FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 16 czerwca 2024, 20:34 - ndz

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ] 
Autor Wiadomość
Post: 14 czerwca 2010, 15:19 - pn 
Witam chciał bym sie dowiedzieć która z tych raz jest naj łagodniejsza ?
Kortówka
Krainka MARYNKA
Alpejka
Nieska
Beskidka
Buckfast


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 14 czerwca 2010, 16:01 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 13:43 - pt
Posty: 141
Lokalizacja: Mrągowo
polecam Buckfast, ale to sam musisz sprawdzić na własnej pasiece


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 czerwca 2010, 16:42 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
Moim zdaniem "Kortówka" - nie biorę w ogóle pod uwagę buckwasta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 czerwca 2010, 16:31 - wt 
ja też polecam ci Buckfast 8)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 10 grudnia 2010, 20:51 - pt 
Ja ci doradzę Buckfast i Nieska, z nieską ma do czynienia i jest to matka bardzo łagodna i są mało ruchliwe, silnie trzymające się plastra i też oznaczają się wysoką dynamiką rozwoju tworzą silne rodziny. A więcej na temat matki dowiem się jak szczęśliwie przezimują. :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 11 grudnia 2010, 22:17 - sob 

Rejestracja: 27 września 2010, 20:55 - pn
Posty: 46
Lokalizacja: bieszczady
a co powiecie panowie na temat włoszki bo mam zamiar wy mienić


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 grudnia 2010, 23:21 - sob 
Każda Linia Pszczół jeżeli pochodzi z prawdziwie dobrego źródła i jest z pokolenia po f do f1 czyli od matki Zarodowej czy reprodukcyjnej po zarodowej jest łagodna
kupując matki nie unasienione musimy się liczyć że czasami trafi się truteń z wykrzyżowanej wcześniej linii i łagodność naszej matki będzie 50% przedstawianej jej łagodności
Najlepsze matki ą unasieniane naturalnie na zamkniętym trutowisku no ale w Polsce takiego nie ma
jony212 pisze:
a co powiecie panowie na temat włoszki bo mam zamiar wy mienić

Jak nie tajemnica to od kogo masz Mieć Włoszki i jaka to linia :?: też bym nabył


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 12 grudnia 2010, 11:13 - ndz 
Jak określić jaką ma rasę pszczół. Bo ponoć mam włoskie, ale trzy rodziny w tym roku same przyleciały nie wiem skąd no to je złapałem i zasiedliłem. W każdym razie wszystkie są bardzo łagodne. Czy wiecie jak to określić ?


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 12 grudnia 2010, 20:37 - ndz 

Rejestracja: 27 września 2010, 20:55 - pn
Posty: 46
Lokalizacja: bieszczady
to nie żadna tajemnica kolega przywiózł na jesieni cztery matki z niemiec to dlatego chciałem się coś o nich dowiedzieć bo on san za wiele to nie wie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 grudnia 2010, 23:12 - ndz 
Miodożerca pisze:
Jak określić jaką ma rasę pszczół. Bo ponoć mam włoskie, ale trzy rodziny w tym roku same przyleciały nie wiem skąd no to je złapałem i zasiedliłem. W każdym razie wszystkie są bardzo łagodne. Czy wiecie jak to określić ?

To że pszczoły są Żółte to jeszcze nie świadczy że są to Włoszki
Bucfasta poszczególne linie np KB Czy LH też są Żółte
jony212
Chcą coś powiedzieć na temat Włoszek to jeszcze trzeba wiedzieć jaką linie przywiózł i od kogo - każda linia pszczół ma swoją charakterystykę
Bo ogólnie mówiąc to jest to pszczoła miodna łagodna tworząca silne do bardzo silnych rodzin nadająca się na wczesne jak i późne pożytki jest rewelacyjna na pożytki nektarowe ale i nie omija spadziowych Sklepi na sucho bardzo szybko zagospodarowuje nadstawki a przede wszystkim jest mało roiliwa lub bardzo prostą ją z tego wyciągnąć wystarczy byle pożytek i zerwanie mateczników

Na temat Włoszek jest trochę >>>> TUUUUUUUUUUUU<< ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 13 grudnia 2010, 05:38 - pn 

Rejestracja: 25 marca 2009, 07:38 - śr
Posty: 949
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski
Ule na jakich gospodaruję: WP
Na temat włoszki mam złe doświadczenia.Matka przepiękna kolorystycznie i masa ciała.
Ta rasę zaliczam do ras mięsnych-wszystko zaczerwi od góry do dołu,u mnie źle zimowała(południowy wschód).Krzyżówka z tą rasą to w pasiece tragedia.Kilkanaście lat temu prawie 16 lat walczyłem ze skutkami pokrzyżowania z tą rasą(złośliwość, ruchliwość).
Może teraz są lepsze linie-ale już nie będę ryzykował.
Tamtą matkę miałem ze Stacji Hodowli-tak że była to czysta linia. :bosie:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 grudnia 2010, 11:24 - pn 
kazik11 pisze:
Na temat włoszki mam złe doświadczenia.Matka przepiękna kolorystycznie i masa ciała.
Ta rasę zaliczam do ras mięsnych-wszystko zaczerwi od góry do dołu,u mnie źle zimowała(południowy wschód).Krzyżówka z tą rasą to w pasiece tragedia.Kilkanaście lat temu prawie 16 lat walczyłem ze skutkami pokrzyżowania z tą rasą(złośliwość, ruchliwość).

Kazik
Jak Każda rasa czy linia w coraz to oddalonym pokoleniu jest złośliwa
i chcąc się cieszyć z łagodności nie należy wychodzić z kręgu najdalej f 2 do f3 <- ale ta już może przejawiać te skłonności
Poza tym Włoszki jak i inne BF czy bardzo plenne pszczoły nie nadają się do leżaka
albo trzeba je po osiągnięciu odpowiedniej siły ograniczać w czerwieniu ,, chyba że się dysponuje tak dużymi pożytkami towarowymi że same się ograniczą ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 13 grudnia 2010, 21:57 - pn 

Rejestracja: 27 września 2010, 20:55 - pn
Posty: 46
Lokalizacja: bieszczady
tu jest mały problem do kolega sam nie wie co to za linia ,a ja te matki tylko widziałem jak mu pomagałem pod kładać były one żółte


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 grudnia 2010, 22:44 - pn 
Dziękuję za odpowiedź. Teraz mam wątpliwość czy to włoszki, bo nie wszystkie mają jasne paski żółte, nie które są ciemne. Wiadomo nie mam doświadczenia, dlatego zadaję pytania. Moje pszczoły są bardzo łagodne, wyobraźcie sobie że z rodziną jemy przy ulach obiad i dzieci biegają, a nikomu nic się nie stało. Mam pasiekę przy domu i też zwierzęta, tylko pod koniec sezonu wpakowały mi się do domu, ale żadna nie ugryzła, przyleciały do nadstawek, a okno zapomniałem zamknąć.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 14 grudnia 2010, 15:57 - wt 

Rejestracja: 13 czerwca 2008, 15:48 - pt
Posty: 32
Lokalizacja: Wielkopolska
Witam kolegów.Chcę dodać do tematu przypadek jaki zaistniał w mojej pasiece.Gdzies w połowie lipca do odkładu z czerwiąca młodą matką,wprosiła się młoda matka nieoznakowana z żółtymi paskami z pomarańczowym odwłokiem,matka dorodna.Postanowiłem ja zazimować.Po pewnym czasie gdy pokolenie po tej matce doszło do siły,złośliwość pszczół przekroczyła wszelkie granice,karmienie na końcu ,zabiegi warozobójcze podkurzacz z zboinami po wytopie wosku,wystarczyło stanąć 20 m od ula i już było ich pełno.Postanowiłem zasięgnąc języka u prezesów sasiadujacych kół czy ktoś nie sprawił sobie takiego cuda sprawa przedstawiona na spotkaniach opłatkowych,okazuje się że nie, powstaje pytanie czy nikt się nie przyznał czy przyleciała z daleka a bardzo chętnie bym tę pszczołę koneserowi zwrócił.Nie pozostaje mi nic innego jak wiosną jeżeli dobrze przezimuja matkę zakonserwować dla celów poglądowych w spirytusie,i nigdy żółtej pszczoły a prawda jest taka że chciałem dla ozdoby pasieki takowe nabyć.Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 grudnia 2010, 09:16 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3148
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
alex, buckwast w 7 pokoleniu też jest żółty a praktycznie nie posiada cech po matce reproduktorce.Ta sama sytuacja jest z krainka. Takze kolego całkiem możliwe że własnie taki buckwast z 7 pokolenia do ciebie przyleciał. Pracowałem w tym roku z buckwastem z tą pszczolę i moge Cię zapewnić ze matki z pokolenia F1 są spokojne jak baranki i bardzo dobrze trzymaja się plastra. Zafunduj sobie taka matkę a sam się przekonasz.Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 grudnia 2010, 13:13 - czw 

Rejestracja: 13 czerwca 2008, 15:48 - pt
Posty: 32
Lokalizacja: Wielkopolska
Witam Mendalinho Absolutnie się z kolegą zgadzam,50 lat gospodaruję z krainka ze względu na warunki pożytkowe przeważnie CT-46 chociaż zdażały się inne linie.Corocznie wymieniam 50%matek jednodniówki, z pasiek hodowlanych problem polega na tym że coraz więcej pojawia się osobników z zażółceniami a co za tym idzie wzrasta poziom złośliwości.Koledzy ,którzy zakupują matki reprodukcyjne czystoliniowe też sygnalizuja że potomstwo znacznie odbiega od wzorca.Wniosek nasuwa się taki że pszczelarze naczytali się że żółta pszczoła daje rekordowe zbiory i kombinuja z tą rasą niebacząc na warunki pożytkowe jakie są w ich terenie.Żółta pszczoła tak ale tam gdzie jest pożytek od wiosny do jesieni inaczej to produkcja trutni,bezustanne rójki.Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 grudnia 2010, 19:39 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 grudnia 2007, 15:49 - pt
Posty: 174
Lokalizacja: Jaworzynka
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
a co powiecie panowie na alpejkę lub alsina?

_________________
Jestem młodym pszczelarzem więc z góry przepraszam za błędy i proszę o wyrozumiałość


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 grudnia 2010, 19:49 - czw 
bee pisze:
a co powiecie panowie na alpejkę lub alsina?

Mam Alpejkę Od Loca i są OK Polecam też Nieski od niego
tak z Ciekawości gdyby ktoś chciał podejrzeć to proszę
>>>> Klik <<<<


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji