FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 27 kwietnia 2024, 14:53 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 22 ] 
Autor Wiadomość
Post: 08 maja 2011, 16:17 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Panowie,
Jeżeli znalazł by się na forum pszczelarz, który ma już młode mateczki w tym roku to oczywiście za opłatą zakupił bym jedną mateczkę, na rasie mi nie zależy. W jednym z uli zlikwidowałem wszystkie mateczniki (były tylko 3) i dopiero przeglądając gniazdo zorientowałem się, że nie ma mateczki ani otwartego czerwiu, musiałem ją zgnieść podczas przeglądu w zeszłym tygodniu. Wyhodowanie matki potrwa 2 tygodnie, a do tego jeszcze musi się unasiennić i z rodzinki już nic w tym roku nie będzie. Dlatego prośba do Was. Jeśli macie jakąś mateczkę na zbyciu to proszę o kontakt albo w temacie albo na privat. Za wszelką pomoc dzięki!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 maja 2011, 19:59 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
czyżby nikt nie posiadał rezerwowych matek?? Dodam jeszcze raz że zapłacę ile będzie trzeba.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 maja 2011, 20:08 - ndz 
http://www.matki-pszczele.pl/
Miecio ,tu popytaj. Ja zamówiłem matki ,ale pod koniec czerwca.Na pytanie ,kiedy mogą być pierwsze matki ,dostałem odpowiedź ,że od 9.05.To już od jutra ,więc dzwoń,może coś pomogą. :piwko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 10 maja 2011, 21:38 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lipca 2007, 21:17 - sob
Posty: 1939
Lokalizacja: kraśnickie
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowska + 1/2 wielk
miecio, takie matki powinny być praktycznie w każdej pasiece, natomiast o tej porze roku to już te matki zostały wykorzystane, w tej chwili przeważnie każdy planuje nad stworzeniem nowych rodzin z nowymi zapasowymi matkami

_________________
Choć człek ukuje ze stali ,
to i tak mu czas obali.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 maja 2011, 21:48 - wt 
miecio pisze:
czyżby nikt nie posiadał rezerwowych matek?? Dodam jeszcze raz że zapłacę ile będzie trzeba.


Jak ci potrzeba teraz to zadzwoń do apipolu, mają już jednodniówki i nie wiem czy naturalnie nie unasienione też po robią już odkłady. Mateczki takie sobie ale jak trzeba to trzeba. A daleko nie masz.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 11 maja 2011, 10:40 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
witam wszystkich. Zamówiłem mateczkę Primę od Pani Gębałowej w poniedziałęk o 10:00. We wtorek o 16:00 już do mnie dotarła, a pół godziny temu już została klateczka włożona do ula. Także z tą Panią idzie ekspresowo. Aż się zdziwiłem. Teraz mam tylko nadzieję, że matka zostanie przyjęta i wszystko wróci do normy. Przeglądając dzisiaj ul muszę powiedzieć, że pszczoły zalały większą część gniazda i miodnie świeżym nakropem z jabłoni. Także źle nie jest:). Troszkę się wzmocni tą rodzinkę jak już wszystko wróci do normy i będzie dobrze.
A wracając do Pani Gębałowej, posiada ona już wszystkie rodzaje matek oferowane na stronie, ja zamówiłem jednodniówkę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 maja 2011, 12:51 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 sierpnia 2010, 12:56 - czw
Posty: 752
Lokalizacja: Dabrowno / Mazury
Ule na jakich gospodaruję: dadant/wlkpl
miecio pisze:
A wracając do Pani Gębałowej, posiada ona już wszystkie rodzaje matek oferowane na stronie, ja zamówiłem jednodniówkę.


unasienione tez juz maja w sprzedazy ???


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 maja 2011, 22:53 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
tak

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 maja 2011, 21:06 - sob 

Rejestracja: 24 kwietnia 2009, 12:58 - pt
Posty: 587
Lokalizacja: Dolny Śląsk Niemstów
Ule na jakich gospodaruję: ostrowskiej i wielkopolskie
mam pytanie, jak długo pszczoły wybierają ciasto z klateczki aby uwolnić matkę? wczoraj około południa pousuwałem zatyczki z klateczek w pięciu odkładach i jak dziś zerknąłem pod daszki to jeszcze w żadnym matka nie jest uwolniona. Klateczki leżą na ramkach a całość jest przykryta folią więc bez gmerania w ulach wszystko widać, klateczki są otoczone przez pszczoły i coś tam wybierają ale mogły by szybciej :)

_________________
http://pasiekawuroczysku.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCC-VqQ ... MLNszDS0EQ


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 maja 2011, 10:48 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 sierpnia 2010, 12:56 - czw
Posty: 752
Lokalizacja: Dabrowno / Mazury
Ule na jakich gospodaruję: dadant/wlkpl
przylaczam sie do pytanie Robiego00, jednoczesnie dolaczajac swoje :oczko:

czy warto jest "pomoc" i troche wybrac tego ciasta samemu, czy lepiej zostawic bo wtedy jest dluzszy czas zeby npmateczka przeszla zapachem ula i bylo wieksze prawdopodobienstwo ze ja przyjma pozostale pszczolki.

_________________
www.pasiekadabrowno.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 maja 2011, 11:54 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
to zależy od apetytu pszczół :)

a na poważnie ja zawsze wkładałem klateczkę między lekko rozsunięte ramki i nie zaglądałem wcześniej jak po 3-4 dniach. Klateczka zawsze była już pusta a matka na plastrach albo... przed ulem.

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 maja 2011, 18:35 - ndz 
Ja zostawiam ciasta ok 0,5 cm, oczywiście po wyłamaniu zastawki. Po poddaniu matki do ula nie zaglądam przez trzy dni, w czwartym dniu robię delikatny przegląd bez dymu oglądając czy matka spaceruje po którymś z plastrów. Przed poddaniem matki natomiast przed ulem rozkładam białe płótno 1,5 szerokie na 2 metry długie. Najczęściej matka jeśli jest nie przyjęta i ją pszczoły zakłuły zostaje na takim prześcieradle, dalej zwykle nie odnoszą pszczoły matki od ula choć nie jest to regułą. :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 15 maja 2011, 20:57 - ndz 

Rejestracja: 24 kwietnia 2009, 12:58 - pt
Posty: 587
Lokalizacja: Dolny Śląsk Niemstów
Ule na jakich gospodaruję: ostrowskiej i wielkopolskie
Ja w zeszłym roku także dawałem klateczki między ramki i oczywiście nie zaglądałem przez kilka dni ale w tym roku położyłem z wierzchu na ramkach to widac od razu po delikatnym podniesieniu daszka. dziś zaglądnąłem to w 3 okładach klateczki już puste a w dwóch jeszcze siedzą ale widac że ciasto jest pobierane. to teraz zostaje czekac jeszcze kilka dni na przegląd.

_________________
http://pasiekawuroczysku.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCC-VqQ ... MLNszDS0EQ


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 maja 2011, 21:30 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8680
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
ja klateczke z matką NU wieszam na druciku wczesniej wyciągam zaślepkę w klateczce i zapałką wyjmuje część ciasta bo im szybciej matka zostanie uwolniiona tym lepiej, jest to istotne zwlaszcza w przypadku podawania matek które przychodzą do nas pocztą

natomiast matki unasienione podaje bezposrednio na plaster z którego uprzednio zabieram starą matkę, nową matkę deliatnie moczę :oczko: w syropie żeby była mniej ruchawa, jeszcze delikatnie pokropie po pszczołach na tym plastrze i fru do ula :rolf:

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 maja 2011, 08:17 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 sierpnia 2010, 12:56 - czw
Posty: 752
Lokalizacja: Dabrowno / Mazury
Ule na jakich gospodaruję: dadant/wlkpl
kudlaty pisze:
ja klateczke z matką NU wieszam na druciku wczesniej wyciągam zaślepkę w klateczce i zapałką wyjmuje część ciasta bo im szybciej matka zostanie uwolniiona tym lepiej, jest to istotne zwlaszcza w przypadku podawania matek które przychodzą do nas pocztą

natomiast matki unasienione podaje bezposrednio na plaster z którego uprzednio zabieram starą matkę, nową matkę deliatnie moczę :oczko: w syropie żeby była mniej ruchawa, jeszcze delikatnie pokropie po pszczołach na tym plastrze i fru do ula :rolf:



Unasieniona podajesz od razu, nie odczekujesz az zbuduja mateczniki, nie zrywasz ich itd ???

z mojego swiezego doswiadczenia, w sobote postanowilem oznakowac matke w starym ulu. Zlapalem ja miedzy palce ....a ona przestala sie ruszac. pomyslalem "rane goscia, zgniotlem ja, normalnie do bruku lupania az takimi lapami a nie do pszczolek". W panice zadzwonilem do kolegi z forum ktory dopytywal sie czy aby napewno ona nie zyje. Zabralem ja do klateczki wracam do domu. Po drodze spotkalem sasiada opowiadam mu historie. On sie przyglada i mowi ...eee zyje, troche struchlala jedynie. No i powrot do pasieki. Tak wiec matka sie troche przelechala samochodem.Nigdzie wczesniej nie czytalem ze matka moze przestac sie ruszac jak sie ja z plastra zdejmie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 maja 2011, 23:30 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 grudnia 2010, 23:05 - sob
Posty: 3002
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Nie jest to zjawisko powszechne,ale zdarza się niekiedy,matka na skutek doznanego stresu wygląda [albo udaje w mechaniżmie obronnym] martwą,zjawisko prawdopodobnie niezależy od wieku, ale od genów i niczym nieumniejsza wartości matki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 maja 2011, 23:42 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8680
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Trajanus pisze:
Unasieniona podajesz od razu, nie odczekujesz az zbuduja mateczniki, nie zrywasz ich itd ???


tak podaje odrazu, nic nie zrywam bo niczego nie ma na plastrze matke poprostu podmieniam starą na nową, mocze ją troszeczkę zeby wolniej sie poruszała, kropie jeszcze ramko syropem to na które wpuszczam matkę, pszczoly wzajemnie sie czyszczą i matkę, matula przyjęta

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 maja 2011, 23:46 - pn 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Jak matka udaje nie żywo to ona dostała zawału serca ale po pewnym czasie mja jej ten zawał. Trzeba uwazać przy chwytaniu matek najlepiej chwytakiem do matek pszczoła wyleci a matka zostanie w chwytaku. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 maja 2011, 08:22 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 sierpnia 2010, 12:56 - czw
Posty: 752
Lokalizacja: Dabrowno / Mazury
Ule na jakich gospodaruję: dadant/wlkpl
kudlaty pisze:
Trajanus pisze:
Unasieniona podajesz od razu, nie odczekujesz az zbuduja mateczniki, nie zrywasz ich itd ???


tak podaje odrazu, nic nie zrywam bo niczego nie ma na plastrze matke poprostu podmieniam starą na nową, mocze ją troszeczkę zeby wolniej sie poruszała, kropie jeszcze ramko syropem to na które wpuszczam matkę, pszczoly wzajemnie sie czyszczą i matkę, matula przyjęta


A mozesz napisac jaki masz odsetek matek przyjetych ?? trzeba przyznac ze metoda jest jest calkowitym kontrastem do zalecanego procesu wymiany matki . :szok:
Co do moczenia jej w syropie, to rozumiem ze jest to woda z miodem zeby tez przeszla troche zapachem ??


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 maja 2011, 08:38 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
Trajanus pisze:
A mozesz napisac jaki masz odsetek matek przyjetych ?? trzeba przyznac ze metoda jest jest calkowitym kontrastem do zalecanego procesu wymiany matki . :szok:


W ten sposób poddanie matki nieunnasiennionej to loteria .natomiast matki unasiennione sa chetniej przyjmowane dlatego taka zamiana moze dac porządany skutek(nie zawsze). Matki unasiennione zazwyczaj są cenne dlatego warto zwiekszyć szanse przyjecia matki


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 maja 2011, 18:07 - wt 
Trajanus pisze:
Unasieniona podajesz od razu, nie odczekujesz az zbuduja mateczniki, nie zrywasz ich itd ???

Też Tak poddaję jak Kudłaty praktykuję to już naście lat z 95% rezultatem
taką Czynność wykonuje się przy maksymalnych lotach pszczół delikatnie zmoczona matka w syropie miodowym jest atrakcyjna dla pszczół które wcześniej otaczały starą (inną swoją ) szybka zamiana i nawet nie wiedzą co się stało i dlaczego ta jest mokra i słodka po prostu od zaraz zabierają się do jej czyszczenia i karmienia ;-) inna metoda to klateczkowania starej i zamiana na młodą Czerwiąca też jest super -lecz więcej pracochłonna ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 17 maja 2011, 21:24 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 sierpnia 2010, 12:56 - czw
Posty: 752
Lokalizacja: Dabrowno / Mazury
Ule na jakich gospodaruję: dadant/wlkpl
BocianK , czy od razu widzisz ze bedzie przyjeta, czy to jakos mozna rozpoznac, czy tez dopiero po kilku dniach sie okazuje.

jak robisz ten syrop miodowy ??

_________________
www.pasiekadabrowno.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 22 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji