FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 27 kwietnia 2024, 15:15 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 32 ] 
Autor Wiadomość
Post: 11 czerwca 2010, 21:29 - pt 
Jak szybko mogę wsadzić nowa mateczkę reprodukcyjna do Nikota od chwili uwolnienia z klateczki? jakieś sugestie poproszę.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 11 czerwca 2010, 21:57 - pt 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
Moim skromnym zdaniem jest ona obca w tej rodzinie moze byc tolerowana ale niewiadomo czy zostala zaakceptowana i jak ja zamkniesz w nicot cz jenter moze pszczolkom cos sie popieprzyc i uznac ja moga kiepska najlepiej poczekaj jak wygryza sie jej corki to jest moje zdanie


henry

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 czerwca 2010, 22:45 - pt 
ma to jakaś logikę, na szczęście nie pozbyłem się łyżeczki do przekładania larw


Na górę
  
 
Post: 12 czerwca 2010, 12:16 - sob 
Tomekmiodek pisze:
Jak szybko mogę wsadzić nowa mateczkę reprodukcyjna do Nikota od chwili uwolnienia z klateczki? jakieś sugestie poproszę.


Wpierw Musi zacząć czerwić w rodzinie i to dość dobrze przynajmniej do zakrycia czerwiu abyś był pewien co kupiłeś potem jeszcze poobserwuj rodzinę czy czasami nie chcą jej wymienić zakładając mat na cichą wym a dopiero potem baw się z hodowcę


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 13 czerwca 2010, 15:32 - ndz 
no właśnie, wpierw musi zacząć czerwic. dziś dopiero wyszła z klateczki, zerknę tam za 2 dni, zobaczę co to za ziółko. Nie wiem czy to problem ale w tym ulu nie ma wcale czerwiu, może powinienem dodać jakaś ramkę z czerwiem jak zacznie czerwic, sam nie wiem, wolał bym nie dodawać to będę miał cały ul z reprodukcyjna na nowych ramkach i weżnie. Dziękuje i pozdrawiam


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 22 czerwca 2010, 18:58 - wt 
wczoraj wieczorkiem już nie wytrzymałem, wpuściłem mateczkę do Nicota. A dziś rano jajeczka były w 100% miseczek. tyle to ja primek nie potrzebuje :D


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 22 czerwca 2010, 21:14 - wt 
Zawsze mozesz komuś Sprzedać albo oddać za koszt samej wysyłki :pl:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 22 czerwca 2010, 21:29 - wt 
Pisząc to chciałem się tylko pochwalić jak mi sprytnie z tym Nicotem wyszło, ja tu nic nie sprzedaje, zęby wysłać komuś matki to na taka ewentualność trzeba być przygotowany - a ja nie jestem. Do samej poczty mam 12 klm, jak widzisz nie po drodze :haha:. Na pewno nadwyżki rozdam lokalnym beekeeperom, albo odbiór na miejscu. Pozdrawiam


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 22 czerwca 2010, 21:37 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2008, 18:48 - czw
Posty: 926
Lokalizacja: Kraków/Łękawica
Tomuś a nagrałeś zaś jakiś filmik z hodowli??


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 czerwca 2010, 21:45 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 kwietnia 2009, 21:53 - sob
Posty: 99
Lokalizacja: kuj-pom
Ule na jakich gospodaruję: wlkp. 10-cio ramkowe
Kiedy do nickota, a kiedy z nickota do rodziny wychowującej?
Ja przy pierwszej serii umieściłem matkę w ramce, na drugi dzień była zaczerwiona i tego samego dnia przełożyłem jajeczka z miseczkami do ramki hodowlanej i do rodziny wychowującej.
Na 27 miseczek przyjęły 14, przy drugiej takiej serii kolejna rodzina wychowująca przyjęła 7, a w trzeciej takiej serii dwie ramki po 27 miseczek z jajeczkami do dwóch przygotowanych wcześniej rodzin i przyjętych 0!!!
Gdzie tkwi błąd :?:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 czerwca 2010, 22:09 - wt 
Filmik będzie tylko z edycja tych filmów trudno bo nie mam czasu, ale będzie.
Rodzinę wychowująca stworzyłem 5 dni temu a składa się z 6 ramek czerwiu na wygryzieniu (dużo karmicielek) i dętego masę pokarmy pyłkowego, przed poddaniem miseczek zacznę karmić syta. Nie mogę się jeszcze zdecydować czy poddać jajeczka, bo wtedy tak jak mówisz istnieje ryzyko ze zostanie przyjęte tylko 50%. albo pozwolić wykluć się jajeczka i w pierwszych godzinach życia larwy poddać do rodzinny wychowującej i to zwiększy przyjecie może nawet 100%, bo tez tak bywało.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 02 lipca 2010, 13:11 - pt 
lukaszmik pisze:
Kiedy do nickota, a kiedy z nickota do rodziny wychowującej?
Ja przy pierwszej serii umieściłem matkę w ramce, na drugi dzień była zaczerwiona i tego samego dnia przełożyłem jajeczka z miseczkami do ramki hodowlanej i do rodziny wychowującej.
Na 27 miseczek przyjęły 14, przy drugiej takiej serii kolejna rodzina wychowująca przyjęła 7, a w trzeciej takiej serii dwie ramki po 27 miseczek z jajeczkami do dwóch przygotowanych wcześniej rodzin i przyjętych 0!!!
Gdzie tkwi błąd :?:

No to masz pecha, Ja wychowywałem w 2 rodzinach wych.. do jednej podałem 2 ramki hodowlane z 44 miseczkami, i 37 jest przyjęte, a druga rodzina wych.. zrobiła 41 mateczników.
Zawsze postaraj się by twoja rodzina wychowująca miała duża liczbę karmicielek i dużo pokarmu.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 02 lipca 2010, 14:31 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
Tomekmiodek, jakbyś jakieś filmiki nakręcił jak to robisz na ramce Nicota i dalej, było by bardzo pożyteczne dla chcących rozpocząć hodowlę.
Ja też mam ramkę Nicota, ale w tym roku to już nic nie będę hodował.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 lipca 2010, 14:43 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 kwietnia 2009, 21:53 - sob
Posty: 99
Lokalizacja: kuj-pom
Ule na jakich gospodaruję: wlkp. 10-cio ramkowe
Tomekmiodek pisze:
lukaszmik pisze:
Kiedy do nickota, a kiedy z nickota do rodziny wychowującej?
Ja przy pierwszej serii umieściłem matkę w ramce, na drugi dzień była zaczerwiona i tego samego dnia przełożyłem jajeczka z miseczkami do ramki hodowlanej i do rodziny wychowującej.
Na 27 miseczek przyjęły 14, przy drugiej takiej serii kolejna rodzina wychowująca przyjęła 7, a w trzeciej takiej serii dwie ramki po 27 miseczek z jajeczkami do dwóch przygotowanych wcześniej rodzin i przyjętych 0!!!
Gdzie tkwi błąd :?:

No to masz pecha, Ja wychowywałem w 2 rodzinach wych.. do jednej podałem 2 ramki hodowlane z 44 miseczkami, i 37 jest przyjęte, a druga rodzina wych.. zrobiła 41 mateczników.
Zawsze postaraj się by twoja rodzina wychowująca miała duża liczbę karmicielek i dużo pokarmu.


A jak przygotowujesz rodz. wych.?
Zabierasz matkę i za około dwie godziny poddajesz mateczniki, czy zabierasz matkę i czekasz 9 dni aż zasklepią czerw i wtedy?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 lipca 2010, 14:49 - pt 
krzysglo pisze:
Tomekmiodek, jakbyś jakieś filmiki nakręcił jak to robisz na ramce Nicota i dalej, było by bardzo pożyteczne dla chcących rozpocząć hodowlę.
Ja też mam ramkę Nicota, ale w tym roku to już nic nie będę hodował.

Ja w tym roku miałem mateczki reproduktorki późno, ale do nikota wrzucałem je niech pracują , za każdym razem jak coś w Nikocie grzebałem kamerka byłą zemną, i wszystko mam nagrane, tylko raz bym chciał jakoś fajnie filmik wy edytować, nie na szybkiego jak do tad, potrzebuje więcej czasu. A pyzatym wkręć swojego Nikota w ramkę i do ula, a na drugi dzień wrzuć do środka matulkę, i będziesz miał jajeczka, i dalej już wiesz. Ja wczoraj dostałem matkę z Dani i jak tylko się w ulu oswoi to na Nicota zaraz idzie, jeszcze w tym roku da mi jakieś mateczki. Pozdrawiam


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 02 lipca 2010, 15:00 - pt 
lukaszmik pisze:
Tomekmiodek pisze:
lukaszmik pisze:
Kiedy do nickota, a kiedy z nickota do rodziny wychowującej?
Ja przy pierwszej serii umieściłem matkę w ramce, na drugi dzień była zaczerwiona i tego samego dnia przełożyłem jajeczka z miseczkami do ramki hodowlanej i do rodziny wychowującej.
Na 27 miseczek przyjęły 14, przy drugiej takiej serii kolejna rodzina wychowująca przyjęła 7, a w trzeciej takiej serii dwie ramki po 27 miseczek z jajeczkami do dwóch przygotowanych wcześniej rodzin i przyjętych 0!!!
Gdzie tkwi błąd :?:

No to masz pecha, Ja wychowywałem w 2 rodzinach wych.. do jednej podałem 2 ramki hodowlane z 44 miseczkami, i 37 jest przyjęte, a druga rodzina wych.. zrobiła 41 mateczników.
Zawsze postaraj się by twoja rodzina wychowująca miała duża liczbę karmicielek i dużo pokarmu.

A jak przygotowujesz rodz. wych.?
Zabierasz matkę i za około dwie godziny poddajesz mateczniki, czy zabierasz matkę i czekasz 9 dni aż zasklepią czerw i wtedy?


Nie kolego, z 6 rodzin zbieram 6 ramek z czerwiem na wygryzieniu( z pszczołami na bogato) i dobra ramkę z pyłkiem, jadę z tym na inna pasiekę i tam stoi sobie 5 dni, wtedy zaglądam usuwam mateczniki jak są, i w środku robię miejsce na 2 ramki wyhodowujące. jak masz dadanta to nawet 60 mateczników ci zrobią, ja na wlkp. zmieściłem 44(dla mnie to wystarczy) W ten dzień co poddasz ramki z misiaczkami, podaj syte z miody, myślę ze ci to pomoże, Pozdrawiam


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 02 lipca 2010, 15:39 - pt 
ha mało panowie miałem , chyba juz nie znajde przepis hodowli matek i przygotowanie rodzin wychowujących, pisał to jakis zaawansowany pszczelarz z roztoczanskiego czy podkarpackiego tez juz zapomniałem , a wywaliłem to chyba dlatego ze wg , niego rodzina wychowuująca musi na czarno obsiadac 16 ramek dadanowskich w tym 12 z czerwiem


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 02 lipca 2010, 22:10 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 kwietnia 2009, 21:53 - sob
Posty: 99
Lokalizacja: kuj-pom
Ule na jakich gospodaruję: wlkp. 10-cio ramkowe
Tomekmiodek pisze:
Nie kolego, z 6 rodzin zbieram 6 ramek z czerwiem na wygryzieniu( z pszczołami na bogato) i dobra ramkę z pyłkiem, jadę z tym na inna pasiekę i tam stoi sobie 5 dni, wtedy zaglądam usuwam mateczniki jak są, i w środku robię miejsce na 2 ramki wyhodowujące. jak masz dadanta to nawet 60 mateczników ci zrobią, ja na wlkp. zmieściłem 44(dla mnie to wystarczy) W ten dzień co poddasz ramki z misiaczkami, podaj syte z miody, myślę ze ci to pomoże, Pozdrawiam


ok, dzięki spróbuję, a na inne pasieczysko to pewnie o pszczołę lotną chodzi?
a nie da rady na tym samym pasieczysku?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 lipca 2010, 22:17 - pt 
lukaszmik pisze:
Tomekmiodek pisze:
Nie kolego, z 6 rodzin zbieram 6 ramek z czerwiem na wygryzieniu( z pszczołami na bogato) i dobra ramkę z pyłkiem, jadę z tym na inna pasiekę i tam stoi sobie 5 dni, wtedy zaglądam usuwam mateczniki jak są, i w środku robię miejsce na 2 ramki wyhodowujące. jak masz dadanta to nawet 60 mateczników ci zrobią, ja na wlkp. zmieściłem 44(dla mnie to wystarczy) W ten dzień co poddasz ramki z misiaczkami, podaj syte z miody, myślę ze ci to pomoże, Pozdrawiam


ok, dzięki spróbuję, a na inne pasieczysko to pewnie o pszczołę lotną chodzi?
a nie da rady na tym samym pasieczysku?


Nie wiem, będzie trudno, pszczółki wrócą. wywieś do lasu na 5 dni i z powrotem


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 02 lipca 2010, 22:46 - pt 
lukaszmik pisze:
Gdzie tkwi błąd :?:


Mogły Ci jaja podeschnąć i je usunęły
Nigdy nie przekładaj na wolnym powietrzu przed ulem czy w słońcu w pracowni gdzie jest ciepło i odpowiednia wilgotność to po pierwsze po drugie w rodzinie wychowującej na chwilę przed włożeniem ramki z jajami czy larwami powinno się rozsunąć ramki aby nagromadziło się więcej młodych pszczół
i zaraz po poddaniu ramki należy podkarmić sytą gdyż pszczoły potrzebują wody
Najlepiej miseczki wyciągać i przekładać gdy jaja są już nachylone lub po wykluciu larwy 12 godzinne i podlane mleczkiem wtedy nie wysychają tak szybko nim pszczoły się nimi zaopiekują i zmienią skład mleczka na Tłuściejsze :uśmiech:

birkut pisze:
wg , niego rodzina wychowuująca musi na czarno obsiadac 16 ramek dadanowskich w tym 12 z czerwiem


Po kiego Grzyba taka ilość ramek
Z Czerwiem :bosie: :o bozie: czerw to ma się 5 dni ale wcześniej wygryź by były karmicielki wtedy wycofuje się 1-2 ramki i robi miejsce na ramki hodowlane 1 lub 2
Wystarczy każdy ul 10 ramkowy z nadstawką nawet i niech noszą miód z nudów
jak się z 8 ramek czerw wygryzie to armia wystarczy 50 mateczników odchować na cacy to po zasklepieniu mateczników to mają labę jak diabli


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 08 lipca 2010, 22:25 - czw 
wczoraj wieczorem AGA3 została wrzucona do nicota, rano były tylko 2 jajeczka, jak widać nie wszystkie chcą składać jajka w te ustrojstwo. robotę dokończyłem chińska łyżeczka do przekładania larw. Jak na razie to tylko Prima dobrze się spisywała na nicocie,


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 08 lipca 2010, 22:55 - czw 
Tomekmiodek pisze:
Jak na razie to tylko Prima dobrze się spisywała na nicocie,


Matka nie ma znaczenia grzebień trza było posmarować miodem wcześniej
albo delikatnie woskiem i pędzelkiem kiedyś pisał o tym Janusz ja jednak preferuję miodek


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 08 lipca 2010, 23:03 - czw 
nic straconego jutro zrobię, ale jaki masz tam grzebień? masz na myśli przednio płytę, tam gdzie matka biega, gdzie jest wzór węzy? Tam zawsze biorę węzę i trem w tamtym miejscu. Pozdrawiam


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 08 lipca 2010, 23:10 - czw 
Tomekmiodek pisze:
nic straconego jutro zrobię, ale jaki masz tam grzebień? masz na myśli przednio płytę, tam gdzie matka biega, gdzie jest wzór węzy? Tam zawsze biorę węzę i trem w tamtym miejscu. Pozdrawiam


popatrz tu Poszukaj zdjęcia Grzebienia ;-) ramka to jest Grzebień a smaruje się prawą stronę


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 08 lipca 2010, 23:19 - czw 
sorry, ale nie czaje, tam z tylu (grzebień) mam posmarować miodem, przed umieszczeniem miseczek? to jakiś żart


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 09 lipca 2010, 08:43 - pt 
Tomekmiodek pisze:
sorry, ale nie czaje, tam z tylu (grzebień) mam posmarować miodem, przed umieszczeniem miseczek? to jakiś żart

Nie z przodu tam gdzie matkę wpuszczasz tylko smaruje się ok 2-3 godziny wcześniej i wkłada do ula by wypolerowały komórki a potem wstawiasz matkę ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 09 lipca 2010, 12:54 - pt 
no widzisz ,a ja już się wystraszyłem ze to z tylu trzeba miodem posmarować :leży_uśmiech: .. ja tak robię, trochę wosku do reki i wcieram, dziś zrobię z miodem. Pozdrawiam


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 11 października 2010, 15:39 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 marca 2009, 15:15 - ndz
Posty: 632
Lokalizacja: Mazury Orzysz
Ule na jakich gospodaruję: Warsz-posz, Dadant
Panowie, jakie są Wasze wrażenia po tegorocznej pracy z nicotem? Przyznam że przymierzam się do zakupu tego zestawu,jednak zawsze warto zapytać praktyków o ich spostrzeżenia.
pozdrawiam mardrak


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 października 2010, 09:46 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 grudnia 2007, 10:08 - ndz
Posty: 810
Lokalizacja: Krosno
Ule na jakich gospodaruję: Wkp, LN.
Miejscowość z jakiej piszesz: Krosno
mardrak pisze:
Panowie, jakie są Wasze wrażenia po tegorocznej pracy z nicotem? Przyznam że przymierzam się do zakupu tego zestawu,jednak zawsze warto zapytać praktyków o ich spostrzeżenia.
pozdrawiam mardrak


Lepszy efekt da pióro [chińskie ,nie podróbka].Oczywiście larwy muszą być w odpowiednim wieku.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 października 2010, 22:05 - śr 

Rejestracja: 21 lipca 2008, 21:38 - pn
Posty: 1114
Lokalizacja: Małopolska
wojciech_p, Czy pisząc chińskie pióro ma pan na myśli chińskie łyżeczki do przekładania larw czy coś innego?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 października 2010, 10:53 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 grudnia 2007, 10:08 - ndz
Posty: 810
Lokalizacja: Krosno
Ule na jakich gospodaruję: Wkp, LN.
Miejscowość z jakiej piszesz: Krosno
anZag pisze:
wojciech_p, Czy pisząc chińskie pióro ma pan na myśli chińskie łyżeczki do przekładania larw czy coś innego?

Dokładnie tak.Oryginalne wykonane z fiszbinu, nie szeroko dostępne podróbki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 października 2010, 00:14 - pt 

Rejestracja: 21 lipca 2008, 21:38 - pn
Posty: 1114
Lokalizacja: Małopolska
Nie wiedziałem że przekładam podróbką, ale nie narzekam dobrze mi to idzie. Próbowałem polską ale szło gorzej, pewnie to sprawa przyzwyczajenia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 32 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji