FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 27 kwietnia 2024, 21:31 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
Post: 28 grudnia 2008, 19:39 - ndz 

Rejestracja: 19 września 2008, 20:44 - pt
Posty: 97
Lokalizacja: Tomaszow Maz.
Ule na jakich gospodaruję: w zwykle
Witam.Faktem powszechnie uznanym jest to ,że mateczniki rojowe i z cichej wymiany są ładniejsze niż mateczniki ratunkowe.Hodowcy "zawodowi " poddają przygotowany materiał rodzinie osieroconej- czyli hodują mateczniki ratunkowe -ja to rozumiem , że w przypadku masówki jest to najlepsza metoda.Zastanawiam się jednak , czy w przypadku zapotrzebowania na własne nieduże potrzeby, poddając taki sam materiał do odpowiednio przygotowanej rodziny z matką nie uzyskamy lepszych rezultatów?Chcialabym prosić o opinię w tej sprawie doswiadczonych pszczelarzy. Pozdrawiam Lila.

_________________
LWB


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 grudnia 2008, 22:20 - ndz 
Dala własnej potrzeby możesz uzyskać prawie identyczne poprzez wychowów matek pszczelich metoda Alleya która jest opisane tu na forum a warto też mieć książkę A Pidka - o Wychowie matek pszczelich


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 28 grudnia 2008, 22:41 - ndz 
Ale jak znajdziesz rodzinę która chce wymienić matkę to w niej wychowuj mateczniki .
Nie jest ich dużo ale są najlepsze.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 28 grudnia 2008, 22:46 - ndz 
Hymmm tak dla siebie to możesz do takiej rodzinki poddać mateczniki z jednodniową larwa i na pewno będzie zadowolona ja tak robię.Pozdrawiam


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 28 grudnia 2008, 23:21 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
Lila,
Cytuj:
poddając taki sam materiał do odpowiednio przygotowanej rodziny z matką nie uzyskamy lepszych rezultatów?

Lila, Uzyskamy !!! :mrgreen:
Przy odpowiednim ograniczeniu, podzieleniu części rodziny zatworem z niewielkim otworem po środku , pszczoły odczuwają niedobór substancji matcznej, dochodzi jeszcze fakt że rodzina do wychowu zawsze jest bardzo silna z dużą ilością karmicielek (prawie natrój rojowy) trudno powiedzieć który czynnik decyduje o przyjęciu i karmieniu poddanych larw za przegrodą (rojowy , cichej wymiany, czy jakiś inny) ,ale mateczniki i potem matki są pokażnych rozmiarów takie PSZCZELE KINKONGI prawie wszytkie a z zastosowaniem innej metody - połowa lub nieliczne.
Ale nie jestem bardzo doświadczonym pszczelarzem -tylko strasznie podoba mi sie chodowla matek i pare metod wypróbowałem . Ta - z matką - daje bardzo dobre rezultaty, ale nie jest ani łatwa ani wydajna :?
Taranow pisał ciekawe prace na tmat wielkości matek i ilości rurek jajnikowych a co za tym idzie lepszym czerwieniem , taki byłem tym zafascynowany :shock: że chciałem - matki jak najwieksze i mam :P . Dlatego jak dostaję matki refundowane to patrze na nie :( z politowaniem ALE te mikruski mają lepsze geny :roll: jak moje, dlatego w przyszłym sezonie wymieniam wszystkie matki , na dwie linie i z nimi bedę eksperymentował. :mrgreen:
Pozdrawiam Szczupak :mrgreen: (zielony nie w jednym temacie)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 grudnia 2008, 00:21 - pn 

Rejestracja: 02 września 2007, 21:38 - ndz
Posty: 176
Lokalizacja: busko zdroj
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Podawanie osieroconej rodznie larw to nie to samo co matka ratunkowa mylisz pojecia kolezanko osierocona rodzina zaklada ,mateczniki na najstarszych larwach a do hodowli podaje sie larwy jak najmnijesze najlepiej jednodniowe i tu jest ta roznica drugie pytanie oczywiscie hodowla matek w obecnosci matki daje dorodniejsze i lepsze matki i tak powinno sie hodowac nie trzeba osieracac rodziny wystarczy tak jak kolega pisal wczesniej zeby poczuly niedobor substancji matecznej i pociagna podana wczesniej serie larw.

_________________
Michał Lewandowski - Miody Ponidzia


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 stycznia 2009, 21:41 - czw 

Rejestracja: 16 maja 2008, 15:55 - pt
Posty: 54
Lokalizacja: Wieluń
pozdrawiam chciałbym się dowiedzieć czegoś więcej o wychowie matek metodą Alleya


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 stycznia 2009, 22:02 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
Jarek18, Szukaj "wychów matek" tam BoCiAnK dokładnie to opisał

_________________
Pozdrawiam Szczupak


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 stycznia 2009, 22:34 - czw 
Jarek18 pisze:
pozdrawiam chciałbym się dowiedzieć czegoś więcej o wychowie matek metodą Alleya


Pierwszy Post
Czytaj :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 03 stycznia 2009, 20:48 - sob 

Rejestracja: 27 grudnia 2008, 19:50 - sob
Posty: 79
Lokalizacja: pszczew
Lila, piszesz o odpowiednim przygotowaniu rodziny. Jedną z metod jest zamknięcie matki w izolatorze. Jeśli teoretycznie przyjmiemy, że plaster wlkp. ma 6000 komórek, matka czerwi na dobę 2000 jaj i zamknięmy ją w izolatorze jednoplastrowym, to po 3 dobach matka nie ma gdzie czerwić. Od tego momentu po 8 dniach prawie cały czerw jest zasklepiony i pszczoły "podejrzewają" matkę o jakąś wadę, strutowienie itp., i dążą do cichej wymiany matki. Jeśli poddamy im jaja od wartościowej matki, mamy szansę otrzymać kilka dobrych mateczników takiej "oszukanej" cichej wymiany.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 stycznia 2009, 21:31 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
kochle - Pisze
Cytuj:
Lila piszesz o odpowiednim przygotowaniu rodziny. Jedną z metod jest zamknięcie matki w izolatorze.

Ale w karzdej metodzie- rodzina wychowująca musi odznaczać się dużą siłą - bo w słabej ,nawet z bardzo dobrego materiału ,otrzymamy przeciętny efekt końcowy.(według autorytetów -Taranow, Ostrowska i ja też do tego się dołączam- ale napewno nie jestem żadnym autorytetem :mrgreen: )


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 stycznia 2009, 21:34 - sob 
Najprostszą najmniej z komplikowaną metodą uzyskania matek jest podcięcie łukiem plastra pozostawiając tylko jaja lub larwy nie starsze jak 1 dzień a nawet 12 godzinne .
Zabieramy wtedy matkę z macierzaka za 3 dni przeglądamy zrywając inne dzikiem mat –rat
W –4-5 dniu przeglądamy podcięty plaster pozostawiając tylko mateczniki otwarte a starsze zrywamy izolacja takich mateczników jest dość trudna lepiej zaraz po zasklepieniu lub 14 dniu powycinać mateczniki i poddać gdzie chcemy


Nie ma metody aby od Dobrej i dobrze czerwiącej matki uzyskać mat Cichej wymiany
Można próbować obciąć je skrzydełka ale czasami to nie pomaga (miałem matkę całkowicie bez skrzydeł i dożyła sędziwej starości ) :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 04 stycznia 2009, 19:50 - ndz 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4573
Lokalizacja: stare polichno
O cichej wymianie matki nie decyduje pszczelarz, a pszczoły i w cale nie dzieje się to tak często.Muszą zajść w ulu specyficzne warunki zmuszające pszczoły do takiego działania.Poddając zarodowej matce plaster do zaczerwienia ,przypinam pineskami z jednej strony ramki folię.Dzięki temu uniemożliwiam jej zaczerwienie i unikam przez to odciąganie "podwójnych" mateczników po podcięciu plastra.W okresie rozwoju mateczników musimy dać pszczołom możliwość budowy [może to być ramka pracy lub ramka z węzą]w przeciwnym razie pszczoły mogą całkowicie zabudować ramkę z odciągniętymi matecznikami,co utrudni ich rozwój i póżniejszą izolację.
Poddaję do odciągnięcia mateczników ramkę z 3-dniowymi jajkami.Eliminuję tylko te mateczniki, które są w bezpośredniej bliskości,tuż obok siebie lub według mnie, nie ciekawe.
Matki zawsze są dorodne,co daje wiele zadowolenia i radochy.

Z poważaniem- Janusz.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 stycznia 2009, 22:54 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
To prawda że o wymianie decydują pszczoły, cztery lata temu przyszedł domnie sąsiad bo miał rój na czereśni, też wisiał pare dni i już sie zagospodarował w gałęziach - zdiołem go osadziłem na pomoście wypatrzyłem matkę była kulawa brakowało jej pół tylniej nóżki, w sumie do zimowli poszła rodzina średnia bo pużno był ten rój ,zdażył przerobić tylko zapasy, miałem ją wymienić w następnym sezonie, ale miały :shock: :shock: :shock: kapitalny rozwój wiosenny :mrgreen: - miodu z sadów sporo naniosły to pomyślałem - a zostawie darmo przyszła, za cukier zapłaciła miodem, niech zyje ,siłe miała w ulu potężną, roić sie nie chciała :roll: to pomimo iż wychodowałem swoje matki- to tą zostawiłem w lichym odkładzie, do zimowli tak sie zebrała że poszła rodzina średnia - tak jak z młoda matką w macierzaku. :roll: trochę liczyłem właśnie na cichą wymiane, ale się przeliczyłem :? po klejnej zimowli i dobrym wiosennym starcie oddałem ją znajomemu bo miał bezmatka i zacinały mu młode matki które podawał( ja dostałem refundowane to mu tą oddałem) - wiecie przyjeły tą kulawą starą ( a młodych zdrowych nie!!!! :( ) i znów poszła do zimowli , ale co sie z nią dalej stało niewiem :? i co wy na to - da rade przewidzieć co wykombinóją pszczółki ?(gdzieś czytałem że jak taki defekt- to zaraz wymienią) :?: Trudno powiedzieć, czy to była stara matka, czy młoda ,ale napewno umnie się postarzała napewno była wybrakiem i nie wymieniły u mnie a u znajomego przyjeły kulawą starą-pewnie z dobrego materiału PO DINOZAŁRACH była o których Paraglider wspomina :lol: :lol: :lol:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 stycznia 2009, 22:59 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
A zapomniałem napisać że córki po tej kulawej- to totalna porażka , :evil: :twisted: :evil: bez zbroi nie podchdż to wydusiłem :shock:
Tyle że były ładne durze i pięknie czerwiły-ale nie wszystko złoto co sie świeci :mrgreen:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji