FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 27 kwietnia 2024, 21:58 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
Post: 25 listopada 2008, 12:54 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lutego 2008, 11:45 - pn
Posty: 796
Lokalizacja: Kopcie
Ule na jakich gospodaruję: 360x200
Czy jest możliwa sterylizacja matki pszczelej która czerwiła.
Jeśli tak to jakie mogą być przyczyny?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 listopada 2008, 14:55 - wt 
Sterylizacja, wyjaławianie - jednostkowy proces technologiczny polegający na zniszczeniu wszystkich, zarówno wegetatywnych, jak i przetrwalnikowych form mikroorganizmów. Sterylizacji można dokonać mechanicznie, fizycznie, bądź chemicznie, najczęściej używa się metod fizycznych. Prawidłowo wysterylizowany materiał jest jałowy - nie zawiera żadnych żywych drobnoustrojów (także wirusów) oraz ich form przetrwalnikowych.

Ale pewnie nie oto Ci chodziło , lecz o nagłe zaprzestanie czerwienia przez czerwiącą młodą matkę . Tylko to już nie ma nic wspólnego ze sterylizacją . Pozdrawiam


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 25 listopada 2008, 15:54 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lutego 2008, 11:45 - pn
Posty: 796
Lokalizacja: Kopcie
Ule na jakich gospodaruję: 360x200
Dokładnie tak:chodzi o sterylizację polegającą na wyjałowieniu , zniszczeniu nasienia w zbiorniczku nasiennym matki.
Czy jest to możliwe u matki czerwiącej ?

Czy jest to możliwe u matki unasienionej,jeszcze nie czerwiącej?
A co inni hodowcy matek o tym sądzą.
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 listopada 2008, 18:55 - wt 
tpuzio pisze:

Czy jest to możliwe u matki unasienionej,jeszcze nie czerwiącej?
A co inni hodowcy matek o tym sądzą.
Pozdrawiam


Nie jestem zawodowym hodowcą ale sprecyzuj trochę pytanie
Czy matka po unasiennieniu Naturalnym /Sztucznym nie podjęła czerwienia ??????


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 25 listopada 2008, 21:23 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lutego 2008, 11:45 - pn
Posty: 796
Lokalizacja: Kopcie
Ule na jakich gospodaruję: 360x200
1 Czy temperatura za wysoka w czasie transportu może mieć wpływ na sterylizacje matki unasienionej nie czerwiącej przesyłanej w klateczce ze switą?
2 Czy za niska temperatura w czasie zimowli w kłebie może mieć wpływ na sterylizację matek młodych czerwiących ?
Myśle że doprecyzowałem pytanie.
Czy jest to możliwe?

Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 listopada 2008, 23:42 - wt 

Rejestracja: 25 września 2008, 11:18 - czw
Posty: 590
Lokalizacja: Wymysłów
Ja osobiście nigdy tego nie zaobserwowałem ,ale w jakiejś książce spotkałem się z opisem takiego zjawiska w tej chwili nie pamiętam dokładnie gdzie się na to natknąłem Postaram się jutro poszukać więcej informacji.
Pozdrawiam Mariusz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 listopada 2008, 00:23 - śr 
tpuzio pisze:
1 Czy temperatura za wysoka w czasie transportu może mieć wpływ na sterylizacje matki unasienionej nie czerwiącej przesyłanej w klateczce ze switą?
2 Czy za niska temperatura w czasie zimowli w kłebie może mieć wpływ na sterylizację matek młodych czerwiących ?
Myśle że doprecyzowałem pytanie.
Czy jest to możliwe?


Ja odpowiek tak , że może mieć jedna jak i druga temperatura tylko nie o żadną steralizację tu chodzi i nie wiem z kąt to określenie wytrzasnołeś .
Bardziej pasuje do tego zamieranie plemników , przy zbyt niskiej jak i przy zbyt wysokiej tem . Ale jest jeszcze wiele innych pszyczyn jak zaczopowanie-zakorkowanie przewodów po unasiennieniu a zwłaszcza sztucznym (brak opieki pszczół) i taka matka pomimo znajdujących się plemników w woreczku nasiennym nie podejmie nigdy czerwienia .


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 26 listopada 2008, 10:46 - śr 
Makumba pisze:
tpuzio pisze:
1 Czy temperatura za wysoka w czasie transportu może mieć wpływ na sterylizacje matki unasienionej nie czerwiącej przesyłanej w klateczce ze switą?
2 Czy za niska temperatura w czasie zimowli w kłebie może mieć wpływ na sterylizację matek młodych czerwiących ?
Myśle że doprecyzowałem pytanie.
Czy jest to możliwe?


Ja odpowiek tak , że może mieć jedna jak i druga temperatura tylko nie o żadną steralizację tu chodzi i nie wiem z kąt to określenie wytrzasnołeś .
Bardziej pasuje do tego zamieranie plemników , przy zbyt niskiej jak i przy zbyt wysokiej tem . Ale jest jeszcze wiele innych pszyczyn jak zaczopowanie-zakorkowanie przewodów po unasiennieniu a zwłaszcza sztucznym (brak opieki pszczół) i taka matka pomimo znajdujących się plemników w woreczku nasiennym nie podejmie nigdy czerwienia .


Przy niskiej temperaturze nasienie Trutnia zamiera w zbiorniczku czasami dzieje się to na przed wiośniu w słabych rodzinach gdzie nie mogą utrzymać odpowiedniej temperatury lub do rzadkości ale przy transporcie matek w złych warunkach termicznych
przy przegrzaniu też zamiera -- ale matka czerwi wtedy na trutnie bo zamarło nasienie ale jaja produkuje nadal
zaczopowanie czy zablokowanie przewodów i brak czerwienia to co innego


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 26 listopada 2008, 19:51 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lutego 2008, 11:45 - pn
Posty: 796
Lokalizacja: Kopcie
Ule na jakich gospodaruję: 360x200
Znalazłem w notatkach z kursu i literatury takie dane.
Temperatura w rodzinie latem:34,5 stp.C w centrum ula
28 st. C na skrajnych plastrach
Temperatura zimą w środku kłębu 20 st. C minimum
10 st. C na skraju kłębu
Poniżej 11st.C pojedyncze pszczoły tracą aktywność,giną.
Poniżej 19st. C matki sterylizują się.Chodzi matki w zimujących rodzinach.
Temperatura ciała pszczoły 12-13 st.C
Zastanawiam się jaka jest górna temperatura w której następuje zamieranie nasienia u matki unasienionej nie czerwiącej w czasie przesyłki.
Jaka jest temperatura nasienia trutowego w czasie sztucznej inseminacji,jaka musi być temperatura pracowni.
I na koniec jaką maks.temperaturę wytrzyma pszczoła?
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 listopada 2008, 18:23 - czw 
Wiec tak temperatura minimalna z jaka powinno się przechowywać nasienie trutnia wynosi 14 stopni.Ja podczas inseminacji w pracowni miałem tem 22 stopnie.Natomiast w jakiej temperaturze obumierają plemniki nie mam pojęcia.A tak nawiasem po co się zajmować tym w jakiej temperaturze one obumierają jeżeli plemniki obumrą to matka jest kasowana i tyle :)


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji