FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 17:27 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 24 ] 
Autor Wiadomość
Post: 10 maja 2014, 17:24 - sob 

Rejestracja: 21 marca 2008, 13:57 - pt
Posty: 46
Lokalizacja: Warszawy okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
W tamtym roku, dosyc pozno dostalem reproduktorke Nieska i juz nie sprawdzilem jak bedza sie zachowywac pszczoly po tej matuli. To moja pierwsza "zabawa" z reproduktorka.
Rodzina nie rozwija sie rewelacyjnie ale wiadomo - reproduktorka (inbred), inseminowana tylko trutniami od jednej matki (mala zmiennosc genetyczna pszczol). Ale czy na pewno tak powinno byc? Wezy nie chca ciagnac, jak juz obrobily to ledwo ledwo a i tak wiekszosc zniszczyly. Miodu w ulu nie widac choc glodu nie maja (okolice ubogie, dolina rzeki wiec bardzo zimne noce ostatnio byly). Lagodnosc jeszcze zadowalajaca, rodzinka na 10 ramkach wielkopolskich (da sie przegladac bez kapelusza jednak dym byc musi w sporej ilosci), kundelki chyba sa spokojniejsze.
Czy jest sens ciagnac matki po takiej matuli? Czy jest szansa, ze jej corki beda lepsze? Czy wyrzucic w blotko te dwie stowki i nie babrac sie w g...nie?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 maja 2014, 18:55 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
Kolego, ja od Loca zakupiłem Alpejkę, pszczoły jedne z najsilniejszych w pasiece, łagodne, odrobiły szybciutko nadstawkę węzy i dostały kolejną pełną rameczkę. Wychodzę z założenia, ze nie będę ograniczał jej w czerwieniu. Jeśli matki uwidocznią podobne cechy, wtedy ją będę "oszczędzał" Niemniej z tego co widzę, to matki reprodukcyjne w małej pasiece są "użyte" 1 raz w ciągu roku. Może drugą serie wstawię później.. tylko.. po co.. chyba na sprzedaż lub do rozdania na pobliskich pasiekach, aby wymienić pogłowie trutni.

Co do węzy i odciągania.. kto jest jej producentem?

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 maja 2014, 19:47 - sob 

Rejestracja: 21 marca 2008, 13:57 - pt
Posty: 46
Lokalizacja: Warszawy okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Nawet jesli to marna weza to i tak inne rodziny ciagna jak trzeba.
Kortowka robila juz po calym korpusie. Inne Nieski troche mniej ale ciagna. A ta rodzina jakas masakra. Taka wrazliwa na lysoniowa weze?
W tym roku potrzebne jest 40 mi matek wiec uznalem, ze czegos nowego sie naucze a i pare groszy zostanie. Zwlaszcza, ze nie musze tych matek miec w jednym terminie. Wychowam bez cieplarki w 2-4 seriach zaleznie od przyjec. Mateczniki pojda do odkladow.
A moze mozna reklamowac taka matke / rodzine? :))

Dokladanie czerwiu z innych rodzin oczywoscie zmieni sytuacje w tym ale nie o to chodzi.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 maja 2014, 22:01 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
Ja na obecnym etapie jestem zadowolony z mojej reproduktorki.. jeśli Twoja ma takie problemy, sugeruję zadzwonić do hodowcy i zapytać, czy tak powinno być. Gdzieś kiedyś czytałem, że w zasadzie ważniejsze jakie są matki po matce niż ta matka.. więc może małą serię pociągnij i zobacz.. Wolny rozwój dla takiej matki jeśli córki fajne - super sprawa.

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 maja 2014, 23:44 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
p_ablo pisze:
W tamtym roku, dosyc pozno dostalem reproduktorke Nieska i juz nie sprawdzilem jak bedza sie zachowywac pszczoly po tej matuli. To moja pierwsza "zabawa" z reproduktorka.
Rodzina nie rozwija sie rewelacyjnie ale wiadomo - reproduktorka (inbred), inseminowana tylko trutniami od jednej matki (mala zmiennosc genetyczna pszczol). Ale czy na pewno tak powinno byc? Wezy nie chca ciagnac, jak juz obrobily to ledwo ledwo a i tak wiekszosc zniszczyly. Miodu w ulu nie widac choc glodu nie maja (okolice ubogie, dolina rzeki wiec bardzo zimne noce ostatnio byly). Lagodnosc jeszcze zadowalajaca, rodzinka na 10 ramkach wielkopolskich (da sie przegladac bez kapelusza jednak dym byc musi w sporej ilosci), kundelki chyba sa spokojniejsze.
Czy jest sens ciagnac matki po takiej matuli? Czy jest szansa, ze jej corki beda lepsze? Czy wyrzucic w blotko te dwie stowki i nie babrac sie w g...nie?


mam 2 reprodukcyjne od loca nieske i alpejke, matki wielkości pszczoły czerwią jakby się miały zaraz przekręcić :P larwy słabo podlewają i przy przekładaniu są problemy bo mało mleczka
nieski i alpejki to dobre pszczoły mam je w swojej pasiece i nie mam powodu do narzekań tylko szkoda że płacisz 200zł i jakości brak, dzwoniłem i reklamowałem te matki zaraz po otrzymaniu przesyłki ale się dowiedziałem że jak mi nie odpowiadają to żeby je odesłać... tylko że to problemu nie rozwiązuje bo innej już bym nigdzie nie zamówil więc sezon w plecy, rodziny reprodukcyjne nie muszą nosić miodu bo inne jest ich zadanie, każda rodzina będzie ciągnąć węze jeśli jest dużo mlodej pszczoły+ pożytek w polu w innym wypadku jest lipa

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 maja 2014, 00:52 - ndz 

Rejestracja: 21 marca 2008, 13:57 - pt
Posty: 46
Lokalizacja: Warszawy okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Na sama matke nie moge narzekac - duza, majestatyczna i spokojna, czerwi ladnie, nie ucieka, nie biega po plastrze.
Trzeba miec nadzieje, ze matki od niej beda OK
Dzis pierwszy raz w zyciu trzymalem larwe na lyzeczce. Za dwa dni okaze sie z jakim skutkiem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 maja 2014, 06:26 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 marca 2010, 19:40 - ndz
Posty: 336
Lokalizacja: pow. Stalowa Wola
Kol.p_ablo. Z matkami reprodukcyjnymi tak niestety bywa. Inbred i mała zmienność genetyczna, to chyba ten powód dla którego te matki zachowują się nieco inaczej niż matki rojowe , czy z cichej wymiany.Dwa lata temu miałem Primę-reproduktorkę. Zachowywała się identycznie jak Twoja. Ale córki od niej były bez zastrzeżeń. Słabo czerwiła. Na wiosnę następnego roku pszczoły dokonały cichej wymiany. Pszczoły najlepiej oceniają wartość matki. Niedawno byłem na wykładzie jednego ze znanych polskich hodowców matek. Zwracał uwagę na fakt niechętnego przyjmowania matek reprodukcyjnych przez pszczoły i zalecał staranną procedurę przy podawaniu tych matek do rodzin pszczelich. Myślę, że na własne potrzeby można pobierać larwy od matek użytkowych, których rodziny odznaczają się najlepszymi cechami, chociaż i tak będzie to zawsze totolotek.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 maja 2014, 22:47 - śr 

Rejestracja: 21 marca 2008, 13:57 - pt
Posty: 46
Lokalizacja: Warszawy okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Poprawila sie pogoda, pszczoly zaczely nosic i radykalna zmiana - buduja, zlagodnialy. Cukier im najwyrazniej nie smakowal ;)
Gorzej z mlodymi matkami, cala seria martwa a odklady zrobione i czekaja:( dzis 14 dzien wiec brakuje maly matecznik a tam poczwarka z czarnymi oczami. W kolejnym duzym to samo i w kolejnym itd. itd. Nie mam pomyslu dlaczego tak sie stalo. Ramka hodowlana byla caly czas w rodzinie wychowujacej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 maja 2014, 22:49 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 kwietnia 2011, 08:58 - śr
Posty: 3389
Lokalizacja: Dąbrowa pow Pajęczno
Ule na jakich gospodaruję: WLKP
Mi tam matki wygryzły się do dwóch dni opóźnienia nawet i podobno tak bywa.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 maja 2014, 06:44 - czw 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
Mariuszczs, w zeszłym roku tak miałem w londynie mimo ze nie były przekładane tylko z Nicot to była róznica pierwsza 1 dzien pózniej a ostatnia 3 dni pózniej ale pogoda była kiepska ale dobre miejsce do unasienniania bo straty na 10 matek tylko 1 szt wiec spoko



henry

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 maja 2014, 13:09 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
U mnie miały wygryźć się wieczorkiem.. wygryzły się w nocy.. cudnie opasłe, mimo, ze jednodniowe.. Wyglądają jak czerwiące :) Pewnie do jutra im przejdzie :)..

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 maja 2014, 13:11 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 lipca 2013, 19:58 - pn
Posty: 773
Lokalizacja: Oławski
Ule na jakich gospodaruję: WP, wlkp.
adamjaku, matki mają być szerokie w barach i żwawe, odwłok im urośnie w swoim czasie od podjadania w nocy ;).

_________________
https://play.google.com/store/apps/developer?id=BigBee - Moje aplikacje dla pszczelarzy
http://blog.bigbee.eu - Mój blog


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 maja 2014, 22:59 - pt 

Rejestracja: 03 listopada 2011, 20:45 - czw
Posty: 970
Lokalizacja: zachód Poznania
Ule na jakich gospodaruję: 12r wielkopolski
Od Loca mam 3 reprodukcyjne nieski - jedna do niczego, druga mocno przecietna - trzecia bardzo dobra - słaby ma ten materiał coś skoro 1 na 3 jest dobra do reprodukcji...

_________________
Zapraszam na stronę na FACEBOOK-u
Moje zdjęcia przyrodnicze


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 maja 2014, 23:28 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Bartkowiak pisze:
Od Loca mam 3 reprodukcyjne nieski - jedna do niczego, druga mocno przecietna - trzecia bardzo dobra - słaby ma ten materiał coś skoro 1 na 3 jest dobra do reprodukcji...


a moja reprodukcyjna nieska chciala sie roic jako roczna...... zastanawiam sie czy te matki reprodukcyjne co sie je sprzedaje sa faktycznie reprodukcyjne a nie uzytkowe spod igły

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 maja 2014, 06:47 - sob 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
Bartkowiak, a po czym to wnioskujesz ze sa kiepskie po tym jakie daja córki czy po tym jakie one rodziny tworza?



jowita

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 czerwca 2018, 21:08 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 kwietnia 2017, 20:06 - czw
Posty: 279
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: małopolska
Czy teraźniejsze reproduktorki od Loca są lepsze niż te sprzed lat? Poprawił jakoś czy lepiej dać sobie spokój i zaopatrzyć się gdzieś indziej w reproduktorkę?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 czerwca 2018, 05:48 - pt 

Rejestracja: 15 września 2009, 11:54 - wt
Posty: 1305
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp i Dadant
U mnie sama reproduktorka stworzyła bardzo fajna rodzinę.
Ładnie przezimowala, jak jest pogoda to bardzo łagodna, miodnia i plenna.
Jej córek jeszcze ocenić nie mogę gdyż dopiero w tym roku zrobiłem z nich odkłady. Na pewno są plenne,mam nadzieję, że inne cechy też odziedzicza.

_________________
Pozdrowienia z Warmii


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 czerwca 2018, 15:01 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
kudlaty pisze:
Bartkowiak pisze:
Od Loca mam 3 reprodukcyjne nieski - jedna do niczego, druga mocno przecietna - trzecia bardzo dobra - słaby ma ten materiał coś skoro 1 na 3 jest dobra do reprodukcji...


a moja reprodukcyjna nieska chciala sie roic jako roczna...... zastanawiam sie czy te matki reprodukcyjne co sie je sprzedaje sa faktycznie reprodukcyjne a nie uzytkowe spod igły


ta matka na którą tak narzekałem okazała się rekordzistką wychowałem po niej kilkaset córek została wymieniona przez pszczoły w wieku 5 lat a jej córka z cichej wymiany przeszła samą siebie bo przy pasiece stacjonarnej przyniosła 5 korpusów wielkopolskich gniazdowych miodu przez sezon tak to jest z tymi srainkami do niczego sie nie nadają lepiej kupić BCF :roll:

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 czerwca 2018, 15:57 - pt 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3954
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
kudlaty pisze:
bo przy pasiece stacjonarnej przyniosła 5 korpusów wielkopolskich gniazdowych miodu przez sezon tak to jest z tymi srainkami do niczego sie nie nadają lepiej kupić BCF :roll:

Jak ktoś nie myśli , to tak ma , nadźwiga się korpusów , naodsklepia plastrów , bo te głupki sklepią od góry do dołu i później zastanawia się, jak to sensownie sprzedać . :haha:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 czerwca 2018, 11:44 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 lutego 2017, 17:00 - wt
Posty: 1113
Ule na jakich gospodaruję: D17
Miejscowość z jakiej piszesz: Sucha Beskidzka
Lemon pisze:
Myślę, że na własne potrzeby można pobierać larwy od matek użytkowych, których rodziny odznaczają się najlepszymi cechami, chociaż i tak będzie to zawsze totolotek
Dojrzewam do tego samego zdania. Kupisz matkę, fajna, unikalna wiążesz z nią górnolotne nadzieje. Ciągniesz np 20 mateczników(fajnie matka się zwróciła, a nawet 2), po roku się okazuje - NIE tego oczekiwałem, lepsze rodziny pod każdym względem wyszły po matce wytypowanej z własnej pasieki.

Ryzyka z matka reprodukcyjna:
- sukces przyjęcia
- jakość potomstwa - warto sprawdzić, opóźnienie 1 roku
- matka może nie doczekać kolejnego lipca - to jest akurat zaleta - nie produkujemy ułomnego potomstwa

_________________
--
Najlepszy czas na zasadzenie drzewa był 20 lat temu. Następny najlepszy czas jest teraz.

https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/2uXs/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 czerwca 2018, 11:36 - śr 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3954
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
Maxik pisze:
Dojrzewam do tego samego zdania. Kupisz matkę, fajna, unikalna wiążesz z nią górnolotne nadzieje. Ciągniesz np 20 mateczników(fajnie matka się zwróciła, a nawet 2), po roku się okazuje - NIE tego oczekiwałem, lepsze rodziny pod każdym względem wyszły po matce wytypowanej z własnej pasieki.

Ryzyka z matka reprodukcyjna:
- sukces przyjęcia
- jakość potomstwa - warto sprawdzić, opóźnienie 1 roku
- matka może nie doczekać kolejnego lipca - to jest akurat zaleta - nie produkujemy ułomnego potomstwa

Moim zdaniem opłacalne jest kupowanie tylko czysto liniowych matek , po to aby wykorzystać zjawisko heterozji i wtedy mamy najmniej rozczarowań.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 czerwca 2018, 12:27 - śr 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5353
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
Hieronim pisze:
Moim zdaniem opłacalne jest kupowanie tylko czysto liniowych matek , po to aby wykorzystać zjawisko heterozji i wtedy mamy najmniej rozczarowań.

Ja u siebie zauważyłem, że czym czystsze tym mniej miodu mają. Najlepiej się u mnie sprawdza krzyżówka AxB/AxBxC i to najlepiej z 2/3 różnych ras, nie linii. Ale BF nic nie przebije :) Każdy musi dobrać pszczołę pod siebie i pod teren.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 czerwca 2018, 12:51 - śr 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3954
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
BARciak pisze:
Hieronim pisze:
Moim zdaniem opłacalne jest kupowanie tylko czysto liniowych matek , po to aby wykorzystać zjawisko heterozji i wtedy mamy najmniej rozczarowań.

Ja u siebie zauważyłem, że czym czystsze tym mniej miodu mają. Najlepiej się u mnie sprawdza krzyżówka AxB/AxBxC i to najlepiej z 2/3 różnych ras, nie linii. Ale BF nic nie przebije :) Każdy musi dobrać pszczołę pod siebie i pod teren.

Zjawisko heterozji występuje w zasadzie tylko w F1 , a później to już różnie bywa, a te pszczoły , którym miodność wzrasta w miarę krzyżowania , to w orginale są nic nie warte.
BARciak pisze:
Ale BF nic nie przebije

Przynajmniej kręgosłup jest zdrowy i nie ma odsklepiania. :haha:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 czerwca 2018, 13:32 - śr 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5353
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
Hieronim pisze:
a te pszczoły , którym miodność wzrasta w miarę krzyżowania , to w orginale są nic nie warte.

Czyli krainka nic nie warta :haha:
Hieronim pisze:
Przynajmniej kręgosłup jest zdrowy i nie ma odsklepiania.


Jak sie ma krainki :haha:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 24 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji