak nic nie zamrnuja ani grama a to na wiosne na pewno im bedzie poterzebne.


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

_________________
Michał Lewandowski - Miody Ponidzia


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 września 2009, 21:20 - pt 
Sławek pisze:
Czy Pszczoła Buckfast w najbliższych latach wyprze Krainki, jak uważacie?


BF powstało z wielu ras i linii
Ale ciekawe kto wygra tą nierówną walkę w pszczelarstwie
Chemicy i Firmy Farmaceutyczne szukające a proszące Boga by nie znaleźć leku dla krainki czy Genetycy co już mają coś w zanadrzu na Włoszkach
Pytanie trza zadać Czy Żółte pszczoły same się obronią i wygrają z zagorzałymi fanatykami krainek

Może jednak to okzazać się realne :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 13 grudnia 2009, 00:39 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 grudnia 2007, 19:53 - śr
Posty: 1078
Lokalizacja: Kielce/Chmielnik
Ule na jakich gospodaruję: WZ, WP, wlkp
Coś ciekawego. Aczkolwiek mało realne.

Pozdrawiam.

_________________
Pszczelarstwo jest jak narkotyk... jak zaczniesz to nie możesz skończyć... :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 stycznia 2010, 21:23 - sob 

Rejestracja: 08 listopada 2009, 16:43 - ndz
Posty: 25
Lokalizacja: biłgoraj
Jakich pożytków potrzebuje backfast ??A jakie mamy?Ilu pszczelarzy wędruje?Odpowiadając na te pytania będziemy wiedzieli czy backfast wyprze krainki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 stycznia 2010, 21:25 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
Raczej nie realne !


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 stycznia 2010, 21:27 - sob 

Rejestracja: 08 listopada 2009, 16:43 - ndz
Posty: 25
Lokalizacja: biłgoraj
Też tak myślę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 stycznia 2010, 22:41 - sob 
A ja myślę że wyprzeć nie wyprze ale będzie nie bawem na równi popatrzcie na same oferty i zainteresowanie
Jest to pszczoła miodna i łagodna klimat się zmienia pojawiają się coraz wcześniejsze pożytki
i masowe zamiast robić naloty ,łączyć wystarczy mieć dobrą linie Włoszek czy Bf
popatrzcie na inne kraje Danię Szwecję , w tych krajach też kiedyś krainka królowała teraz jest jej tam jak na lekarstwo
Pożyjemy Uwidimy jak powiada Lucek .. :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 22 grudnia 2010, 14:47 - śr 
draszyr pisze:
Jakich pożytków potrzebuje backfast ??A jakie mamy?Ilu pszczelarzy wędruje?Odpowiadając na te pytania będziemy wiedzieli czy backfast wyprze krainki.

Ja Nie wędruję chyba że jak jest pożytek to od ula na wirówkę
ale dzięki BF i jej szybkiemu rozwojowi mam z czym wędrować
Gdzie inni koledzy jadąc na rzepak łączą po dwie rodziny w jedną lub stosują naloty ;-)
Myślę że bacfast opanował już dość dużo pasiek w Polsce i powinno się go zaliczać normalnie do pszczół hodowlanych uznanych przez KCHZ bo i tak nie są w stanie zapobiec masowemu sprowadzaniu i rozprowadzaniu
Jako że Polska jest członkiem UNI -gdzie nie ma zakazu powinny wejść w system Refundowany jako dla poprawy pogłowia ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 22 grudnia 2010, 15:27 - śr 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Ja niemam żółtych pszczół.One sa dobre na wspaniałe pozytki ciagłe i duze i dobre sa jak kto robi odkłady na sprzedasz. Ona by przywendrowała jako rójki do nasz przez tyle lat a musiał ja sprowadzic Ojciec Adam do angli i zareklamowac. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 grudnia 2010, 19:46 - śr 
miły_marian pisze:
Ja niemam żółtych pszczół.One sa dobre na wspaniałe pozytki ciagłe i duze i dobre sa jak kto robi odkłady na sprzedasz. Ona by przywendrowała jako rójki do nasz przez tyle lat a musiał ja sprowadzic Ojciec Adam do angli i zareklamowac. Pozdrawiam miły_marian


Właśnie Marian , one nie są selekcjonowane . Rozmawiałem z dwoma prawdziwymi hodowcami i absolutnie nie ma mowy o wejćie na tę pszczołę . Moda szybko przeminie a po nich zostanie tylko smród i zażółcenia , już są .
Jeśli oglądzałeć filmik Dr. Zawilskiego to nawet pszczoły o złym wiązaniu kłębu zimowego są eliminowane , bo do wszystkiego dochodzi się na drodze selekcji a nie klepie .Obecnie choć by to nawet osa była , byle by była żółta to mysi być buckfast .


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 22 grudnia 2010, 20:00 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Roki Balboa pisze:
Właśnie Marian , one nie są selekcjonowane . Rozmawiałem z dwoma prawdziwymi hodowcami i absolutnie nie ma mowy o wejćie na tę pszczołę . Moda szybko przeminie a po nich zostanie tylko smród i zażółcenia , już są .
Jeśli oglądzałeć filmik Dr. Zawilskiego to nawet pszczoły o złym wiązaniu kłębu zimowego są eliminowane , bo do wszystkiego dochodzi się na drodze selekcji a nie klepie .Obecnie choć by to nawet osa była , byle by była żółta to mysi być buckfast .


Widzę ,że kolega nie miał tej pszczoły tylko słyszał tu i tam - wie ,że dzwony biją ale nie wie w którym kościele. Buckfast w pasiece to skarb nawet f2 zachowują się jak f1 ale najlepiej zakupić reprodukcyjną i mieć możliwość hodowli matek f1. Może i moda albo coraz szersze grono zadowolonych pszczelarzy z tej pszczoły, Buckfast to nie tylko żółtki są i czarne, :oczko: . :nonono:
pozdrawiam Marcin :rolf:

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 grudnia 2010, 20:21 - śr 
Marcinluter pisze:
Roki Balboa pisze:
Właśnie Marian , one nie są selekcjonowane . Rozmawiałem z dwoma prawdziwymi hodowcami i absolutnie nie ma mowy o wejćie na tę pszczołę . Moda szybko przeminie a po nich zostanie tylko smród i zażółcenia , już są .
Jeśli oglądzałeć filmik Dr. Zawilskiego to nawet pszczoły o złym wiązaniu kłębu zimowego są eliminowane , bo do wszystkiego dochodzi się na drodze selekcji a nie klepie .Obecnie choć by to nawet osa była , byle by była żółta to mysi być buckfast .


Widzę ,że kolega nie miał tej pszczoły tylko słyszał tu i tam - wie ,że dzwony biją ale nie wie w którym kościele. Buckfast w pasiece to skarb nawet f2 zachowują się jak f1 ale najlepiej zakupić reprodukcyjną i mieć możliwość hodowli matek f1. Może i moda albo coraz szersze grono zadowolonych pszczelarzy z tej pszczoły, Buckfast to nie tylko żółtki są i czarne, :oczko: . :nonono:
pozdrawiam Marcin :rolf:


Drogi Marcinie , ja już jestem po zabiegu :kapelan: : i w przeciwieństwie do Ciebie wiem chodziarz o czym pisze :oczko: .


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 22 grudnia 2010, 21:05 - śr 
Roki Balboa pisze:
ja już jestem po zabiegu :kapelan: : i w przeciwieństwie do Ciebie wiem chodziarz o czym pisze :oczko: .

Czyżbyś był jak Turbo Dymonen po recyklingu ;-) Nie wierze z tego cieżko się wyleczyć trzeba tylko poszukiwać coraz to lepszych i lepszych a tu przyznasz chyba rację że to Ciężko coś uczciwego znaleźć Myślę uderzyć do tego co UPRzejmie pozdrawia po B57
i tak się zastanawiam w którym miejscu będziemy stać za kilka lat
Oglądając ten film o Zółtkach
[center]<object width="480" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/mwoNtG_I34A?fs=1&hl=pl_PL"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/mwoNtG_I34A?fs=1&hl=pl_PL" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>[/center]


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 22 grudnia 2010, 21:18 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Roki Balboa, wiem o czym piszę i wiem ,że niepałasz entuzjazmem na Buckfastów a to przecież boskie stworzenia :oczko:

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 grudnia 2010, 21:33 - śr 

Rejestracja: 20 grudnia 2010, 16:37 - pn
Posty: 3036
Lokalizacja: Sokołow/ Warszawa
ja myslę że najlepsza pszczoła to będzie odporna na warrozę, i na gmo. a przy tym bbbbbbbaaardzo miodna.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 grudnia 2010, 21:35 - śr 

Rejestracja: 20 grudnia 2010, 16:37 - pn
Posty: 3036
Lokalizacja: Sokołow/ Warszawa
kto mi podaruje na przetestowanie Buckfasta ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 grudnia 2010, 22:33 - śr 
BF sa w miare ok bardzo łagodne , plenne do zimy idą bardzo mocne oczywiscie jak sie je odpowiednio przygotuje czyli juz pod koniec lipca musza dostać syrop i cały sierpień trzeba im wlewać ,zeby z głodu nie padły :) Mam pierwszy rok tą pszczołę w listopadzie dostały zasklepiony pokarm bo miały mało , mam 3 sztuki BF sa to najmocniejsze rodziny w zwartym kłębie siedzą na 7 ramkach wielkopolskich , rozluźniają kłąb przy +5 stopniach pewnie i miodu bedą mieć z maja ale zobaczymy , spadz wykorzystują podobno max. w 70% w stosunku do krainki ,ale to trzeba by było sprawdzić w "spadziowym roku" .
Dla mnie ta pszczoła jest dobra na odkłady.

Krainka moim zdaniem jest lepsza pod wzgledem ekonomicznym, krainka z głodu mi nie padnie jak jej nie bedę karmił na przełomie lipca/ sierpnia żelazny zapas , który zostawie starcza jej do końca sierpnia przy braku pozytku natomiast BF zapasy zuzywa juz około 15 sierpnia. Kraince wlewa się mniej syropu , krainka przyniesie ci nawet nektar ze sliwek :oczko: Do zimy idzie słabsza , żeby doszła do siły na maj trzeba troche przy niej pochodzić , do BF to podejrzewam ,ze nie trzeba nawet zagladać.

Gdybym miał pasiekę gdzie nie wystepuje spadź podejrzewam ,ze obstawił bym ja BF
ale jak się chce miec spadź to niestety krainka jest nie zastapiona.

Ci co jada na odkładach na sprzedaż mają dziesiatki tysiecy złotych moga sobie pozwolić na BF i 20kg pokarmu czy nawet wiecej jak w sezonie sie wlewa.

Co do tych drugich żółtych pszczół na M nie moge nic dobrego napisać na dzień dzisiejszy, podejrzewam ,ze na wiosne trzeba bedzie uzyc gumowego młotka :bosie:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 22 grudnia 2010, 22:59 - śr 
Marcinluter pisze:
Roki Balboa, wiem o czym piszę i wiem ,że niepałasz entuzjazmem na Buckfastów a to przecież boskie stworzenia :oczko:


A jednak nie załapałeś , cały czas drogi Marcinie szukam i nie stoję w miejscu , może nie jestem przodownikiem ale co nowe staram się wprowadzać . Na obecną chwilę tylko mogę domniemywać ze u mnie jest więcej linii jak u Ciebie pni i już Ci wymieniam:
Prima
Gema
Rita
Erika
Tirol
Ca
Alsin
CT-46
Bociank podsunął mi nie złą myśl i w następnym toku , to zafunduje sobie jeszcze do przetestowania z tego samego źródła ale B-52 , pszczołę o większym zasięgu lotu . Zobaczysz kolego jak będzie nosić mi tą waszą górską spadź na moje niziny.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 23 grudnia 2010, 00:35 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 sierpnia 2007, 09:21 - pn
Posty: 1610
Lokalizacja: Wawa
Marcinluter.......jak Roki miał Buckfasta to ty chyba jeszcze nie miałeś uli .
Właśnie ja brałem od niego tą pszczołę .

Ryszard jak będziesz miał B-52 puść hasło .
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 grudnia 2010, 03:14 - sob 
Roki Balboa pisze:
Marcinluter pisze:
Roki Balboa, wiem o czym piszę i wiem ,że niepałasz entuzjazmem na Buckfastów a to przecież boskie stworzenia :oczko:


A jednak nie załapałeś , cały czas drogi Marcinie szukam i nie stoję w miejscu , może nie jestem przodownikiem ale co nowe staram się wprowadzać . Na obecną chwilę tylko mogę domniemywać ze u mnie jest więcej linii jak u Ciebie pni i już Ci wymieniam:
Prima
Gema
Rita
Erika
Tirol
Ca
Alsin
CT-46
Bociank podsunął mi nie złą myśl i w następnym toku , to zafunduje sobie jeszcze do przetestowania z tego samego źródła ale B-52 , pszczołę o większym zasięgu lotu . Zobaczysz kolego jak będzie nosić mi tą waszą górską spadź na moje niziny.


Czy mógłby kolega porównać CT46 z Tirol? Czy te linie są podobne czy znacząco różne od siebie?
Z góry dziękuję


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 25 grudnia 2010, 17:10 - sob 
potok5 pisze:
Czy mógłby kolega porównać CT46 z Tirol? Czy te linie są podobne czy znacząco różne od siebie?Z góry dziękuję


Gema , CT-46 ,Tirol - pochodne Troiseka . Niby jest to pszczoła typowo spadziowa o późniejszym rozwoju ale to figę prawda , raczej uniwersalna o średniej sile i bardzo miodna o co nami chodzi .
Najważniejsze w tym wszystkim jak jest dziedziczenie pozytywnych cech na które była selekcjonowana u wszystkich poddanych matek anie w 50% a resztę to loteria .
Czy mogą różnić się od siebie . Twierdzę że tak , podobnie jak ich hodowcy .


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 25 grudnia 2010, 21:32 - sob 
Roki Balboa pisze:
potok5 pisze:
Czy mógłby kolega porównać CT46 z Tirol? Czy te linie są podobne czy znacząco różne od siebie?Z góry dziękuję


Gema , CT-46 ,Tirol - pochodne Troiseka . Niby jest to pszczoła typowo spadziowa o późniejszym rozwoju ale to figę prawda , raczej uniwersalna o średniej sile i bardzo miodna o co nami chodzi .
Najważniejsze w tym wszystkim jak jest dziedziczenie pozytywnych cech na które była selekcjonowana u wszystkich poddanych matek anie w 50% a resztę to loteria .
Czy mogą różnić się od siebie . Twierdzę że tak , podobnie jak ich hodowcy .


Dzięki za odpowiedź. Myślę nad kupnem CT46,ale w Czerminie ceny mają wysokie. Mam Tirola i byłem ciekawy czy ma coś wspólnego z CT. Nie chciałbym kupować po jednej pszczole na próbę. Chyba zostanę przy Tirolce,albo spróbuję "czystego" Troiseka ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 26 grudnia 2010, 01:16 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 listopada 2009, 18:07 - pn
Posty: 1904
Lokalizacja: Srodek / Niemiec
Ule na jakich gospodaruję: weza*350/200
Hallo KOBER__napisal BF sa w miare ok bardzo łagodne , plenne do zimy idą bardzo mocne oczywiscie jak sie je odpowiednio przygotuje czyli juz pod koniec lipca musza dostać syrop i cały sierpień trzeba im wlewać ,zeby z głodu nie padły :) Mam pierwszy rok tą pszczołę w listopadzie dostały zasklepiony pokarm bo miały mało , mam 3 sztuki BF sa to najmocniejsze rodziny w zwartym kłębie siedzą.
CZESCIOWO MASZ RACJE ZDARZA SIE TEZ TO DOKARMIANIE PSZCZOL JAK WYSTAPI ZLA POGODA I BUCKFAST ROZWINIE SIE BEZ KONTROLI.ALE GLOWNA PSZYCZYNA JEST ..BUCKFAST ZBIERA MIOD U GORY W NADSTAWKI LUB W BOKI NIE JAK INNE CARNICA......(OGOLNA NAZWA PSZCZOLY W POLSCE)
TAM GDZIE CZERW I NIE IDZIE TEGO WYWIROWAC DLATEGO ZOSTAWIA SIE TE ZAPASY.jAK JA WIRUJE TO WYTRZEPIE IM POKARM PRAWIE DO ZERA I ZDARZYLO MI SIE ZE MUSIALEM 2RODZINY DOKARMIAC W LIPCU.tRZEBA OGRANICZYC CZERWIENIE MATKI ALE NIE W TAKI SPOSOB ABY TRACILA ONA ATRAKCYJNOSC.A PRZY ODBIORZE MIODU OCENIC POGODE I ZOSTAWIC RODZINIE TE MINIMUM DO PRZETRWANIA POZD
kTO NIE MIAL BUCKFASTA NIE POWINIEN W OGOLE O NIM NIC NIE PISAC.HYBRYD-WYRAZ ZNACZY MIESZANIEC.TU ZAWSZE KUPUJE BUCKFASTA PIERWSZEGO W 1996ROKU TAK ZACZALEM SIE BAWIC PSZCZOLAMI ZACZALEM OD BUCKFASTA BEZ MASKI BEZ REKAWIC .DO DZIS ZAKUPUJE MATKI OD NIEGO
DO POLSKI TEZ WYSYLA BEZ PROBLEMU.
http://www.buckfast-zucht.de/index.php

_________________
http://www.buckfast-zucht.de/index.php?seite=shop


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 grudnia 2010, 11:04 - ndz 
Halo darius4257. KOBER przedstawił zalety i wady BF które mogą wahać się w bardzo wiarygodny sposób . Sam przyznaje że ma pierwszy rok tę pszczołę tylko On w przeciwieństwie do niektórych dyskutantów ma pewien straż z pszczołami , wyobraźnie i za to mu chwała .
Tak jak sam piszesz : Ten kto nie miał Buckfasta nie powinien o nim nic pisać i słusznie .
Ja je miałem przez cztery sezony około 60 rodzin 5 różnych linii, bo też mnie zafascynowało wszystko co czytałem . Miały one bardzo i mniej czyste pochodzenie , wszystkie były bardzo łagodne ( praca bez kapelusza cały sezon) .

Po takiej już obserwacji i rozeznaniu co do przydatności ich w swojej pasiece , przy istniejących pożytkach na moim terenie . Co bardzo dobrze ujął to KOBER i nie zamierzam nic po swojemu zmieniać i naginać . Mogę dodać tylko że nie występuje u mnie spadź iglasta oraz nie mam pasieki na dawnych terenach popegeerowskich i nie ma 100-200 ha w jednym areale plantacji rzepaku jak też gryki .
Jak zauważyłeś , większość piszących w tym temacie to dopiero raczkuje i im się wydaje że już wszystko wiedzą . A jeszcze myślą że jak będą mieć Buckfasty to miód będzie się strumieniami lał .
Na takie myślenie mam bardzo dobrą radę : Jeden myślał że tylko puści bąka , ale niestety narobił w spodnie . Pozdrawiam


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 26 grudnia 2010, 12:24 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 listopada 2009, 18:07 - pn
Posty: 1904
Lokalizacja: Srodek / Niemiec
Ule na jakich gospodaruję: weza*350/200
Hallo Ciesze sie ze nie zucasz kamieniami w buckfasta.
Nie mowie ze jest najlepszy bo wszedzie sa dobre i zle.Ja jestem malutki pszczelarz trzymam dla przyjemnosci i obserwacji.Chce troszke rodzin porozrzucac po lasach na spadz.
Porzytek tu gdzie mieszkam jest olbrzymi rzepak rosnie na glinianej ziemi do 2 metrow a 1mlecz w niektorych miejscach jak go wyrwiesz z ziemi to ledwo w 10 litrowe wiadro sie miesci .Poprostu roslinnosc jest bujniejsza ,a co za tym idzie rocznie mam wiecej jak 50 kg z rodziny.(nieraz z samego rzepaku) A rodzina czasm dojdzie do 5 pieter ostrowskiej 55 ramek.Ale teraz juz w maju robie przeciw rojce ,oddzielam stara pszczola od calej rodziny.-odklad.Po wirowaniu (na korpusowych jade)miodu z 1 rodziny robie dokladnie 3 rodziny ktore zimuja potem na 22 ramkach 2 korpusach.A ze styropiany mam to na wiosne strach podejsc tyle tego lata.Ule stoja przy rzecce gdzie wierzby rosna konca nie widac leszczyny krzaki wszystko jest.Mysle ze moja przygoda z pszczolami sie jeszcze nie zaczela.
MImo olbrzymiej ilosci szopow praczy nie zdarzylo mi sie ze popsul mi styropiana ,taki szop robi dziure w ulu i lapa wyciaga pszczoly i miod (miesza w ulu)Tu jest plaga szopow sam juz pare wykonczylem wystarczy ze postrzelony dzik lezy przez noc to na drugi dzien nie ma szynek ,szop wklada lape i przez dupe wyciagnie szynki.Rozpisalem sie przepraszam bledow nie poprawiam

_________________
http://www.buckfast-zucht.de/index.php?seite=shop


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 grudnia 2010, 15:46 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
Moim zdaniem nie wyprze krainek bo jest duzo zwolennikow tej pszczoly i przeciwnikow ksztaltoje sie to na poziomie narazie 50 na 50 .Moim zdaniem bedzemy mieli bardzo zroznicowane pszczoly bedze to krzyzowka ktora powstanie samoczynie ,ale jaka bedz to dopiero zobaczymy. pawel :bosie:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 grudnia 2010, 16:26 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 listopada 2009, 18:07 - pn
Posty: 1904
Lokalizacja: Srodek / Niemiec
Ule na jakich gospodaruję: weza*350/200
Hallo To juz sie tak wszystko wymieszalo ze dzisiaj jest kogel mogel......
Juz dzisiaj mamy tylko Hybrydy.To dobrze bo taka pszczola jest odporniejsza na choroby i ma duzo zalet.Jak mozna kupic pisze to z usmiechem od jednego hodowcy pare roznych lini czy ras.Czy on lata za nimi .(czy on zna pra dziadkow swoich trutni przy sztucznym zapladnianiu)Czy jego material nigdy nie byl na zewnatrz,Jedna krolowa pokrywa np.12 trutni ,choc zbiorniczek ma wielkosci, wystarczyl by 1 truten.Takze zamowisz Sklaner--dostaniesz sklaner
zamowisz co chcesz dostaniesz co chcesz.
Sprzedajacy dostosowuje sie do wymogow klijenta(chcesz sklaner dostaniesz :oczko: ),klijent panem.To klijent zmusza hodowce matek do krecenia.poz d
(Hodowca patrzy i sam oceni po wygladzie co mu sie urodzilo ,po pewnych cechach zewnetrznych.)

_________________
http://www.buckfast-zucht.de/index.php?seite=shop


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 grudnia 2013, 23:24 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 listopada 2013, 21:57 - czw
Posty: 2450
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 12 ramkowy 5x1/2
Miejscowość z jakiej piszesz: lubelskie
Ogólnie ciekawa dyskusja .
darius4257, ta lista jeszcze funkcjonuje,to może aż tak źle nie będzie http://www.kchz.agro.pl/UserFiles/File/ ... 6_2013.pdf ,a na rynku jak to na rynku ,jest klient jest towar.

_________________
Dzisiaj spojrzałem na swój nick ,potem na awatar.To nie jest tak jak myślisz się uśmiałem,ale i tak jestem za legalizacją.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 grudnia 2013, 00:20 - pt 

Rejestracja: 23 grudnia 2009, 23:30 - śr
Posty: 153
Lokalizacja: gdansk
Sławek pisze:
Czy Pszczoła Buckfast w najbliższych latach wyprze Krainki, jak uważacie?


Tak. Jeżeli znajdzie się oficjalnie w "refundacji".


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 grudnia 2013, 00:24 - pt 

Rejestracja: 23 grudnia 2009, 23:30 - śr
Posty: 153
Lokalizacja: gdansk
zenm,

Witaj.
Masz włoszkę. Jaką linię ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 grudnia 2013, 01:11 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 grudnia 2010, 23:05 - sob
Posty: 3002
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Czy wyprze ? Dobre pytanie ,sądze że bedzie tak jak w reszcie "starej uni" pasieki duże zawodowe to będzie w większości Bf ,będzie tez spora liczba pasiek oparta na krajnce ,hobbyści będa sie starali"reanimować" pszczołe środkowoeuropejską ,będzie grupa pasiek prowadząca działalnosc opartą na swojstym mixsie.

Siłą rzeczy powstaną organizacje w oparciu o preferowane linie pszczół np.hodowców krajnki ,hodowców BF.... .

Przynajmniej tak sądze ,ale czas dopisze ciag dalszy.

_________________
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 grudnia 2013, 08:16 - pt 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
Moim zdaniem nie z tego tylko powodu ze nie kazda pszczola nadaje sie na kazdy teren i pozytki u mnie BF szalu nie zrobil pszczola jak pszczola jak wumienia matke to bywa roznie zlosliwosc i malo miodu ,a u krainki tego nie mam chociaz jedna BF tam sobie kupilem ale inny hodowca moja pasieka opiera sie nie tylko na craince


henry

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 grudnia 2013, 08:38 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 grudnia 2010, 23:05 - sob
Posty: 3002
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
henry650,
Twierdzisz że krajnka sie nie uzłośliwia ?
Śmiem sie nie zgodzić ,każda linia pszczół podlega podobnym prawom natury jedne linie szybciej drugie wolniej po to mamy selekcje, kiedyś wyłacznie naturalną obecnie wspieranoą przez człowieka [szybsza ] .
Jnna sprawa to fakt ze sporo naszych niby Bf nigdy nie latało nawet w pobliżu tych pszczół,żółty kolor \przebarwienia o niczym nie świadczą zwłaszcza w przypadku matki to cecha tak samo BF jak i niektórych krajnek ,natomiast pewne linie BF są pozbawione zółtego markera :wink: .

_________________
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 grudnia 2013, 08:46 - pt 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
Zdzisław., chodzi mi o pierwsze pokolenie nie dalej mialem kilka BF z jednej hodowli i tak jak pisalem roznicy zadnej z krainkami i mixmi w miodnosci ze wzgledu na wyjazd nie wymienialem matek tylko pozwolilem na ciche wymiany no i sie okazalo moze tak wyszlo ale moje zdanie pozostalo ale warto sprubowac jeszcze raz ale mialem ponad 10 lat temu niemke reproduktorke tez doszlo do cichej wymiany i tam nigdy nie wymienialem matek zawsze bylo super przez wiele lat az sie tesc wkurzyl bo strasznie kitowala i nastapil koniec szkoda bonaprawde byla super pszczola



henry

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 101 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji