FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 27 kwietnia 2024, 16:48 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ] 
Autor Wiadomość
Post: 06 stycznia 2014, 20:57 - pn 

Rejestracja: 06 stycznia 2014, 20:15 - pn
Posty: 20
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Pęckowo 64-733 Draws
Jestem początkującym pszczelarzem, chcę wiedzieć jak i kiedy wymieniać matki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 stycznia 2014, 20:59 - pn 

Rejestracja: 20 maja 2009, 18:07 - śr
Posty: 1680
Lokalizacja: Kraków, Połaniec
Ule na jakich gospodaruję: WP, WZ ---> wlkp
Mateusz rolnik, jest o tym mnóstwo na forum... musisz poczytać :)

_________________
Matki i odkłady pszczele

Ramki pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 stycznia 2014, 21:01 - pn 

Rejestracja: 06 stycznia 2014, 20:15 - pn
Posty: 20
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Pęckowo 64-733 Draws
No ok, poczytam :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 stycznia 2014, 12:00 - wt 
Mateusz rolnik pisze:
Jestem początkującym pszczelarzem, chcę wiedzieć jak i kiedy wymieniać matki.


Po Pierwsze musisz mieć matki a to okres majowy chyba że zakupisz matkę od hodowcy przezimowaną to możesz wymienić nawet po oblocie
wtedy jest to proste bo pszczoły przyjmą każda
metod na wymiany matek jest ogrom w zależności od pory sezonu
Najprościej wymienia się matki UN na UN na zasadzie zamiany
a takową podmianę robi się albo w klateczce albo pod kołpakiem
Gdy wymieniam matkę zapłodniona na zapłodnioną odszukuje ja w ulu wkładam do klateczki z ciastem-ciasto jest zabezpieczone kawałkiem kliszy aby nie wybrały go pszczoły. Matkę tak zabezpieczoną wkładam pomiędzy rozsunięte ramki z czerwiem otwartym na 2-3 godziny. Po czym wyciągam klateczkę, wypuszczam starą matkę pod szklankę a do klateczki wkładam nowa matkę czerwiącą stara matkę ocieram o klateczkę i ta klateczkę odbezpieczam wyciągając klisze i wkładam dokładnie w to samo miejsce skąd wyjąłem wcześniej.
Poddawanie matek wartościowych sztucznie unasiennionych

Izolator służy do poddawania matek zapłodnionych naturalnie lub sztucznie ze sprawdzonym i bez sprawdzonego czerwienia .
Jeden ze sposobów jaki ja stosuje ;;
Przeglądam ul odszukuję matkę zabieram lub niszczę wybieram ramko na którym pszczółki się wygryzają na tym ramku musi być jeszcze pierzga i miód ,poczym dokładnie ramko omiatam z pszczół i wkładam do izolatora izolator umieszczam w środku gniazda na 2—3 dni po bokach izolatora układam czerw otwarty .
Po 3 dniach wyciągam izolator dokładnie go omiatam z pszczół i wkładam do transportówki ,przeglądam dokładnie wszystkie ramki aby zerwać mat –rat .
Wcześniej przygotowywuję w pracowni trochę syty miodowej ciepłej i taki chwytak do łapania marek (można go kupić u Łysonia za parę zł ) ,przynoszę izolator ,matkę łapie do chwytaka zanurzam w sycie miodowej otwieram izolator i i puszczam matkę wprost na ramko młode pszczółki matkę przyjmą bez najmniejszego problemu .Zamykam izolator i wkładam do gniazda przez 3 –4 dni do ula nie zaglądam ,po 4 dniach robię przegląd zaczynając od wyciągnięcia izolatora marka powinna już czerwić ,przed wyjęciem ramki z matką dokładnie przeglądam jeszcze raz wszystkie ramki celem zniszczenia mat –rat .
Przy poddawaniu matek o niesprawdzonym czerwieniu mamy gwarancję że nie wyjdzie na oblot
Gdy matka zacznie czerwić w przypadku inseminowanej o nie sprawdzonym czerwieniu jest to ok. do 9 dni po czym należy uchylić izolator aby pszczoły wyprowadziły matkę


Na górę
  
 
Post: 07 stycznia 2014, 22:44 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2009, 18:32 - wt
Posty: 2155
Lokalizacja: Płock
[b]BoCiAnK[/b] ja z izolatorem robię podobnie z tym, że do izolatora wkładam ramkę z wygryzającym się czerwiem i od razu wkładam do izolatora matkę te młode pszczoły jak się wygryzą to od razu tworzą jej świtę i nią się opiekują. Po sprawdzeniu po kilku dniach, że nie ma mateczników lub po ich usunięciu uchylam oczko w izolatorze tak aby ulowe miały wejście i dopiero po kilku dniach ustawiam oczko tak aby matką mogła opuścić izolator. Tak robię nie wiem czy dobrze ?

_________________
waldek6530


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 stycznia 2014, 22:49 - wt 
waldek6530 pisze:
ja z izolatorem robię podobnie z tym, że do izolatora wkładam ramkę z wygryzającym się czerwiem i od razu wkładam do izolatora matkę te młode pszczoły jak się wygryzą to od razu tworzą jej świtę i nią się opiekują.

Przyjacielu
To nie tak pszczoła jak się wygryzie to jest przez 3 dni za młoda by się opiekować matką i być karmicielką świtę owszem tworzą młode pszczoły ale od 3 dnia nim dopiero zaczną produkować mleczko
Matka jest cwana i chodzi po kracie izolatora a karmią ją pszczoły zewnątrz
wiele było przypadków że matka w izolatorze padła z głodu bo jeszcze poza izolatorem pszczoły znalazły larwę i olały matkę


Na górę
  
 
Post: 07 stycznia 2014, 22:50 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
waldek6530, pewnikiem dobrze :-) ale strasznie pracochłonne te metody.

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 stycznia 2014, 22:59 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2009, 18:32 - wt
Posty: 2155
Lokalizacja: Płock
BoCiAnK pisze:
To nie tak pszczoła jak się wygryzie to jest przez 3 dni za młoda by się opiekować matką i być karmicielką świtę owszem tworzą młode pszczoły ale od 3 dnia nim dopiero zaczną produkować mleczko
Matka jest cwana i chodzi po kracie izolatora a karmią ją pszczoły zewnątrz
wiele było przypadków że matka w izolatorze padła z głodu bo jeszcze poza izolatorem pszczoły znalazły larwę i olały matkę

O to dzięki za informacje. Tylko czy te trzydniowe w izolatorze to takie pewniaki, że nie zetną mi poddanej do nich matki ?

_________________
waldek6530


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 stycznia 2014, 23:01 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2009, 18:32 - wt
Posty: 2155
Lokalizacja: Płock
CYNIG pisze:
waldek6530, pewnikiem dobrze ale strasznie pracochłonne te metody.

No tak ale jak do tej pory to praca przy pszczołach to dla mnie przyjemność. Może kiedyś mi się znudzi, bo jak byłem młodszy to co innego było tez przyjemniością teraz trochę mnie to nudzi. :D

_________________
waldek6530


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 stycznia 2014, 23:10 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 grudnia 2010, 23:05 - sob
Posty: 3002
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
waldek 6530Pewnej na 100 % metody podawania matek nie ma ,zawsze coś sie może zdarzyć .

_________________
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 stycznia 2014, 23:22 - wt 
waldek6530 pisze:
O to dzięki za informacje. Tylko czy te trzydniowe w izolatorze to takie pewniaki, że nie zetną mi poddanej do nich matki ?

Nie ma 100% metody czasami z miłości ją tak kochają że okłębią dlatego dobrze jest ją przegłodzić albo zamoczyć by nie latała jak potłuczona po izolatorze :wink:


Na górę
  
 
Post: 08 stycznia 2014, 19:54 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2009, 18:32 - wt
Posty: 2155
Lokalizacja: Płock
Dzisiaj rozmawiałem z pszczelarką i mówiła mi, że kupiła jakiś środek zapachowy w aerozolu ( jest to zapach mieszaniny jakichś ziół ) używa go przy przeglądach trochę agresywnych rodzin, można go tez używać przy poddawaniu matki aby zmienić zapach w ulu. Czy może spotkaliście coś takiego ?

_________________
waldek6530


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 stycznia 2014, 19:56 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2009, 18:32 - wt
Posty: 2155
Lokalizacja: Płock
BoCiAnK pisze:
wiele było przypadków że matka w izolatorze padła z głodu bo jeszcze poza izolatorem pszczoły znalazły larwę i olały matkę


Boguś a jak jest miód w ramce to nie może ona "z głodu" trochę zasilić się tym miodem i poczekać na mleczko aż dostanie od tych młodych to tylko trzy dni. Co sadzisz o tym ?

_________________
waldek6530


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 stycznia 2014, 20:13 - śr 
waldek6530 pisze:
Co sadzisz o tym

Jak Latem będziesz miał jakąś matkę na wyrzuceniu zrób takie małe doświadczenie na stół nakrop w jedno miejsce miodu przykryj szklanką a pod szklankę wpaść matkę :wink:


Na górę
  
 
Post: 08 stycznia 2014, 21:12 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2009, 18:32 - wt
Posty: 2155
Lokalizacja: Płock
Aaa to już nie będę robił - wiem o co chodzi. :wink:

_________________
waldek6530


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 stycznia 2014, 21:31 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
To dlaczego do klateczek w których mają się wygrywać matki z mqtecznikow zaleca się dawać po kropli miodu bądź narodu w miseczce matecznikowej? Matki z braku laku pożywia się miodem acz nie jest to pokarm dla nich odpowiedni, pozbawiony jest przecież białka i mikro i makro elementów.

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 stycznia 2014, 21:36 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lipca 2010, 10:15 - sob
Posty: 2911
Lokalizacja: Pogórze Izerskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadanta
Pawełek. pisze:
To dlaczego do klateczek w których mają się wygrywać matki z mqtecznikow zaleca się dawać po kropli miodu

Pszczoła,żeby latać-a matka to pszczoła i przed nią lot godowy-musi się odżywiać węglowodanami(miodem) aby mieć siłę poruszać mięśniami skrzydeł.Po kopulacji jest karmiona mleczkiem pszczelim i traci zdolność i siłę do latania.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 stycznia 2014, 21:57 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
Pawełek. pisze:
To dlaczego do klateczek w których mają się wygrywać matki z mqtecznikow zaleca się dawać po kropli miodu bądź narodu w miseczce matecznikowej? Matki z braku laku pożywia się miodem acz nie jest to pokarm dla nich odpowiedni, pozbawiony jest przecież białka i mikro i makro elementów.

Nie wygrywać a wygryzac i nie narodu a nakropu, pisze z tel i stad takie błędy,
emka24 pisze:
Pawełek. pisze:
To dlaczego do klateczek w których mają się wygrywać matki z mqtecznikow zaleca się dawać po kropli miodu

Pszczoła,żeby latać-a matka to pszczoła i przed nią lot godowy-musi się odżywiać węglowodanami(miodem) aby mieć siłę poruszać mięśniami skrzydeł.Po kopulacji jest karmiona mleczkiem pszczelim i traci zdolność i siłę do latania.
tak owszem, acz miód może dalej zjeść jeśli nie ma mleczka i karmicielek obok żeby ją nakarmily.

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 stycznia 2014, 22:46 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lipca 2010, 10:15 - sob
Posty: 2911
Lokalizacja: Pogórze Izerskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadanta
Pawełek. pisze:
acz miód może dalej zjeść jeśli nie ma mleczka i karmicielek obok żeby ją nakarmily.

Wydaje mi się,że nie ma takiej sytuacji w ulu,aby matka nie miała świty,chyba że my ją jej pozbawimy(izolacja) .
Pszczołom zależy aby matka czrwiła maksymalnie-żyją aby się rozmnażać.
Bez mleczka nie składa jajek,nie składa jajek to do wymiany.
Pszczoły podają matce miód zamiast mleczka przed rójką- z tych samych powodów ,aby mogła polecieć.
Zgadzam się z Pawełek. ,że matka zachowuje zdolność jedzenia miódu przez całe życie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji